Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Witam serdecznie,
Zakupiłem z nową umową modem Huawei E173-S2. Niestety coś nie współgra chyba tak jak powinien z routerem TP-LINK MR-3220. Już wyjaśniam o co chodzi.

Gdy modem podłączę do komputera i zrobię speedtest łącza osiągał on dzisiaj około 4 megabity/s. Natomiast gdy podłączę go do routera to speedtest pokazuje prędkość łącza na poziomie około 2 Mbit/s. Postanowiłem jeszcze raz podłączyć modem pod komputer i znowu osiągało tyle co wcześniej. Nie mam wątpliwości, że to wina routera. Co więcej, tak samo zachowuje się na Gargoyle jak i najnowszym firmware dostępnym na stronie producenta. Jest jedno ale: na stronie konfiguracyjnej routera (oryginalne oprogramowanie) nie pokazuje się model modemu.

Poza tym druga dziwna sprawa tyczy się samego modemu. Gdy jeszcze miałem modem Huawei E169 w Top_Netinfo pokazywało siłę sygnału na poziomie 22-25%, a na nowym modemie tylko 9-12%. Jeśli chodzi o podanie siły sygnału w dB to mogę sprawdzić jeśli to będzie konieczne.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: wojteks »

Charper pisze: a na nowym modemie tylko 9-12%
Masz słaby sygnał, problem w routerze może powodować niewydolność zasilania USB. Sugeruję próbę z dodatkowych HUBem USB z zasilaczem 5V 2000mA albo zewnętrzną antenę kierunkową.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: jakubd »

A ja sugeruję najpierw... podłączyć modem przez przedłużacz USB, żeby osunąć go od routera - modem w MR3220 jest zbyt blisko anten i innych kabli wychodzących z routera, a E173u-2 ma antenę.... blisko swojego wtyku USB.

Krótki przedłużacz USB odsunie modem od routera, poprawi sygnał GSM, a więc i potencjalnie osiągi.

Sam router jest poza tym niewinny - spokojnie poradzi sobie ze znacznie wyższymi prędkościami.
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

wojteks pisze:Sugeruję próbę z dodatkowych HUBem USB z zasilaczem 5V 2000mA albo zewnętrzną antenę kierunkową.
Mam antenę panelową tylko ze względu na czas pisania posta zapomniałem o niej wspomnieć. Niezależnie czy podłączony do routera czy do komputera ale zawsze jest podłączony pod tą samą antenę i zawsze wskazuje poziom sygnału na poziomie 9-12%. Co prawda dla prędkości łącza niby to nie ma znaczenia bo Internet działa i tak szybciej niż na poprzednim modemie. Dziwi mnie jedynie ten pomiar bo modemy różnych producentów potrafią podawac mocno zbliżone jednostki a tu taka różnica.
jakubd pisze:Sam router jest poza tym niewinny - spokojnie poradzi sobie ze znacznie wyższymi prędkościami
Wiem o tym, np. przy przesyłaniu plików między komputerami sieć działa pełną prędkością routera.
Chodzi o modem Huawei E173 S2 choć to z tego co widziałem mniej więcej taka sama konstrukcja.

[ Dodano: 2012-07-19, 14:33 ]
Podłączyłem modem za pomocą przedłużacza. Niezależnie czy był połączony z komputerem czy z routerem leżał w tym samym miejscu i w takiej samej pozycji. Wyniki testów nic nie zmieniły, tzn. zrobiłem ich około 10. Przez pierwsze 3, prędkości były zbliżone do osiągów gdy modem jest podłączony do komputera, czyli aktualnie na poziomie 3Mbit/s. Potem zaczęło zwalniać i osiągło na koniec 2.15Mbit/s. Od razu podłączyłem modem pod komputer i jeszcze raz sprawdziłem prędkość. Wyszło 2.94Mbit/s. Dziwne...
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: jakubd »

Po prostu z czasem zaczęło pewnie rosnąć obciążenie sieci w twojej okolicy. Testy takie warto robić poza szczytami telekomunikacyjnymi, kiedy osiąga się cały czas podobne wyniki. W miastach to zwykle od 2-3 w nocy do 7 rano.
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Właśnie problem w tym, że główne testy robiłem o godzinie 4 rano. Na modemie podłączonym do komputera (co już opisywałem) osiagało 4 megabity i więcej. Po chwili (niemal od razu) podłączyłem do routera-około 2-2,5 megabita. Spowrotem pod komputer - 4 Megabity. Podłączałem przez przedłurzacz USB ale to nic nie dało ani na moc sygnału ani na osiągi. Obciążenie stacji bazowej w dzień-owszem, ale na starym modemie moc sygnału nie spadała poniżej 22%. Myślicie, że w skutek zbyt słabego zasilania modem wolniej przesyła dane? Przypomnę, że wolniej działa tylko pod routerem. Zauwazyłem (albo mi się wydawało), że podłączony pod router wolniej się przełącza z UMTS na HSPA, a także czasem potrafi rozłączyć połączenie z Internetem, niekiedy pomaga restart routera. Rozłączanie faktycznie wskazuje na niewystarczające zasilanie, ale predkość przesyłu danych?

Zamówiłem już zasilacz Cisco 5V, 2000mA do HUBa USB. Niestety potestuję go dopiero za tydzień.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Chris-Kr »

Przeprowadziłem serię eksperymentów podobnych do Twoich i oto prędkości ściągania, jakie uzyskałem.

E173u-2 podpięty do laptopa: ok. 6 Mb/s
E173u-2 podpięty do routera: ok. 4,8 Mb/s
E3131 podpięty do laptopa: ok. 11,5 Mb/s
E3131 podpięty do routera: ok. 7,9 Mb/s

Router TP-LINK MR-3220 + Gargoyle, siła sygnału: 77% / -65 dBm.

Jak widać, router wprowadza pewne ograniczenie transferu, ale nie aż tak duże jak w Twoim przypadku.
Myślę, że Twoje bardzo niskie transfery mogą być efektem nałożenia się na siebie spowolnienia wprowadzonego przez router oraz bardzo niskiej mocy sygnału.
Przy tak słabym sygnale duża część pakietów musi być retransmitowana, co w połączeniu z opóźnieniami wprowadzanymi przez router, potęguje jeszcze ten efekt.
To są oczywiście tylko moje domysły, możesz je częściowo zweryfikować podłączając jakiś inny modem do routera.

[ Dodano: 2012-07-22, 21:06 ]
Charper pisze:Wyniki testów nic nie zmieniły, tzn. zrobiłem ich około 10. Przez pierwsze 3, prędkości były zbliżone do osiągów gdy modem jest podłączony do komputera, czyli aktualnie na poziomie 3Mbit/s. Potem zaczęło zwalniać i osiągło na koniec 2.15Mbit/s. Od razu podłączyłem modem pod komputer i jeszcze raz sprawdziłem prędkość. Wyszło 2.94Mbit/s. Dziwne...
Korzystając z serwisów typu speedtest.net zauważyłem taką prawidłowość, że najlepszy wynik uzyskuję przy pierwszym teście, a potem każdy następny jest gorszy.
Podejrzewam tutaj jakąś celową politykę tych serwisów, które być może w celu ograniczenia ruchu na łączu wyższy priorytet przyznają nowemu połączeniu, a ponowne testy mają już niższy priorytet.
Taką ewentualność miej więc też na uwadze.
Krzysztof
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: jarek999 »

Chris-Kr pisze:Przeprowadziłem serię eksperymentów podobnych do Twoich i oto prędkości ściągania, jakie uzyskałem.

E173u-2 podpięty do laptopa: ok. 6 Mb/s
E173u-2 podpięty do routera: ok. 4,8 Mb/s
E3131 podpięty do laptopa: ok. 11,5 Mb/s
E3131 podpięty do routera: ok. 7,9 Mb/s

Router TP-LINK MR-3220 + Gargoyle, siła sygnału: 77% / -65 dBm.

Jak widać, router wprowadza pewne ograniczenie transferu,
To raczej reguła o ile nie ma innych przesłanek np. u mnie LTE+E398+MR-3420+aktywny HUB Belkin z Gargoyle przy słabym poziomie sygnału wyciąga stabilnie downloadu 15Mb/s, a na 5letnim Macbook-u uzyskuję wynik przybliżony ale nie stabilny (problem jest w zasilaniu USB ten modem dosłownie porzera prąd, jest jak gorąca grzałka).
jareq
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Chris-Kr
Dziękuję Ci za testy i poświęcony czas, ale: dlaczego problem pojawia się tylko gdy podłączam modem pod router? Przeciez tak jak już pisałem parametry połączenia nie zmieniają się.
W sumie to dziwnym trafem modem zaczął pokazywać taki sam poziom sygnału jak poprzedni modem czyli 19-22%.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Chris-Kr »

jarek999 pisze:problem jest w zasilaniu USB ten modem dosłownie porzera prąd, jest jak gorąca grzałka
Z E398 jest tak jak piszesz, ale w przypadku E173 zasilanie nie jest aż tak krytyczne, bo on ma nieco mniejszy apetyt na prąd.
Walcząc ze zrywaniem mi połączenia przez router/modem też kupiłem sobie aktywnego huba, ale potem eksperymentując odkryłem, że hub poprawia mi niezawodność połączenia bez względu na to, czy zasilanie jest do niego podłączone, czy nie!
Nie wiem na czym to polega, ale zastosowanie samej tylko przedłużki USB nie powodowało takiego efektu.
W efekcie teraz modem wisi mi na starym, wygrzebanym z dna szuflady pasywnym hubie USB 1.0, a aktywnego huba wykorzystałem sobie gdzie indziej.

[ Dodano: 2012-07-22, 23:12 ]
Charper pisze:dlaczego problem pojawia się tylko gdy podłączam modem pod router? Przeciez tak jak już pisałem parametry połączenia nie zmieniają się.
Ale pojawia Ci się dodatkowy pośrednik pomiędzy modemem, a komputerem, na którym robisz test. A przy dużej ilości retransmitowanych pakietów (co ma miejsce przy słabym sygnale) ten pośrednik może dość znacznie spowalniać transmisję.
Podejrzewam, że gdybyś cały zestaw przeniósł do miejsca o mocnym sygnale, to problem przestałby istnieć.
W sumie to dziwnym trafem modem zaczął pokazywać taki sam poziom sygnału jak poprzedni modem czyli 19-22%.
A obejrzyj sobie dokładnie wtyczkę od anteny, czy przypadkiem nie ulega ona jakiemuś odkształceniu gdy modem podłączasz do routera. Bo zmiana siły sygnału może na to wskazywać!
Krzysztof
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Tak się ładnie rozpisałem i opisałem każdy szczegół a jak chciałem wysłać to wyskoczył komunikat żeby się zalogować i... puste pole odpowiedzi...

Chris-Kr
Ja myślę, że tu jednak nie chodzi o konieczność retransmisji danych, ponieważ parametry połączenia cały czas są te same. Mogę zrobić testy jeden po drugim naprzemiennie z podłączonym modemem do routera i do komputera w dzień lub w nocy i wyniki testow będą się znacząco różnić mimo, że parametry połączenia się nie zmieniają.

Teraz zrobiłem jeszcze testy, w którym zmienną jest tylko modem podłączony do routera. Były robione w krótkich odstępach czasu więc wybrałem najlepsze z nich. Najlepsze, czyli brałem pod uwage tylko najwyższy wynik testu przy pobieraniu pliku.

Huawei E169:

DL 2.30 Mb/s
UL 0.11 Mb/s
PING 146 ms

Huawei E173-S2
Dl 1.59 Mb/s
UL 0.56 Mb/s
PING 99 ms

Niestety problem miałem już dużo szerzej opisany ale post przepadł. Niestety dzisiaj już jestem zmęczony by spróbować to wszystko opisać jeszcze raz.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: atento »

Co do ograniczania prędkości przez tp-linka z własnych obserwacji wiem, ze sam router nie ogranicza predkosci modemom pokroju E173u2 czy tez E3131, przewód usb łączący modem z routerem jak i samo ustawienie routera, sama lokalizacja przewodu i routera może znacząco poprawić jakość sygnału nie tyle co w % csq czy dBm a prędkości odczuwalnej, zauważyłem ta przypadłość w odległych lokalizacjach od stacji bazowej tak jak by oplot przewodu działał jak antena ;d

E:
Co do zasilania modemu E173u2 czy tez E3131 z gniazda USB jest w 100% wystarczające, używam standardowego zasilacza 12v 1A od dawien dawna i moje połączenie trwa wiecznie i ściągam kilka GB dziennie często bardzo dużo uploaduje, ani razu żadnej zwiechy z tego powodu. bardziej "zjadajacych" prąd modemów nie testowałem
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

atento
Już ktoś coś podobnego tutaj pisał.
Może wytłumaczysz w takim razie dlaczego na jednym modemie działa lepiej a na drugim gorzej?
Prosimy bez zbędnych postów.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: atento »

atento
Już ktoś coś podobnego tutaj pisał.
Może wytłumaczysz w takim razie dlaczego na jednym modemie działa lepiej a na drugim gorzej?
Wypowiedz sie bardziej precyzyjnie bo nic nie rozumiem ;) mam 2 modemy 3131 i dwa 173 i wszystkie działają niemal identycznie ;)
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Jeszcze raz mam opisywać swój problem? Przeczytaj temat od góry do dołu to będziesz wiedział o co chodzi. Ci, którzy chcieli pomóc zrozumieli. Dobra starczy tego spamu. Zobaczymy co da HUB z zasilaczem. Na koniec sprawdzę na drugim takim samym routerze (pożycze od brata). Teraz nie mam na razie takiej możliwości. O wszystkim poinformuję.
Pozdrawiam.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: atento »

Tu nie ma co czytać nawet dla tego ze siły sygnału nie podaje się w % a nawet jeśli tylko tak potrafisz 19-22% na starym modemie to minimalny zasięg dający max CSQ 9
Dodatkowo na starym modemie masz tylko HSDPA ktorymu wystarcza słabszy sygnał, HSPA HSPA+ potrzebuje lepszego sygnału do poprawnego dzialania, wracając do marnego uploadu nie jest wina routera jesli na po podpieciu do komputera jest ok a przez router 0,1 Raczej ustawień systemowych np szmelcowatego antywirusa, sciagnij sobie jakaś dystrybucje linuksa live cd i możesz to sobie sam potweierdzic :)

E:
PS gdybys mial upload 0,1 to jakakolwiek strona www ściągała by się wieczność a download byl by znikomy, nie ma uploadu nie ma downloadu pakiety kontrolne musza isc do poprawnego sciagania
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Drogi atento
Aby zadowolić twoje oczy śpieszę z podaniem mocy sygnału we właściwej jednostce:
siła sygnału - brak danych
Cuż, GargoylePL nie zawsze wyświetla siłę sygnału a jeśli już to jest -101dBm a CSQ bodajrze 6. Tylko czemu podaje też w procentach, skoro tak się nie podaje? Zapewne dla ułatwienia.

Co do HSPA to cenna informacja, dziękuję. Tylko czemu podczas testów na komputerze program Top_NetInfo podczas transmisji wskazywał technologię na HSPA, bywają pingi jak po HSPA i pisałem, że łączę się w HSPA a ty chcesz mi wmówić, że to nie HSPA? Abstrahując twoje dalsze ewentualne wywody: nie, warunki połączenia się nie zmieniły.
Wynik testu na e173-s2 podłączonym pod router dam ci na obrazku bo zapewne nie uwierzyłbyś mi co ja bredzę. To forum zabrania pisania głupot i wstawiania obrazków bezpośrednio do posta, więc link.

http://www.speedtest.net/result/2083989210.png


A z tym uploadem to już nie wiem o co ci chodzi, przecież >>nigdzie<< się na niego nie żalę. Nigdzie. Z tym linuksem to też pojechałeś po bandzie. :brawa: Jak już naprawdę nie będę miał co robić to sobie odpalę. Co niby ma do rzeczy antywirus jak na jednym modemie działa lepiej a na drugim gorzej a zresztą po co ja to przypominam jak wcześniej można to przeczytać.

[offtopic]Na koniec zapytałbym o twój wiek ale pewnie i tak zasłużyłem na ostrzerzenie. Jeśli tak to przepraszam ale nie kasujcie tego posta.[/offtopic]
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Chris-Kr »

Charper pisze:[offtopic]Na koniec zapytałbym o twój wiek ale pewnie i tak zasłużyłem na ostrzerzenie.[/offtopic]
Na pewno zasłużyłeś na to, żeby nie odpowiadać więcej na Twoje posty.
Ja w każdym razie żałuję, że zabierałem głos w tym wątku.
Krzysztof
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: Charper »

Chris-Kr Przepraszam Cię najmocniej. Nie miałem zamiaru obrazić nikogo, kto naprawdę próbował pomóc. Naprawdę nie chciałem i jest mi źle, że tak wyszło mimo, że tak naprawdę tego nie chciałem.

Wiem, że zachowałem się bardzo nie stosownie (delikatnie ujmując). Nie mnie oceniać w sumie, ale według mnie wspólnie z Tobą, użytkownikami jakubd, jarek999 oraz wojteks omówiliśmy chyba już wszystkie możliwości rozwiązania problemu. Jestem bezsilny, bo pomimo Waszej niemałej pomocy za co Wam dziękuję i moich usilnych starań nie udało mi się rozwiązać problemu. Natomiast użytkownik atento zaczął podważać to, co do tej pory napisałem. Przepraszam, ale bynajmniej mi taka sytuacja na forach bardzo przykro się kojarzy.
Wiem, że to marne wyjaśnienie... Naprawdę przykro mi, że w ten sposób wszystko się potoczyło. Dlatego aby nie zaburzać już więcej porządku panującego tutaj na forum dobrowolnie poddam się karze usunięcia konta.

Bardzo przepraszam.
burn
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2012-01-23, 14:46
Lokalizacja: Warszawa (i okolice)

Re: Huawei E173-s2 wolniejszy gdy podłączony z routerem

Post autor: burn »

Mam taki sam problem - E173-u2, TP-Link MR3420 na najnowszym Gargoyle, 30% sygnału, internet przez Play z 4Mbit teoretycznym max downloadem.

Wydaje mi się, żę odpadają rozważania nt okoliczności niezwiązanych ze sprzętem, ponieważ do wczoraj miałem E3131 (uszkodzone gniazdo anteny) i dokładnie w tych samych warunkach, podłączony do routera, przy nieobciążonym nadajniku wyciągał stałe 4Mb. Natomiast z E173 w routerze (którego zresztą już wcześniej miałem, a zmieniłem na E3131 tylko z okazji odnowienia umowy) transfer jest ograniczony do około 2,5 Mb, podłączony bezpośrednio do laptopa ciągnie 4Mb.

Pogooglowałem trochę i na razie nie przychodzi mi do głowy nic innego jak zbyt słabe zasilanie z routera. Czy możecie pomóc? Z góry dzięki.
Huawei E3131 + TP-Link MR-3420 (Gargoyle by obsy PL) + Panel UMTS CT-17_2

http://speedtest.net/result/1961499662.png
ODPOWIEDZ