Pytanie o DVB-T

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

Do nadajnika w Mysłowicach - Kosztowy mam 25 kilometrów. Zauważyłem że jest nadawany stamtąd MUX-2 (63kW) i MUX-3 (2,5kW) i zastanawiam się czy aby osiągnąć dobry odbiór jest mi potrzebna antena na dachu? Mam na telewizorze postawioną antenę pokojową ze wzmacniaczem i niektóre kanały idą lepiej, inne gorzej, czasami trzeba pokręcić. Jak to naprawdę jest z wrażliwością DVB-T na siłę sygnału? Bo szczerze mówiąc nie chce mi się żadnego żelastwa montować i oszpecać nim domu a telewizję oglądam raz na ruski rok. Pytam bo nie mam żadnego urządzenia z DVB-T żeby to sprawdzić.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: kmy »

Maciek764 pisze:nie mam żadnego urządzenia z DVB-T żeby to sprawdzić
Maciek764 pisze:niektóre kanały idą lepiej, inne gorzej, czasami trzeba pokręcić
nie bardzo to rozumiem
Maciek764 pisze:Jak to naprawdę jest z wrażliwością DVB-T na siłę sygnału?
tak samo jak jak w innych systemach, słaby sygnał = słaba jakość odbioru
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

nie bardzo to rozumiem
Po analogu :P
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: kmy »

Maciek764 pisze:Po analogu
Maciek764 pisze:idą lepiej, inne gorzej
ponieważ każdy kanał analogowy na tym nadajniku jest nadawany z inną mocą:
TVP1 200 kW
TVP2 450 kW
TVN 30 kW
Polsat 100 kW

jak odbierasz na swojej antenie najsłabszy TVN to i cyfrowy MUX2 a po 31.05 także MUX 1 powinieneś odbierać bez zakłóceń
na MUX3 bym nie liczył bez zewnętrznej anteny, ale to na razie tylko emisja przejściowa, po 31-05 będziesz miał prawie to samo a nawet więcej na MUX 1
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: jarek999 »

kmy,
tak samo jak jak w innych systemach, słaby sygnał = słaba jakość odbioru
NIE TAK SAMO. Przy odbiorze cyfrowym jest ważna jakość i stabilność sygnału, nie ma czegoś takiego że mocniejszy sygnał to odbiera lepiej, a słabszy gorzej. Jeżeli jest zbyt słaby, kiepskiej jakości to nie odbiera w ogóle lub z przerwami- jest, nie ma. ;)
jareq
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

W przyszłym tygodniu będę miał okazję sprawdzić na TV z wbudowanym tunerem DVB czy coś łapie. Ale chodzi o starszy telewizor więc tu pytanie - czy te tunery za ~90zł na Allegro są coś warte czy liczy się po prostu dobra antena?
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: jarek999 »

Maciek764,
czy te tunery za ~90zł na Allegro są coś warte czy liczy się po prostu dobra antena?
Dobra antena zawsze wskazana (nawet bez żadnych wzmacniaczy-które mogą powodować zbędne zakłócenia emisji). Kwestia tunera to oddzielny problem- te za 90 mogą działać-trzeba jednak pamiętać że w perspektywie DVB-T będzie w wersji HD i na takim sprzęcie będzie problem-zwisy cięcie transmisji i itp. Osobiście nie polecam tego kupować gdyż po jakimś czasie możemy być skazani na kolejny zakup (chińska taktyka-tanio i jednorazowo). Za 200-250zł można kupić dobry sprzęt Technisata lub Triax-a. http://www.hollex.pl/odbiorniki-dvb-t-set-top-box-stb/
jareq
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: krystianb »

jarek999 pisze:Za 200-250zł można kupić dobry sprzęt Technisata lub Triax-a
Tylko, że ten technisat cyfrowe audio ma tylko przez hdmi, do starszych amplitunerów da się go podpiąć tylko przez TV jeśli mają cyfrowe wyjście audio. Do tego wcale bym się nie zdziwił, że w środku siedzi to samo co w takiej wiwie hd-90, taki odbiornik powinien spokojnie wystarczyć. A w przypadku przycięć zawsze zgłosić się do sprzedawcy o niezgodność towaru z umową (jeśli nie będą spowodowane marną jakością sygnału, ale to widać w menu każdego odbiornika)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

Pewnie, kupię do telewizora który mogę sprzedać za flaszkę tuner za 300zł żeby oglądać raz na 3 miesiące telewizję :hyhy:
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: jarek999 »

krystianb,
Do tego wcale bym się nie zdziwił, że w środku siedzi to samo co w takiej wiwie hd-90, taki odbiornik powinien spokojnie wystarczyć. A w przypadku przycięć zawsze zgłosić się do sprzedawcy o niezgodność towaru z umową (jeśli nie będą spowodowane marną jakością sygnału, ale to widać w menu każdego odbiornika)
Już widzę taką reklamację i reakcję sprzedawcy :rotfl: . Jak się sprawuje ww można spojrzeć na opinie użytkowników: http://www.ceneo.pl/;01513555541-10.htm . Maciek764,
kupię do telewizora który mogę sprzedać za flaszkę tuner za 300zł żeby oglądać raz na 3 miesiące telewizję
A kto Ci każe kupować za 300, to wolny kraj jak dobrze poszukasz to kupisz tuner DVB-T za dużą flaszkę. Na dobrą sprawę to nie musisz kupować aby tak świątecznie na chwilę oglądać-są serwisy internetowe z tv. :)
jareq
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

jarek999 pisze:Na dobrą sprawę to nie musisz kupować aby tak świątecznie na chwilę oglądać-są serwisy internetowe z tv.
Jakbym sam mieszkał to miałbym tylko 1 TV i byłby on podłączony jedynie do prądu i do kompa ;) Ale inni domownicy częściej oglądają więc mam Cyprowy Polszmat na jednym TV i na drugim naziemny analog. Z multiroomem w CP musiałbym poczekać jeszcze jakieś pół roku albo podwyższyć opłatę miesięczną o 25zł. Dlatego rozważam teraz DVB-T.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pytanie o DVB-T

Post autor: Maciek764 »

Powiem wam, że jestem niesamowicie zaskoczony tym co dzisiaj zobaczyłem.

Kupiłem nowy TV do domu.

Podłączyłem jakąś szitową antenę pokojową ze wzmacniaczem która analoga średnio łapie (mrówki). Włączyłem skanowanie w TV i znalazło 14 kanałów cyfrowych i w dodatku wszystkie odbierają idealnie :D Trzeba jednak kupić tuner cyfrowy do starego TV bo jest pięknie z DVB-T.
ODPOWIEDZ