BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
majster89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-21, 14:34
Lokalizacja: Lubieszcze

BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: majster89 »

Dzien dobry.
Chcialbym prosic o pomoc przy okresleniu czy lacze sie z BTS na czestotliwosci 900 Mhz czy 2100Mhz. (siec Orange) Wg. mapki btsearch jest to nadajnik 900Mhz NetWorks!, jednak nie wiem na ile tym informacjom wierzyc, poniewaz telefonem przy wyszukiwaniu sieci WCDMA only (wychodze z zalozenia ze moge miec tylko z tych BTS'ow 3G) pokazuje mi 2 nadajniki z ktorymi moge sie polaczyc i internet dziala, jednak sa na innych ulicach niz pokazuje btsearch.(zalaczam screenshoty) Czy moge okreslic telefonem (galaxy s4) czestotliwosc lub modemem huawei e3131 ktory zamierzam kupic. Potrzebuje tych informacji do zakupu anteny.

Do tego chcialbym internet z Aero2, na mapce btsearch nie znalazlem nadajnika Plus/Aero2 UMTS jedynie tylko pozwolenie Aero2 w miejscowosci oddalonej 5km. Telefon ustawiony na WCDMA only znajduje siec Plus czyli bede mial zasieg Aero2 (dobrze mysle?)

Planuje kupic modem Huawei e3131 s-2 (lub h-2 slyszalem ze zasieg z niego jest lepszy) oraz antene ATK-20 (jesli bts Orange sa na 900 Mhz.

A moze jakies alternatywne rozwiazanie i?
mieszkam w miejscowosci Lubieszcze
screeny z telefonu :
http://zapodaj.net/964e1ec9cda46.png.html
http://zapodaj.net/5fdf675157250.png.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: matek451 »

W twojej lokalizacji masz zasięg 3G w Orange z BTS-a UMTS900 NetWorks w Brańsku lub Rudki. W tych samych lokalizacjach UMTS900Aero2. Wystarczy modem E3131, choć na twoim miejscu kupiłbym coś z LTE/HSPA+DC. Obecne niewielkie różnice w cenie przemawiają za modemem z LTE. Antena na 900MHz, np. wspomniana ATK-20.
majster89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-21, 14:34
Lokalizacja: Lubieszcze

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: majster89 »

Moglbym wiedziec skad ta pewnosc ze ten BTS jest na 900 Mhz? Wlasnie jezdzilem sprawdzic czy te nadajniki ktore pokazuje mi Netmonitor w telefonie fizycznie tam sa. Okazalo sie ze tak chociaz btsearch nic o nich nie mowi, nawet nie wyswietla pozwolen. Modem E3131 sa po 50zl, nie usalo mi sie znalezc modemu LTE nawet za dwa razy tyle, w sumie to jest zbedne gdyz bardzo watpie ze bedzie dostepna tutaj technologia LTE w niedalekiej przyszlosci. Zalezy mi na tym by antena dzialala na Aero2 oraz Orange (limitowany transfer w orange).
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4022
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: radius »

Wejdź w Engeener Mode, a następnie WCDMA-Only- Modem Settings - Network Mode i wybierz najpierw WCDMA900 MHz, a potem WCDMA2100 i będziesz miał 100% pewność.

Jeśli do Netmonitora nie dograsz .clf to lokalizacje są wskazywane od czapy i się nimi nie sugeruj. Szkoda na to czasu.

Stacja jest dodana do bazy BTSearch, lecz była zmiana LAC stąd może to zakłopotanie. Innego wytłumaczenia nie mam, dlaczego masz wątpliwości.

Jest wyszukiwana jako: Brańsk, ul. Konopnickiej - maszt T-Mobile. Jej ID to 24075. Pracuje na 900 MHz z nośną 3064. Tą możesz podejrzeć w WCDMA-Only -> Modem Settings -> Engineering Mode -> Next -> S_FREQ.

Dla wymuszonego UMTS2100 w S_FREQ powinny być widoczne nośne 10564, 10589 oraz 10614.
majster89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-21, 14:34
Lokalizacja: Lubieszcze

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: majster89 »

Netmonitor znalazl mi 4 inne TBS'y, jezdzilem sprawdzac i rzeczywiscie tam stoja, na btsearch nie ma nawet pozwolen na nie. Jako modem sluzy mi telefon i niestety nie mam tam opcji wymuszania czestotliwosci (przynajmniej nie znalazlem). Niedlugo bede mial huawei e3131s-2, mam nadzieje ze bedzie mozliwosc zeskanowania eteru dokladniej niz telefonem.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4022
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: radius »

Wejdź na BTSearch, przełącz na UKE i wszystko się wyjaśni. Adresy z Netmonitora (bez dogranego pliku .clf) są niczym z kosmosu. Nie ma opcji żeby stacja pracowała bez pozwoleń. Może to inny operator tam wisi. Podaj adresy tych lokalizacji.

Podaj mi CellID (CID) to postaram się powiedzieć skąd to leci (jeśli są dodane do bazy).

W S4 powinno się dać. Kliknij w Netmonitorze na te trzy kropki za symbolem WiFi i zobacz czy masz tam linię Fieldtest. Jeśli tak to uruchom i postępuj zgodnie z ciągami z mojego poprzedniego posta.

Jeżeli tak nie rusza to spróbuj w ten sposób: https://www.youtube.com/watch?v=bl8y8D6ECCA

W UMTS wybierz Network Control [7]

Ewentualnie może masz Nokię E52? Na niej jeszcze łatwiej to zweryfikować.
majster89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-21, 14:34
Lokalizacja: Lubieszcze

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: majster89 »

Sprawdzam na UKE, w potwierdzonych to malo co jest. To ciekawe, np. w miejscowosci Rudka mam silny zasieg orange i neta H+ chociaz btsearch na UKE standard UTMS pokazuje tylko 2 TBS'u, jeden T-mobile i Aero2 a z tych raczej Orange nie uzywa (moge sie mylic, pojade z telefonem sprawdzic).

Netmonitor pokazuje dokladna lokalizacje to co metra (max kilku, mam przy tym wlacozny internet) faktycznie te nadajniki tam sa, widac na googlemaps. Pokazuje mi rowniez w ktorym jestem obecnie polaczony, jedynie brak informacji na jakiej czestotliwosci.

CID'y i adresy sa w moim pierwszym poscie, linki do screenow z telefonu.

W netmonitor nie mam opcji fieldtest (apka jest aktualna)

Dla przyszlych czytajacych, w moim przypadku aby wejsc do menu servisowego (tego w linku do youtube) zamiast jedynki musialem wpisac Q0 i poczekac 5sec.

To ciekawe, w miejscowosci Bransk jak i Rudka jest na pewno wiecej BTS's ow niz pokazuje btsearch na UKE, stad brak mojego zaufania do tej strony, no ale skoro pozwolenia na bitsearch musza byc (bo chyba musza tak?) a ich nie ma, a wieze stoja i nawet dzialaja to troche dziwne.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4022
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: BTS 900mhz czy 2100Mhz? kilka pytan nowicjusza

Post autor: radius »

CID z pierwszego posta to U900 z Brańska. Co jest w bazie, a dowód w moim wcześniejszym poście.

W Rudce masz stację T-Mobile z pozwoleniami na GSM900 UMTS900 GSM1800 LTE1800 (ul. Sportowa - maszt własny), więc co się dziwisz, że masz zasięg?

UMTS900 to wspólny projekt pod nazwą NetWorkS! Te same CIDy są dla T-Mobile i Orange, dlatego się łączysz.

LTE jeśli jest odpalone z tej stacji to (Orange dzierżawi pasmo od T-Mobile) to również bez problemów powinieneś się do niego zalogować.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ