desing Yagi

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piotr77
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-24, 21:08
Lokalizacja: Mi?dzyrzec Podlaski

desing Yagi

Post autor: Piotr77 »

Jestem zainteresowany zbudowaniem anteny typu "Yaga" i zastanawiam się, czy jest możliwe zastosowanie plastikowego boom'u? Coprawda w kalkultorze Yagi jest taka możliwość, ale czy zysk anteny nie będzie mniejszy niż gdybym zastosował boom metalowy? Jeżeli by tak było to przewodzenie "naskórkowe", czy raczej powierzchniowe nie wpływa na jakość odbieranego sygnału? Czy w tego typu antenach chodzi tylko o odbicie fali od kolejnych radiatorów ( jak sama nazwa wskazuje)? Może ktoś zna odpowiedź? Wszakże znalazło sie, chyba na tym forum, kilka wypowiedzi, że podczas budowy anten (z pozytywnym rezultatem) wykorzystano praktycznie "byle co".
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: desing Yagi

Post autor: wojteks »

Piotr77 pisze:czy jest możliwe zastosowanie plastikowego boom'u?
Oczywiście że można. Parametrów anteny nie pogorszy.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: desing Yagi

Post autor: Patryk »

Piotr77 pisze:Jestem zainteresowany zbudowaniem anteny typu "Yaga" i zastanawiam się, czy jest możliwe zastosowanie plastikowego boom'u?
Pewnie,że jest mozliwe.
Tylko wtedy pamiętaj o obowiązkowym wsadzeniu anteny w plastikową tubę,albo o uziemieniu dipola w punkcie zerowym.

[ Dodano: 2008-10-30, 15:51 ]
Piotr77 pisze:Czy w tego typu antenach chodzi tylko o odbicie fali od kolejnych radiatorów
direktorów.
Radiator (wibrator,a dosłownie promiennik) to dipol ;)
Piotr77
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-24, 21:08
Lokalizacja: Mi?dzyrzec Podlaski

Re: desing Yagi

Post autor: Piotr77 »

Tak, oczywiście. Miałem na myśli direktor. Dzięki za odpowiedź, a choć nie chce mi się wierzyć w sukces to mozolnie konstuuję własną antenkę Yagi 10-o elementową. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Zastanawiam się, czy reflektor ma być na tym samym poziomie, co direktory?
ODPOWIEDZ