Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
czmiel_t
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-05-31, 14:50
Lokalizacja: Pruszkow

Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: czmiel_t »

Witam, jestem w trakcie likwidacji komputera stacjonarnego, który przez wiele lat służył m.in. za magazyn danych (zdjęcia, filmy, itd. ...). Obecnie w domu mam kilka notebook'ów i brak pomysłu gdzie te wszystkie dane przechowywać. Sieć oparta jest na Linksys WRT-54G do którego podłączone są przez WLAN notebook'i, telefony i konsola oraz TV przez LAN.
Początkowo myślałem o zakupie dysku NAS ale dobre urządzenie okazało się zbyt drogim rozwiązaniem (~1.000zł bez dysków), potem z opinii w internecie był pomysł na zmianę routera na Asus RT-N16 z 2xUSB ale okazało się, że transfery są słabe i dodatkowo nie chciałbym rezygnować jednak z bezproblemowego Linksys'a kosztem niewiadomego Asus'a a dziś czytałem o obudowach dysków z wyjściem Ethernet.
Ogólnie po przeczytaniu wielu stron w internecie zakręciło mi się w głowie i zwyczajnie zgłupiałem więc postanowiłem założyć temat z nadzieją, że ktoś pomoże mi wybrać odpowiednie i niedrogie rozwiązanie do mojej sieci domowej.

Aktualnie ze sprzętu sieciowego posiadam WRT-54G + WAP-54G + obudowę zwykłą USB, do której mogę wrzucić jeden z dysków, które posiadam z komputera stacjonarnego.

Założenia:
- sprzęt musi pracować stabilnie (odpada grzebanie w nim co kilka dni bo coś się rozłącza, coś wyrzuca, znika dysk, itd. ...)
- dostęp do zasobów dysku sieciowego z każdego notebook'a w sieci (w jednym czasie)
- transfer na rozsądnym poziomie
- obsługa plików pow. 4GB

Opcjonalnie:
- obsługa pobierania torrentów
- możliwość podłączenia drukarki
- dostęp przez ftp
- możliwość oglądania filmów z tego dysku na tv podłączonym do sieci

Byłoby idealnie aby dało się to zrobić na istniejącym sprzęcie, do Linksys'ów mam też cztery oryginalne 7dBi anteny, które kosztowały niemało i szkoda byłoby się teraz tego wszystkiego pozbywać. Minusem Linksysów jest fakt, że kiedy dokładałem do WRT WAP'a umieszczonego 100m od domu mogłem wybrać jedynie szyfrowanie WEP inaczej nie chciało działać i sieć jest słabo zabezpieczona. Obydwa urządzenia działają na oryginalnym firmware'rze ale w ostateczności mogę to zmienić.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

czmiel_t pisze:że ktoś pomoże mi wybrać odpowiednie i niedrogie rozwiązanie do mojej sieci domowej.
Niedrogie jest relatywne.

Ja zainwestowalem w QNAP, obudowa na 4 dyski, dwa porty gigabitowe, RAID. IMHO optymalne rozwiazanie jesli zalezy ci na dobrym transferze i zabezpieczeniu danych.
Nie pomagam na PW.
czmiel_t
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-05-31, 14:50
Lokalizacja: Pruszkow

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: czmiel_t »

Przeszukując w miarę niedrogie serwery plików znalazłem Synology DS212j. Cena min. 800zł za urządzenie bez dysków trochę mi się nie uśmiechała dlatego zacząłem kombinować inaczej przykładowo jakaś obudowa sieciowa Welland za 250zł i podłączenie do routera ale jeśli nie znajdzie się inny sposób to chyba rzeczywiście trzeba będzie spiąć pasa i kupić serwer :/
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

czmiel_t pisze:jakaś obudowa sieciowa Welland za 250zł
Przerabialem tego typu klimaty - wywalony w bloto pieniadz.

Jak ma byc tanio, dobrze i rozwojowo: Qnap Turbo Station TS-410

Sam na chwile obecna bral bym Qnap Turbo Station TS-859 Pro+ mimo ze wystarczaja mi w zupelnosci 4 HDD.
Nie pomagam na PW.
czmiel_t
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-05-31, 14:50
Lokalizacja: Pruszkow

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: czmiel_t »

Dzięki za sugestie ale szukam rozwiązania do domu. Nie potrzebuję serwera z 4 dyskami a 1.400zł za puste urządzenie do wieczornego używania w domowym zaciszu to nie jest dla mnie tanio ;)
Ale jeszcze raz dzięki!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

Dzięki za sugestie ale szukam rozwiązania do domu.
To jest do domu ;) Moze nie do konca sie zrozumielismy, sugeruje rozwiazanie troche drozsze na starcie ale zapewniajace pelen konfort przez nastepne 5..8 lat. Byc moze ty szukasz czegos na nastepne pare miesiecy ;)

Wszystko zalezy jak wazne sa dane przechowywane na dyskach. U mnie na serverze siedzi komplet moich dygitalizowanych dlugi czas CD's, zdjecia z wazniejszych momentow mojego zycia. Dlatego IMHO RAID5 jest minimalnym akceptowalnym zabezpieczeniem moich danych (dlatego 4 HDD), mozesz probowac 2 HDD i mirroring - dla mnie "no go".

Oczywiscie, jesli urzadzenie ma sluzyc jedynie do udostepnienia filmow przyniesionych od kolegi, to kupil bym Qnap Turbo Station TS-112 za ~550 PLN lub Synology DiskStation DS110j za ~500 PLN. Wszystko ponizej nie ma najmniejszego sensu - bedziesz klnal patrzac na skaczace filmy.
czmiel_t pisze:Nie potrzebuję serwera z 4 dyskami
Zastanow sie nad Qnap Turbo Station TS-219P lub Qnap Turbo Station TS-210 ale osobiscie uwazam ze roznica w cenie nie jest tego warta - 4HDD kosztuje ~ 1000 PLN, 2 HDD 660 PLN.

Apetyt rosnie w trakcie jedzenia, zawsze lepiej kupic wieksza obudowe, wlozyc dwa dyski z mirroring i w momencie gdy braknie miejsca dolozyc nastepne HDD.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: krystianb »

Cóż czytając o wydajności routerów po usb, kupiłem terminal bezdyskowy, procesor via samuel2 400MHz 128 upgradowane do 256MB ram, ethernet 100. Po instalacji openmediavault transfer z pendirive sformatowanego na XFS (jak dobrze pamiętam) był w okolicach 10MB/s odczyt 9 zapis, z dysku twardego NTFS (było sporo problemów z poprawny zamontowaniem) po usb odczyt 8 zapis 2.5MB/s mi to wystarcza. O pluginach można poczytać na ich forum, soft jest rozwojowy, sam przetestowałem już printserver i działa poprawnie.

Niestety jak ktoś dłubać nie lubi, to nie jest dla niego. Co do stabilności, to jak już się wszystko uruchomi to wydaje się działać bez problemów. Raz z mało znanych powodów mi dysk zmienił punkt montowania przez co znikł. No i czasem może się zdarzyć problem po upgradzie softu, na tym terminalu jeszcze jest procek rozpoznawany jako zgodny z i686 niestety taki nie jest i ręcznie trzeba przekonfigurowywać grub'a na domyślne uruchamiane jądra 486. Ostatnio po upgrade jądra musiałem robić to ponownie, bo się przestał uruchamiać automatycznie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

krystianb pisze:Niestety jak ktoś dłubać nie lubi, to nie jest dla niego.
Wszystko zalezy jak bardzo cenisz sobie twoj czas wolny i ile jestes w stanie zarobic w czasie w ktorym dlubiesz. Zakladajac ze doprowadzenie systemu do uzywalnosci zajmnie Ci 30h + 200 PLN za czesci, a sklep "za rogiem" placi 10 PLN za n.p. montaz komputerow, ja poszedl bym skladac pudla i kupil NASa za 500 PLN niz grzebal 30 h i ryzykowal kase na skladaka bez swiadomosci co z tego wyjdzie.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Jo_gurt »

key pisze:bedziesz klnal patrzac na skaczace filmy.
E, też bez przesady. Mam w domu Linksys NAS200 (dostałem za darmochę, więc nie kręcę nosem ;) ), 720p da się bez problemu odtworzyć czy to przez SMB czy DLNA. A jest to jeden z najwolniejszych NASów jakie widziałem, i delikatnie mówiąc - nieświeży.
key pisze:Zakladajac ze doprowadzenie systemu do uzywalnosci zajmnie Ci 30h + 200 PLN za czesci, a sklep "za rogiem" placi 10 PLN za n.p. montaz komputerow, ja poszedl bym skladac pudla i kupil NASa za 500 PLN niz grzebal 30 h i ryzykowal kase na skladaka bez swiadomosci co z tego wyjdzie.
Pomijasz jeden aspekt - przyjemność z dłubania :hyhy:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

Jo_gurt pisze:720p da się bez problemu odtworzyć
Probowales wiecej niz jeden stream lub FullHD? ;)
Jo_gurt pisze:przyjemność z dłubania
Moze juz wydoroslalem, ale wole n.p. isc z zona do restauracji.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: krystianb »

key pisze:Wszystko zalezy jak bardzo cenisz sobie twoj czas wolny i ile jestes w stanie zarobic w czasie w ktorym dlubiesz.
Bardzo ekonomiczne podejście, czasem ludzie robią coś co nie koniecznie jest racjonalne. Ale IMO mi się to opłacało, mam co chcę, jestem zadowolony, choć przyznam 200zł bym nie zaryzykował, terminal kosztował mnie jak dobrze pamiętam 49zł, a dłubanie całkiem ciekawe było, bo na codzie robię całkiem coś innego, raczej mało związanego z kompami.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Jo_gurt »

key pisze:Probowales wiecej niz jeden stream lub FullHD? ;)
Więcej niż jeden stream nie miałem nigdy potrzeby, ale FullHD przez z tego co pamiętam działało ok.
key pisze:Moze juz wydoroslalem, ale wole n.p. isc z zona do restauracji.
Nie ma tu nic wspólnego z "wydorośleniem".
A co, żona nie chce z tobą jeść jak zobaczy, że się bawisz? :zdziwko:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

krystianb pisze:Bardzo ekonomiczne podejście
Realistyczne. Mam wiecej takich przemyslen ;) Tak samo n.p. wole isc troche wiecej popracowac i zaplacic pani sprzatajacej mi mieszkanie - ja robie to co lubie a czasowo i a finansowo jestem na plus.
Jo_gurt pisze:Więcej niż jeden stream nie miałem nigdy potrzeby
Mi sie zdarza: DVBS/T zrzuca cos na NASA, ja ogladam film a zona n.p. slucha muzyki. I dopiero wtedy wychodzi czy warto bylo oszczedzac.
Jo_gurt pisze:A co, żona nie chce z tobą jeść jak zobaczy, że się bawisz?
Nie, po prostu mam limitowana ilosc czasu i wole spedzac je na rzeczy ktore sprawiaja mi przyjemnosc.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Jo_gurt »

key pisze: I dopiero wtedy wychodzi czy warto bylo oszczedzac.
Było za darmo, więc ciężko mówić o oszczędzaniu ;)
Jakbym kupował to oczywiście coś lepszego, choć 1400zł to jednak IMO przesada. 500-600 - ok.
key pisze: wole spedzac je na rzeczy ktore sprawiaja mi przyjemnosc.
No to przecież od tego zacząłem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

Jo_gurt pisze:Jakbym kupował to oczywiście coś lepszego, choć 1400zł to jednak IMO przesada.
Powtorze sie: zalezy czy to jest jedyne miejsce gdzie archiwujesz dane, jaka masz pojemnosc danych i jak wazne sa dane ktore na nim archiwujesz.

Dalej:
RAID 5 pozwala IMHO zaoszczedzic mase czasu na robieniu backupow daje mi wystarczajace bezpieczenstwo a 4 baye wystarczajaca pojemosc. Pod kreska rozwiazanie ktore mam (4x2TB HDD-> ~ 6 TB danych) tez wychodzi najkorzystniej. Alternatywa to 4x 3TB HDD + 3 obudowy (dwie lecace non stop, jedna do backupow, przekladam HDD) -> 3*Synology DiskStation DS110j za ~500 PLN - wychodzi ciut drozej, jest zauwazalnie wolniejsze i musze myslec o backupach.
Nie pomagam na PW.
Adeq
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-01-11, 12:38
Lokalizacja: stąd

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Adeq »

Ja polecę:

Kadłubek z laptopa Fujitsu S7020
Pentium M, Ram DDR2, miniPCI, PCMCIA i ExpressCARD, gniazdo na 1 dysk SATA, USB2.0, Ethernet Gigabitowy, Zasilanie standardowym zasilaczem 19V, możliwość zakupienia stacji dokującej za grosze z LPT, COM.

Można tanio na Allegro znaleźć. Bootuje bez problemu Debiana z USB.
Pobór prądu około 13W, bez dysków.

Wydajnościowo wymiata prawie wszystkie lowendowe NASy, routery i terminale.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

Wygladem tez wymiata. Nie mowiac juz o wymiatajacym bezpieczenstwie danych.
Nie pomagam na PW.
Adeq
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-01-11, 12:38
Lokalizacja: stąd

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Adeq »

Co do bezpieczeństwa, RAID nie zwalnia z backupów.

Tutaj można dołożyć kartę z portami SATA2 i zrobić soft-raida na linuxie,
bądź automatyczny backup na podłączanym dysku na USB2.0.

Co do wyglądu to zależy kto jak sobie zrobi, na pewno nie będzie to miniaturowe jak lowendowy NAS.

Nie żebym był przeciwnikiem NASów gotowców :)
Jak ktoś nie lubi dłubać to wtedy kupuje gotowca, podłącz i zapomnij :ok:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: Jo_gurt »

Adeq pisze:Co do bezpieczeństwa, RAID nie zwalnia z backupów.
RAID zabezpiecza przed awarią sprzętu, backup przed błędem ludzkim.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: key »

I backupy robi sie automatycznie, zeby o nich nie zapominac ;)
Nie pomagam na PW.
czmiel_t
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-05-31, 14:50
Lokalizacja: Pruszkow

Re: Dysk sieciowy do istniejącej sieci domowej

Post autor: czmiel_t »

Ok. Dzięki za info. Ostatnio zacząłem już oglądać nawet stacje multimedialne Dune i Ferguson ale chyba rzeczywiście zainwestuję w NAS 2-dyskowy. Pytanie bo nie mam o tym zbyt wielkiego pojęcia ani doświadczenia. Który z NAS'ów wybrać? Synology DS212j (800zł) czy QNAP TS-219P (1.050zł)?
ODPOWIEDZ