WWAN - z czym to się je.

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

WWAN - z czym to się je.

Post autor: Rilicek »

Mam parę pytań dość banalnych, na szczęście podobno nie ma głupich pytań :D
Co to jest WWAN?
Jakie są jego korzyści oraz możliwości wykorzystania w Polsce?

Z tego co się doczytałem, WWAN to nic innego jak modem potrafiący płynnie przełączać się pomiędzy systemami internetu telefonii komórkowej - GPRS, UMTS ,HSDPA itd. Jakbym nie miał racji proszę o sprostowanie.
1. Podobno możliwy jest roaming pomiędzy różnymi operatorami. Jak to wygląda w Polsce, jest to możliwe? Jakie są opłaty?
2. Czy moduły WWAN mają standardowo moduł Wi-Fi, czy jest to opcja?
3. Czym różni się WWAN od modemu 3G?
4. Jaki są zalety posiadania WWAN w netbooku? Czy można go zastąpić modemem na USB?
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: zDaleKi »

Rilicek pisze:Z tego co się doczytałem, WWAN to nic innego jak modem potrafiący płynnie przełączać się pomiędzy systemami internetu telefonii komórkowej - GPRS, UMTS ,HSDPA
Dokładnie tak jest, to właśnie o to chodzi w skrócie ujmując.

[ Dodano: 2011-03-18, 00:28 ]
Rilicek pisze:1. Podobno możliwy jest roaming pomiędzy różnymi operatorami. Jak to wygląda w Polsce, jest to możliwe?
A po co w kraju Ci roaming pomiędzy różnymi operatorami?
Rilicek pisze:2. Czy moduły WWAN mają standardowo moduł Wi-Fi, czy jest to opcja?
Zazwyczaj WWAN i WiFi to dwie osobne karty.
Rilicek pisze:3. Czym różni się WWAN od modemu 3G?
Chodzi Ci o sposób działania czy o np. obudowę?
Rilicek pisze:4. Jaki są zalety posiadania WWAN w netbooku?
Takie, że masz modem już na pokładzie i np. nie uszkodzi się tak szybko jak modem na USB. Nie zapomnisz go zabrać jadąc w podróż. Często ma leszy zasięg z uwagi na wbudowane lepsze anteny niż modele na USB.
Rilicek pisze:Czy można go zastąpić modemem na USB?
Oczywiście, że można. Tylko uwaga jest taka jak powyżej.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: wojteks »

Rilicek pisze:Co to jest WWAN?
Tak jest oznaczane gniazdo mPCIex w laptopie dedykowane do podłączenia modemu zgodnego z tym standardem. Taki laptop ma również czytnik kart SIM wbudowany i odpowiednie anteny.

W różnych krajach występują różne modemy WWAN, w Europie to są generalnie modemy 2G/3G, pojawiają się też zgodne z LTE. W innych krajach to mogą być modemy EVDO (np. USA).
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: key »

Rilicek pisze:Co to jest WWAN?
Marketingowa nazwa dla polaczenia z siecia przy pomocy GSM/UMTS/4G. Sprzedaje sie lepiej niz "modem radiowy". No i jest zazwyczaj wbudowan w laptopy, w odroznieniu od sprzetu na USB.

Odnosnie punktu 3. -> niczym. Korzystaja z tej samej technologi.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: Rilicek »

Dziękuje za odpowiedzi.

O roaming pytałem się z ciekawości, bo to w reklamówkach wymieniane jako jedna z zalet WWAN :)

Czyli automatyczne przełączanie pomiędzy internetem komórkowym a Wi-Fi jak jest się w jego zasięgu, to już kwestia oprogramowania? Jest coś takiego praktykowane w netbookach/laptopach?

Czy możliwa jest wymiana modułu WWAN w netbooku na nowszy?
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: wojteks »

Rilicek pisze:Czyli automatyczne przełączanie pomiędzy internetem komórkowym a Wi-Fi jak jest się w jego zasięgu, to już kwestia oprogramowania?
Najbezpieczniej to robić ręcznie, właściwie WiFi może być automatyczne a tylko ręcznie można wymuszać połączenie przez WWAN.
Rilicek pisze:Czy możliwa jest wymiana modułu WWAN w netbooku na nowszy?
Jest możliwa tylko nie na dowolny model a podobny do już uzywanego (ilość anten, wymiary itp.). Niektóre laptopy/netbooki mogą mieć zablokowane w BIOSie używanie innych niż zalecane przez producenta moduły.
Nie pomagam na PW!
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: zDaleKi »

wojteks pisze: Taki laptop ma również czytnik kart SIM wbudowany i odpowiednie anteny.
Uściślając dodam, że zdarzają się też modemy z wbudowanym gniazdem SIM. Ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę. A może raczej modemy, które teoretycznie da się zaadoptować do komputerów, które teoretycznie nie są fabrycznie w nie wyposażone jak tez nie są wyposażone w gniazdo SIM.
key pisze:Marketingowa nazwa dla polaczenia z siecia przy pomocy GSM/UMTS/4G. Sprzedaje sie lepiej niz "modem radiowy"
Otóż to i to cała filozofia :)
Rilicek pisze:O roaming pytałem się z ciekawości, bo to w reklamówkach wymieniane jako jedna z zalet WWAN :)

Czyli automatyczne przełączanie pomiędzy internetem komórkowym a Wi-Fi jak jest się w jego zasięgu,
A widzisz, to ja zrozumiałem Twoje pytanie jako roaming między operatorami sieci komórkowych. Ale tak jak już tu padło: =>
wojteks pisze:Najbezpieczniej to robić ręcznie
Z uwagi na ewentualne koszty połączenia "3G". Względnie na nieświadome wykorzystanie limitu u operatora komórkowego jak nie będziemy świadomi, że przypadkowo nas rozłączyło z WiFi i połączyło przez HSPA.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: ja.michal »

key pisze:Marketingowa nazwa dla polaczenia z siecia przy pomocy GSM/UMTS/4G.
Nie zgodzę się jeśli chodzi o oznaczenie wejścia bo to o to chodzi. Jak jest WWAN to oznacza, że ma mocniejsze zasilanie. Jeden z kondensatorów jest do 1A. Jeśli jest to WLAN to jest on do 100mA. Wejścia te same. Od taki psikus.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: key »

ja.michal pisze:Jak jest WWAN to oznacza, że ma mocniejsze zasilanie.
Idac za ta logika, naklejka na bagazniku samochodu decyduje co lac do baku.
ja.michal pisze:Jeden z kondensatorów jest do 1A
Kondensatory nie byly (i nigdy nie beda) oznaczane w amperach. Pojemnosc to Farady, maksymalne napiecie Volty. Ewentualnie mozesz miec na mysli Polyfuse.
ja.michal pisze:Od taki psikus.
Moze jednak odesle n.p. do wikipedi:
A wireless wide area network (WWAN), is a form of wireless network.
...
A WWAN differs from WLAN (wireless local area network) in that it uses mobile telecommunication cellular network technologies such as WIMAX (though it is better applied to WMAN Networks), UMTS, GPRS, EDGE, CDMA2000, GSM, CDPD, Mobitex, HSDPA, HSUPA or 3G to transfer data. ...
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: ja.michal »

key pisze: Idac za ta logika, naklejka na bagazniku samochodu decyduje co lac do baku.
W sumie tak. ;)
key pisze: Kondensatory nie byly (i nigdy nie beda) oznaczane w amperach. Pojemnosc to Farady, maksymalne napiecie Volty. Ewentualnie mozesz miec na mysli Polyfuse.
No może coś pomyliłem z oznaczeniami.... A faktycznie. Farady.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: key »

ja.michal pisze:W sumie tak.
A w samochody, na ktorych nie ma naklejek lejemy powietrze ;) :hyhy:
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: ja.michal »

No widzisz. Tylko takie trzeba kupować. :cwaniak:
jack78
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2011-01-25, 22:37
Lokalizacja: ze wsząd

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: jack78 »

Odkopię trochę stary temat, ale mam takie pytanie. W laptopie Dell z serii D mam kartę wifi i wolne gniazdo WWAN, czy mogę je również obsadzić drugą kartą wifi (np 5GHz), czy jest ono tylko przygotowane pod modemy?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WWAN - z czym to się je.

Post autor: krystianb »

Ja bym raczej radził wymienić posiadaną kartę na a/g/(n) anteny od WWAN są na niższe częstotliwości, na 5GHz będą raczej porządnym tłumikiem. W dellu i w gnieździe wwan karta wlan powinna zadziałać, ale pewności nie ma (jeśli gniazdo przeznaczone tylko do wwan, to może nie mieć podłączonych pinów odpowiadający za komunikację pciexpress)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ