Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

Hej,dlaczego operatorzy GSM wprowadzają limity wysyłania danych ??Przecież jak by nie było tych limitów to by mieli więcej klientów ;) Na przykład jak jest Blueconnect gdzie mają oferte jak dobrze pamiętam za 60zł - 2gb limitu,a Play za 45zł - 5gb limitu to wiadomo że prawie każdy kto chce to weźmie Play..Co te limity danych dają operatorom? Przecież za rok będzie 30zł - 20gb limitu więc przecież mogli od razu wycofać limity wysyłania danych :) A może to jest dla konkurencji ?

Pzdr :padam:
Ostatnio zmieniony 2009-12-19, 21:25 przez Jarek7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

Gdyby nie było limitów transferu danych sieć byłaby obciążana na maksa różnymi programami p2p, warez itp. co by uniemożliwiło swobodne surfowanie po internecie. A tak jest limit i każdy się pilnuje, aby go nie przekroczyć po potem magiczna prędkość. Chyba nie chciał byś mieć internetu bez limitu który by działał podobnie jak teraz po limicie co ? Bo by właśnie tak było bez limitów :] I widzisz w Play'u są limity za małą kasę masz duży limit, dużo klientów i już sieć siada :]
Ostatnio zmieniony 2009-12-19, 00:12 przez sp6huk, łącznie zmieniany 1 raz.
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: temp333 »

Siec radiowa to nie kabel i ma swoja przepustowość. Bez limitu użytkownicy powłączają torrenty i sieć się zapcha.
szuki
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2008-06-15, 16:27
Lokalizacja: Poland

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: szuki »

Hmm... Infrastruktura operatorów jest stworzona głównie pod kątem połączeń głosowych i te mają priorytet - po prostu nie wytrzymałaby nadmiernego obciążenia, które oczywiście pojawiłoby się w chwili zniesienia limitów. Z czasem będzie się to zmieniać. Kolejny powód to w pewnym sensie różnicowanie cen usług dostępu do sieci im większy limit tym więcej płacimy.
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

Dzięki wszystkim,ale najbardziej pomógł mi sp6huk.A tak żeby zdjąć te limity i pobudować więcej bts'ów ??Wie ktoś może jaki jest koszt takiego jednego bts'a ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: ja.michal »

Jarek7 pisze:Wie ktoś może jaki jest koszt takiego jednego bts'a ?
Koło 0.5Mln zł. Zależy od warunków oczywiście. Może być mniej.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

Jarek7 pisze:Wie ktoś może jaki jest koszt takiego jednego bts'a ?
Bardzo duży koszt tak jak napisał ja.michal. Operatorzy zamiast stawiać więcej nodeB, BTS-ów wprowadzają nowe technologie 3G, CDMA, HSPA+ przez co sieć jest odciążona bo każdy korzysta z innej technologii ;)
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

No tak..to stawiać nowe bts'y to nie zbyt opłacalna i tania rzecz ;) a mógł by ktoś własnymi słowami opisać mniej wiecej z czego sklada się taki bts ?:) tak w 10 wyrazach ;)

A może macie jakieś swoje pomysły ?:)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: ja.michal »

Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

BTS
nodeB

Troszkę sobie poczytaj. Zacznij od podstaw ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: krystianb »

sp6huk pisze:Gdyby nie było limitów transferu danych
To by było tak jak w play w szczycie. (0.2Mb to bardzo dobrze)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

Spox,dzięki ;) już sobie poczytałem...a przy czytaniu wpadł mi nowy pomysł do głowy...Jak by od bts'a ciągnąć kabel i te kable by się montowało na słupach elektrycznych(na tych zwykłych) i jak by ktoś chciał taki internet to by musiał ciągnać kabel od słupa do anteny modemu,a modem był by połączony kablem z anteną :P może nie wyjasniłem tego doklanie ale mysle ze mnie zrozumieliście ;) Taka sieć by umożliwiała stałe,szybkie połączenie prawie jak przez kabel :]

tutaj dam wam mój rysunek pomocniczy :

mam jakieś kłopoty z wrzuceniem rysunku ale rano postaram się wrzucić ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: zDaleKi »

Jarek7 pisze:.Jak by od bts'a ciągnąć kabel i te kable by się montowało na słupach elektrycznych(na tych zwykłych) i jak by ktoś chciał taki internet to by musiał ciągnać kabel od słupa
Wiesz ile by to kosztowalo, jakie awaryjne by bylo i jakie szpetne?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

No to jak by była awaria przez kabel,można było by odłączyć się od anteny :) I myślę że to nie by było tak awaryjne bo z jakiego mniej więcej powodu ?Jakieś przeciążenia to raczej nie...
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

Po pierwsze nie ma to najmniejszego sensu, a po drugie to operator wołał by sobie za takie rozwiązanie dużo pieniędzy :D
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Procio »

Jeszcze zapomnieliście dodać o zarobku :P W plusie jest tak, że po przekroczeniu limitu przychodzi SMS o zmniejszeniu transferu i dodatkowo komunikat, że aby zwiększyć można wykupić dodatkowy transfer gdzie jest 512Mb za (chyba) 30zł ;) 512Mb za 30zł to nie mała cena... A na pewno znajdują się osoby, które ten limit wykupią, a plus tylko liczy pieniądze :)
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

Otóż to Procio opłaty za internet mobilny są rozliczane za transfer, a jak by ludzie mieli płacić za ten internet jeżeli nie może on utrzymać stałej prędkości i byłby bez limitu ? To by nie miało najmniejszego sensu.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: krystianb »

Procio pisze:dodatkowy transfer gdzie jest 512Mb za (chyba) 30zł 512Mb za 30zł to nie mała cena...
No akurat cena nieaktualna, staniały te pakiety. Zarobek jest przecież gdzie indziej. Przecież abonamenty nie różnią się prędkością neta a właśnie limitami i tu jest zarobek (bo różnice cen modemów nie przekraczają wysokości jednego abo)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Procio »

No tak, ale mimo wszystko to dla nich jest jakiś dodatkowy zarobek... Gdyby nie chcieli na tym zarabiać to by nie wprowadzali dodatkowych limitów do wykupienia ;)
krystianb pisze:Przecież abonamenty nie różnią się prędkością neta a właśnie limitami i tu jest zarobek
To też prawda :)
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

krystianb pisze:
sp6huk pisze:Gdyby nie było limitów transferu danych
To by było tak jak w play w szczycie. (0.2Mb to bardzo dobrze)
No ok,teraz prawie każdy kto chce i może to weźnie Play'a,bo tanie i duże limity...a nie mogą wszyscy operatorzy GSM wprowadzić duże limity ?Wtedy każdy by miał inną sieć i szybki internet z dużymi limitami.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: sp6huk »

Jarek7 pisze:a nie mogą wszyscy operatorzy GSM wprowadzić duże limity ?Wtedy każdy by miał inną sieć i szybki internet z dużymi limitami.
Przecież u każdego z operatorów są duże limity, tylko za większą opłatą. A to w głównej mierze, że nie ograniczają oni łącza do 1 Mb/s jak Play, tylko można osiągnąć aż 21 Mb/s w HSPA+ przez co muszą wykupić do baz szybsze łącza a to też kosztuje ;)
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

No może tak..mój poprzedni pomysł nie był zbyt dobry..ale jak mi się uda w przyszłości założyć taki internet użytkownicy bez-kabli będą mieli zniżkę :P
To tyle na ten temat,jak mi wpadnie jakiś ciekawy pomysł do głowy to napiszę :]

Wesołych Świąt !
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: MAREKMAREK »

Jak by od bts'a ciągnąć kabel i te kable by się montowało na słupach elektrycznych(na tych zwykłych)
Gdyby wprowadzić takie rozwiązanie , to net taki stracił by nazwę ''mobilny''. Teraz możesz sobie korzystać z internetu np. w budce PKS, jakieś połączenie słup elektryczny, a po nim kabel do modemu, zatrzymywało by użytkownika w jednym miejscu. Do tego jest właśnie neostrada czy inne takie tam, Net komórkowy ma być mobilny, no i to tyle mniej więcej.

A co do limitów, to jakby je znieśli, to od razu odpaliłbym Aresa, i pobierałbym z neta co tylko sieć zaoferuje. Wyobrażam sobie wtedy prędkość, przy zapchanej sieci, przy moim zasięgu marnym. :D
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Procio »

A co do limitów, to jakby je znieśli, to od razu odpaliłbym Aresa, i pobierałbym z neta co tylko sieć zaoferuje. Wyobrażam sobie wtedy prędkość, przy zapchanej sieci, przy moim zasięgu marnym. :D
Dokładnie tak by było :P Tym jednym zdaniem pokazałeś co by się działo gdyby znieśli limity... A internet mobilny ma służyć do tego, żeby mieć dostęp do sieci w każdym miejscu czy to w lesie, czy w mieście, może na wakacjach? I o to w tym wszystkim chodzi :D Bierzesz laptopa "pod pachę", jedziesz gdzie chcesz i normalnie korzystasz z internetu...
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Po co operatorzy wprowadzają limity ?

Post autor: Jarek7 »

Jak ktoś by chciał zabrać taki modem gdzie chce, to wystarczy żeby odkręcił antene od modemu i już.;)
ODPOWIEDZ