AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mahit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2011-12-09, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: Mahit »

Postanowiłem rozpocząć jeden spójny na temat współdzielenia łącza internetowego Orange Free + CDMA przy pomocy modemu AnyData ADU-770W i routera Zalip CDW530. Oba te urządzenia są ze sobą w 100% kompatybilne, sprawdzone na własnej skórze :) Metoda działa również na poprzedniku, czyli modemie AnyData ADU-635WA

Poniżej prezentuje instrukcje krok po kroku która pozwoli na dzielenie łącza przy pomocy wyżej wymienionych urządzeń

1. Wyłączenie żądania pin'u w modemie
2. Update do nowego firmware http://www.zalip.com.tw/en-us/support-download.html (posiadam wersje R103a6)
3. Prawidłowe ustawienie opcji w ruterze: BASIC SETTING/Network Setup (całkowicie ominąłem procedurę konfiguracji Wizard, ustawienie haseł i id. ustawiłem ręcznie) - tak mam ustawione (w załączniku)

Instrukcja użyczona dzięki uprzejmości użytkownika Apokryf

Ważne: Ustawienie ustaw tak samo jak na załączniku "Screenie" Password: internet

Zastosowanie się do powyższych wskazówek rozwiąże problem ktory zmusza nas do restartu routera, po to by doszło do połączenia miedzy routerem a modemem
Ostatnio zmieniony 2011-12-16, 19:14 przez Mahit, łącznie zmieniany 1 raz.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

Mahit pisze:Update do nowego firmware http://www.zalip.com.tw/e...t-download.html (posiadam wersje R103a6)
Kupiłem sobie przypadkiem Zalipka CDW530AM jako, że problem routera i ADU-635WA w CDMA od dawna mnie interesował. I podjąłem się wykonania "badań naukowych".
Jednak podawane przez Mahita wiadomości nie sprawdziły się w mojej praktyce.
Mój router miał zainstalowane proponowane najnowsze oprogramowanie, czyli R103a6 i nie wykazywał najmniejszej ochoty na współpracę z 635WA. A i z modemem 500A podobnie.
Po wielu najróżniejszych próbach udało mi się zmusić do współpracy z 500A na starszym oprogramowaniu.
Sięgnąłem po ostatnią deskę ratunku i napisałem późną nocą do wel.com.pl. Ku memu zdziwieniu otrzymałem natychmiast odpowiedź i poprawną wersję firmware.
Potem nastąpiła walka z wgrywaniem tegoż oprogramowania. Tu się okazało po całym następnym dniu zabaw, że router uniemożliwia downgrade!
Jedynym skutecznym sposobem jest wgranie z poziomu Windowsa przy pomocy firmware upgrade utility, z tej samej strony www Zalipa, niższej wersji R103a3.
Dopiero wtedy udało mi się wgrać już z poziomu routera przesłane mi oprogramowanie. Gdy pokazała się jego wersja: R1.03a(beta18) router od pierwszego razu postawił łącze CDMA na ADU-635WA!
W konfiguracji routera podałem dane: strefa czasowa - Warszawa, kraj - inny, tryb CDMA EVDO, 3G, login/hasło - cdma/cdma.

Nie miałem okazji sprawdzać działania łącza na dłuższą metę. Jednak router ma opcję do podtrzymywania łącza pingowaniem. Nie sprawdzałem też na tej wersji softu czy wklepany w konfiguracji PIN karty spełni swe zadanie. Na starszym oprogramowaniu, na którym udało mi się postawić łącze z 500A nie udała mi się próba z kartą żądającą PINu.

Jest też jedna przykrość. Te routery zniknęły ze sprzedaży.
Super miły i nadzwyczaj życzliwy człowiek z suppotru wel.comu nie potrafił określić czy w przyszłości firma będzie miała coś podobnego. Na pocieszenie podam, że uzyskałem zgodę na udostępnienie tego firmware komuś następnemu potrzebującemu.

Jeśli Mahit miał inne doświadczenia to ja nie potrafię ich uzasadnić. Łącznie z proponowanym hasłem - internet. W CDMA wystarczy wklepać cdma/cdma albo też np. sferia/sferia, też zadziała. :papa:

Po paru dniach wróciłem do "badań".
Z ciekawości dokonałem próby włączenia żądania PIN przy pomocy czytnika kart SIM. Włączenie PIN potwierdziło się po podłączeniu modemu 500A na komputer.
Tak przygotowaną kartę włożyłem do modemu 635WA, podpiąłem go do Zalipka bez podawania PIN w konfiguracji i ... :gwiazdki: i modem zabłysnął niebieskim okiem, a Zalipek zieloną diodą sygnalizującą nawiązanie połączenia 3G!! Nieco zdziwiony zresetowałem wszystko, i otrzymałem ten sam wynik. W kolejnym kroku wkonfigurowałem w rutku PIN i efekt dokładnie ten sam. Z PINem czy bez, router z modemem 635WA na nowym sofcie łączy tak samo.
Przełożyłem kartę do modemu 500A, ale router nie zechciał zrobić łącza bez PINu ani z wklepanym PINem.

Pokuszę się o podsumowanie.
Router sprawdza się w uruchamianiu łącza CDMA na modemie ADU-635WA pod softem R1.03a(beta18). Jednak łącze wydaje się być bardzo wolne. Znacznie wolniejsze niż łącze bez routera. Chyba, że akurat ten mój egzemplarz ma jakiś feler.
Do modemu ADU-500A trzeba użyć innego firmware.
Moja ocena w porównaniu do Asusów, z którymi miałem najwięcej do czynienia jeśli chodzi o CDMA, wypada bardzo słabo.

Jeszcze jedna refleksja. Może to przesyłanie do modemu "magicznych" ciągów odpalających modem 635WA w CDMA jest sposobem na ominięcie żądania PINu. Czyli w przypadku kart z trwałym PINem może to być jakiś sposób na rozwiązanie problemu.
Przydałaby się jakaś próba z taką kartą na Asusie w połączeniu z 635WA.
Piterkin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-22, 14:35
Lokalizacja: Ostrówek

Nie zawsze działa :-(

Post autor: Piterkin »

Moje doświadczenia są również inne, niż użytkownika Mahit. Spróbowałem tej metody i niestety, router nie jest w stanie połączyć się z modemem. :( Próbowałem także przy ustawieniach z pass: orange (zalecanym przez Orange) i z ustawionym hasłem na cdma, internet...
W żadnym wypadku nie byłem w stanie zestawić połączenia. Ciekawostka, na modemie po podłączeniu do routera w ogóle nie zapalała się ikonka połączenia cdma, tak, jakby to połączenia dla routera nie było widzialne. Natomiast w oknie status widzę na przemian informację: connecting i disconnecting.
Bardzo uprzejmy konsultant z firmy wel.com powiedział mi, że ten modem praktycznie nie współpracuje z żadnym routerem, a pojedyńcze przypadki należy traktować jako wyjątki trudne do wytłumaczenia :-(
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

Piterkin pisze:uprzejmy konsultant z firmy wel.com powiedział mi, że ten modem praktycznie nie współpracuje z żadnym routerem
Zatem sprawa niestety nie jest taka prosta.
Być może należałoby podsłuchać transmisję między komputerem a modemem by dla tego modemu, podobnie jak dla 635WA, wyłowić ciągi uruchamiające modem w CDMA.

W tej chwili modemy 500A są łatwo dostępne i w przystępnych cenach. W połączeniu z Asusem z serii WL500 i softem Koppela można uzyskać bardzo dobre rezultaty. Problemem może być niemożność wyłączenia PIN na karcie i wtedy należałoby szukać softu mającego opcję wklepywania PIN.
Zalip CDW530 akurat taką opcję posiada. Trzeba jednak korzystać z oryginalnego softu Zalipa do tego modemu.
Piterkin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-22, 14:35
Lokalizacja: Ostrówek

Nie zawsze działa :-(

Post autor: Piterkin »

Moje doświadczenia są również inne, niż użytkownika Mahit. Spróbowałem tej metody i niestety, router nie jest w stanie połączyć się z modemem. :( Próbowałem także przy ustawieniach z pass: orange (zalecanym przez Orange) i z ustawionym hasłem na cdma, internet...
W żadnym wypadku nie byłem w stanie zestawić połączenia. Ciekawostka, na modemie po podłączeniu do routera w ogóle nie zapalała się ikonka połączenia cdma, tak, jakby to połączenia dla routera nie było widzialne. Natomiast w oknie status widzę na przemian informację: connecting i disconnecting.
Bardzo uprzejmy konsultant z firmy wel.com przesłał mi wersję beta 18 firmware'u i wtedy faktycznie zadziałało na haśle i loginie cdma. Ale modem działa bardzo wolno no i nie ma możliwości przełączenia na połączenie 3G (gdyby akurat udało mi się wejść w jego zasięg) :-)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

Piterkin pisze:Bardzo uprzejmy konsultant z firmy wel.com przesłał mi wersję beta 18 firmware'u i wtedy faktycznie zadziałało na haśle i loginie cdma. Ale modem działa bardzo wolno
Z przyjemnością potwierdzam doświadczenie ze spotkania z konsultantem firmy wel.com :) i niestety z przykrością przyjmuję potwierdzenie moich obserwacji odnośnie szybkości łącza.
Szkoda, że na ten temat nie wypowiadają się stali użytkownicy Zalipa.
Piterkin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-22, 14:35
Lokalizacja: Ostrówek

Podtrzymywanie routera

Post autor: Piterkin »

Mam jeszcze jedno pytanie. Router po dłuższej nieaktywności przechodzi w stan spoczynku. Potem trzeba robić reboot co jest czasochłonne i irytujące. Jak sprawić, by Zalip i WiFi było aktywne cały czas? Co wpisać w Keep alive? Ping? Jeśli tak, to jaki? A może echo?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

Piterkin pisze:Co wpisać w Keep alive
Można spróbować pingować serwer DNS Orange. Ja takie pingowanie stosowałem przy ustawianiu anten.
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: Nalewka »

al-czerniawski pisze: Z przyjemnością potwierdzam doświadczenie ze spotkania z konsultantem firmy wel.com :) i niestety z przykrością przyjmuję potwierdzenie moich obserwacji odnośnie szybkości łącza.
Szkoda, że na ten temat nie wypowiadają się stali użytkownicy Zalipa.
Też potwierdzam, że firma ta ma uprzejmych i pomocnych pracowników :)

Za to ADU + Zalip (jak w stopce) w CDMA Orange z dnia na dzień przestało działać :( Tj działało dwa lata bez zastrzeżeń, a potem nagle modem przestał widzieć sygnał CDMA.

To mi sugeruje zaplanowaną śmierć sprzętu równo dzień po rocznicy zakupu, kiedy gwarancja właśnie minęła... Nie znam innego wytłumaczenia tego fenomenu.

Zalipka kupiłam razem z oprogramowaniem zmodyfikowanym specjalnie pod ADU 635.
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

Nalewka pisze:Orange z dnia na dzień przestało działać
Nie pomógł manewr z przetarciem styków karty SIM/RUIM, przez parokrotne wyjęcie i włożenie jej do modemu? I bezpośrednio na kompie też nie działa?
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: Nalewka »

Karta jest ok, sprawdzałam wszystkie trzy karty ruim, bo mam różne i wszystkie działają w trybie cdma w Axesstelu i w ADU890, a w ADU635 nie chcą...

Dopisek:
ADU 635 widzi sygnał gsm, a tylko cdma nie widzi...
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: al-czerniawski »

No to chyba sprawa jest ewidentna. Niestety.
Imacman66
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2010-01-17, 12:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: Imacman66 »

Nalewka pisze:Za to ADU + Zalip (jak w stopce) w CDMA Orange z dnia na dzień przestało działać :( Tj działało dwa lata bez zastrzeżeń, a potem nagle modem przestał widzieć sygnał CDMA.
Mogę potwierdzić - miałem podobną sytuację z ADU635 - po 2 latach z górką przestał działać. Router współpracujący - Zalip CDW530. Obecnie "śmigam" na Huawei E372 i jest znacznie szybciej.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-09-12, 17:40 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-09-12, 16:39 przez Imacman66, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.
Marek
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: AnyData ADU-770W i Router Zalip CDW530

Post autor: trybun »

Imacman66 pisze: Mogę potwierdzić - miałem podobną sytuację z ADU635 - po 2 latach z górką przestał działać. Router współpracujący - Zalip CDW530.
Czyli o co tu może chodzić? Dołączona aplikacja działa około dwu miesięcy, modem jak piszesz około dwu lat... Nikt nie potrafi sensownie wyjaśnić dlaczego ta aplikacja po określonym czasie przestaje działać, jakiś spisek anty konsumencki, czy co?
ODPOWIEDZ