Orange Free - zestaw modem + antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
raven-89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-18, 13:28
Lokalizacja: Busko-Zdrój

Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: raven-89 »

Witam.
W najbliższym czasie mam zamiar przedłużyć umowę w Orange dla internetu mobilnego.
I teraz pytanie jak dobrać właściwie antenę oraz modem (budżet około 200-300 zł). Na tą chwilę używałem już lekko "zmęczonych" Huawei E173 oraz ZTE MF 63. Do momentu połączenia Orange z T-Mobile użytkowanie było mocno zadowalające (download w godzinach szczytu około 5 Mbps, późnym wieczorem nawet i 7 Mbps bez technologii LTE), jednak teraz sukces to utrzymanie dłuższe 2 Mbps, nie wspominając o nieokreślonym połączeniu itp. Miejscowość to Winiary obok Buska - Zdroju woj. świętokrzyskie. WiFi nie jest konieczne, potrzebuję po prostu czegoś co będzie przyzwoicie działać po podłączeniu do stacjonarnego komputera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: matek451 »

Jak masz zamiar przedłużyć umowę na FreeNet to zacznij od złożenia wypowiedzenia obecnej. Dzięki temu skontaktuje się z tobą DUK Orange i możesz mieć rabat 50% na abonament i 40% większy limit, umowa na dwa lata. Jak nie masz sprzętu to bierz umowę na 2 lata ze sprzętem czyli MF283+ za 9-39 zł. Wtedy rabat 30% na abonament +40% większy limit. Wg. mapy zasięgu Orange dociera do ciebie LTE, prawdopodobnie z BTS-a LTE1800 Gorysławice. Zasięg 3G HSPA+ bez anteny masz z BTS-a UMTS900 NetWorks Kobiela lub Ucisków. W Uciskowie też UMTS2100Networks z HSPA+DC. Wybór anteny zależny od wyboru technologii i częstotliwości.
raven-89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-18, 13:28
Lokalizacja: Busko-Zdrój

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: raven-89 »

Dzięki wielkie za to info na temat wypowiedzenia umowy. O tych rabatach na abonament nie wiedziałem. Natomiast jeśli chodzi o miejscowość to nastąpiło małe niedopowiedzenie :) Winiary na południowy zachód od Buska Zdroju jakieś 5-6 km w prostej linii. Z mapy znajduję dwa nadajniki Orange - jeden oddalony o 2,5 km (Leszcze) drugi oddalony o 4,6 km (Wełecz), jednak obydwa pracują na innych częstotliwościach, przynajmniej z tego co jestem w stanie odczytać. Nie wiem tylko który z nich mógłby być bardziej wydajny, przez co nie wiem jaką wybrać antenę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: matek451 »

BTS NetWorks Wełecz pracuje na UMTS900 z HSPA+ i UMTS2100 z HSPA+DC. z kolei Leszcze tylko na UMTS900. W Busku jest też BTS LTE1800 Orange. Na LTE teoretycznie 70Mb/s z UMTS2100 z Dc 43,2Mb/s a na UMTS900 21,6 Mb/s. W praktyce trzeba zrobić testy. UMTS900 z Leszczy już znasz, antena na 900MHz poprawi sygnał ale trudno powiedzieć jak przełoży się to na transfery, zrób test w pobliżu BTS-a na MF63, podobnie koło Wełcza.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Na LTE teoretycznie 70Mb/s
Gdzieniegdzie do 110 Mb/s i docelowo wszędzie, ale im wolno idzie "przekładanie" kanałów. ;)
raven-89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-18, 13:28
Lokalizacja: Busko-Zdrój

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: raven-89 »

Zrobiłem testy używając starej karty 3G, karty LTE - obydwie w MF63, oraz używając smartfona LG F60 obsługującego LTE.

Busko Zdrój (około 200 m od BTS)

Telefon - download 12-14 Mbps; upload 3-4 Mbps
Modem z karta LTE - download 12-14 Mbps; upload 3 Mbps
Modem z karta 3G - 7,5-9 Mbps; upload 3 Mbps

Wełecz (około 250 m od BTS)

Telefon - download 12-13 Mbps; upload 3 Mbps
Modem z karta LTE - download 13-14 Mbps; upload 4 Mbps
Modem z karta 3G - download 8 Mbps; upload 2-3 Mbps

Leszcze (około 300 m od BTS)

Telefon - download 6 Mbps; upload 3 Mbps
Modem z karta LTE oraz karta 3G - download 3-4 Mbps; upload 2-3 Mbps

Pomiary robiłem w godzinach miedzy 19 a 21, w tym czasie internet w domu leży i kwiczy 1 Mbps to jest już duży sukces. Dodatkowo pogoda była niesprzyjająca więc można uznać test w trudnych warunkach oraz przy teoretycznie największym obciążeniu BTS-ów.
piotrek2308
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 199
Rejestracja: 2008-12-15, 19:19
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: piotrek2308 »

Mam router z orange Zte jak sprawdzić z którego nadajnika aktualnie ciągnie? HSPA+ jest zawsze na 900mhz a DC na 2100MHZ??
raven-89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-18, 13:28
Lokalizacja: Busko-Zdrój

Re: Orange Free - zestaw modem + antena

Post autor: raven-89 »

Jeżeli ktoś ma dylemat czy brać internet z orange z ZTE mf283+, to ja osobiście gorąco polecam. Opcja naprawdę korzystna, lekko ponad 6 km do nadajnika LTE, teren bardzo zróżnicowany (trochę lasu, wzniesienia, zabudowania), a i tak wymuszony zasięg LTE udało się osiągnąć i to bez zastosowania anteny. Transfer danych od 12 do nawet 25 Mbps, co jest naprawdę w moim odczuciu rewelacyjnym wynikiem.
ODPOWIEDZ