Problem z zasięgiem HSDPA w Poznaniu - jaka antena?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
RainMan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-04-03, 21:34
Lokalizacja: Damasławek/Poznań

Problem z zasięgiem HSDPA w Poznaniu - jaka antena?

Post autor: RainMan »

Witam i proszę o poradę.

Korzystam z iPlusa w Poznaniu. Korzystam z modemu Merlin X950D (HSDPA 7,2). BTS mam 150m od domu - na wieży kościoła, który widzę przez okno. W domu mam 5% sygnału, na zewnątrz 55% (poniżej zrzuty z TNI)

Obrazek

Obrazek

Dziwne jest to, że różnice w wynikach testu (speedtest) nie są aż tak duże (0,4-0,5 Mbps na zewnątrz, 0,25 Mbps w domu). Gdzie te 7,2? ;)

Jaką antenę dobrać, żeby w domu mieć podobny sygnał jak na dworze? nie mogę zamocować anteny na stałe (wynajmowany pokój), co najwyżej mogę postawić na metalowym parapecie lub dachu (piętrowy domek, ja mieszkam w suterenie). Widziałem na allegro antenki z magnetyczną podstawką, ale nie chcę żadnej samoróbki tylko porządny sprzęt. Przejrzałem FAQ dotyczące anten i mam mętlik w głowie, w tym temacie jestem lekko świeży...będę wdzięczny za każdą sugestię.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Problem z zasięgiem HSDPA w Poznaniu - jaka antena?

Post autor: Tomek7 »

Może ten NodeB nie jest jeszcze uruchomiony może to jakieś testy albo może to nie jest NodeB plusa.Dziwne że w domu masz inny sektor niż na zewnątrz.Przy 150m w domu powinno być spokojnie z 60 % sygnału nie mówiąc ile za oknem :]
RainMan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-04-03, 21:34
Lokalizacja: Damasławek/Poznań

Re: Problem z zasięgiem HSDPA w Poznaniu - jaka antena?

Post autor: RainMan »

tomok7 pisze:Może ten NodeB nie jest jeszcze uruchomiony może to jakieś testy albo może to nie jest NodeB plusa.Dziwne że w domu masz inny sektor niż na zewnątrz.Przy 150m w domu powinno być spokojnie z 60 % sygnału nie mówiąc ile za oknem :]
też tak myślałem. jak sprawdzić czy jest uruchomiony? sprawdziłem go na btsearch (po CID) i na mapie btsearch i się zgadza - umts plusa, umieszczony na kościele.
ODPOWIEDZ