Nietypowy konektor do Huawei e156g

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: zimplusowany »

Chciałbym Was zapytać czy istnieje na rynku konektor, którym można połączyć modem Huawei e156g z anteną, która wcześniej obsługiwała stary model Netboxa. Gniazdo tej anteny to chyba SMA z męską końcówką (tzn. z bolcem). Szukałem po aukcjach, ale nie mogłem znaleźć takiego konektora (z jednej strony wtyk do Huawei e156g, z drugiej gniazdo do podłączenia ww. anteny takie, jakie posiada np. Netbox lub ed77). :mur: Jeśli możecie pomóc będę wdzięczny.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: ja.michal »

zimplusowany, są dwa sposoby.
Albo ucinasz końcówkę SMA i zarabiasz na to miejsce gniazdo FME i kupujesz konektor antenowy z wtykiem FME i końcówką do Huawei.
Albo szukasz wtyku do Huawei i z drugiej strony zarabiasz SMA.

Rozumiem, że rozmawiamy o antenie od zewnętrznej którą masz? I jakie masz dokładnie to złącze przy antenie?
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: zimplusowany »

Sytuacja wygląda następująco: posiadam "konektor" z wtykiem do Huawei z jednej strony, z drugiej strony "goły" drut. Posiadam również gniazdo SMA pasujące do gniazda anteny (antena ma gniazdo SMA, z bolcem), ale jest to po prostu demontaż ze starego ed77. Rozumiem, że jakoś można to połączyć. Pytanie tylko jak (nie jestem fachowcem). Gdzie ewentualnie można się udać, aby ktoś to profesjonalnie zarobił. Zdarcie izolacji, skręcenie drutu i wepchnięcie go na siłę do gniazda chyba nic nie da. Antena oczywiście zewnętrzna, kierunkowa (to jest chyba nawet ten model).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: ja.michal »

Czyli takie masz przy antenie? Tu masz pokazane i napisane.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82%C4%85cze_SMA

[ Dodano: 2009-04-14, 22:59 ]
No i jaki masz kabel przy konektorze do Huawei?
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: zimplusowany »

Zgadza się, przy antenie jest męskie SMA: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nector.jpg

Konektor tego typu: http://www.procar.pl/navibe/huawei%20smarp%20min.jpg tyle, że ma "goły" drut zamiast gniazda SMA żeńskiego.

A może dałoby radę zrobić taki numer, aby dorobić kabel na jednej końcówce SMA żeńskie, na drugiej FME żeńskie i podpiąć pod męski konektorek FME do Huawei. Tylko mam obawy, co do strat sygnału. Kabel antenowy ma parę metrów, chyba 10. Jeśli wziąłbym drugie 10 metrów kabla, strata sygnału mogłaby być spora. Chyba.
Ostatnio zmieniony 2009-04-14, 22:13 przez zimplusowany, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: ja.michal »

ja.michal pisze:ma "goły" drut zamiast gniazda SMA żeńskiego.
Na zdjęciu jest męski. To określa się po tym co jest w środku. Dziurka - żeński, drucik - męski. ;) Niezależnie gdzie jest gwint do przykręcania. :)

Obrazek mało mówi. Na pewno potrzebne jest gniazdo SMA(ż), ale na jaki kabel? Chyba, że to ten z aukcjito wtedy RG316. Gdzieniegdzie podają RG174/RG316 co sugerowałoby, że to wejdzie na to, ale nie znam parametrów tych obydwu kabli i nie wiem jak to wygląda.

Jeśli ma być gniazdo SMA na RG174 to to jest potrzebne.
http://www.soltronik.pl/sma_gniazdo_zac ... p-895.html
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nietypowy konektor do Huawei e156g

Post autor: zimplusowany »

Aktualizuję temat. Spokojnie można zamówić na allegro taki konektorek. Nie był on co prawda wystawiony do sprzedaży, ale sprzedający w ciągu jednego dnia przygotował właściwą końcówkę. Właśnie testuję antenkę. Według programu TopNet info zasięg 100%.

Wykonałem pomiar prędkości i oto wyniki:
Serwer: http://www.speedtest.pl
Twój adres IP: pitu pitu
Download: 222 kbps (27.8 KB/s)
Upload: 76 kbps (9.5 KB/s)

Wynik może imponujący nie jest, raczej średnio to wygląda, ale wieczorem sieć może być lekko obciążona, więc może później uda się poprawić ten rezultat. Swoją drogą, czy znacie jakieś przypadki, że Plus "upgraduje" swoje BTSy dodając do nich UMTS? W okolicy mocno namieszał ostatnio Orange instalując jakieś 2 km od masztu Plusa nowe anteny na swoim BTSie do technologi CMDA (zainteresowani wiedzą o co chodzi). Mogę się mylić, ale Plusowi chyba też powinno zależeć na inwestowaniu w infrastrukturę. Dziwi mnie tylko fakt, że BTS na mniejszej wsi UMTS posiada, a ten z którego korzystam obecnie niestety nie, choć znajduje się w miejscowości gminnej.

W wolnym czasie postaram się podnieść jeszcze antenę o jakiś metr do góry. Może będzie jeszcze lepiej.
ODPOWIEDZ