antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kangur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-05, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: Kangur »

Jak na pierwszy rzut oka odróżnić antenę dipolową dwupasmową od trzypasmowej?

Dostałem gratis jakąś antenę dookolną w postaci druta z magnetyczną podstawą... o wysokości łącznej 81cm. W górnej części anteny na przestrzeni kilku centymetrów drut jest skręcony jak sprężynka. Antena była wcześniej używana do EDGE. A ja teraz chciałbym wykorzystać ją do HSDPA w Play. I nie wiem czy mogę? :-)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: Jaco »

Kangur pisze:A ja teraz chciałbym wykorzystać ją do HSDPA w Play. I nie wiem czy mogę?
Jeśli pasuje do twojego modemu to czemu nie. Ale nie spodziewaj się rewelacji gdyż anten do okólnych nie stosuje się na HSDPA.
Kangur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-05, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: Kangur »

Pytam o to dlatego bo z mojego modemu E220 wywaliłem wewnętrzną antenę i przyczepiłem tą dookolną na styk, mniej więcej tak jak to jest na tym zdjęciu:

[center]Obrazek[/center]

i modem teraz nie wykrywa mi w ogóle UMTS/HSDPA (co uniemożliwia mi zalogowanie się do internetu przez Play).
Natomiast z anteną wewnętrzną czasem łapał 3G, a czasem nie, więc myślałem że po podpięciu większej anteny częściej jednak będzie łapał.
(Mowa oczywiście o stale tej samej lokalizacji komputera, w domu, Ursynów przy lesie Kabackim).

Chcę zdiagnozować gdzie tkwi problem, stąd moje pytanie w pierwszym poście: czym fizycznie różnią się od siebie anteny dwu- i trzypasmowe?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: ja.michal »

Kangur, a jaką Ty masz teraz antenę?
Kangur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-05, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: Kangur »

ja.michal pisze:Kangur, a jaką Ty masz teraz antenę?
Mam podpiętą do modemu tą dookolną opisaną w pierwszym poście, ale mi nie działa prawidłowo bo cały czas świeci się zielona dioda na modemie. Dlatego teraz nie jestem połączony z netem przez Play... a chciałbym.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: ja.michal »

A dokładniej jaką? Jaki zakres? Daj link gdzie i co kupiłeś.
Ja kiedyś kupiłem właśnie dookólną na 900/1800/2100 i bardziej robiła za tłumik niż za antenę. :] Net się ślimaczył gorzej niż bez. Sygnał spadł.

Antena magnetyczna ze swojej definicji potrzebuje podłoża metalowego do poprawnego działania. Podłożem tym powinien być dach samochodu, który tworzy wtedy pewnego rodzaju część anteny. Wtedy to działa.

Duże lepszym rozwiązaniem będzie antena panelowa na pasmo 2100MHz czyli 3G/HSPA w Polsce.
Kangur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-05, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: Kangur »

Anteny nie kupiłem na aukcji, dostałem ją gratis (w rozliczeniu) razem z modemem EDGE Sony Ericsson GC85. Działała z nim świetnie, więc na pewno zakres 900/1800 obsługuje. Tylko nie wiem jak z pasmem 2100.
Antenę używałem na metalowym parapecie zewnętrznym i wtedy gdy brykałem na EDGE Orange, i teraz gdy próbuję brykać na HSDPA Play. Na samochodzie nie próbowałem :-]

Właśnie znalazłem aukcję z taką anteną, ze zdjęciami. Opis sugeruje że obsłuży 2100MHz:
http://www.allegro.pl/item603849181_ant ... _lodz.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: wojteks »

Kangur pisze:Opis sugeruje że obsłuży 2100MHz:
Ta antena to ma może 5dBi na 900MHz a czym wyższa częstotliwość tym gorzej. Na 3G się nie nadaje (pomijam tłumienie kabla przy 2100MHz).

Moim zdaniem szkoda czasu na szukanie 3G za pomocą tej anteny.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: antena dipol dwupasmowa a trzypasmowa

Post autor: ja.michal »

Kangur pisze:razem z modemem EDGE Sony Ericsson GC85.
Wtedy te anteny były na 900/1800.
Na 80% ta antenę po prostu nie działa na 2100MHz. Stawiam, że tutaj jest problem. Musisz antenę wymienić na inną i najlepiej panel kierunkowy a nie dookólną.
ODPOWIEDZ