Sieć radiowa - kilka problemów

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
joke20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-17, 23:08
Lokalizacja: Gdańsk

Sieć radiowa - kilka problemów

Post autor: joke20 »

Witam wszystkich Forumowiczów.
Przeglądam forum od jakiegos czasu, jako że piszę pracę dyplomową nt. współpracy WiFi i WiMAX. I tu nasunęło mi się kilka pytań, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi - może ktoś z bardziej doświadczonych userów będzie potrafił pomóc choćby w najmniejszym stopniu - nie oczekuję od razu referatu na każde pytanie, może wspolnie do czegoś dojdziemy:-).

1. Kwestia mozliwości przemieszczania się po obszarze pokrytym WiFi - czy można zmieniać punkt przyłączenia do sieci bez utraty połączenia (a jeśli tak to w jakim zakresie)? Jak w tej sytuacji skonfigurować oba AP i co dodatkowo trzeba w sieci umieścić?

2. Zakładając, że klient ma dwa połączenia bezprzewodowe - jedno z sąsiadem do szybkiej wymiany danych (nie pytajcie po co, chodzi o ideę) a drugie dostępowe do netu (które sąsiad również ma, robi się taki trójkąt 2 userów-AP) - co zrobić (pod Windą) aby pakiety do sąsiada szły bezpośrednio, a nie "naookoło".

3. Czy zna ktoś model AP, który potrafi za pomocą DWÓCH modułów radiowych jednym odbierać sygnał ze stacji bazowej, a drugim udostępniać połaczenie klientom? Chodzi o taki repeater, ale zeby nie tracił połowy przepustowości, co ma miejsce przy jednym module (tzn. żeby mógł jednocześnie odbierac dane od klienta i transmitować do stacji bazowej).

4. Pytanie do praktyków: czy jest możliwość, aby WiFi wykorzystywało odbicie sygnału, np:
mamy blok 10 piętrowy (A), 100m przed nim drugi blok(b).
w bloku A na parterze i 10 piętrze instalujemy anteny kierunkowe (powiedzmy 60 stopni w poziomie i 10 w pionie) i wycelowujemy w blok B aby trafić odbitym sygnałem w drugą antenę. Czy to ma szanse działać stabilnie (miedzy blokami ŻADNYCH przeszkód?
Na marginesie powiem, że w WiMAXie działa bez zarzutu, nawet z przeszkodami typu drzewka i gdy bloki są "po skosie" (np. tak: -_ ), a nie naprzeciw.

5. I na koniec chyba najprostsze pytanko: jeśli dwóch klientów korzysta z tego samego AP do wyminy danych między sobą (wyłącznie) to jaki adres IP tego AP widzą? (czy w ogóle jakiś?). Bo rozumiem, że IP od strony łącza WAN nie ma nic wspolnego z adresami WLANu?

Chyba na razie tyle. Jesli ktoś na którekolwiek pytanie moze udzielić jakiejś wskazówki/podać źródło/cokolwiek innego, to będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Sieć radiowa - kilka problemów

Post autor: morion »

joke20 pisze: 1. Kwestia mozliwości przemieszczania się po obszarze pokrytym WiFi - czy można zmieniać punkt przyłączenia do sieci bez utraty połączenia (a jeśli tak to w jakim zakresie)? Jak w tej sytuacji skonfigurować oba AP i co dodatkowo trzeba w sieci umieścić?
AP muszą działać w trybie WDS, wtedy możesz zmieniać punkty dostepowe gdyż każdy z nich ma to samo SSID i jesli nie mają zabezpieczeń typu mac-list albo cóś to sie połaczysz
2. Zakładając, że klient ma dwa połączenia bezprzewodowe - jedno z sąsiadem do szybkiej wymiany danych (nie pytajcie po co, chodzi o ideę) a drugie dostępowe do netu (które sąsiad również ma, robi się taki trójkąt 2 userów-AP) - co zrobić (pod Windą) aby pakiety do sąsiada szły bezpośrednio, a nie "naookoło".
jeśli sąsiad ma tylko jedną kartę sieciową którą komunikuje się z Tobą i równocześnie z ISP to się nie da, wywalcie połączenie bezpośrednie bo pakiety będą w pętli i zarżniecie sieć
3. Czy zna ktoś model AP, który potrafi za pomocą DWÓCH modułów radiowych jednym odbierać sygnał ze stacji bazowej, a drugim udostępniać połaczenie klientom? Chodzi o taki repeater, ale zeby nie tracił połowy przepustowości, co ma miejsce przy jednym module (tzn. żeby mógł jednocześnie odbierac dane od klienta i transmitować do stacji bazowej).
najbardziej wydajny i konfigurowalny - Mikrotik
4. Pytanie do praktyków: czy jest możliwość, aby WiFi wykorzystywało odbicie sygnału, np:
mamy blok 10 piętrowy (A), 100m przed nim drugi blok(b).
w bloku A na parterze i 10 piętrze instalujemy anteny kierunkowe (powiedzmy 60 stopni w poziomie i 10 w pionie) i wycelowujemy w blok B aby trafić odbitym sygnałem w drugą antenę. Czy to ma szanse działać stabilnie (miedzy blokami ŻADNYCH przeszkód?
Na marginesie powiem, że w WiMAXie działa bez zarzutu, nawet z przeszkodami typu drzewka i gdy bloki są "po skosie" (np. tak: -_ ), a nie naprzeciw.
no to sam sobie odpowiedziałeś ;)
5. I na koniec chyba najprostsze pytanko: jeśli dwóch klientów korzysta z tego samego AP do wyminy danych między sobą (wyłącznie) to jaki adres IP tego AP widzą? (czy w ogóle jakiś?). Bo rozumiem, że IP od strony łącza WAN nie ma nic wspolnego z adresami WLANu?
klienci nie widzą IP Access Pointa bo jest on przezroczysty, oczywiście po wpisaniu odpowiedniego IP można się połączyć z AP ale w komunikacji między klientami sieci nie ma to znaczenia, IP APka może być z innej podsieci
jutro to dzis... tyle że jutro :)
joke20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-17, 23:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sieć radiowa - kilka problemów

Post autor: joke20 »

morion pisze:Cytat przyciety przez Moderatora ->BliSki - Panie i Panowie tniemy zbedne cytaty!
AP muszą działać w trybie WDS, wtedy możesz zmieniać punkty dostepowe gdyż każdy z nich ma to samo SSID i jesli nie mają zabezpieczeń typu mac-list albo cóś to sie połaczysz
Ale przerwa w połączeniu wystąpi, tak? np. bezpieczne połączenie z bankiem się zerwie?
[...ciach]jeśli sąsiad ma tylko jedną kartę sieciową którą komunikuje się z Tobą i równocześnie z ISP to się nie da, wywalcie połączenie bezpośrednie bo pakiety będą w pętli i zarżniecie sieć
Może inaczej. Mamy po dwie karty WiFi, jedną wykorzystujemy do łączenia się z ISP (któy pozwala nam wymieniać dane z prędkością powiedzmy 2 Mbit/s), a drugą chcielibyśmy połączyć sie z naszym prywatnym AP żeby wymieniać dane szybciej. Oczywiście obie karty w kompie są na IP z różnych klas. Z tego co się orientowałem w tej sytucji pętlenie nie występuje.
Ale jak zrobić, żeby pomiędzy nami działało domyślnie to bezpośrednie, a jak aakurat nie będzie działać to dopiero wtedy przez ISP? Wiem, że to głupia sytuacja, ale muszę rozwiązać akurat coś takiego:-), chodzi o mozliwość transmisji między sobą bez wykorzystania ISP.
[...ciach]
no to sam sobie odpowiedziałeś ;)
Spodziewałem się raczej odpowiedzi, że nie da rady:-) A masz może pojęcie jaka będzie jakość takiego łącza? Na jakim dystansie to pojdzie stabilnie i jak szybko? Chodzi mi o jakiś przykłąd, nie o wzór na obliczenie zasięgu:-)

Dzięki za pozostałe odpowiedzi, rozwiały moje wątpliwości. Pozdro!
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Sieć radiowa - kilka problemów

Post autor: morion »

joke20 pisze:
Ale przerwa w połączeniu wystąpi, tak? np. bezpieczne połączenie z bankiem się zerwie?
teoretycznie tak, gdyż zmienia się adres fizyczny urządzenia dostepowego, ale nie wiem czy bedzie to na tyle zauważalne aby rozłączyć połaczenie z np. bankiem
Ale jak zrobić, żeby pomiędzy nami działało domyślnie to bezpośrednie, a jak aakurat nie będzie działać to dopiero wtedy przez ISP? Wiem, że to głupia sytuacja, ale muszę rozwiązać akurat coś takiego:-), chodzi o mozliwość transmisji między sobą bez wykorzystania ISP.
nie widzę problemu, przy bezpośrednim połączeniu wybierasz IP kolegi, a w przypadku połaczenia przez ISP wybierasz IP przyznany przez ISP koledze...
Spodziewałem się raczej odpowiedzi, że nie da rady:-) A masz może pojęcie jaka będzie jakość takiego łącza? Na jakim dystansie to pojdzie stabilnie i jak szybko? Chodzi mi o jakiś przykłąd, nie o wzór na obliczenie zasięgu:-)

Dzięki za pozostałe odpowiedzi, rozwiały moje wątpliwości. Pozdro!
podstawową zasadą działania wifi w trybie a, b, g jest optyczna widoczność i możliwie jak najmniej zakłócona strefa Fresnela, każdy inny sposób zestawienia linka ociera sie o lekką przypadkowość... w najlepszym przypadku będziesz miał stały link ze zmienną predkością połaczenia ze względu na pływającą jakość sygnału, a bardzo prawdopodobne że sygnał będzie się pojawiał i znikał...
po to własnie wymyślono wimax aby móc zestawiać linki bez widoczności optycznej... z tego co wiem jest jeszcze technologia MIMO (multiple input multiple output) która wykorzystuje fale odbite, ale urządzenia są droższe od normalnych wifi a i nie wiem jak to sie sprawuje w terenie :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Dritz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2006-07-03, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Pomocy...

Post autor: Dritz »

Mam internet bezprzewodowy...Tzn na dachu mam antenkę paraboliczną a z niej idzie kabel do karty Wi-fi (Asus) w kompie...Czy jest jakieś urządzenie do którego mógłbym podłączyć bezpośrednio kabel z anteny i żeby przesyłało mi bezprzewodowo neta po domu??Jeśli tak to jakie :?: :?:
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sieć radiowa - kilka problemów

Post autor: MaxFM »

Dritz pisze:czy jest jakieś urządzenie do którego mógłbym podłączyć bezpośrednio kabel z anteny i żeby przesyłało mi bezprzewodowo neta po domu??
jest, a konkretnie to potrzebujesz 2 urzadzen, ap z tybem client i router.
ODPOWIEDZ