UMTS- odległość od nadajnika

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bouli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-11-18, 11:03
Lokalizacja: Warszawa/Ossów

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Bouli »

Sprawdzałem w sobotę rano i śmiga jeszcze lepiej niż w Warszawie na Targówku o 1 w nocy :) Mam pełne HSDPA niecałe 200m od domu. Czy jest szansa że przy antenie panelowej ściągnę go w domu?
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Tomek7 »

Spokojnie możesz ale jeżeli przed domem nie stoi żaden blok itp. :]
kapec-k2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-01, 16:22
Lokalizacja: Skwierzyna

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: kapec-k2 »

Ja mam podobną sytuacje jak poprzednik. Też las a nadajnik około 3,5-4km od domu. W domu mam tylko GPRS a jakieś 300-400 m od domu łapie 1kreske 3G (na telefonie) ale jestem wtedy obok lasu i widać nadajnik ale nie podoba mi sie stanie na polu z laptopem :] i tu moje pytanie czy ściągnę anteną ten 3G do domu? Mój dom jest w najwyższym punkcie niżej od lasu i nie wiem czy antena na kominie przebije sie przez ten las. Jaka mocna musi być antena?
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Tomek7 »

Najlepiej to wejdź wysoko na dom i sprawdź tam w telefonie czy jest.Jak nie będzie to daruj sobie kupno anteny, przez las ciężko jest dla UMTS przebić się szczególnie jak jest blisko domu.Ja mam ok 15 km lasy też są po drodze ale w odległości ok 5-10 km od NodeB dalej teren równy aż do mojego domu.Co ciekawe byłem z telefonem na 10 km od Nodka ale jakiś 1 km za lasem i w telefonie nie znalazło żadnego 3g, dopiero jak ojechałem od lasu dalej jakieś 3-4 Km to pojawiło się 3g wszystkich operatorów.Więc sam widzisz co może zdziałać las a szczególnie gdy jesteś blisko niego.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: UMTS- odległość od nadajnika

Post autor: Blido »

Tomek7 pisze:Najlepiej to wejdź wysoko na dom i sprawdź tam w telefonie czy jest.Jak nie będzie to daruj sobie kupno anteny,
Antena w telefonie nie może się równać z anteną kierunkową, np. panelem 13dBi :] . Jeśli 400m od domu telefon łapie 3G to całkiem prawdopodobne że panel złapie sygnał w domu. Oczywiście antena musi być umieszczona najwyżej jak to możliwe i wycelowana dokładnie nw NodeB.
ODPOWIEDZ