Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

Witam,

Jestem na etapie projektowym i potrzebuję Waszej porady odnośnie optymalnej konfiguracji pod LTE. W domu położyłem sobie sieć LAN 1Gbit min. na takie potrzeby jak: NAS, TV, Gry etc. Cała infrastruktura wyląduje docelowo na poddaszu: router, modem, switch, nas, drukarka etc.
Interesuje mnie przede wszystkim wydajność sieci LTE, stabilność, możliwości konfiguracji np. możliwy wjazd do swojej domowej sieci przez VPN cena nie jest bardzo istotna powiedzmy na całość: router, modem, switch tak mogę na dzień dobry dać 1000 - 1200zł.

Na chwile obecną jestem skłonny do takiej konfiguracji:

1. Dovado Tiny AC - router cena: 490zł
2. HUAWEI E3372h-153 - modem cena: 230zł
3. Cisco SG 100D-08 - switch cena: 220zł

Moja lokalizacja to Józefosław gm. Piaseczno ul. Olchowa

Moje pytania:
1. Czy taka konfiguracja sieciowa: router, modem, switch jest optymalna i sensowna?
2. Czy w moim miejscu zamieszkania jest sens instalacji dodatkowej anteny LTE?
Do najbliższych BTS mam od 800m do 2000m
3. Czy antenę LTE zewnętrzną np. małą antenę panelową cybertecha można umieścić wewnątrz domu na poddaszu?
Czy straci ona dużo ze swojej skuteczności - pytam czysto teoretycznie na przyszłość.
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: wojteks »

Ja wybrałbym jednak router z wbudowanym modemem np. Huawei B315 za jakieś 350zł (postawiony na strychu) natomiast switch i NAS dałbym do piwnicy (gdzieś gdzie jest chłodniej latem). Pozostaje pytanie ile tych kabli położyłeś i gdzie bo może się okazać że switchy będziesz potrzebował więcej niż 1.
Nie pomagam na PW!
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

Swego czasu myślałem o B315 ale naczytałem się pochlebnych opinii o stabilności/wsparciu etc. dla Dovado i porzuciłem tą opcję.
Czy B315 oferuje coś lepszego od tej mojej konfiguracji np. lepszy zasięg WiFi w domu czy lepsza wbudowana antena? Pomijam kwestie ceny jest ona dla mnie drugorzędna.
Sieć jest raczej prosta: z wszystkich pokoi w domu (parter oraz piętro) wyprowadzony jest LAN na poddasze więc raczej 1 switch starczy.
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: matek451 »

Jeśli zamierzasz korzystać z zaawansowanych ustawień sieciowych to warto pomyśleć o dobrym routerze z USB( Gigabit LAN, szybkie WiFi) i zmiana na nim OFW na OpenWRT. Do tego modem, tylko nie E3372h-153 i za tą cenę. Na dodatek to HiLink i póki co słabo rozpracowany. Aby uniknąć podwójnego NAT bierze się E3372s-153 wersja zwykła . Kupisz za około 100-120 zł. Tiny AC ogólnie za drogi jak na możliwości, które prezentuje( 1xUSB 2.0, ubogi switch LAN).
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

A możesz polecić jakiś dobry, przyszłościowy router pod OpenWRT?
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jarek7714 »

Tu http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12006 masz cały wątek poświęcony routerom pod OpenWRT.
jareq
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

No to co powiecie o takiej konfiguracji:

1. TL-WDR4300
2. e3372s-153 (wersja no HiLink)
3. Oprogramowanie: https://www.gargoyle-router.com/

Czy taka konfiguracja od strony wydajności/stabilności/możliwości konfiguracji dorówna tej mojej z pierwszego posta?
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: Blazer »

Aktualnie najbardziej opłacalnym routerem jest WNDR 4300 (Saturn/Media Markt 199zł, Euro RTV 229zł), sam szykuje się do testów i też początkowo zastanawiałem się na tym TP-Linkiem, ale ostatecznie padło na Netgear'a. Gargoyle jest już zainstalowany (instalacja bajecznie prosta), czekam jeszcze na modem H3372 by rozpocząć testy, mam podobną sytuację (też chcę przygotować dom pod LTE). Co do domu to najlepiej byłoby zamontować szafkę Rack 19" 6 lub 9U (zależnie od planowanej ilości urządzeń), na poddaszu dałbym jakąś obudowę teletechniczną na router (żeby było blisko do anteny LTE) i od niej zejść kablem sieciowym w inne miejsce (u mnie np. reszta będzie pod schodami). Ja sobie tak to wykombinowałem.
Wracając do tematu moja propozycja (taka będzie u mnie) to:
1. Netgear WNDR 4300 (128MB Flash/128MB Ramu)-wersja routera v1 czylimusi być napis WNDR-4300
2. E3372s-153
3. OPENWRT Gargoyle
Wychodzi na to że ten Netgear powinien być nawet lepszy niż to Dovado Tiny AC (8MB Flash i 64MB Ramu) i tańszy o połowę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: matek451 »

Jaka wersja E3372? I czemu Gargoyle a nie Chaos Calmer z LUCI od Cezarego?
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: Blazer »

matek451 pisze:Jaka wersja E3372? I czemu Gargoyle a nie Chaos Calmer z LUCI od Cezarego?
Rozumiem, że jest to pytanie do mnie.
Na razie zostało wzięte HiLink zobaczę co będzie jak coś->przerobię na zwykły.
Nie miałem LUCI-jest to dopiero początek mojej przygody z tym oprogramowaniem, postawiłem na Gargoyle.
Wersja 1.8.1 (barrier breaker), polskie tłumaczenie (właśnie od p. Cezarego), jeżeli będzie stabilnie nie widzę większego powodu do zmian.
Pojawiały się głosy, że Gargoyle sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego niż LUCI, po zrzutach LUCI rzeczywiście wydaje się to prawdą (chociaż bardziej wiarygodni będą Ci którzy korzysta- ją/-li z LUCI). W każdym bądź razie mogę ocenić Gargoyle, którego interfejs jest naprawdę w porządku i dla osoby która miała do tej pory do czynienia jedynie z oryginalnym firmware'em różnych producentów, nie ma problemów ze znalezieniem potrzebnej funkcji.
Jedyne co pozostało to sprawdzić jak Gargoyle działa z modemem USB, samo urządzenie WNDR 4300 jest OK (ja kupiłem w RTV Euro Agd za 229zł).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: matek451 »

Przy HiLinku nie ma znaczenia czy to Gargoyle czy CC z LUCI, konfiguracja jako DHCP. Nieco inaczej jest z wersją zwykłą i tutaj CC z LUCI , które obsługuje sterownik ncm jest lepsze. No i faktycznie Gargoyle jest jakby przyjaźniejsze w konfiguracji.
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: Blazer »

matek451 pisze:Przy HiLinku nie ma znaczenia czy to Gargoyle czy CC z LUCI, konfiguracja jako DHCP. Nieco inaczej jest z wersją zwykłą i tutaj CC z LUCI , które obsługuje sterownik ncm jest lepsze. No i faktycznie Gargoyle jest jakby przyjaźniejsze w konfiguracji.
Właśnie.
Poza tym mam kilku znajomych którzy nie bardzo się znają ( i nawet nie chcą się poznać), a chcieliby mieć LTE w domu. Mój zestaw ma być takim zestawem testowym do sprawdzenia możliwości dostępu do LTE (różne sieci), a jak okaże się że jest OK to wtedy najprawdopodobniej taniej wyjdzie B315 lub B593. Ale zawsze:
1.Będzie można porównać zestaw WNDR4300+3372 vs B315/B593.
2.Mi się też przyda :D .
Podsumowując WNDR4300 to jego zaletami są:
- szybki procesor AR9344 (560MHz),
- dużo pamięci flash (128MB) i RAM (też 128MB)-szczególnie ilość pamięci ram ma znaczenie w przypadku modemów LTE,
- dosyć dobre zasilanie USB (na obudowie jako zasilanie mam podane 1.5/2.5A 12V), a jak wiadomo modemy LTE mogą trochę pociągnąć prądu,
- 4 porty RJ-45 1000/100/10 Mb/s,
- WiFi 2,4GHz i 5GHz,
- możliwość instalacji openWRT (Gargoyle, Luci)-konieczna w przypadku chęci użycia modemu USB,
- cena (obecnie)- jedyna konkurencja w tej cenie to chyba TP-Link WDR-3500/3600 (których specyfikacja jest bardzo podobna).
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

Mnie np. zastanawia jedna rzecz czy np. taki modem e3372s-153 w porównaniu do routera B315 lepiej zbiera sygnał czy gorzej?

Na logikę antena w routerze B315 jest większa od tej w modemie więc i zbieranie sygnału powinno być lepsze. Z drugiej strony modem można dać na przedłużacz USB i postawić w miejscu gdzie nie dałoby się postawić routera.
Mam oczywiście na myśli konfigurację bez podłączenia anteny LTE.

Rozwiązanie WDR4300/WNDR4300 moim zdaniem ma jedną wadę w połączeniu z Gargoyle/CC etc. mianowicie zrobi się nam software NAT i cały nasz gigabitowy LAN pójdzie w las. Gdzieś ktoś robił testy i wychodziło, że z LANu 1Gbit zrobił się max 400Mbit...

Dodatkowo w konfiguracji WDR4300/WNDR4300 + modem + gargoyle musimy stosować jakiś aktywny hub usb bo inaczej może nam rwać połączenie. Robi się za dużo kabli.

Dlatego moim zdaniem bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest jedna z konfiguracji oparta na wydzielonym switchu by mieć pełen Gigabit:

1. B315 + switch
2. Dovado Tiny AC + e3372s-153 + switch

Pomijając kwestię ceny. Dovado to porządny hardware z bdb supportem i kusi mnie jak cholera :)

@Blazer
Tego Gargoyle 1.8.1 udało Ci się skonfigurować przez GUI czy musiałeś coś grzebać w konsoli? Bo z tego co czytałem to część konfiguracji trzeba zrobić w konsoli (ustawienie WAN dla modemu w routerze). Wersja od Cezarego pozwala całkowicie wszystko wyklikać i ma wbudowane kilka fajnych pluginów. Szkoda, że jej nie rozwija :(
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jarek7714 »

jonylee pisze:Mnie np. zastanawia jedna rzecz czy np. taki modem e3372s-153 w porównaniu do routera B315 lepiej zbiera sygnał czy gorzej?

Na logikę antena w routerze B315 jest większa od tej w modemie więc i zbieranie sygnału powinno być lepsze. Z drugiej strony modem można dać na przedłużacz USB i postawić w miejscu gdzie nie dałoby się postawić routera.
Mam oczywiście na myśli konfigurację bez podłączenia anteny LTE.
Mam B593s-22 i całą rodzinę modemów LTE-USB E398/3276/E3372, robiłem też porównanie wydajności (używam anteny zewnętrznej)- w takim zestawieniu, gdy modem USB jest podłączony do wydajnego routera z OpenWRT (używam Nexx WT-3020/DIR-825/WDR3600) oraz obsługiwany jest jako HiLink lub zwykły modem w NDIS, nie ma żadnej różnicy w prędkościach połączenia LTE, B593/B315 wygra zawsze gdy nie będziemy mieć instalacji antenowej a z jakością sygnału LTE będzie różnie . Modemo-routery B593/B315 polecam jako tanie/wydajne rozwiązania dla tych którzy kupują sprzęt od operatora za "grosze", bądź nie mają żadnego sprzętu/wiedzy w konfiguracji i chcą jak najtaniej/najlepiej wykorzystać posiadany budżet.
jonylee pisze: Rozwiązanie WDR4300/WNDR4300 moim zdaniem ma jedną wadę w połączeniu z Gargoyle/CC etc. mianowicie zrobi się nam software NAT i cały nasz gigabitowy LAN pójdzie w las. Gdzieś ktoś robił testy i wychodziło, że z LANu 1Gbit zrobił się max 400Mbit...
Bzdura, przy alternatywnym sofcie może taka jest wydajność tego routera bez HNAT (który nie jest wspierany), B593/B315 to routery z wydajniejszym CPU, lecz oprogramowanie jest zamknięte/kiepskie i całe wsparcie się za chwilę skończy gdy operator zacznie sprzedawać kolejną wersję produktu producenta.
jonylee pisze: Dodatkowo w konfiguracji WDR4300/WNDR4300 + modem + gargoyle musimy stosować jakiś aktywny hub usb bo inaczej może nam rwać połączenie. Robi się za dużo kabli.
Netgear WNDR4300 z E3372 daje sobie radę bez HUB-a. Poza tym zamiast kupować HUB-y do jakiegokolwiek routera, lepiej kupić sobie do obsługi modemu LTE Nexx WT-3020 (ten sam CPU co w Dovado Tiny AC i 64MB RAM), świetnie obsługuje USB, pod OpenWRT Luci od Cezarego działają modemy we wszelakiej konfiguracji (bez używania konsoli) w NDIS/RAS i jako karta ethernetowa HiLink. Do całości wystarczy dobrej jakości zasilacz z min. 5V/1A.
jonylee pisze: Tego Gargoyle 1.8.1 udało Ci się skonfigurować przez GUI czy musiałeś coś grzebać w konsoli? Bo z tego co czytałem to część konfiguracji trzeba zrobić w konsoli (ustawienie WAN dla modemu w routerze). Wersja od Cezarego pozwala całkowicie wszystko wyklikać i ma wbudowane kilka fajnych pluginów. Szkoda, że jej nie rozwija :(
Wersja OpenWRT z Luci pozwala wszystko wyklikać bez użycia konsoli, przez GUI przeglądarki. Cóż twórcą Gargoyle jest Eryk i zwyczajnie panowie się nie dogadują, dlatego nie ma dalszego wsparcia (może to się zmieni, też inni próbują uzupełnić tę lukę...). http://openrouter.info/forum/viewtopic. ... 785#p41785.
jareq
jonylee
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2015-12-06, 08:47
Lokalizacja: Józefosław

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jonylee »

Mój niepokój co do B315 podsyca ten watek:
viewtopic.php?f=11&t=42483
Sporo osób ma tutaj wszelkiej maści problemy. Z jednej strony sporo osób go poleca a z drugiej strony jak się wczyta w opinie ludzi to ochotą na niego przechodzi. Wielkim plusem jest jego prostota i to jest rzecz niezaprzeczalna.
DOVADO TINY AC + HUAWEI E3372h-153 + RBM5
wikktor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-01-08, 18:16

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: wikktor »

jarek7714 pisze: Mam B593s-22 i całą rodzinę modemów LTE-USB E398/3276/E3372, robiłem też porównanie wydajności (używam anteny zewnętrznej)- w takim zestawieniu, gdy modem USB jest podłączony do wydajnego routera z OpenWRT (używam Nexx WT-3020/DIR-825/WDR3600) oraz obsługiwany jest jako HiLink lub zwykły modem w NDIS, nie ma żadnej różnicy w prędkościach połączenia LTE, B593/B315 wygra zawsze gdy nie będziemy mieć instalacji antenowej a z jakością sygnału LTE będzie różnie.
A jak to jest ze słabszymi routerami?
Robie 2 komplety router + modem E3372. Jeden router zamówiłem TL-WDR4300, drugiego chce tańszego i chyba wezmę HG553( Bo podobno z EDIMAX LT-6408n są problemy). Mogę użyć drugi router do wifi.
Jeden modem mam już Megafona bez Hilinka. Czy pod HG553( jako że to słabszy router) lepiej wziąć Hilinka?
Wyczytałem wcześniej że łatwiej skonfigurować router z modemem bez Hilinka, ale teraz czytam, że Hilinki niektórym działają lepiej/szybciej.
jarek7714 pisze: Poza tym zamiast kupować HUB-y do jakiegokolwiek routera, lepiej kupić sobie do obsługi modemu LTE Nexx WT-3020 (ten sam CPU co w Dovado Tiny AC i 64MB RAM), świetnie obsługuje USB, pod OpenWRT Luci od Cezarego działają modemy we wszelakiej konfiguracji (bez używania konsoli) w NDIS/RAS i jako karta ethernetowa HiLink. Do całości wystarczy dobrej jakości zasilacz z min. 5V/1A.
Gdzie można kupić tego WT-3020? Allegro nic mi nie znajduje. Mam kilka routerów wi-fi, i coś takiego by mi chyba wystarczyło...

Ps. Warto dopłacać do krajowego E3372? Różnica chyba jest tylko w gwarancji, tak?
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: jarek7714 »

wikktor pisze: Gdzie można kupić tego WT-3020? Allegro nic mi nie znajduje. Mam kilka routerów wi-fi, i coś takiego by mi chyba wystarczyło...
Bezpośrednio z Chin (niestety trzeba poczekać na przesyłkę 2-5 tygodni, 3 razy robiłem zakupy na tym portalu i przesyłki docierały w ciągu 2 tygodni) http://www.aliexpress.com/ -tutaj wpisz w wyszukiwarkę. :)
wikktor pisze: Ps. Warto dopłacać do krajowego E3372? Różnica chyba jest tylko w gwarancji, tak?
Mam ok. 1,5 roku E3372 s-153 litewskiej sieci i żadnych problemów z nim nie miałem (zmieniałem softy, wersje HiLink/zwykły modem), nie kupuj wersji h-153.
jareq
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: Blazer »

jonylee pisze:Mnie np. zastanawia jedna rzecz czy np. taki modem e3372s-153 w porównaniu do routera B315 lepiej zbiera sygnał czy gorzej?

@Blazer
Tego Gargoyle 1.8.1 udało Ci się skonfigurować przez GUI czy musiałeś coś grzebać w konsoli? Bo z tego co czytałem to część konfiguracji trzeba zrobić w konsoli (ustawienie WAN dla modemu w routerze). Wersja od Cezarego pozwala całkowicie wszystko wyklikać i ma wbudowane kilka fajnych pluginów. Szkoda, że jej nie rozwija :(
Dziś podłączyłem modem 3G ( E173 Play ) i nic nie musiałem zmieniać w konsoli, po prostu podłącz i działaj (przynajmniej u mnie). Jak przyjdzie 3372 zobaczymy jak będzie działał.
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: Blazer »

Niestety, zakupiłem E3372h z MegaFon'a pod Gargoyle ten modem w żaden sposób nie działa, działa za to na LUCI (zmiana oprogramowania+kilka poleceń), niestety potwierdzają się opinię, ze jest to oprogramowanie rozbudowane, ale zarazem trudne i niezorganizowane (przynajmniej takie jest pierwsze wrażenie).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Dobór infrastruktury pod LTE do domu

Post autor: dzejk »

też miałem takie wrażenie po przesiadce z gargulca, ale można się przyzwyczaić. Ustawienie modemu hilink to raptem pare kliknięć.
ODPOWIEDZ