[TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
janek222
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 770
Rejestracja: 2007-11-29, 21:04
Lokalizacja: PL

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: janek222 »

Do pobrania (pierwszy post) nowa wersja 3.51
W programie <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> od wersji 2.27 istnieje możliwość aktualizacji:
menu górne -> Informacje -> Aktualizacje

Zmiany:
1. Zaktualizowano listy darczyńców, dziękuję za datki :)
2. Rozwiązano problem z odczytem ID karty SIM (kod IMSI - "Twórz statystyki dla każdej karty SIM osobno" - "Identyfikacja SIM") jeżeli na karcie SIM aktywny jest kod PIN.
3. Niektóre modemy Huawei potrafią podawać LAC składający się z 6 znaków HEX, wydaje się on być nieprawidłowy. Jako że z obserwacji wynika że przestawienie dwóch środkowych znaków na początek daje dobry wynik chwilowo tak to zostało zaimplementowane w programie.
4. Dostosowano program do nowej nazwy pliku z danymi o BTSach, teraz jest Btsearch_new.xls

PS.
1. Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem :)
2. Chris-Kr dzięki za pomoc.
3. Jeżeli ktoś został pominięty na listach darczyńców to proszę o kontakt "pw".

[ Dodano: 2010-07-18, 23:35 ]
YaHooo pisze:Mi się wydaje, że po prostu liczy potem od zera. Ale głowy nie dam uciąć.
To jest problem, nie chciałbym transferu pobierać z interfejsu PPP (można podejrzeć: menu górne -> Sieć -> Interfejsy) ponieważ nie dość że te dane różnią się od danych otrzymanych z RAS to jeszcze Microsoft w każdej wersji Windows ostro w interfejsach mieszał, stąd np. błędy w innych managerach po pojawianiu się nowych Windowsów.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-07-19, 09:31 ]
Plik tradycyjnie dodałem także na serwer forumowy.
Pozdrawiam
Janek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: YaHooo »

Chris-Kr pisze:W zasadzie jest to nabardziej prawdopodobne, zwłaszcza że:
Dokładnie tak myślę :) Ale nie mogę znaleźć potwierdzenia w MSDN'ie.
janek222 pisze:To jest problem, nie chciałbym transferu pobierać z interfejsu PPP (można podejrzeć: menu górne -> Sieć -> Interfejsy) ponieważ nie dość że te dane różnią się od danych otrzymanych z RAS to jeszcze Microsoft w każdej wersji Windows ostro w interfejsach mieszał, stąd np. błędy w innych managerach po pojawianiu się nowych Windowsów.
Czyli nieco kicha. A nie wiadomo z czego korzystają inne metery?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
janek222
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 770
Rejestracja: 2007-11-29, 21:04
Lokalizacja: PL

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: janek222 »

YaHooo pisze:A nie wiadomo z czego korzystają inne metery?
Przypuszczam że większość z interfejsów choć moim zdaniem jeżeli chodzi o dial-up nie jest to dobre rozwiązanie jeżeli komuś zależy na dokładności wskazań... O ile dobrze pamiętam to problemy mogą być też z czasem początku i końca sesji choć tego dobrze nie sprawdzałem jeżeli chodzi o PPP - nie mam pewności tym bardziej że PPP na szczęście znika z listy przy rozłączeniu dial-up, czy tak jest we wszystkich Windowsach czy tylko w XP to nie wiem. Denerwujące są różnice między wersjami Windows jeżeli chodzi o interfejsy. Oczywiście wydaje się że wszystko można zrobić tylko czy nie będzie gorzej...
Pozdrawiam
Janek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: YaHooo »

janek222 pisze:Oczywiście wydaje się że wszystko można zrobić tylko czy nie będzie gorzej...
Dlatego niech będzie tak jak jest teraz, trzeba tylko zmienić sposób zliczający dane, a korzystać z tych samych funkcji :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Piotrex44
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2010-06-21, 09:52
Lokalizacja: Rejowiec Fabryczny

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Piotrex44 »

Liczy od początku niestety:( A ja pobieram dużo danych niekiedy i 20gb przez noc wiec ważne jest dla mnie liczenie transferu... Na pewno bym wspomógł pracę autora programu bo jest super, lecz jestem zmuszony do korzystania z innego z powodu tego złego liczenia danych tzn. że nie potrafi liczyć większej ilości danych. Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-07-19, 21:14 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-07-19, 20:14 przez Piotrex44, łącznie zmieniany 1 raz.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Piotrex44 pisze:liczy od początku niestety:(
A czy jesteś pewien, że licznik zeruje się po ściągnięciu 2 GB, a nie 4GB?
Krzysztof
Piotrex44
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2010-06-21, 09:52
Lokalizacja: Rejowiec Fabryczny

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Piotrex44 »

Na pewno nie 4 jak coś to może przeszło 2gb i liczy od nowa w tej samej sesji.
Ostatnio zmieniony 2010-07-20, 19:47 przez Piotrex44, łącznie zmieniany 1 raz.
janek222
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 770
Rejestracja: 2007-11-29, 21:04
Lokalizacja: PL

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: janek222 »

Piotrex44 pisze:Na pewno nie 4 jak coś to może przeszło 2gb i liczy od nowa w tej samej sesji.
W systemie ta zmienna może być innego typu. Jeżeli Piotrexx44 zauważyłeś że przy 2 GiB to pewnie tak jest. Dzięki za informację.
Pozdrawiam
Janek
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

Witam

Mam kilka pytań odnośnie funkcjonowania samego programu jak i zagadnień CID, LAC. Wczoraj próbowałem ustawić antenę panelową w kierunku na node b, który jest oddalony o nieco ponad 6 km. Na wysokości do 4 metrów nad ziemią z kierunku, który wynika z mapki btsearch zero sygnału. Sygnał "znalazł się" z zupełnie przeciwnej strony! Siła od -113 do -109 dBm a więc słaba. Połączenie UMTS czasami przełącza się na HSDPA. I teraz moje pytania.

1. Czy to możliwe, że antena panelowa (kierunkowa) nie łapie sygnału z teoretycznie odpowiedniego kierunku (przeszkody terenowe), za to potrafi złapać coś z przeciwnego - czyli jak sądze łapie jakieś odbicia sygnału, który nadawany jest z zupełnie innej strony.

2. Jakie wskazania dBm można uznać za dobre do szybkiego i stabilnego połączenia UMTS/HSDPA?

3. Nie mogę połapać się w tych wskazaniach CID, LAC, CSQ oraz tych procentowych.

- Co oznacza CSQ oraz % przy sygbale i jakie wartości są zadawalające?

- Dlaczego nie mogę odszukac nigdzie CID podawanego przez program? W miejscu gdzie wczoraj szukałem sygnału pokazuje CID`y 56713, 56712, 56715 ale na Btsearch takiego CID nie ma albo znajduje go gdzie w innym końcu Polski! Ja przypuszczam jaki to masz bo w okolicy jest chyba tylko jeden UMTS i kiedy podjechałem tam samochodem to na wbudowanej w modem antence był CID 56713 LAC 41092 32% CSQ 10, sygnał -83, -87 dBm. W miejscu oddalonym o ponad 6 km z anteną panelową znajduje mi CID`y 56712, 56715 (ale z zupełnie przeciwnych kierunków!) i parametry są takie: 6% CSQ 2, sygnał -109, -107 dBm. Czyli wynika z tego, że to cały czas ten sam nadajnik, tylko różne jego sektory (osobna sprawa, ze tak jak wspominałem sygnał łapię z zupełnie przeciwnych kierunków niż wynika to z lokalizacji node b).

- I wreszcie dlaczego node b, który w btsearch oznaczony jest jako 44116 u mnie ma parametry, które wpisałem powyżej - no chyba, że dane w btsearch są nieaktualne i dlatego nic się nie zgadza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: YaHooo »

Alcatraz pisze:1. Czy to możliwe, że antena panelowa (kierunkowa) nie łapie sygnału z teoretycznie odpowiedniego kierunku (przeszkody terenowe), za to potrafi złapać coś z przeciwnego - czyli jak sądze łapie jakieś odbicia sygnału, który nadawany jest z zupełnie innej strony.
Oczywiście, że to jest możliwe. Po prostu czasem sygnał jest tłumiony tak mocno przez las, że nawet antena nie zbierze sygnału, a łapanie odbić też się zdarza. A może po prostu gdzieś stoi jakiś inny nodeB z którego łapiesz sygnał.
Alcatraz pisze:2. Jakie wskazania dBm można uznać za dobre do szybkiego i stabilnego połączenia UMTS/HSDPA?
Tu nie ma reguły, ale na pewno nie jest to -100dBm. Osobiście już przy -92dBm udało mi się osiągnąć stabilne 1mbps na granicy miasta.
Alcatraz pisze:Co oznacza CSQ oraz % przy sygbale i jakie wartości są zadawalające?
CSQ jest to siła sygnału podawana przez modem i zawiera się w granicach 0-32. Odpowiada ona bezpośrednio wartości mocy w dBm wg następującego wzoru:

Kod: Zaznacz cały

P[dBm] = -113dBm + 2*CSQ
Procentami się nie sugeruj, bo o wiele lepiej jest podawać moc w dBm/CSQ.
Alcatraz pisze:Dlaczego nie mogę odszukac nigdzie CID podawanego przez program?
Najprawdopodobniej nie ma tego nodeB w bazie i temu tak Ci pokazuje.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

Po prostu czasem sygnał jest tłumiony tak mocno przez las, że nawet antena nie zbierze sygnału, a łapanie odbić też się zdarza
Czyli tutaj albo próbować z wyższym masztem albo zadowolić się odbiciami sygnału?
Najprawdopodobniej nie ma tego nodeB w bazie i temu tak Ci pokazuje.
Hmm... no to jest pewien problem. Bo tak naprawdę to już nie wiem na który masz się kierować - skoro nie wiem gdzie jest CID, którego łapię. Na mapie btsearch Plus ma jeden node b w tym rejonie (44116) a w spisie Excela node b Plusa jest kilometr wcześniej na wspolnym maszcie z Erą i Orange z numerem 12080 (tam gdzie na mapie btsearch ma tylko BTS Ery). Tylko co to za numer? CID? 12080 na tym spisie ma jeszcze kilka BTSow i to w zupełnie innych rejonach.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: YaHooo »

Alcatraz pisze:Czyli tutaj albo próbować z wyższym masztem albo zadowolić się odbiciami sygnału?
Jeśli masz możliwość wyniesienia anteny wyżej to zdecydowanie bym to polecał.
Alcatraz pisze:Bo tak naprawdę to już nie wiem na który masz się kierować - skoro nie wiem gdzie jest CID, którego łapię.
Moja odpowiedź będzie taka. Że masz się kierować na ten BTS na którym działa internet lepiej/stabilniej :)
Alcatraz pisze:Tylko co to za numer? CID? 12080
Nie wiem co o tym sądzić. Jakoś nie mogę znaleźć w bazie nic co by pasowało do Twojej sytuacji...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Alcatraz pisze:- Dlaczego nie mogę odszukac nigdzie CID podawanego przez program? W miejscu gdzie wczoraj szukałem sygnału pokazuje CID`y 56713, 56712, 56715 ale na Btsearch takiego CID nie ma albo znajduje go gdzie w innym końcu Polski! Ja przypuszczam jaki to masz bo w okolicy jest chyba tylko jeden UMTS i kiedy podjechałem tam samochodem to na wbudowanej w modem antence był CID 56713 LAC 41092 32% CSQ 10, sygnał -83, -87 dBm.
Wszystko się zgadza, domyślam się, że masz na myśli maszt Plusa w pobliżu miejscowości Brzoza.
Arkusz Excela był aktualny na dzień 15 lipca br. i tam faktycznie tego NodeB nie ma, są tylko dane dla zlokalizowanego na tym samym maszcie BTS-a GSM 900:
LAC: 42005, CID: 4116( 1, 2, 3).
Ale na aktualizowanej na bieżąco mapie BTSearch.pl, po zastosowaniu filtra "Lokalizacje z Bazy BTSearch.pl" już znajdziesz swojego NodeB:
UMTS 2100, LAC: 41092, CID: 5671(1,?,3).
Sądzę, że już będzie ujęty w najbliższej edycji bazy BTS-ów w Excelu.
W miejscu oddalonym o ponad 6 km z anteną panelową znajduje mi CID`y 56712, 56715 (ale z zupełnie przeciwnych kierunków!) i parametry są takie: 6% CSQ 2, sygnał -109, -107 dBm. Czyli wynika z tego, że to cały czas ten sam nadajnik, tylko różne jego sektory (osobna sprawa, ze tak jak wspominałem sygnał łapię z zupełnie przeciwnych kierunków niż wynika to z lokalizacji node b).
I właśnie to jest najbardziej zastanawiające, bo wszystkie trzy CID=y: 56711, 56712 i 56713 powinny być nadawane z tego samego masztu (5674,5675 i 5676 mogą już być nadawane z innego masztu).

[ Dodano: 2010-07-24, 16:58 ]
Alcatraz pisze:w spisie Excela node b Plusa jest kilometr wcześniej na wspolnym maszcie z Erą i Orange z numerem 12080 (tam gdzie na mapie btsearch ma tylko BTS Ery). Tylko co to za numer? CID? 12080 na tym spisie ma jeszcze kilka BTSow i to w zupełnie innych rejonach.
12080 to nie jest CID, tylko LAC, który odpowiada rejonowi. Tak więc stacji bazowych Ery o numerze LAC=12080 znajdziesz w swojej okolicy około 17.
Krzysztof
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

po zastosowaniu filtra "Lokalizacje z Bazy BTSearch.pl" już znajdziesz swojego NodeB
Masz rację, w tym spisie już jest.
I właśnie to jest najbardziej zastanawiające, bo wszystkie trzy CID=y: 56711, 56712 i 56713 powinny być nadawane z tego samego masztu
Jeśli są nadawane z tego samego amsztu to moze po prostu łapię rózne odbicia z róznych sektorów?
12080 to nie jest CID, tylko LAC, który odpowiada rejonowi.
Rozumiem. Patrzyłem na to w ten sposób (spis w excelu), że: miejscowość Brzoza (Stryszek, maszt przy stacji paliw) 12080 (1,2,3) UMTS, 35710 (to jest CID?). Rozumiem to w ten sposób, że na tym maszcie są nadajniki trzech operatorów Era, Plus, Orange i wszystkie trzy to nadajniki UMTS (czyli node b), zgadza się?

A ten "mój" to UMTS 2100, LAC: 41092, CID: 5671(1,?,3), który wg mapy jest nieco dalej w stronę Inowrocławia. Więc albo Plus ma dwa nadajniki umts prawie obok siebie albo przenieśli go z tej lokalizacji, ktora wskazuje mapa btsearch na wspólny masz z Era i Orange (Stryszek, maszt przy stacji paliw). Trzecia możliwośc jest taka, że na tym maszcie przy Stryszek stacji paliw tylko Era ma UMTS a inni operatorzy tylko GSM.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Alcatraz pisze:Jeśli są nadawane z tego samego amsztu to moze po prostu łapię rózne odbicia z róznych sektorów?
Raczej mało prawdopodobne.
Rozumiem. Patrzyłem na to w ten sposób (spis w excelu), że: miejscowość Brzoza (Stryszek, maszt przy stacji paliw) 12080 (1,2,3) UMTS, 35710 (to jest CID?).
To jest masz Ery, a 35710 to jest nr zezwolenia.
Rozumiem to w ten sposób, że na tym maszcie są nadajniki trzech operatorów Era, Plus, Orange i wszystkie trzy to nadajniki UMTS (czyli node b), zgadza się?
Nie, każdy operator ma swój własny maszt.
Era ma maszt przy stacji paliw, dodatkowo ma zezwolenie na lokalizację przy ul. Przemysłowej 5, Orange ma swój maszt obok hotelu Gąsiorek, a "Twój" NodeB miesci się na południe od centrum Brzozy, po zachodniej stronie torów kolejowych.
Przydałoby się tylko jeszcze ustalić, co się dzieje z sektorem 2 tego NodeB.
Krzysztof
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

Raczej mało prawdopodobne.
W takim razie jak inaczej wytłumaczyć taki stan rzeczy? Skoro CID`y 56713, 56712, 56715 to ten sam node b (czyli ten sam maszt) no to jednak chyba znaczy, że łapię po prostu sygnał z różnych sektorów, nadawany oczywiście z tego samego masztu. Co innego może jeszcze być?
To jest masz Ery
To dlaczego w spisie przy tym maszcie jest 1,2,3 co oznacza trzech wymienionych przeze mnie operatorów?
"Twój" NodeB miesci się na południe od centrum Brzozy
No tak wynikało by z mapy btsearch (ale już nie ze spisu btsearch_new.xls).
Przydałoby się tylko jeszcze ustalić, co się dzieje z sektorem 2 tego NodeB.
To znaczy? Bo tutaj nie zrozumiałem intencji ;)
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Alcatraz pisze:W takim razie jak inaczej wytłumaczyć taki stan rzeczy? Skoro CID`y 56713, 56712, 56715 to ten sam node b (czyli ten sam maszt) no to jednak chyba znaczy, że łapię po prostu sygnał z różnych sektorów, nadawany oczywiście z tego samego masztu. Co innego może jeszcze być?
Napisałeś, że sygnał przychodzi z całkowicie przeciwnego kierunku i dlatego uznałem, że jest mało prawdopodobne by to było odbicie, raczej podejrzewam jakiś błąd.
To dlaczego w spisie przy tym maszcie jest 1,2,3 co oznacza trzech wymienionych przeze mnie operatorów?
Na pierwszym arkuszu bazy danych masz legendę, co która kolumna oznacza.
Cyfry: 1, 2, 3, o których piszesz, nie oznaczają operatorów, lecz sektory tej samej stacji bazowej.
Przydałoby się tylko jeszcze ustalić, co się dzieje z sektorem 2 tego NodeB.
To znaczy? Bo tutaj nie zrozumiałem intencji ;)
W bazie danych zamiast informacji dot. sektora 2 jest znak zapytania, czyli istnienie tego sektora nie zostało jeszcze potwierdzone. Przydałoby się potwierdzić jego istnienie.
Krzysztof
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

mało prawdopodobne by to było odbicie, raczej podejrzewam jakiś błąd.
Dlaczego mało prawdopodobne? I o jakim błedzie myślisz? Kierunek nie jest może dokładnie odwrotny - odbieram ten sygnał z kilku zbliżonych kierunków. Więc albo to są odbicia albo ta antena odbiera nie przodem a tyłem :) Zresztą podobno to także możliwe. CIDy się zgadzają a w rozsądnej odległości właściwie nie mam innym node B Plusa.

Patrzyłem na legendę arkusza i jest tam napisane m.in.: "identyfikatory sieci - 1. Era 2. Orange 3. Plus itd.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Alcatraz pisze:I o jakim błedzie myślisz?
Właśnie o podobnym, jak pomylenie numeru sektora z identyfikatorem operatora ;)
Patrzyłem na legendę arkusza i jest tam napisane m.in.: "identyfikatory sieci - 1. Era 2. Orange 3. Plus itd.
Ale to oznaczenie dotyczy tylko drugiej kolumny bazy danych (Excela) i niczego więcej.
Krzysztof
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

Właśnie o podobnym, jak pomylenie numeru sektora z identyfikatorem operatora
Tylko w tym przypadku raczej nie ma tu miejsca na taką pomyłkę... Podałem CIDy 56712, 56715, LAC LAC: 41092 a wiadomo, że akurat tutaj numerem sektora jest ostatnia cyfra CIDu. Jak widzisz błędu nie ma ale problem (niejasność dlaczego tak się dzieje) pozostaje... ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Patryk »

Alcatraz pisze:Podałem CIDy 56712, 56715, LAC LAC: 41092 a wiadomo, że akurat tutaj numerem sektora jest ostatnia cyfra CIDu. Jak widzisz błędu nie ma ale problem (niejasność dlaczego tak się dzieje) pozostaje...
CID 56712 i 56715 to ten sam fizyczny sektor, tylko różne częstotliwości nośne.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

CID 56712 i 56715 to ten sam fizyczny sektor
Czyli ostatnia cyfra CID nie oznacza jednak numeru sektora? Myślałem, że w tym wypadku 5671 oznacza CID danego node b a ostatnia cyfra rózne sektory (czyli anteny sektorowe skierowane w rózne kierunki). To tłumaczyłoby dlaczego odbieram w jednym miejscu różne sektory (po prostu jest wiele odbić, które dochodzą z róznych kierunków - sporo lasu, jakieś górki więc teren sprzyja odbiciom).

Tak czy inaczej wygląda na to, że odbieram cały czas sygnał z jednego i tego samego masztu - UMTS 2100, LAC: 41092, CID: 5671(1,?,3) Dobrze myślę? Tylko próbuję ustalić dlaczego antena panelowa skierowana teoretycznie w stronę masztu nie odbiera nic a w kilku innych miejscach (odwróconych do masztu prawie tyłem) łapie sygnał. Do tej pory są dwie teorie - antena panelowa łapie sygnał także tyłem (ale dlaczego lepiej niz przodem?) oraz, że udaje mi się złapać tylko różne odbicica sygnałów z tego masztu.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Patryk »

CID to CellID, czyli identyfikator celi (komórki), nie całego nodeB !
W przypadku typowej dla Polkomtela trójsektorowej stacji z dwiema nośnymi na fizyczny sektor celi jest sześć.
A numeracja to już zupełnie inna sprawa - w Plusie przyjęło się, że CIDy w ramach jednej stacji mają tą samą "podstawę", i końcówki nadawane po kolei - czyli nośna 10737 - końcówki 1 2 3, nośna 10762 - 4 (z sektora 1) 5 (z sektora 2) 6 (z sektora 3).

Telefon (modem) w stanie idle (czuwania) jest zazwyczaj zalogowany do nośnej 10737, a po nawiązaniu połączenia danych pakietowych "przeskakuje" na nośną 10762.

W kwestii odbić - jeśli nie ma to miejsca w centrum dużego miasta, to zapomnij o jakichkolwiek odbiciach w tym paśmie, to nie NMT.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Chris-Kr »

Alcatraz pisze:Czyli ostatnia cyfra CID nie oznacza jednak numeru sektora?
Oznacza.
Myślałem, że w tym wypadku 5671 oznacza CID danego node b a ostatnia cyfra rózne sektory (czyli anteny sektorowe skierowane w rózne kierunki).
CID zawiera w sobie numer sektora, a numer 5671 to jest tzw. BTS_ID; taką nazwę ten parametr nosi zarówno w bazie BTSearch, jak i w TNI.
Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: http://btsearch.pl/tutorial.php
Krzysztof
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

W kwestii odbić - jeśli nie ma to miejsca w centrum dużego miasta, to zapomnij o jakichkolwiek odbiciach w tym paśmie, to nie NMT
Co więc odbieram? Skoro nadajnik jest z zupełnie innej strony, antena jest kierunkowa (panelowa) i przy skierowaniu na nadajnik nie odbiera nic? Natomiast z innych stron owszem, sygnał słaby ale jest. To jednak chyba są odbicia - bo przecież stacja o podanych przeze mnie parametrach (znajdująca się w miejscowości Brzoza) nie biega chyba dookoła mojej działki próbując mnie zmylić w temacie kierunku swojego synału...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: wojteks »

Alcatraz pisze:antena jest kierunkowa (panelowa) i
Co to za antena dokładnie?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: sp6huk »

wojteks pisze:Co to za antena dokładnie?
Panel od Cybertecha, bodajże 15 dBi.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Alcatraz »

Panel od Cybertecha, bodajże 15 dBi.
Dokładnie tak jak piszesz z tym, że ostateczne zdecydowałem się na tą 17dB.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: wojteks »

Alcatraz pisze:że ostateczne zdecydowałem się na tą 17dB
Skoro nie działa ustawiona w kierunku masztu to musisz potwierdzić, że w tej lokalizacji działa Node B przez zbliżenie się do masztu i bez anteny zewnętrznej zrobić test połączenia.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [TNI] Top_NetInfo - Archiwum dyskusji - 2009.04-2011.06

Post autor: Patryk »

Chris-Kr pisze:CID zawiera w sobie numer sektora, a numer 5671 to jest tzw. BTS_ID; taką nazwę ten parametr nosi zarówno w bazie BTSearch, jak i w TNI.
Uściślijmy - dotyczy to tylko Plusa (i to też nie wszystkich lokalizacji - szczególnie tych najnowszych) oraz Aero2 i pochodnych.
Zablokowany