problemy z zasięgiem iPlus

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: mimo87 »

Wiem że na pewno podobny temat pojawiał się wiele raczy na tym forum aleeee... jest w pewien sposób oryginalny
Według nowych mapek plus powinienem mieć edge ale na zewnątrz(mam gprs a zasięg na starym menagerze to tylko 2/7 krech). Posiadam antene atk-20 z kabelkiem 10m ale dla mnie to za mało. potrzeba mi tak z 16 albo z 1m więcej. Wiem że na przedłużkach są straty, więc myśle o kupnie nowego koncentryka i przylutowania go do anteny i zarobieniu wtyku do połączenia z konektorem.
Myślałem już o routerach ale do mojego netboxaa2 podobno sprawa wymaga softu alternatywnego jak i duzych nakładów finansowych.
Jaki byście doradzali kabel(inwestować w coś droższego???) i czy w ogóle ma to sens??
Czy przedłóżka też by dała rade?
Z góry dzięki za odpowiedz
Ostatnio zmieniony 2008-09-15, 07:56 przez mimo87, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: ja.michal »

mimo87, chyba lepiej kabel zakupić. Do anteny jest podłączony na zasadzie wtyczki czy jest na stałe lutowane? Jaką masz końcówkę na kablu przy modemie? Konektor bezpośrednio do modemu czy przejściówka?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

mimo87 pisze:Wiem że na przedłużkach są straty, więc myśle o kupnie nowego koncentryka i przylutowania go do anteny i zarobieniu wtyku do połączenia z konektorem.
Tu potrzeba bardzo wielkiej staranności wykonania lutowania. Do tego nikt Ci nie zagwarantuje, że to będzie dobrze działać.
mimo87 pisze:Jaki byście doradzali kabel(inwestować w coś droższego???) i czy w ogóle ma to sens??
To zależy od tego jaki kabel zastosujesz oraz jaki masz teraz zasięg. Bo może się okazać, że słabej jakości długi kabel zabije zysk anteny. Ale jak zakupisz kabel h-155 albo jeszcze lepiej h-1000 to powinno być dobrze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Patryk »

mimo87 pisze:Czy przedłóżka też by dała rade?
Bierz przedłużkę z markowego kabla H155 albo RF-5 (lepszego nie trzeba,to tylko 900 MHz i pare metrów)
Na złączkach są straty,ale znowu zależne od częstotliwości,dla 0,9 GHz nie są znowu takie duże.
Ja mam 10+10m RF-5,i nie narzekam - strata niewielka.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:Na złączkach są straty,ale znowu zależne od częstotliwości,dla 0,9 GHz nie są znowu takie duże.
Tylko taka mała uwaga. Od czasu do czasu warto sprawdzić stan takiego połączenia, szczególnie przy problemach ze spadkiem sygnału. Bo jak taka złączka jest na zewnątrz to korozja i warunki atmosferyczne robą swoje.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Bo jak taka złączka jest na zewnątrz to korozja i warunki atmosferyczne robą swoje.
Takich złączek nie można stosować na zewnątrz,no chyba,że w ostateczności typu N,albo z solidną izolacją taśmą samowulkanizującą lub specjalnymi gumowymi osłonami dedykowanymi do danego złącza (do "efek" są popularne takie kapturki,do złącz na 50 Ohm nie widziałem jeszcze)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: krystianb »

Jak juz bym mial złączke nazwenąrz dal, to bym ją w koszulke termokurczliwą ubrał, chyba najszczelniejsze rozwiazanie, tylko zdjąc ciezko i złacze nie moze mieć wiele wiekszej średnicy od kabla. Taki pomysł nie daje gwarancji ze zadziała.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Patryk »

krystianb pisze: złacze nie moze mieć wiele wiekszej średnicy od kabla.
i to jest właśnie problem...dlatego w takich wypadkach zwykle używa się taśm samowulkanizujących ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:dlatego w takich wypadkach zwykle używa się taśm samowulkanizujących ;)
Dlatego ja w takich przypadkach jestem za stosowaniem jednego długiego kabla ;) Bo ze złączkami za dużo pracy jest :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Bo ze złączkami za dużo pracy jest
chyba,ze kupujesz gotowy kabel-przedłużkę :)
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: mimo87 »

Koncentryk jest lutowany do takich podkłedek przykręcanych do anteny(to połączenie jest w tej czarnej puszce w atk-20) lutować umiem a nie wydaje mi się żeby było to coś specjalnego. zwykłe ocynowanie żyły i oplotu i lutowanie to tych podkladek. tak wykonał antene Dipol- tam kupiłem. Mam te 10m koncentryka a potem konektor do netboxa2 konektor łączy się z koncentrykiem chyba przez FMA. Dla połączeń na zewnątrz termokurczak a na końcach taśma.
Czyli radzicie dobrą przedłużke i powinno być ok?? h155??
Dzięki za tak liczny odzew
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

mimo87 pisze:Czyli radzicie dobrą przedłużke i powinno być ok?? h155??
Podsumowując nasze wcześniejsze wypowiedzi tak będzie najlepiej, bo dawanie h-1000 to jednak przesada.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
afgann

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: afgann »

Witam

Mam ciekawy problem (moze nie tak bardzo :P )

IPLUS
Miejsce: Warszawa
Dzielnica: Praga południe\Grochów

Dwa lata temu zakupiłem Globetrotera 3G (oprogramowanie modemu do HSDPA dp 1,8) obecnie posiadam Huawei E800. Od początku miałem problemy (tj. i przy opitionie i przy obecnym modemie) mam kłopot z użytkowaniem IPLUS. Przy pomiarach na stronie "speed test" (albo podobne) wychodzi że transmisja raz jest na poziomie 256kb/s raz spada 23kb/s potem znowu np. 150kb/s i tak na okragło- oczywiscie sa te o wiele lepsze okresy jak i te gorsze.

Przyklad pomiaru z dzis wieczora:
23:45
upload: 46kbps
download: 51kbps
23:51
upload: 63kbps
download: 445kbps


Co ciekawe po zmianie modemu na szybszy E800 jakosc samego uzytkowania internetu nie zmieniła sie zbytnio. Jedyne co moge powiedziec to że czesciej korzystam z UMTS ale i tak nadal około 70%-80% pracy odbywa sie w GPRS (dodam że z mapki plusa wynika że powinieniem miec w domku HSDPA)

Szczerze mówiac to nie wiem jak dałem się na mówić na tego E800 po tych przejsciach z Globetroterem. Tak czy innaczej działa kiepsko

A co wy o tym myslicie?
Ostatnio zmieniony 2008-09-30, 22:54 przez afgann, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Jaco »

afgann pisze:A co wy o tym myslicie?
A sam nie pomyślałeś o antenie do modemu?
afgann

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: afgann »

O to chodzi że przy globetrote-rze zakupilem antene i nic nie pomogło.
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Engelbert »

Czy problem jest związany z porą? Tj. czy na przykład teraz, późno, dalej występuje?
Jak w innych miejscach?

Jak ustalisz, że w innych miejscach jest OK, ew. jeśli problem jest ściśle związany z porą (tj. późno wieczorem i w nocy działa OK), to my tutaj nic nie poradzimy - zapraszam na 601101101, ew. zakup anteny i skierowanie jej na inną stację przekaźnikową.

Jeśli natomiast dzieje się tak o różnych porach, nawet w nocy, kiedy praktycznie ruchu w sieci nie ma w ogóle i problem występuje w różnych miejscach - sprawdź: system/zasilanie portu/kartę sim(?), ogólnie sprzęt...

Tyle ze złotych najprostszych rad i testów, które możesz najłatwiej wykonać samodzielnie.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Jaco »

afgann pisze:globetrote-rze zakupilem antene
Zapewne do okólną na UMTS więc się nie dziwię. iPlusa menagera możesz zastąpić tym: Top_NetInfo
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

afgann pisze:Jedyne co moge powiedziec to że czesciej korzystam z UMTS ale i tak nadal około 70%-80% pracy odbywa sie w GPRS (dodam że z mapki plusa wynika że powinieniem miec w domku HSDPA)
No to wymuś w programie którego używasz do łączenia się z internetem tryb 3g. Jednak ja też radziłbym skorzystanie z programu naszego forumowego kolegi Top_NetInfo.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
afgann

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: afgann »

Problem jest o rożnych porach bez jakis konkretnych godzin. Oczywiscie nasila dosc czesto w godzinach wieczornych i wekendy.
Jesli chodzi o działanie w innych miejscach to cały sierpien siedziałem w Słupsku i tam iplus działał idealnie non-stop w HSDPA.
Co do pomocy technicnej Iplusa (wiem naraze sie) to poza kilkoma manewtrami w postaci zmiany APN na wymuszajacych działanie 3G (zreszta nie skuteczne) no i obietnice że oddzwonią jak serwis techniczny sprawdzi problem (telefon nie otrzymałem juz kilka miesiecy)- reasumujac dzwonłem juz do nich min. 6-8razy i wydaje mi sie ze to juz nie ma sensu.

Oczywiscie zainstalowałem Top_NetInfo ustawiłem aby program wymuszał UMTS i HSDPA i internet działa o niebo lepiej....Dziekuje

pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: ja.michal »

Oj obsługa iPlusa. Skąd ja to znam. :]
afgann, to miałeś szczęście, że w ogólne się dodzwoniłeś. :]
afgann

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: afgann »

Jestes dowodem ze zawsze ktos ma bardziej..... :szampan:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

afgann pisze:poza kilkoma manewtrami w postaci zmiany APN na wymuszajacych działanie 3G (zreszta nie skuteczne)
No bo z tego co wiem to zmiana APN nie powoduje zmiany technologii na 3g.
afgann pisze:Oczywiscie zainstalowałem Top_NetInfo ustawiłem aby program wymuszał UMTS i HSDPA i internet działa o niebo lepiej....Dziekuje
Jesteśmy zadowoleni, że się udało :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Engelbert »

YaHooo pisze:No bo z tego co wiem to zmiana APN nie powoduje zmiany technologii na 3g.
W aplikacji iPlus Menadżer jest to trochę niefortunnie nazwane, chcąc wymusić 3G musimy stworzyć nową konfigurację, której nazwa to APN - nazwa (w odróżnieniu od np. konfiguracji APN - Internet lub CSD - Internet). Trudno to wytłumaczyć, ale to taki skrót myślowy - zmiana APN to tak naprawdę zmiana konfiguracji, w ramach której wymuszamy 3G. Przynajmniej tak to wygląda z poziomu aplikacji ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

Engelbert już wiem o co chodzi. Po prostu od dawna nie mam iPlus Menadżera na dysku ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: ja.michal »

iPlus manager jest troszkę zakręcony i niebezpieczny bo na CSD może przeskoczyć. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

ja.michal dlatego trzeba po razu utworzyć nowy profil i wywalić łączenie po CDS w przypadku niepowodzenia połączenia się z APN.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: Engelbert »

ja.michal - tak, potrafi "wskoczyć sam", podobnie jak antena z E630 :P
afgann

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: afgann »

Jasne, a wyjasnijcie mi tylko dlaczego wymuszanie odpowiedniej technologi (APN-nazwa) w Iplus manager wypada o wiele gorzej niz np. w globetroter manager optiona lub w top infonet. Dlaczego przy użyciu aplikacji Iplusa, siec działa o wiele gorzej niz przy w/w aplikacjach?- sprawdzono organoleptyczie ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

afgann pisze:ymuszanie odpowiedniej technologi (APN-nazwa) w Iplus manager wypada o wiele gorzej niz np. w globetroter manager optiona lub w top infonet.
U mnie działało tak samo. Różnica była tylko w przypadku stabilności programu, sam potrafił rozłączyć internet oraz nieco zamulał komputer.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: problemy z zasięgiem iPlus

Post autor: ja.michal »

Engelbert, trochę używałem tego modemu i tej aplikacji i piszę co mi się zdarzało.
Ile używałeś tego modemu?
ODPOWIEDZ