Kompatybilność anteny dookólnej 11dB z Option Gl. 3G+ - EDGE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aloes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-05, 19:25
Lokalizacja: Warszawa

Kompatybilność anteny dookólnej 11dB z Option Gl. 3G+ - EDGE

Post autor: Aloes »

Witajcie,
od razu mówię, że jestem techniczna noga, staram się zawsze jak mogę ogarnąć problem i nie zadawać pytań, ale...

komputer: Toshiba Satellite z Vistą

modem:
miałam Option Globetrotter Edge, ale szlag trafił gniazdko antenowe, niezbędne.
Na gwałt kupiłam Option Globetrotter 3G+.

provider: iPlus

zasięg:
bez anteny bardzo słaby Edge w wybranych miejscach (nie do użycia).
z anteną magnetyczną dookólną 11dB - 1 kreska jeśli stoi na parapecie, 2 jeśli na dachu (ale nie zawsze się da)
z anteną kierunkową 16,5 dB - stabilne 2/3 kreski (ale długość kabla ogranicza używanie)

problem:
Z 16,5 dB plus konektor modem śmiga jak wiatr. Musiałam jednak przenieść się w miejsce, gdzie nie sięga kabel kierunkowej.
Odkręciłam konektor, wkręciłam w 11dB. Zasięg zdechł, zupełnie jakby modem nie widział anteny.
Sprawdziłam połączenia, rozkręciłam, skręciłam, zresetowałam, wszystkie standardowe procedury - zasięgu nie ma.

Anteny używałam ze starym Optionem - działała.

W domu jest drugi laptop, starszy Acer z Merlinem U740 (wariował pod moją Vistą) i anteną, również dookólną 11dB.
Podłączyłam "felerną" antenę do Acera z Merlinem - działa jak ta lala.
Mój Option z drugą anteną również zadziałał.

No i owszem, wiem, w sumie problemu nie ma, wszystko chodzi.
Denerwuje mnie jednak pytanie, co przeoczyłam? Dlaczego antena z jednym modemem działa, a z drugim nie? Jest tu gdzieś na forum wyraźnie napisane, że nie ma anten kompatybilnych z konkretnymi modemami. O co więc chodzi?

Wytłumaczcie mi to, błagam. Nie chodzi tylko o ciekawość, ale o przyszłe zakupy modemowe - niedługo będę mogła zmienić w iPlusie modemy na nowsze i nie chcę popełnić kosztownego błędu.

Pozdrawiam,
Anka
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Kompatybilność anteny dookólnej 11dB z Option Gl. 3G+ - EDGE

Post autor: krystianb »

Czy 3g+ nie dziala tylko z jedną antena dookólną a z drugą dziala? Ogolnie to jesli antena dziala to nie zaleznie z jakim modemem. Moje podejrzenia moze ta "felerna" stała w zlym miejscu, podejrzenie nr 2: gdzies jednak cos jest nie tak na drodze modem-antena moze cos wtyczka przy konektorze nie laczy akutrat z tym konetkorem. Rozumiem ze jestes z okolic warszawy, bo w samej warszawie to jeszcze nie znalalzlem miejsca gdzie by nie bylo UMTSu, a moze warto bylo by poeksperymentowac i poszukac, jesli by sie gdzies w okolicy na zewnątrz znalazl to warto bylo by zmienic anteny na takie ktore 2.1GHz obslugują, zadna z ww raczej sie do tego nie nadaje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Aloes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-05, 19:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompatybilność anteny dookólnej 11dB z Option Gl. 3G+ - EDGE

Post autor: Aloes »

Dzięki za odpowiedź. :)

Tak, 3G+ działa tylko z jedną dookólną i z kierunkową.
Kwestia lokalizacji anteny odpada - przestawiałam ją na wszystkie sposoby wliczając włażenie na dach, mam takie standardowe miejsca, gdzie anteny łapią najlepiej. W tych samych miejscach z Acerem działa.

Może tak być, że wtyczka z anteny nie działa z konektorem? Tak wyszło, że zostałam z jednym, w drugim delikatne wtyki do Optiona połamały się i uszkodziły stary modem. Konektor działa z kierunkową i drugą dookólną, wszystko to oczywiście typowe FME. Wszędzie wkręca się bez problemu, ale w sumie jest to logiczne rozwiązanie.

To o Warszawie jest trochę nieścisłe, mieszkam w Warszawie, ale latem pracuję na działce w Mniszewie, 50 km w górę Wisły od Warszawy. O UMTS nie ma co marzyć, najbliższy nadajnik jest 10 km stąd, nie dojdzie do kotliny w lesie. W zeszłym roku nawet złapanie EDGE graniczyło z cudem, teraz z anteną łapie się go bez problemów, na szczęście do pracy potrzeba mi bardziej sieci stabilnej, niż bardzo szybkiej.
ODPOWIEDZ