Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Matinati34

Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Matinati34 »

Siemka wszystkim na forum. Jak przerobić tą gównianą antenkę od GC79 chociaż na wyjście SMA. Tam w środku modemu są tylko dwie antenki ale która jest od gsm/gprs? Jak to lutować? A może jakiś inny sposób na poprawienie zasięgu gdyż na dwóch kreskach w WM to nie da się w necie cokolwiek zrobić !. PLISS HELP!!! :roll:
Pianista
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-01-15, 23:58
Lokalizacja: Turo?l

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Pianista »

było nie było. Ja znalazłem tu, to odpowiem.
Ja zrobiłem u siebie tak. W środku owszem są dwie antenki... Tzn... Wydaje mi się że jest to jedna antenka tylko składająca się z dwóch elementów z których jadna stanowi swego rodzaju ekran... Moje doświadczenia wyglądają następująco. Gdy podłaczałem tylko jeden bolec anteny kierunkowej do modemu (do tej anteny która jest większa) to nic nie dawała... Gdy podłaczyłem oba bieguny z tym że wyjście anteny do tej większej, ekran do mniejszej conieco skoku zasięgu dało się zauważyć, jednak niesatysfakcjonujące to było... Najlepszy efekt uzyskałem odłączając antenę wewnętrzną.... Jak się okazuje nie jest ona nawet wlutowana, tylko jej bieguny są połączone na zasadzie jakiś styków. Gdy próbowałem rozgrzać izolację przy tych stykach to okazało się że same odeszły a pod nimi ukazały się piękne miejsca do lutowania... Wystarczyła kropelka cyny, nie trzeba było nawet kalafonii, czyli mozliwe ze to jest płytka używana również w modelach z wyjściem antenowym... Ale nie wazne... podlutowałem tam wyjście i zasięg skoczył z 2 do 5 kresek.... KONIEC. Życzę powodzenia i nie przegrzania układów... Delikatnie z lutownicą!!! Pozdrowienia!! :)
Awatar użytkownika
marcin
*** Administrator ***
Posty: 198
Rejestracja: 2005-08-16, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: marcin »

Przywracam: po umieszczeniu odp. przez Pianistę post ma już wartość.
xbaca

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: xbaca »

@Pianista

Może narysowałbyś jakiś prosty schemacik w paint`cie....(jakbyś miał czas i ochotę ;) )

zauważyłem że są tam rezystory SMD i nie wiem czy lutować przed, czy za rezystorkiem ....

gdybyś narysował schemacik to może moderator podpiął by ten post jako

"tunnig" GC79 - myśle że jeszcze wiele osób złapie się na modem za 1zł ;)

pozdro
xbaca
Krzycho

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Krzycho »

1post) co do lutowania to pewnie tak jak do telefonow komorkowych... czyli albo lutownica hot air, ale z tego co czytam wystaczy taka ze spiczastym grotem do smd(tyle, ze lepiej 25W, a najlepiej 12,5W, zeby nie popsuc innych modulow), schematu niestety nie dostarcze, bo sam mam GC85 i nie bede rozbieral. co do lutowania, to wazne zeby ekran tez byl podlaczony- wtedy nie ma zaklucen na kablu, chyba ze odrazu do modemu podlaczasz antene, to przylutuj kawalek drutu i odpusc sobie ekranowanie(ekran powinien byc podlaczony do masy), tez patrz, zeby nie walnac za duzego obciazenia na modem(tzn za dlugi kabel) bo wtedy osiagniesz efekt odwrotny...

2 post) zapomnialem napisac: lutuj tam gdzie jest ta antenka, wiec za rezystorami i wszelkimi czesciami, chyba ze wyraznie widac, ze w innych miejscach trzeba lutowac i uwazaj, zeby nie odlutowac jakiejs czesci albo nie uszkodzic... bo po takim czyms moze albo dzialac albo nie... kiedys robiac testpoint(przecinajac sciezke) do siemensa poszla jedna czesc a telefon do dzis dnia uzywa moja dziewczyna bez zadnych perturbacji, jednak uwazac trzeba... przy lutowaniu tez przesadnie nie rozgrzewaj pltyki i zwaz na to ze zwykle ma ona 2 warstwy(przynajmniej)

z racji tego ze nie chce mi sie rejestrowac uzytkownika, to wykorzystam dobroc adminow- prosze o zbicie tych dwoch postow w jeden

--
Zrobione
Moderator BliSki ;)
Pianista
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-01-15, 23:58
Lokalizacja: Turo?l

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Pianista »

niestety nie umiem wstawiać tutaj żadnych zdjęć a już je przygotowałem... Szkoda.. Ale trudno... Jak Ktoś chce to mogę przesłać na mail... Pozdrowienia dla wszystkich szalonych majsterkowiczów:) (łatwo stracić gwarancję na sprzęcik za 1000zł) ale co z niego jak nie da się korzystać... Wolę bez gwarancji trochę go wyeksploatować niż trzymać w miedzianym pudełeczku od SE:P
xbacaa

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: xbacaa »

ja też nie moge wstawić obrazka .....

jakbyś mógł podesłać na [email protected] - sprawdzę czy czegoś nie poprawić u siebie ...

ja już polutowałem .... z 0 kresek zrobiło się 2 -3 kreski
antena 16,5 dbi ,900mhz

zrobiłem to tak :

kupiłem antenę 16.5dbi + gniazdo SMA(Reversed polarity) i taki wtyk

w tym miejscu gdzie było logo SE (urwałem je) wywierciłem otwór

gniazdo spiłowałem żeby się mieściło idealnie w obudowie modemu, dolutowałem przewody miedziane (na wymiar - żeby nie były za długie)
i przylutowałem do płytki :)
gniazdo wygląda jakby było fabrycznie zamontowane ...;)


|B|__|O|____|X|_________|X|____|O|__=__|A|


O - konektorki
A - dłuższa antena ("gorący" z anteny zewnętrznej)
= - rezystorek SMD
B - krótsza antena ("masa" z anteny zewnętrznej)
X - dodatkowe mocowanie anteny ??? - te punkty nie są do niczego podłączone .....

naprawdę polecam - wcześniej <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie mogłem się połączyć , a teraz połączenie jest , nie zrywa i transfer przy ściąganiu plików na poziomie 4-5Kilo


pozdro
xbaca
matinati34

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: matinati34 »

Zrobiłem tak jak wyżej tylko kupiłem słabszą antenę 13,5 dbi i zasięg natychmiast się poprawił. Wszystko przylutowałem tak jak na schemacie zrobiłem wszystko tak profesionalnie że wygląda jak fabrychne tylko w moim przypadku wykorzystałem konektor FME wszystko połączymem i szok!!!
Z dwóch/trzech niestabilnych kresek zrobiły się 5/5 prędkości na test.4web.pl w granicach 45-60 kb/s (kilobitów) nie mylić z kilobajtami to przecież GPRS.!!! :wink:
goldbos

gc79

Post autor: goldbos »

czy styki od antenki foljowej sa przyklejone cz przylutowane
goldbos

gc79

Post autor: goldbos »

matinati czy masz zostawiona antene foliowa ten konektor jak wyglada
i gdzie i za ile kupiles czy on niema przypadkiem za duzej srednicy
czy zmiesci sie w obudowie jak odlaczysz antene zewnetrzna to modem
dalej dziala czy nie moze zrob zdjecie jak to zrobiles i wyslij na forum
zeby wszyscy to obejzeli czekamy
matinati34

gc79 schemat

Post autor: matinati34 »

Podaje schemat jak to u siebie zrobiłem. Internet chodzi jak na gprs jak burza. Ale jednocześnie nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia spowodowane np. złym lutowaniem lub innymi przyczynami. Konektor i antena 13,5 Db była kupiona na Allegro od gościa Agrolan czy jakoś tak dokładnie nie pamiętam. Powodzenia w lutowaniu!!!<SCHEMAT>
matinati34

gc79 schemat

Post autor: matinati34 »

alternatywny link do schematu TUTAJ
matinati34

gc79

Post autor: matinati34 »

Antene foliową wywaliłem (nie jest nawet przylutowana). Ja korzystam z komputera stacjonarnego i nie muszę wcale odłączać ani ruszać modemu. Teoretycznie da się zrobić z tak przerobionego dzieła modem do laptopa gdyż ma wyjście od środka prawie 25cm kable do złączki FME widać na schemacie. Ten 25 cm kabel <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zbiera jakieś sygnały jest to kabel od konektora (tym bardziej). Nie testowałem tego rozwiązania ale powinno to w laptopie jakoś działać. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
matinati
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2006-01-26, 17:19
Lokalizacja: Dabie

Powodzenia

Post autor: matinati »

Powodzenia w lutowaniu. Tylko nie popalcie resystorów i układów scalonych :)
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: piotr2802 »

A ja nic nie przelutowywałem....Nie miałem praktycznie żadnego sygnału na oryginalnej antence do GC85.

Kupiłem antenkę dokólną 7 dB w sklepie z kablem 6 mb i podłączyłem do gniazda. Wywaliłem antenkę na dach domu i zrobił się zasięg 4 kreski, a czasem nawet 5.

Odrazu GPRS podskoczył do 46,8 kb/s (a było 20kb/s)....Czekam teraz na EDGE bo niedługo mają montować nowszego BTS. Internet będzie szalał jak burza.... :wink:
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Szadzik »

Przecież w GC85 nic nie trzeba lutować, bo ten modem ma gniazdo na antenkę, w przeciwieństwie do opisywanego tutaj GC79.
Back to the Future ;)
rob911
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-01-17, 20:54

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: rob911 »

Witam,
Ma ktoś przerobiony ten modem – jeśli tak to bardzo bym prosił o wysłanie zdjęcia jak to wygląda [email protected]
Z góry dziękuje
[/url]
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Szadzik »

rob911 pisze:Witam,
Ma ktoś przerobiony ten modem – jeśli tak to bardzo bym prosił o wysłanie zdjęcia...
Poszukaj, było już kilka razy wałkowane i były schematy.
Back to the Future ;)
piotrekp2507
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2006-01-21, 12:01
Lokalizacja: Bieszczady ;))

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: piotrekp2507 »

Może i były zdjęcia ale żadnego zdjęcia po przeróbce! A bardzo szkoda i dziwie się że nikt nie zrobił, przecież to nie zajeło dużo czasu, a dostęp do aparatu to chyba każdy ma nawet w komórce!
rob911
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-01-17, 20:54

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: rob911 »

Właśnie Piotrekp2507 ma racje, chodzi mi o zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym jak to się prezentuje w rzeczywistości. Od siebie mogę jedynie dodać zdjęcie modemy bez przeróbek.
Obrazek
adigit

se gc79

Post autor: adigit »

Jak tylko znajdziecie chwile czasu przyslijcie mi zdjecia jak podlaczyliscie ten konektorek na [email protected]

Z góry dziekujue
rob911
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-01-17, 20:54

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: rob911 »

Niestety takiego zdjęcia jeszcze nikt nigdzie nie zamieścił :( :( , o co bardzo apeluje :!: :!: :!:
mk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-08-05, 15:57

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: mk »

Czy konieczne jest lutowanie w gc 79? Jak podnosłem tą plastikową klapkę to tam są chyba jakieś 2 małe konektorki. Nie wystarczyłoby poprostu podłączyć się do któregoś z nich? Jestem ciekaw która antena odpowiada za gprs a która wirelesslan. Nadmieniam że nie jestem fachowcem a rzucam tylko na forum swoje domysły ewentualnie proszę o potwierdzenie lub zdementowanie tego co napisałem
Awatar użytkownika
matinati
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2006-01-26, 17:19
Lokalizacja: Dabie

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: matinati »

Niestety ale raczej nie ma takiego konektora (nawet jeśli taki istnieje nie jest osiągalny) którym moglibyśmy podłączyć do tych małych konektorków. Najlepszym rozwiązaniem w wypadku tego modemu jest lutowanie. Niestety ale nic więcej nie da się zrobić. Ewentualnie lutowanie można zastąpić przyklejanym konektorem (ale ja tej metody nie próbowałem więc nie wiem jak to działa, i czy <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> coś daje). Ja lutowałem i nie żałuję mam full zasięg i prędkości jak na gprs dość przyzwoite.
SE GC89 + ATK 13,5 dBi = max~30 KB/s
iPlus
mk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-08-05, 15:57

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: mk »

Dzięki za odpowiedź! z tego wnioskuje że jednak idę dobrym tropem lecz mogę mieć problemy techniczne. Sprubuje poszukać takiego konektorka, jak coś znajdę dam znać.
Awatar użytkownika
matinati
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2006-01-26, 17:19
Lokalizacja: Dabie

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: matinati »

Nie masz mi za co dziękować! Jestem tutaj żeby trochę pomęczyć się z modemami SE. Jak cos znajdziesz daj znać. Zawsze to coś co może pomóc innym użytkownikom uniknąć lutowania. Niestety ale zdjęć modemu po przeróbce nie mam jak zrobić. Jedynie narysowałem schemat który dostępny jest kilka postów wyżej.
SE GC89 + ATK 13,5 dBi = max~30 KB/s
iPlus
Awatar użytkownika
Marcin_G
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-07, 18:26

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Marcin_G »

Witam!

Zainspirowany postem postanowiłem i ja zaingerować w mój modemik GC 79 oraz stworzyć kilka zdjęć dla zainteresowanych.
Bez antenki miałem zasięg od 1 do 3 kresek, a czasami znikał i połączenie zrywało.
W tej chwili też są 3 kreski, ale cały czas i nie zrywa, nie ma przerw w ściąganiu danych jak to było poprzednio.
Połączenie mam już aktywne od kilku godzin i nie ma żadnych przykrych niespodzianek.
W tej chwili mam tylko antenkę 9dB ale zainstaluję sobie lepszą - kierunkową, tak dla pewności połączenia.

A oto zdjęcia:
po zdjęciu klapki http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic1.JPG
po wyciągnięciu anteny wew. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic2.JPG
antenka wew. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic3.JPG
po przylutowaniu kabelka do anteny zewn. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic4.JPG

Mam nadzięję, że zdjęcia się przydadzą...
Awatar użytkownika
matinati
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2006-01-26, 17:19
Lokalizacja: Dabie

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: matinati »

Dzięki zdjęcia się bardzo przydadzą wielu userów już o nie mnie na Pw pytało i kilka postów wyżej jest kilka pytań o zdjęcia.
SE GC89 + ATK 13,5 dBi = max~30 KB/s
iPlus
Awatar użytkownika
hugh_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-08-17, 14:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: hugh_h »

o ile dobrze rozumiem to modemma GPRS i WLAN i mnie zastanawia w takim układzie czmu zamiast wywalić smą antenę GSM i podnia sie podczepić to autor wywalił obie i wczepił sie w gorace przewody obu anten, no bo tak wygląda ze sch i foto ?
Awatar użytkownika
Marcin_G
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-07, 18:26

Re: Bawił się już ktoś lutownicą i GC79?

Post autor: Marcin_G »

Marcin_G pisze: A oto zdjęcia:
po zdjęciu klapki http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic1.JPG
po wyciągnięciu anteny wew. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic2.JPG
antenka wew. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic3.JPG
po przylutowaniu kabelka do anteny zewn. http://republika.pl/marcin_grzegorzek/pic4.JPG
Postąpiłem zdaję się z instrukcją zamieszczoną wcześniej.
Proszę o opinie innych "majsterkowiczów" czy moja przeróbka wygląda tak samo jak wasze dzieło... Czy może coś zmienić???
AirCard 775 + ATK-20 = EDGE is working...
ODPOWIEDZ