Neostrada od sąsiada !

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Witam :cwaniak: A więc tak. Z tego co mi wiadomo u mnie w miejscowości wszystkie skrzynki TP są zajęte, więc nie ma możliwości podpięcia nowych klientów. Sprawa jest w toku, ponieważ paru sąsiadów jeszcze walczy o linie :hurra: Mój sąsiad który ma dom w granicy mojej działki (nasze okna dzieli 3m~) posiada telefon w TP. Jest to stosunkowo nowa linia (3lata~) podpinana w jednym czasie z sąsiadami którzy mają na tej linii neostradę, więc myślę że z podpięciem neo u niego nie było by problemu. Czy da się wykombinować coś takiego, że sąsiad zamawia u siebie neostradę a ja ciągne od niego z gniazdka kabel do mnie? On nie posiada komputera więc nie korzystałby z neo. Są w ogóle takie możliwości? :gwiazdki:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze: Czy da się wykombinować coś takiego, że sąsiad zamawia u siebie neostradę a ja ciągne od niego z gniazdka kabel do mnie? On nie posiada komputera więc nie korzystałby z neo. Są w ogóle takie możliwości? :gwiazdki:
Jeżeli sąsiad zgodziłby się na takie coś to bez problemu byś mógł tak zrobić. Podkreślę również, że lepiej by było gdyby umowa była na Ciebie, z uwagi na to, że jak by łącze wziął sąsiad to on by odpowiadał za to co robisz w sieci. Aby, umowa na NEO u sąsiada była na Ciebie byś musiał podpisać z sąsiadem taką "fikcyjną" umowę o wynajem choćby 1 m2 mieszkania, po to, aby TP myślała, że tam mieszkasz i bierzesz NEO dla Siebie ;) Przechodząc do praktyki to musiałbyś mieć modem ADSL (z portem RJ-45) u sąsiada, od niego sobie ciągniesz do swojego domu skrętką internet, odpowiednio to wszystko konfigurujesz i po wszystkim. Jak byś chciał u Siebie w domu podłączyć więcej niż 1 komputer i ciągnąć od sąsiada tylko jedną skrętkę to do Siebie musiałbyś jeszcze kupić switcha. Ale najpierw sprawdź czy w ogóle są warunki techniczne na NEO u sąsiada.

PS. Pomijam to, że NEO nie można dzielić poza lokal.
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Okej, zorientuję się w najbliższym czasie co do możliwości technicznych podpięcia u niego neostrady. Ale mam takie pytanko. Czy jeśli u niego podpiął bym modem (od gniazdka do modemu) postawił na oknie, i od modemu do siebie ciągne kabel do kompa tak? a jeśli posiadam router Linksysa to czy jest możliwość abym korzystał z wifi w jednym pokoju a ze skrętki w drugim? I czy długość kabla nie ma wpływu na osiągi neta? tzn od modemu do komputera :hyhy: zakłucenia itp :D
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze: Czy jeśli u niego podpiął bym modem (od gniazdka do modemu) postawił na oknie, i od modemu do siebie ciągne kabel do kompa tak? a jeśli posiadam router Linksysa to czy jest możliwość abym korzystał z wifi w jednym pokoju a ze skrętki w drugim? I czy długość kabla nie ma wpływu na osiągi neta? tzn od modemu do komputera :hyhy: zakłucenia itp :D
Tak, modem podłączasz do gniazdka telefonicznego, od modemu ciągniesz skrętkę do swojego domu, czy od razu do kompa to zależy czy chcesz to mieć tylko na jeden komputer, jak na więcej to czy przewodowo czy bez. Jak masz router (daj model) i chciałbyś mieć jeden komp bezprzewodowo a drugi przewodowo to musiał byś to zrobić tak:
skrętkę od modemu która wchodzi do Ciebie do domu podłączasz do routera, wtedy z routera masz na jeden komputer WiFi a na drugi od routera sobie ciągniesz skrętką. Akurat długość skrętki nie ma wpływu na osiągi. Możesz mieć maksymalnie 100 metrów skrętki od modemu do swojego domu.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: adamos22 »

Technicznie nie ma żadnych problemów, ale ja bym się w takie coś nigdy nie pakował :)

Nie wiem jakie masz stosunki z sąsiadem, ale z doświadczenia wiem że z takich spółek mogą być prędzej czy później same problemy. Prosty przykład - jak Neo przestanie działać, to nie będziesz wiedział czy jest awaria, czy np. sąsiad nie odłączył modemu, a może wywaliło mu korki ? A on akurat wyjechał na tydzień...
W każdym razie Ja się w takie rzeczy już nie pakuje i nikomu nie polecam. Ale jeśli już musisz, to radzę spisać porządną umowę uwzględniającą wszystkie możliwe sytuacje i określające kto, kiedy i za co odpowiada. No chyba, że masz 100% zaufanie do sąsiada.

Jeśli ktoś się boi dzielić poza lokal, to u większości operatorów BSA w umowach i regulaminach nie ma tego typu zapisów :)
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Linksys WAG54GS. Dokładnie o to mi chodziło, abym od modemu pociągnął skrętką do routera, później z routera jeden wi-fi a drugi skrętką :), teraz tylko się modlić aby sąsiad miał MT do podpięcia neo! :ok:
adamos22 pisze: Nie wiem jakie masz stosunki z sąsiadem
stosunki z sąsiadem mam bardzo dobre ;).
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze:Linksys WAG54GS.
To lipa, to jest modem z funkcją routera i on się nada właśnie do postawienia go u sąsiad, a do siebie musiałbyś kupić router.

[ Dodano: 2009-12-17, 23:33 ]
adamos22 pisze: Jeśli ktoś się boi dzielić poza lokal, to u większości operatorów BSA w umowach i regulaminach nie ma tego typu zapisów :)
Nie od razu tak u większości bo mało jest takich operatorów, ale z tego co wiem to nie ma takiego zapisu w regulaminie Dialog, i nie jestem pewien ale chyba jeszcze Multimo.
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Aha, czyli w razie co tego do tego linksysa mogę podpiąć kabel z gniazdka tak? A czy przypadkiem od TP nie dostaję się jakiegoś modemu?:>. Mógłbyś mi podać jakiś model routera który by się nadał dla mnie :niepewny: ??

BŁĄD!!!!!! :gwiazdki: to jest ten model : linksys wusb54gc
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze:Aha, czyli w razie co tego do tego linksysa mogę podpiąć kabel z gniazdka tak?
Tak, tam gdzie by było NEO,
belchatowianin pisze:A czy przypadkiem od TP nie dostaję się jakiegoś modemu?
za darmo Ci nie da, ale jakiś szajs Ci sprzeda, czyt. badziew,
belchatowianin pisze:Mógłbyś mi podać jakiś model routera który by się nadał dla mnie :niepewny: ??
A może powiedz ile możesz wydać na router ;)
belchatowianin pisze:linksys wusb54gc
To jest karta sieciowa WiFi. A więc nie masz tamtego modemu ? tak ?
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

sp6huk pisze: To jest karta sieciowa WiFi. A więc nie masz tamtego modemu ? tak ?
Mam ten model który dałem. Tamtego nie posiadam. Nie mam jakiejś określonej sumy którą mogę wydać, lecz chce coś dobrego i na ile to się da niedrogiego :cfaniak:. A wracając do kłopotów jakie mogę mieć za dzielenie neo poza lokal. Grożą mi jakieś poważne sankcje jakby coś się stało ?? :D tzn, nie wyobrażam sobie dokładnie co niby może się stać ale pytam tak dla pewności :)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze:A wracając do kłopotów jakie mogę mieć za dzielenie neo poza lokal. Grożą mi jakieś poważne sankcje jakby coś się stało ?? :D tzn, nie wyobrażam sobie dokładnie co niby może się stać ale pytam tak dla pewności :)
Tzn. kwota grzywny za udostępnianie łącza poza lokal jest określona w regulaminie, ale ty wiesz ile osób dzieli NEO :D Połowa Polaków :rotfl: Ale, oczywiście robisz to na własną odpowiedzialność. TP ma to gdzieś, myślisz, że nie wiedzą o tym, że ludzie dzielą tą usługę poza obszar, gdzie jest podpisana umowa :]
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: krystianb »

sp6huk pisze:TP ma to gdzieś, myślisz, że nie wiedzą o tym, że ludzie dzielą tą usługę poza obszar
Jesteś taki pewien? Nie mogą zdalnie zidentyfikować czy dzielisz w mieszkaniu czy poza. A u siebie wolno. Więc wystarczy 3 "życzliwy" i trochę uparty sąsiad żeby wszyscy byli ugotowani.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

No chyba, że ktoś podkabluje. Mogli by też zidentyfikować to po ilości pakietów, ale przecież kolega nie zamierza sieci na NEO stawiać, więc tylko kwestia życzliwych sąsiadów. A więc
belchatowianin
utrzymuj z sąsiadem to w tajemnicy :D
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

No akurat z sąsiadem nie było by problemu gdyż znam go od bardzo dawna i jest to bardzo w porządku człowiek ;). Nikt inny się o tym nie dowie :D. A co do modemów/routerów, to moglibyście podać modele jakiś dobrych? tzn, router chyba mam bo ten linksys pasowałby do rozdzielenia po domu. Chodzi mi o model modemu który miałby stać u sąsiada :cfaniak:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

Weź jeszcze raz napisz model tego urządzenia które posiadasz bo już w końcu nie wiem czy ty masz kartę sieciową WiFi, czy modem bo pokręciłeś :]
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Masz racje :D trochę pokręciłem, ale posiadam dokładnie ten model : Linksys WRT54GC :roll:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

Dobra ten linksys nadaje się do twojego domu. Zaraz poszukam jakiegoś modemu.

--EDIT-- Do sąsiada gdzie by było łącze mógłbyś kupić np. TAKIEGO Linksysa ;)
A jeżeli Linksys za drogi to coś z niższej półki np. TP-LINK TD-8901G
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Okej dzięki! :ok: Ale mam jescze jedno pytanko. Czy można zrobić tak, że bezpośrednio z gniazdka sąsiada pociągnąłbym kabel do mnie do domu? tzn, modem i router stały by u mnie. Odległość jaka by dzieliła gniazdko z modemem to jakieś 10-15m trudno mi teraz określić. Ale da się tak :D ? Chodzi mi o to żeby nie robić już korowodu z podpinaniem tego modemu u sąsiada tylko u mnie :)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

Będzie działać bez problemów :ok:
Ostatnio zmieniony 2009-12-18, 16:05 przez sp6huk, łącznie zmieniany 1 raz.
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

Już wyczytałem ze liczy się długość od centrali do modemu a nie od gniazdka :D więc długość kabla od gniazdka do modemu nie robi żadnej różnicy :ok:. Tylko jak takiego kabla szukać? tzn co wpisać w wyszukiwarkę allegro żeby to był kabel, który będzie pasował od gniazdka do modemu :P?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze: tzn co wpisać w wyszukiwarkę allegro żeby to był kabel, który będzie pasował od gniazdka do modemu :P?
Wpisać kabel telefoniczny :D Bo co innego ? :rotfl:
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: szmitz »

belchatowianin napisał:

Kod: Zaznacz cały

Już wyczytałem ze liczy się długość od centrali do modemu 
Tak liczy się długość kabla bo im dalej do centrali tym mniejsza prędkość ( w modemie , routerze jest podany tzw. margin i od niego zależy szybkość neta .
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: wojteks »

belchatowianin pisze:że bezpośrednio z gniazdka sąsiada pociągnąłbym kabel do mnie do domu?
Możesz tak zrobić ale u sąsiada przy telefonach muszą być założone mikrofiltry.
szmitz pisze:jest podany tzw. margin i od niego zależy szybkość neta

Nie do końca tak jest jak piszesz. Linia ma jakieś parametry, z tych parametrów wynika z jaką maksymalną prędkością może być zestawione połączenie ADSL.
Nie pomagam na PW!
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

wojteks pisze: Możesz tak zrobić ale u sąsiada przy telefonach muszą być założone mikrofiltry.
Gdzie to coś można dostać? :zdziwko:. Instalacja tych filtrów jest skomplikowana? :niepewny: W jakim celu to się zakłada?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: sp6huk »

belchatowianin pisze:Gdzie to coś można dostać?
Na Allegro, proszę bardzo http://allegro.pl/item852772505_filtr_s ... r_12m.html
belchatowianin pisze:Instalacja tych filtrów jest skomplikowana?
Nie po prostu wciskasz z jednej i drugiej strony wtyk RJ-11 jeden do gniazdka telefonicznego, a drugi od modemu ;),
belchatowianin pisze:W jakim celu to się zakłada?
Żeby zniwelować zakłócenia.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez sp6huk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: wojteks »

belchatowianin pisze:Gdzie to coś można dostać?
Często są w zestawie z modemem/routerem ADSL albo w sklepie z modemami/routerami.
belchatowianin pisze:Instalacja tych filtrów jest skomplikowana?
Bajecznie prosta, wpinasz między gniazdko tel. a telefon (jak jest 2 telefony z różnych gniazdek to przy każdym telefonie musi być mikrofiltr)
belchatowianin pisze:W jakim celu to się zakłada?
Żeby telefon nie tłumił sygnału ADSL.
Nie pomagam na PW!
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: szmitz »

Mój modem ma funkcje mikrofiltra ale i tak były zakłócenia i dodałem go i idzie bez problemu . Ja nie miałem w zestawie filtra.
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: krystianb »

szmitz pisze:Mój modem ma funkcje mikrofiltra ale i tak były zakłócenia i dodałem go i idzie bez problemu .
Bzdura, bez filtrów na telefonach może zrywać połączenie adsl przy dzwonieniu/rozmowach przez telefon.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
belchatowianin
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-23, 15:35
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: belchatowianin »

A czy możliwość założenia neostrady na danej linii TP można sprawdzić jedynie w punkcie sprzedaży w danym mieście czy jest jakiś numer do nich aby to sprawdzić? :niepewny:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Neostrada od sąsiada !

Post autor: krystianb »

Teoretycznie można wklepać numer telefonu pod którym ma być założona na stronie TP. A praktycznie to powie dopiero technik po sprawdzeniu parametrów linii.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ