dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: kmy »

Jeden router z WAN i włączone wifi 2,4 i 5 GHz, utworzone dwie sieci Dom2 i Dom5, kanały na stałe. Drugi router połączony LAN do LAN z pierwszym i tez włączone wifi (na pietrze).

Jak skonfigurować sieć wifi na drugim routerze:
1. takie same nazwy i kanały, aby nie trzeba było przełączać na urządzeniu klienckim (np. laptop)?
2. inne nazwy i inne kanały i przełączanie ręczne na urządzeniu klienckim?

Eter pusty na obydwu pasmach, domy sąsiadów dość daleko, aby nie zakłócać.
Drugi router też ma dwa pasma, są to dwa WDR3600 i drugi ma wyłączone DHCP, czyli działa jako switch z wifi.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: joujoujou »

Takie same SSID i hasła, ale inne kanały - wtedy przełączanie odbywać się będzie mniej lub więcej automatycznie.

A "mniej lub więcej" dlatego, że całkiem automatycznego (w sensie: bez zerwania połączenia) przełączenia nie da się uzyskać (przynajmniej nie bez dość dużej góry pieniędzy).
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: kmy »

joujoujou pisze:całkiem automatycznego (w sensie: bez zerwania połączenia) przełączenia
Aż na tym to mi nie zależy, nie chodzę z włączonym laptopem po domu. Zależy mi na tym, że jak uruchomię laptopa, to czy na dole, czy na pietrze połączy się do routera tam włączonego, a nie tego dalej położonego.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: krystianb »

joujoujou pisze:Takie same SSID i hasła,
Zwykle nic nie da, większość softu w konfiguracji zapisuje też BSSID a te będą inne. Lepiej zrobić inne SSID wtedy przynajmniej nie będzie problemu z rozpoznaniem do którego AP jest się podpiętym.
kmy pisze:Zależy mi na tym, że jak uruchomię laptopa, to czy na dole, czy na pietrze połączy się do routera tam włączonego, a nie tego dalej położonego.
To już głównie zależy od softu do łączenia zainstalowanego na komputerach, w xp obowiązuje kolejność wg listy, jeśli laptop połączy się, ze słabą siecią z początku listy, to już na taką o mocniejszym sygnale ale będą na liście niżej się nie przełączy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: joujoujou »

krystianb pisze:Zwykle nic nie da,
AFAIR już się kiedyś o to kłóciliśmy? ;)
kmy pisze: jak uruchomię laptopa, to czy na dole, czy na pietrze połączy się do routera tam włączonego, a nie tego dalej położonego.
Wystarczy. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: kmy »

joujoujou pisze:Wystarczy
Na razie tylko krótkie testy, ale pierwsze spostrzeżenia ok, łapie silniejszy sygnał.

A jak w win7 sprawdzić na jakim kanale pracuje radio w laptopie? Przepatrzyłem opcje w połączeniu wifi, karcie wifi i nie mogę znaleźć aktualnego kanału. Teraz to sprawdziłem w menu routerów w którym mam połączenie, ale wolałbym z poziomu win7 sprawdzać, na którym kanale pracuje, a tym samym z którym routerem się połączył.
Dell XPS 15,6" karta N-1030.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: dwa urządzenia nadawcze - dwie sieci wifi czy jedna?

Post autor: wojteks »

Program inSSIDer pokaże wszystkie sieci które widzi karta WiFi i na jakich kanałach pracują.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ