modem + router + antena LTE [PILNE]

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

Witajcie! :padam:
Potrzebuję Waszej pomocy - nie bardzo znam się na technicznych rzeczach z zakresu sieci i gsm.

Sytuacja wygląda tak: podpisałam nową umowę z orange na LTE max (bez limitu). Do tego dostanę router ZTE MF283+ Mieszkam poza miastem, więc zasięg jest średni (LTE poza budynkiem), a dom spory.

Wymyśliłam sobie, że połączę: ZTE (tylko jako modem) + do tego antena zewnętrzna (Antena Dualna LTE/4G do ZTE MF28D, MF283 15dBi MIMO) + Netgear R8000. Podpowiedzcie mi proszę, czy to razem będzie działało? W jaki sposób połączyć ZTE z routerem? A może macie lepszy pomysł? Ten ZTE sprzedać i kupić coś sensowniejszego? Pomóżcie proszę, to pilny temat!

z góry dzięki :padam:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: wojteks »

trinit pisze:a dom spory.
No to bez dodatkowych AP się nie obejdzie, dobrym rozwiązaniem będzie PLC (internet po sieci elektrycznej) z dodatkowymi AP.
trinit pisze:Netgear R8000
A co on ma robić? To, że ma 6 anten to nie znaczy że będzie miał duży zasięg.
Nie pomagam na PW!
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

A co on ma robić?
docelowo pod router będzie podpięty dysk multimedialny (jeszcze nie wiem jaki - pomysł?) żeby np. każdy z domowników mógł niezależnie obejrzeć sobie film FHD / posłuchać muzyki na czym chce. Dlatego zależy mi, żeby router był wydajny - ale nie musi być ten co sugerowałam. Liczę właśnie na opinię i podpowiedź specjalistów :zdrowko:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: matek451 »

Aby wykorzystać parametry sieci WiFi jakie oferuje R8000 urządzenia klienckie też muszą posiadać karty WiFi AC. Poza tym zasięg takiej sieci wcale nie będzie jakiś super i jeśli dom jest duży to potrzebne dodatkowe AP też w tym standardzie i na dodatek spięte z R8000 po kablu LAN gigabit. Tylko wtedy jest sens zakupu takiego routera. Jeśli chodzi o NAS to podpina się go , podobnie jak TV, BD po kablu gigabit, tylko wtedy masz pewność , że filmy FHD, UHD o wysokim bitrate będą odtwarzane bez problemów. Oczywiście możesz brać z Orange ten MF283+( najlepiej jeszcze z tabletem Lenovo TAB2A10 za 249 zł, taki zestaw jest wart 1100-1200 zł). Urządzenia , które można spiąć kablem podpinasz do Gigabitowego switcha a ten do MF283+. Jak router nie da rady pomyślisz o jego wymianie. Jeśli dom ma kilka kondygnacji to na każdej ustawiasz AP i podpinasz do switcha lub MF283+. Oczywiście jak chcesz możesz kupić R8000 i podłączyć pod niego po WAN MF283+ z wyłączonym WiFi i wykorzystać jako modem. Ewentualnie sprzedać MF283+ za około 350 zł i kupić http://allegro.pl/router-z-modemem-gsm- ... 96674.html i na nim stworzyć sieć domową w oparciu o LTE w Orange. https://openlinksys.info/forum/viewthre ... d_id=19681
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

@matek451 - dzięki za odpowiedź :brawa: :-)

Jeszcze ostatnia kwestia... Myślałam o tym Asusie - tylko czy mogę do niego podpiąć antenę zewnętrzną (nie widać gniazd). A tak przy okazji - jaką antenę byś polecił do tego ZTE lub Asusa (jeśli można do niego podpiąć)?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: matek451 »

Anteny do LTE/3G w tym Asusie wg. opisu @shibbyego są odkręcane czyli jest możliwość podłączenia Dual LTE1800MHz. Jaka to lokalizacja, jak daleko do czynnego BTS-a LTE1800 NetWorks? robiłaś jakieś testy?
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

tak, sprawdzałam - jestem dość daleko :-( 2,5 do 5 km, zależy w którą stronę. Ale na zewnątrz domu na komórce mam 4G orange pełen zasięg ("wszystkie kreski"). Przepraszam, za laickie opisy - tak jak mówiłam na początku, nie jestem specjalistką w tej materii ;-)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: matek451 »

Na komórce instalujesz Network Signal Info, który pokazuje RSRP sygnału LTE, kreski nic nie mówią. Poza tym BTS-y LTE1800 Networks są niezweryfikowane i trudno powiedzieć czy działają. Przy takiej odległości antena dual LTE1800 MHz jest konieczna . Polecana 15dBi z Cybertecha lub 17dBi z Sorensena. Ustawiasz na działający BTS LTE1800NetWorks.
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

:zdrowko: dzięki @matek451 - bardzo mi pomogłeś! :zdrowko:
Chmpn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-01-18, 17:32

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: Chmpn »

Witam :) podłączę się do tematu.

Posiadam router ZTE MF283+ w sieci Orange. W miejscu gdzie stoi urządzenie łapie zasięg DC HSPA+ na 2 kreski, jednak korzystanie z internetu jest uciążliwe, strony wczytują się niezwykle wolno, bądź wcale. Jaką polecicie antenę zewnętrzną, w sytuacji gdy najbliższy BTS UMTS 2100 oddalony jest w linii prostej o 6,3 km (widoczny) ?

I jeszcze z innej beczki... router ten posiada dwa wejścia antenowe z gniazdami typu SMA - oznaczone numerami 1 i 2. Czy orientuje się ktoś może które z wejść jest Rx, a które Rx/Tx, gdyż gdyż instrukcja niestety tego nie podaje, a z tego co się orientuje jest to istotne w przypadku podłączania jednej anteny (nieMIMO) :D
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

Witajcie ponownie!

wg zalecenia:
matek451 pisze:Polecana 15dBi z Cybertecha lub 17dBi z Sorensena. Ustawiasz na działający BTS LTE1800NetWorks.

kupiłam 17dBi z Sorensen, ukierunkowałam na BTS i... szczerze mówiąc nie ma różnicy :-( Net na poziomie 8 Mb/s więc jak na LTE to słabo. Gdzie może być problem? Może w ustawieniach ZTE? Pomóżcie proszę!

:cry:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: wojteks »

Jaki upload?
Nie pomagam na PW!
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

2-3 Mb/s :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: matek451 »

Założyłem a priori, ze ten BTS LTE1800Networks , o którym piszesz działa. Nie podałaś lokalizacji więc trudno się do tego ustosunkować i potwierdzić czy to prawda. Zasięg w kreskach na telefonie , nic nie mówi. Nie podałaś wyników testy sygnału( z Network Signal Info) i prędkości na telefonie.
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

Ok, jutro zrobię testy i przedstawię wyniki :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: matek451 »

Najważniejsze jest to czy BTS , na który ustawiasz antenę działa w LTE1800. Jaka to lokalizacja, gdzie mieszkasz?
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

Słuchajcie, okazało się, że najbliższy BTS ma awarię i przestawiłam antenę na inny. Teraz jest znacznie lepiej (mimo ze dalej), ale dziwnie - upload jest równy albo większy niż download. Zamieniałam miejscami kable, ale efekt bez zmian. Nadal Up jest większy od downloadu... :mur:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: wojteks »

trinit pisze:ale dziwnie - upload jest równy albo większy niż download
Co w tym dziwnego, większość zasysa internet a mało kto coś wysyła. To klasyczny przykład dużego obciążenia stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
trinit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-01-16, 14:52

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: trinit »

aha, ok! W takim razie wszystko gra :-) Myślałam, że to standard, że up jest dużo niższy niż download. Dzięki za zainteresowanie tematem!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: modem + router + antena LTE [PILNE]

Post autor: wojteks »

trinit pisze:Myślałam, że to standard, że up jest dużo niższy niż download
Teoretycznie tak jest np. Plus 150/50 a rzeczywistość bywa inna.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ