iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Witam, korzystam z neta od iPlusa o ile można to nazwać internetem ;) łącze sie za pomoca modemu w telefonie motorola v3 i mam pytanie czy da sie zwiększyć jakoś transfer bo na razie mam srednio 5kb/s, oczywiscie znalazłem miejsce w domu gdzie mam najlepszy zasięg/transfer i tam kłade telefon, zdarzyło się kiedyś że miałem chyba przez tydzień transfer 20-22 kb/s, ale tak ogólnie to 5kb czasem 3kb a często się zdarza że w ogóle sie nie moge połączyć albo strona mi się ładuje godzine. Doradźcie cos bo mnie wykonczy nerwowo ten internet, moze jakas antena zewnętrzna do tej motoroli czy cos.......Mieszkam w małej miejscowości, Neostrady nie założe, radiówka też nie bardzo, las zasłania :) Doradzcie co moge jeszcze założyć w takim miejscu bo nie znam się na tym, może jakiś satelitarny net...? chociaż 512, bo płacić 59zł na micha za tego iPlusa i 5kb/s to niezbyt opłacalny interes. Pragne normalnego internetu :) Proszę o odpowiedzi.....Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-09-02, 08:54 przez hesus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jo_gurt »

hesus, niestety, z "normalnym" internetem będzie ciężko :/
Satelitarny z ofertą dla przeciętnego używacza n-k dopiero wchodzi, a oferta jakaś rewelacyjna nie jest. Zajrzyj do odpowiedniego działu, tam było co nieco o dwóch firmach.
hesus pisze:zdarzyło się kiedyś że miałem chyba przez tydzień transfer 20-22 kb/s
A może modem + antena? Bo jeśli złapałeś przyzwoity EDGE na telefonie to może są szanse na stały z anteną?
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

A może modem + antena? Bo jeśli złapałeś przyzwoity EDGE na telefonie to może są szanse na stały z anteną?
No chyba na razie nie mam innego wyjścia, tylko boje się że zainwestuje w ten modem z anteną i to nic nie pomoże. :( Poczytam trochę o tych antenach bo nie znam się na tym w ogóle....jakieś kierunkowe, niekierunkowe ;) Możecie doradzić jakiś modem z antena.
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: sardo nunspa »

1 zorientuj się na mapkach zasięgu operatora, co możesz złapać, bo może UMTS się trafi. Zorientuj się też w ilości i odległości poszczególnych nadajników w twojej okolicy.
2. Dowiedz się, na jakiej częstotliwości nadaje nadajnik Plusa. Najczęściej dla, GPRS/EDGE jest to 900MHz ale zdarzają się wyjątki.
3. Jeżeli to 900MHz, kup antenę ATK 20 (z firmy DIPOL) z kablem nie dłuższym niż 10m. w ostateczności 15m. do anteny musi być jeszcze konektor, który połączy kabel antenowy z modemem. Następnie wyszukaj miejsce gdzie antena najlepiej będzie łapać sygnał ( z reguły jest to jak najwyżej, ale zdarzają się wyjątki) i wyceluj w nadajnik.

A co do radiówki robili Ci pomiar czy tak sam zakładasz, że jednak nie?
Latka lecą...
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

A co do radiówki robili Ci pomiar czy tak sam zakładasz, że jednak nie?
Pomiaru mi nie robili, ale byłem z lornetką u siebie na dachu i nie wiedziałem nadajnika, drzewa mi zasłaniają, wiec raczej nic z tego nie będzie. Dziwne ale z miejsca gdzie jest nadajnik widzie przez lornetkę może 20cm mojego dachu ;) Nie wiem, może jak bym wystawił na kominie jakiś kilku metrowy maszt to może jakiś sygnał bym złapał ;) Aha mam jeszcze pytanko,
Jeżeli to 900MHz, kup antenę ATK 20 (z firmy DIPOL) z kablem nie dłuższym niż 10m. w ostateczności 15m. do anteny musi być jeszcze konektor, który połączy kabel antenowy z modemem
widziałem na allegro konektory antenowe do telefonów komórkowych z końcówką FME i mam pytanie, czy dało by się wyżej wymienioną antenę lub podobną podłączyć pod taki konektor i czy to by działało?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

hesus pisze:widziałem na allegro konektory antenowe do telefonów komórkowych z końcówką FME i mam pytanie, czy dało by się wyżej wymienioną antenę lub podobną podłączyć pod taki konektor i czy to by działało?
Będzie o ile dobrze sobie zlokalizujesz antenę w telefonie. Tu masz przykład że działa http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=41413#41413 a także tu: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=32598#32598
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Dzięki Jaco, po pierwsze przy takim rozwiązaniu zaoszczędził bym na modemie a po drugie antene podpiał bym pod fona z którym się łącze za pomocą bluetooth i z laptopem mogę sobie biegać po całym domu, a tak to był bym uwiązany zewnętrznym modemem i kablem od anteny ;)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

hesus pisze:łącze za pomocą bluetooth i z laptopem mogę sobie biegać po całym domu
Tak w granicach 10 m nie więcej. ;)
hesus pisze:a tak to był bym uwiązany zewnętrznym modemem i kablem od anteny
Ja właśnie to wybrałem mając jeszcze wcześniej BC. :)
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Dzieki wszystkim za rady, bede kombinowal powoli z ta anteną do telefonu, bo z tej radiówki to raczej lipa, kolega pare domów dalej widzi nadajnik bez problemu a akurat koło mnie musiał las wyrosnąć :zly: Ratował by mnie jedynie dziesięcio metrowy maszt na kominie ale to ciężkie do wykonania i wszystkie pioruny moje ;) a i tak nie wiadomo czy by zasięg był, wiec na razie jestem skazany na tego iPlusa, ale lepsze to niż nic. :)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

hesus pisze:bo z tej radiówki to raczej lipa, kolega pare domów dalej widzi nadajnik bez problemu a akurat koło mnie musiał las wyrosnąć
To jeszcze nie problem. Wystarczy dogadać się z kolegą i firmą zakładająca neta. Wówczas jeśli macie z kolegą dobrą wizualność to u niego byłby router który by odbierał neta i przekazywał do ciebie. :)
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Oo tego nie wiedzialem, to może jeszcze nic straconego z ta radiówka, przejde się niebawem do usługodawcy tego neta może coś z tego będzie :)
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: sardo nunspa »

hesus pisze: Pomiaru mi nie robili, ale byłem z lornetką u siebie na dachu i nie wiedziałem nadajnika, drzewa mi zasłaniają, wiec raczej nic z tego nie będzie. Dziwne ale z miejsca gdzie jest nadajnik widzie przez lornetkę może 20cm mojego dachu ;)
Nie zakładaj z góry, że się nie uda, pomiar jest bezpłatny(przeważnie) Ja też mam trudne warunki, – gdy byli podnosić antenę (liście urosły na drzewach :/ ) dałem im lornetkę i z dachu nie widzieli swojego nadajnika, a od siebie z dachu z nadajnikiem widzieli moją antenę.
Warto sprawdzić tę radiówkę, bo EDGE ma się ni jak do wi-fi

No właśnie! albo tak jak @Jaco napisał :ok: .
Latka lecą...
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Będe kombinował z tą radiówką, jak się nie uda to będe próbował z tym routerem tak jak Jaco pisał. Dzięki wszystkim za pomoc, jeszcze jedno pytanie ile taki router kosztuje i jaki ma mniej więcej zasięg?
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: sardo nunspa »

U mnie jest tak, że operator stosuje swój sprawdzony sprzęt ( np. mój - anteny z Netusa, apc i routery z tp-linka) i za poprawność działania takiego sprzętu oni odpowiadają. Jeżeli kupisz sobie jakiś router, to operator może Ci go skonfigurować ale jak coś będzie nie tak, to martwić się musisz sam. Więc trzeba to najpierw obgadać z dostawcą.
Latka lecą...
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

To jeszcze nie problem. Wystarczy dogadać się z kolegą i firmą zakładająca neta. Wówczas jeśli macie z kolegą dobrą wizualność to u niego byłby router który by odbierał neta i przekazywał do ciebie.
A czy taki router który by odbierał neta i przekazywał go do mnie musi być u kogoś kto ma internet, czy wystarczy że ten ktoś ma dobrą widoczność z nadajnikiem a nie korzysta z usług tego operatora? Możecie mi dokładniej opisać jak by to wyglądało, bo nie znam się na tych routerach wcale.....
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Sundance_kid »

Jo_gurt pisze:Bo jeśli złapałeś przyzwoity EDGE na telefonie to może są szanse na stały z anteną?
V3 nie ma EDGE :]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

Tak samo jest u mnie. Dostawca daje swój sprzęt i jak coś z nim nawala wymienia na nowy taki sam lub lepszy.
A czy taki router który by odbierał neta i przekazywał go do mnie musi być u kogoś kto ma internet,
Nie musi. Ważne aby jego antena widziała nadajnik dostawcy a twoja widziała antenę routera.
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: sardo nunspa »

Sundance_kid pisze: V3 nie ma EDGE :]
Po sprawdzeniu w kilku miejscach 56% stron odpowiedziało, że ma; 29% że nie ma, a 15% - nie wiem :gwiazdki:
Latka lecą...
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Sundance_kid napisał/a:

V3 nie ma EDGE :]


Po sprawdzeniu w kilku miejscach 56% stron odpowiedziało, że ma; 29% że nie ma, a 15% - nie wiem :gwiazdki:
Nie wiem jak u innych ale w mojej V3 jest, nawet pisze na wyświetlaczu EDGE jak złape.
Cytat:
A czy taki router który by odbierał neta i przekazywał go do mnie musi być u kogoś kto ma internet,
Nie musi. Ważne aby jego antena widziała nadajnik dostawcy a twoja widziała antenę routera.
Więc jeśli dobrze rozumie wyglądało by to tak.......osoba od której odbierał bym neta musi mieć na dachu dwie anteny, jedną skierowaną na nadajnik dostawcy i podpiętą pod router i drugą skierowaną na moją antene podpiętą pod ten sam router?? sory że mecze tymi pytaniami ;) ale nie znam sie na tym a chce wiedzieć jak by to wyglądało.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

sardo nunspa pisze:nie wiem
Nie ma http://www.motorola.com/consumer/v/inde ... cification

Tu http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=107830#107830 użyłem tylko do samego połączenia. Nie testowałem pobierania plików.
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

hesus pisze:u mnie jest
To się ciesz :hyhy:
x_x_x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-10, 16:07
Lokalizacja: ***********

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: x_x_x »

V3 EDGE ma EDGE, jak sama nazwa mówi. Zwykła V3 ma tylko GPRS.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

x_x_x pisze:V3 EDGE ma EDGE, jak sama nazwa mówi.
Nasz user pisze:
hesus pisze:łącze sie za pomoca modemu w telefonie motorola v3
Nie ma wspomniane że ta mota ma w nazwie EDGE. Ale już wiemy że prawdopodobnie ma. Tym bardziej że hesus raczej będzie polował na radiówkę :) więc mota raczej zostanie do dzwonienia :hyhy:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Jaco, łącznie zmieniany 2 razy.
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Tym bardziej że hesus raczej będzie polował na radiówkę :)
No bede polował na nią do bólu :)
Cytat:
A czy taki router który by odbierał neta i przekazywał go do mnie musi być u kogoś kto ma internet,

Cytat:
Nie musi. Ważne aby jego antena widziała nadajnik dostawcy a twoja widziała antenę routera.
Więc jeśli dobrze rozumie wyglądało by to tak.......osoba od której odbierał bym neta musi mieć na dachu dwie anteny, jedną skierowaną na nadajnik dostawcy i podpiętą pod router i drugą skierowaną na moją antene podpiętą pod ten sam router?? sory że mecze tymi pytaniami ;) ale nie znam sie na tym a chce wiedzieć jak by to wyglądało. Sory że dwa razy zadaje to samo pytanie, ale jestem ciekawy :)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jaco »

hesus pisze:a chce wiedzieć jak by to wyglądało.
Już sobie odpowiedziałeś pisząc ten post.

[ Dodano: 2008-09-03, 22:51 ]
osoba od której odbierał bym neta musi mieć na dachu dwie anteny, jedną skierowaną na nadajnik dostawcy i podpiętą pod router i drugą skierowaną na moją antene podpiętą pod ten sam router?
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

osoba od której odbierał bym neta musi mieć na dachu dwie anteny, jedną skierowaną na nadajnik dostawcy i podpiętą pod router i drugą skierowaną na moją antene podpiętą pod ten sam router?
A jaki router do takiego zastosowania byście polecili....?? Jeśli znacie jakiś podobny temat to prosze o link, bo nie mogę znaleźć tematu z zastosowaniem routera do takiego celu :gwiazdki:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: Jo_gurt »

hesus pisze:A jaki router do takiego zastosowania byście polecili....??
Na takie coś to albo Tonze AW 6660 (ale tylko jeśli dosył od ISP jest na 5GHz lub do ciebie chcesz zrobić na 5GHz - ten AP ma dwa różne radia - 5 i 2,4GHz; ok 250zł) albo OvisLink WLA-9000AP (ok 450zł) albo RouterBoard z MikroTikiem (ok 400zł, ale to mocno na oko).
hesus
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2008-09-02, 00:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: iPlus słaby transfer/problem z założeniem inernetu

Post autor: hesus »

Na takie coś to albo Tonze AW 6660 (ale tylko jeśli dosył od ISP jest na 5GHz lub do ciebie chcesz zrobić na 5GHz - ten AP ma dwa różne radia - 5 i 2,4GHz; ok 250zł
Dosył jest na 2,4Ghz, wiec do siebie bym musiał zrobić na 5Ghz?? Czyli potrzebował bym jedną antene 2,4Ghz odbierającą sygnał od dostawcy i druga 5Ghz wysyłającą sygnał do mnie?? No i u mnie na dachu oczywiście jeszcze antene 5Ghz. Dobrze to rozumiem?
ODPOWIEDZ