Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mk321
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2009-03-24, 23:02
Lokalizacja: okolice Mińśka Maz.

Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: mk321 »

Witam.

Zacznę od początku: miałem dwa komputery i były połączone przez LAN (kabel sieciowy - skrosowany). (bez internetu)

Kupiłem internet Orange Freedom PRO z modemem (routerem) AxessTel MV410.

No i podłączyłem go do komputera1 i wszystko ok. Ale chciałem też żeby komputer1 był połączony z komputerem2 w sieć (żeby można było wysyłać pliki, grać w LAN itd.).

W każdym komputerze mam tylko jedno wejście na kabel sieciowy. A w komputerze1 jest podłączony modem. Więc pomyślałem, że ten modem to przecież jest router czyli można go też wykorzystać do połączenia LAN.

Do komputera1 podłączyłem modem (ten co był dołączony - czyli chyba nieskrosowany) a komputer2 też podłączyłem do modemu (kabel skrosowany). I niby jest wszystko ok bo widzą się w sieci i oba mają dostęp do internetu.

Tylko, że jak wysyłam jakiś plik (przez udostępnianie folderów) to w programie NetMeter jest to odczytywane. Czy to nie zalicza się do tego limitu 3GB???

I jeszcze jedno: chciałbym aby w komputerze1 był internet (tak jak jest) ale w komputerze2 nie było. Czy da się odłączyć ten komputer2 od internetu ale żeby połączenie lan zostało i żebym mógł połączyć się z komputerem1 (przez lan, a nie internet).


Bo wymyśliłem też coś takiego, że kupię switch i podłącze go do komputera1 i do switcha podłącze modem i drugi komputer.
No i jak bym łączył przez switch to jakie kable? (wiem, że sieciowe) ale skrosowane czy nieskrosowane.
Bo jak kiedyś łączyłem komputery to była różnica jaki kabel (bo jak bezpośrednio dwa komputery to musiał być skrosowany bo się nie widziały). Czytałem że nowsze karty sieciowe umieją rozpoznać kabel i sobie dopasować.
W komputerze1 mam kartę zintegrowaną (w miarę nowa), ale w komputerze2 jest stara (i ona na pewno nie umie się dopasować bo właśnie na niej nie chciało działać bez skrosowanego kabla).

A i jeszcze jedno: nie mogę użyć WiFi bo <font color="#FF00FF"><b>»»nie mam««</b></font> w żadnym komputerze a zakup nie wchodzi w grę.


Tu obrazek (trochę pogmatwałem w tym opisie, może z obrazka będzie łatwiej zrozumieć o co mi chodzi), prosiłbym żeby ktoś powiedział jak mam to połączyć i jakie kable kupić (ewentualnie w razie trudności dorysować co jak połączyć):
Obrazek

Dziękuje za pomoc :)

ps. Może napisałem trochę nie do tego działu, ale głównie chodzi mi o konfigurację tego routera (żeby nie było internetu w komputerze2).
Jeśli jednak powinno być w innym dziale proszę o przeniesienie tematu.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: Jo_gurt »

mk321 pisze:Czy to nie zalicza się do tego limitu 3GB???
Nie. Wszystko leci wewnątrz sieci. NetMeter mierzy po prostu ruch na karcie sieciowej (bo jak inaczej).
mk321 pisze:Czy da się odłączyć ten komputer2 od internetu ale żeby połączenie lan zostało i żebym mógł połączyć się z komputerem1 (przez lan, a nie internet).
Wywal w ustawieniach adres bramy.
mk321 pisze:Bo wymyśliłem też coś takiego, że kupię switch i podłącze go do komputera1 i do switcha podłącze modem i drugi komputer.
To jest kapkę bez sensu, bo uzyskasz dokładnie to samo co masz. Patrz: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=125681#125681
Jakby dodać tam gdzie WAN jeszcze modem to byłby schemat AxessTel'a.
mk321 pisze:No i jak bym łączył przez switch to jakie kable? (wiem, że sieciowe) ale skrosowane czy nieskrosowane.
Nie-kross, ale najwyraźniej switch AxessTela umie sam crossować.
mk321
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2009-03-24, 23:02
Lokalizacja: okolice Mińśka Maz.

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: mk321 »

Dziękuje za odpowiedź. Ale mam jeszcze kilka pytań.
Jo_gurt pisze:
mk321 pisze:[...]
Nie. Wszystko leci wewnątrz sieci. NetMeter mierzy po prostu ruch na karcie sieciowej (bo jak inaczej).
A dałoby się jakoś ustawić w NetMeter (albo innym programie) żebym widział ile ściągnęło się z internetu (bez lan-u)?

Jo_gurt pisze:
mk321 pisze:[...]
Wywal w ustawieniach adres bramy.
Przyznam, że jestem trochę zielony... :zawstydzony: gdzie to ustawić?


Coś czytałem, że można sprawdzić wykorzystany limit na stronie Orange (www.orange.pl). Ale nie wiem które na umowie to login i hasło które trzeba wpisać (bo jest: Kod abonencki dla konta, Kod abonencki dla kontaktu, Hasło, Login, Nr telefonu itd.). Próbowałem na różne sposoby ale nie udało się zalogować.
Postanowiłem założyć nowe konto (Zarejestruj się) i miałem podać nr telefonu (w Orange a ja nie mam w Orange tylko innej sieci), więc wpisałem ten co podawałem na umowie. I przyszło hasło i też próbowałem się zalogować z tym hasłem.
Założyłem też konto bez podawania numeru telefonu (Z opcją: "Nie mam telefonu komórkowego w Orange / stacjonarnego w sieci TP" ) i zalogowałem się. Kliknąłem: "Obsługa klienta" -> np. "zobacz faktury i płatności", ale jak było do przewidzenia: "Przepraszamy, ale Orange Online dostępne jest tylko dla Klientów Orange".
Jak wy się logujecie (o ile to w ogóle już działa)?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-03-25, 13:56 ]
Wycinam zbędne cytaty wielopoziomowe.
Ostatnio zmieniony 2009-03-25, 13:56 przez mk321, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: Jo_gurt »

mk321 pisze:A dałoby się jakoś ustawić w NetMeter (albo innym programie) żebym widział ile ściągnęło się z internetu (bez lan-u)?
Tego nie wiem, bo dawno z niego nie korzystałem. Jednak podejrzewam, że raczej nie, bo byłoby to dość trudne do zweryfikowania który ruch to Internet a który nie.
mk321 pisze:Przyznam, że jestem trochę zielony... :zawstydzony: gdzie to ustawić?
Tam gdzie ustawiasz adres IP komputera/maskę/bramę i DNS.
Wystarczy nie wpisywać adresu bramy i DNS i już komp nie ma dostępu do neta, ale działa w sieci.
mk321
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2009-03-24, 23:02
Lokalizacja: okolice Mińśka Maz.

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: mk321 »

Już udało mi się zalogować :) Trzeba było wpisać Login: ale bez końcówki @orange.pl i Hasło. I była taka krótka rejestracja i nowe hasło trzeba wymyślić. Ale to gdzie się sprawdza limit i tak nie wiem.

Jo_gurt pisze:Tam gdzie ustawiasz adres IP komputera/maskę/bramę i DNS.
Wystarczy nie wpisywać adresu bramy i DNS i już komp nie ma dostępu do neta, ale działa w sieci.
Ale ja właśnie nie wiem gdzie.
Czy to tam jak się wpisuje w przeglądarkę 192.168.0.1 :
Obrazek
I które skasować? DNS IP Address? Ale tam są same zera... A które to adres bramy?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: Jo_gurt »

Ale nie w routerze tylko w kompie ;)
mk321
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2009-03-24, 23:02
Lokalizacja: okolice Mińśka Maz.

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: mk321 »

Jo_gurt pisze:Ale nie w routerze tylko w kompie ;)
Ale ze mnie newbie... :zawstydzony:

Gdzie to mam ustawić? (w komputerze czyli gdzie?)

PS. proszę o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dwa komputery w sieć lan przez AxessTel MV410

Post autor: Jo_gurt »

Panel Sterowania -> Ustawienia sieciowe -> właściwości Połączenia lokalnego -> 2łaściwości TCP/IP/v4 i tam ustawiasz na sztywno adres i maskę (odpowiednie do podsieci routera, czyli np. 192.168.0.5/255.255.255.0), ale bramę i DNS zostawiasz puste.
ODPOWIEDZ