Antena do GT MAX (7.2)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
timo
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2008-02-01, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: timo »

warto kupić do karty GT MAX ?
http://allegro.pl/item297555004_nowe_an ... oclaw.html

w mieszkaniu (kamienica) mam ledwo 3G, jak wyjdę na balkon pełny 3G, może antena podbiła by do HSPDA ?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Jaco »

Dookólna na pasmo HSDPA :niepewny: Mały wydatek ale może opłacalny.
Ostatnio zmieniony 2008-02-02, 19:36 przez Jaco, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

dygulski pisze:mam ledwo 3G, jak wyjdę na balkon pełny 3G, może antena podbiła by do HSPDA ?
Co znaczy podbiłaby do HSDPA ?
Teraz masz tylko UMTS ?
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: sardo nunspa »

Zwróć uwagę, że ta antena ma 0 zysk dB (a nie dBi czy dBm) :zdziwko:
Ale jeżeli to tylko kwestia wystawienia za okno by złapać HSDPA antena dookólna powinna wystarczyć pod warunkiem, że będzie działać na paśmie 2100MHz.
Latka lecą...
timo
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2008-02-01, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: timo »

nie znam sie aż tak na antenach a chce wydać mądrze pieniądze. w pokoju mam czasami 3G ale po wyjściu na balkon (4 piętro) brak HSPDA :(
podbiła - polepszyła moc i dzięki temu miałbym HSPDA (mieszkam w centrum warszawy - ok. salonu Orange Pl. Konstytucji 6)

[ Dodano: 2008-02-03, 21:33 ]
sardo nunspa pisze:antena ma 0 zysk dB (a nie dBi czy dBm) :zdziwko:
możesz jaśniej ? :)
Orange Standard - 100kB/s
Play 10GB - 120kB/s
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Jaco »

dygulski pisze:możesz jaśniej ?
Parametry techniczne:

1. Częstotliwość: 890-960 oraz 1710-2150 MHZ
2. Polaryzacja: Liniowa/Pionowa
3. Zysk: 0 db
4. Kabel: 3m
5. Konektor: GT Max, GT Max 7.2, HSDPA, 3G Edge, Fusion, Fusion+, Quad, 3G, GlobeSurfer iCON
6. Gwarancja: 12 miesięcy
timo
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2008-02-01, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: timo »

to wiem, ale co to jest mówiąc po "polsku" ?
a czy taka będzie dobra żeby osiągnąć HSPDA ? http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... _A7040.htm
Orange Standard - 100kB/s
Play 10GB - 120kB/s
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Ufo atakuje »

dygulski pisze:w pokoju mam czasami 3G ale po wyjściu na balkon (4 piętro) brak HSPDA
Nic już nie rozumiem. Masz zasięg 3G na balkonie czy nie? Gdzie modem działa szybciej? Gdzie lapiesz HSDPA.
Co do wyboru anteny to w twoim przypadku trudno wskazać najlepszy wybór. Mieszkasz w mieście, mogą być odbicia, nie wiadomo z którą stacją się łączysz. Teoretycznie antena powinna być na zewnątrz tak, aby widziała anteny stacji. Wtedy wystarczy nawet dookólna z dłuższym przewodem. Jak chcesz coś lepszego to polecam najlepiej jakiś panel lub Yagi dipola, tylko na 2100Mhz. Ta ostatnia antena co podałeś nie jest dobra.

[ Dodano: 2008-02-04, 00:40 ]
http://www.wieprz.net/bts/ <- poszukaj tutaj stacji 3G. Może ją widziać z tego balkonu, albo jest czymś zasłonięta.
timo
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2008-02-01, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: timo »

jest antena tylko ze 1800MHz, nie łapie mi ani w domu ani na balkonie HS.. i jej "nie widzę" wiec ciężko będzie w coś celować (a czy przez blok cos da ? czy to musi być widoczne ?

ogl. pliczek z UKE (bo wg tej mapy która podałeś jest błędna lokalizacja bts'a, dwa nie ma polowy nadajników które sa podana przez UKE)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

To Ci powinno całkowicie pomóc:
http://allegro.pl/item302338551_globetr ... ratis.html
Ryzyko inwestycyjne nieduże. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Patryk »

dygulski pisze:ogl. pliczek z UKE (bo wg tej mapy która podałeś jest błędna lokalizacja bts'a, dwa nie ma polowy nadajników które sa podana przez UKE)
Wyświetl sobie mapkę w max.powiększeniu,to sie pojawią wszystkie BTSy
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:Wyświetl sobie mapkę w max.powiększeniu,to sie pojawią wszystkie BTSy
Problem w tym, że na mapce nie ma wielu masztów 3G zaznaczonych.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Patryk »

bob pisze:Problem w tym, że na mapce nie ma wielu masztów 3G zaznaczonych.
Możesz mieć racje,ale np.w Bielsku-Bialej czy w Tychach sa zaznaczone wszystkie (lub zdecydowana większośc) nodeB Plusa...nie wiem,jak z innymi sieciami w innych lokalizacjach :(

Poza tym sieci 3G sa w ciagłym rozwoju,wiec co chwilę powstaja nowe maszty :D
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:nodeB Plusa
No to ja przepraszam za nieporozumienie ale chodziło mi dokładnie o Orange, że strasznie dużo brakuje tych lokalizacji nodeB.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Ufo atakuje »

bob pisze:No to ja przepraszam za nieporozumienie ale chodziło mi dokładnie o Orange, że strasznie dużo brakuje tych lokalizacji nodeB.
Ale chodzi Ci o braki w spisach i na mapie, czy w rzeczywistości?? Wiesz przecież, że część tego co masz na mapie UKE to tylko plany.
Co do wy
dygulski pisze:jest antena tylko ze 1800MHz, nie łapie mi ani w domu ani na balkonie HS.. i jej "nie widzę" wiec ciężko będzie w coś celować (a czy przez blok cos da ? czy to musi być widoczne ?
No to pozostaje zamówić dookólną z dłuższym kablem i sie pomodlić. :D
PS.Gdzieś widziałem taką aukcje z możliwością zwrotu tych antenek, gdybu nie dawała rady.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

Ufo atakuje pisze:Wiesz przecież, że część tego co masz na mapie UKE to tylko plany.
No właśnie na mapie nie ma tego co w rzeczywistości jest.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: Ufo atakuje »

bob pisze:No właśnie na mapie nie ma tego co w rzeczywistości jest.
:zdziwko: Jesteś pewien? Może być błąd w lokalizacji np. stacja jest na mapie położona nieco dalej niż w rzeczywistości.Jeśli jest w rzeczywistości muszą być na nią papiery. Sprawdzałeś w bip lokalnego urzędu miasta? Tam też są podane lokalizacje większości stacji.
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: sardo nunspa »

dygulski pisze:
sardo nunspa pisze:antena ma 0 zysk dB (a nie dBi czy dBm) :zdziwko:
możesz jaśniej ? :)
Zysk najczęściej podaje się w dBi a ta antena na " łoko" ma od 3 do 5dBi. Albo to jest błąd albo nowe anteny się pojawiły.

@Ufo atakuje . A dlaczego my obaj wyraźnie i zdecydowanie nie odradzamy tych anten dookolnych 3 zakresowych dla UMTS/HSDPA. Jeszcze niedawno były do bani a teraz są ok.? moim zdaniem dalej są do bani i trzeba kupić yagi albo panel solidnego producenta (Dipol, Bestparner) i po zawodach :cwaniak: .
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: mar_kow »

sardo nunspa pisze:[...] A dlaczego my obaj wyraźnie i zdecydowanie nie odradzamy tych anten dookolnych 3 zakresowych dla UMTS/HSDPA. Jeszcze niedawno były do bani a teraz są ok.? [...]
Pewnie dlatego że poprawiają samopoczucie... :)
Może i są do bani w naprawdę krytycznym braku zasięgu ale coś tam dają na zasadzie zwykłego "druta". Sam taką zakupiłem i trochę ten zasięg stabilizuje. Zaleta to ich małe rozmiary. I przynajmniej głośnik nie "burczy" :).
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

mar_kow pisze:Sam taką zakupiłem i trochę ten zasięg stabilizuje. Zaleta to ich małe rozmiary.
Dokładnie o to chodzi bo przede wszystkim są do blokowisk i tam gdzie nie ma problemu z zasięgiem w dużych miastach a jedynie trzeba ten sygnał jak kolega napisał ustabilizować. Ja również z takiej korzystałem w firmie i jest całkowicie wystarczająca a koszt jest bardzo niewielki i podłączenie dziecinnie proste :roll:

[ Dodano: 2008-02-05, 09:13 ]
Ufo atakuje pisze:Może być błąd w lokalizacji np. stacja jest na mapie położona nieco dalej niż w rzeczywistości.
Chodzi mi głównie o literki U z Orange w takich miejscowościach:
Bielsko-Białej, Częstochowie, Szczecinie, Elblągu, Gorzowie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Koszalinie, Opolu, Rzeszowie, Sieradzu, Tarnowie, Wałbrzychu.
Na mapce nie występują w ogóle więc użytkownicy i potencjalni klienci internetu z Orange w tych miejscowościach kierując się tylko właśnie tą mapką mogą przypuszczać, że u nich nodeB tej sieci nie ma.

Zobaczcie sami :
http://www.wieprz.net/bts/
http://www.orange.pl/portal/map/map/int ... id=2624876
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: sardo nunspa »

Chodzi mi o to, że od pewnego czasu forumowicze mający możliwość łączenia się z internetem za pomocą UMTS/HSDPA narzekali na to, że anteny dookólne 3 zakresowe nie działają na częstotliwości 2100MHz. Być może przyczyną jest to, że część z tych anten było „Allegrowego pochodzenia” ;) – czyli robione przez byle kogo i byle jak. Tak jak słynne anteny panelowe do riadiówki o „mocach” 20-30dBi :gwiazdki:
Sam miałem taką antenę dookólną i na 900MHZ działała ok. Jednak będąc na miejscu kolegi @ dygulski kupiłbym sobie panel z Bestparnera.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Antena do GT MAX (7.2)

Post autor: bob »

sardo nunspa pisze:Jednak będąc na miejscu kolegi @ dygulski kupiłbym sobie panel z Bestparnera.
Ja zaproponowałem rozwiązanie takie na "szybko" w użyciu w centrum aglomeracji ale Twoje jest bardziej sensowne i wydaje się bardziej profesjonalne. ;)
Większość pewnie tych antenek to lipa ale u mnie w skali BE nawet to dało z dwie kreski.
Miałem odczucie, że kolega jest w podobnej sytuacji.
ODPOWIEDZ