Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WIIW
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-19, 00:20
Lokalizacja: Pułtusk

Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: WIIW »

Czesc

Jestem zadowolonym użytkownikiem OFP od pierwszych dni jego istnienia. Miejsce gdzie go używam jest na granicy zasięgu. Bez zewnętrznej anteny routr nie łapie sygnału, z zewnętrzną anteną łapie i oscyluje w granicach -95 dBa. I tu pojawia się moje pierwsze pytanie.

Jaką wartość można uznać za realną do osiągnięcia zapewniającą stabilne łącze? Jakim wartościom odpowiadają kolory lampek na routerze?

Drugie pytanie wiąże się z podłączenim anteny. Router ma dwa gniazda antenowe. Jedno oznaczone Rx drugie Rx/Tx. Ja mam podłączoną antenę do tego drugiego. Pytanie czysto teoretyczne

Czy router nie powiniem mieć podłączonej drugiej anteny do gniazda Rx?

Przepraszam za być może lamerskie pytania, ale nie dają mi one spokoju:)

Pozdr
WIIW
Edek99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-12-09, 16:28
Lokalizacja: GOP

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Edek99 »

Antenę masz podłaczoną do właściwego gniazda. Teoretycznie można podłączyć drugą antena do gniazda Rx, ale zysk nie będzie specjalnie duży. Jest to wejście drugiego odbiornika do odbioru zbiorczego (diversity). Celem poprawienia sygnału skupiłbym się na zastosowaniu naprawdę najlepszej możliwej anteny skierowanej dokładnie na stację bazową, z której masz sygnał.
soltys
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2008-11-21, 13:23
Lokalizacja: Ruda

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: soltys »

Antenę podłącz do gniazda RX/TX. U mnie z anteną zewnętrzną sygnał jest na pozionie 71-73 dBa.Kolor diody świeci się na zielono. Prędkości to 1500 w dół 500 w górę,o :opóźnienia 120-155 ms
WIIW
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-19, 00:20
Lokalizacja: Pułtusk

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: WIIW »

Dzięki za rozwianie wątpliwości. U mnie sygnał świeci na pomarańczowo ale prędkości mam podobne.
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

Witam! ja mam sygnał 98dBm-ruter w pokoju-a jak wyniosę go na dwór to dioda świeci na zielono-spodziewałem się gorszego zasięgu-mam 8km.do nadajnika i lasy dookoła,zastanawiam się czy dalo by radę wykorzystać antenkę dookulną,taką montowaną na dach samochodu-którą mam akurat-czy są do tego jakieś przejściówki, bo wtyk nie pasuje-jest pod FME :(
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Patryk »

onimusza666 pisze:zastanawiam się czy dalo by radę wykorzystać antenkę dookulną,taką montowaną na dach samochodu
A na jakie pasmo ta antenka ?
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

No tak -nie pomyślałem o tym ;) CDMA jest przecież na 450 a gsm od 900 w górę.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Patryk »

Jakbyś miał patyk na 450,i wystawił na zewnątrz na metalowej podstawie (np.na blaszanym parapecie),to może by coś dało...
Takie anteny samochodowe do telefonów NMT czasami można dostać nowe za pare złotych (dosłownie !) na Allegro.
Ja swoją (używam czasami do PMR) kupiłem za 1 zł +chyba z 8 przesyłka.
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

W sumie na razie antena mi nie potrzebna poziom sygnału mam 96 -99 dBm, więc na razie nie zamierzam wspinać się po dachu-może bliżej wiosny jak skończy mi się umowa na OF to kupię antenę i kartę wi-fi do drugiego kompa.
krzysiek_84
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-13, 16:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: krzysiek_84 »

Jakich anten używacie? Na jakie częstotliwości? Czy da coś montaż anteny panelowej na 2,4 Ghz? Lub JAGA?
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

Antena ATK 5 lub 10 z Dipola z kablem i wtykiem na 450MHz - Panel do tego się nie nadaje.
krzysiek_84
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-13, 16:13
Lokalizacja: Wlkp

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: krzysiek_84 »

Dla zainteresowanych http://www.dipol.com.pl/eshop/items.php ... &group=979

Pozdrawiam
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Paweł »

Mam dość małą wiedzę na temat anten , ale czy da się możliwie łatwo przerobić
to na To?
Pytam bo ta Atk 20 została mi po Sferii i szkoda żeby się marnowała :)
Gość

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Gość »

Witam-właśnie parę dni temu nabyłem tą antenę z Dipolu no i mam problem-po podłączeniu do modemu dioda zaczyna świecić na zielono,wskaźnik pokazuje full zasięg-do BTS-a mam raptem 4 km-tyle że internet przestaje działać (bez anteny zewnętrznej działa-ale trochę głupio bo wisi na jakimś karniszu :))-no i czasami przy złej pogodzie trochę nie teges działa-stąd pomysł z zakupem.Wie ktoś może co z tym fantem można zrobić ?-coś nie teges z anteną ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: wojteks »

zoltan pisze:coś nie teges z anteną ?
To jedna z możliwości (np. uszkodzony kabel/złączka źle zarobiona).
Inna możliwość to źle ustawiony kierunek (antena nie celuje w bazę) albo baza o której myślisz że jest aktywna jeszcze nie działa i łapiesz zasięg z innej.
Nie pomagam na PW!
Gość

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Gość »

W okolicy mam tylko jeden BTS-tak że druga wersja odpada,przeciwko pierwszej wersji przemawia to że program pokazuje mi lepszy sygnał po podłączeniu anteny zewnętrznej a dioda zmienia kolor z pomarańczowego na zielony
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: mimo87 »

Ja bym ci radził raczej poszukać lepszego miejsca na ten router 4km to niedaleko. Powinno i bez działać wyśmienicie, i prawdopodobnie łącząc atk 10 źle celujesz skoro ci net gorzej chodzi. ludzie dopiero szukają anten zewnętrznych przy odległościach 2razy większych(choć na pewno znajdą się wyjątki). jakie masz poziomy sygnałów w menu stan?? z i bez anteny??
zoltan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-19, 12:36
Lokalizacja: Zaborowo

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: zoltan »

Witam ponownie-coś się stanęło ostatnimi czasy z forum i nie mogłem się zalogować :( -poziom sygnału to odpowiednio 93 i 96 (bez anteny zewnętrznej) i 82 i 86 dBm (z anteną)-niestety objawy jak wyżej-zgłosiłem problem w serwisie-jutro odsyłam antenkę (mają ją wymienić).Co do instalacji routera w innym miejscu-niestety odpada-sprawdziłem całą chatkę i tylko w jednym miejscu czasami zapala się zielona dioda (podejrzewam że troszkę za to odpowiedzialny jest mój aluminiowy dach)-więc raczej skazany jestem na tą zewnętrzną antenę.Co do wycelowania w maszt to raczej z tego co czytałem tutaj na forum antena nie musi być dokładnie wycelowana w punkt aby odbierać-a moja akurat jest :)
Tesshu
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-25, 15:40
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Tesshu »

Ja mam pytanie poniewaz podłączyłem antene zewnetrzna do prawego gniazda ale lewe z tą orginalna antenką bardzo się grzeje ...czy to normalne??
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

U mnie chyba się nie grzeje - ale dam znać póżniej-dopiero odpaliłem neta. :D
Antena zewnętrzna jak i ta z lewej standardowa jest ciepła - ale nie gorąca(nie parzy)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: krystianb »

Tesshu pisze:Ja mam pytanie poniewaz podłączyłem antene zewnetrzna do prawego gniazda ale lewe z tą orginalna antenką bardzo się grzeje ...czy to normalne??
Zdaję się że podłączyłeś antene nie to tego gniazda co trzeba, podłącz do tego gdzie jest RX/TX, a druga chyba można odłączyć bo jest tylko pomocnicza. Jeśli antena zewnętrzna będzie podłączona do rx1 to można modem spalić.

Edycja:
Jednak masz dobrze podłączoną. To nie wiem może ciepło ze środka przewodzeniem wychodzi. Albo ktoś kto modem składał pomylił kable od anten w środku, jeśli gniazda nie są lutowane w płycie.
Ostatnio zmieniony 2009-02-24, 20:09 przez krystianb, łącznie zmieniany 1 raz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

krystianb pisze:Zdaję się że podłączyłeś antene nie to tego gniazda co trzeba, podłącz do tego gdzie jest RX/TX,
jest właśnie z prawej strony :D Lewej antenki RX1 nie odkręcałem-chodzi już miesiąc-nic się nie pali. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: krystianb »

onimusza666 pisze:Lewej antenki RX1 nie odkręcałem-chodzi już miesiąc-nic się nie pali.
Chodziło mi o sytuacje gdzie sie do rx1 podłączy antene zewnętrzną, wtedy może być nieciekawie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

Miałem i podłączoną z tej strony-ale jest gorszy odbiór-w sumie nie wiadomo jakie to ma zastosowanie, ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: krystianb »

onimusza666 pisze:odbiór-w sumie nie wiadomo jakie to ma zastosowanie,
RX1 to jest dodatkowa antena tylko odbiorcza pomocnicza, jest wykorzystywana jak z głównej antenki sygnał jest za słaby. Ale przy dobrze wykierowanej zewnętrznej, jest zbędna (tak wygląda teoria juz kiedyś o tym było)
Teraz juz nie jestem pewien czy odłączyć czy zostawić.
Ostatnio zmieniony 2009-02-24, 21:32 przez krystianb, łącznie zmieniany 2 razy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
EmTeeDee

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: EmTeeDee »

Ja tam zostawiłem-nie przeszkadza mi-a zewnętrzną to mam ustawioną na oko-niestety las i ok.10km do nadajnika przeszkadza mi w ustawieniu dokładnym.Sygnał EVDO mam -75dBm ten drugi -95dBm.Po odkręceniu lewej antenki sygnał zmienia się z -95 na 110dBm.
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Mikele »

Mam zamiar podłączyć zewnętrzną antenę do Axesstela.
Nie chcę wiercić dziur żeby wyjść z kablem na zewnątrz.
Czy taka przejściówka sprawdzi się dla kabla do anteny? :zdziwko:
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: ja.michal »

Mikele, to do kabla satelitarnego. On ma trochę inne parametry. Jak do tych 2100MHz w 3G to może i jakoś ujdzie, ale do 450MHz CDMA niema szans. Po 2 to ma takie konektory wątpliwe, że jakbym nie podłączył to tego modemu. ;)
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Paweł »

Ponawiam pytanie czy da się przerobić antenę Atk20 800Mhz na Atk 10 450Mhz obie anteny są dipola o bardzo podobnej konstrukcji.
Może ma ktoś jakiś program oczywiście darmowy do przeliczania anten.
Mam tą Atk 20 , jest to pozostałość po sferii , chętnych w dziale "kupie- sprzedam " nie ma.
Więc myślę że byłoby to dla mnie najlepsze wyjście.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zewnętrzna antena do Axesstel MV410

Post autor: Patryk »

Paweł pisze:obie anteny są dipola o bardzo podobnej konstrukcji.
Jeżeli twierdzisz,że konstrukcja tych anten jest podobna,to albo ich nigdy na oczy nie widziałeś,albo... :roll:
Przerobić się nie da - wystarczy popatrzeć na ich parametry fizyczne - choćby jak zrobić z dipola pętlowego 900 MHz dwa razy dłuższy dipol na 450 :rotfl:,do tego direktory - jak wyobrażasz sobie ich przedłużenie ?

Jeśli chcesz cokolwiek przerabiać,to z ATK-20 podpasuje Ci tylko boom.

[ Dodano: 2009-03-06, 10:35 ]
Mikele pisze:Czy taka przejściówka sprawdzi się dla kabla do anteny?

Kod: Zaznacz cały

Nie pogarsza parametrów sygnału antenowego.
Wolne żarty...


Poza tym to ma zapewne impedancję 75 Ohm i zakończenia typu F.
Nie da rady.
ODPOWIEDZ