Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Witajcie.

Tak jak w temacie czy korzystaliście może z tv mobilnej i czy testowaliście jej zasięg w mniejszych miastach a nawet daleko położonych od dużych miast, wsi.

Pozdrawiam
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

Albercik25 pisze:korzystaliście może z tv mobilnej
jeśli myślisz o TV mobilnej z Polsatu to polecam:
http://tvpolsat.info/news.php?readmore=3884

http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/c ... na,1782813

jeszcze troche czasu musi upłynąć zanim zaczną nadawać na dobre

polecam też forum na www.emitel.pl jest tam dużo informacji także o tv hybrydowej (hbbtv) oraz o mobilnej
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

A coś więcej możesz powiedzieć na temat tego tak z praktycznego punktu widzenia?
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

Albercik25 pisze: coś więcej
http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/aktu ... mobilna.cp

za wiele wspólnego z GSM to nie ma, sygnał jest nadawany poprzez nadajniki RTv, czyli zasięg będzie dość rozległy, tak, jak ogólnie TV naziemnej cyfrowej, na razie nie mowi się z jaka mocą nadajniki będa pracować, ale zakładm, że z taka sama jak i inne programy.

opis sprzetu i ogólnie technologii we wskazanym linku

oraz:
http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=4
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

No dobra a jak to będzie odbierane na telefonie za pomocą jakieś przystawki do telefonu czy jak po wifi?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: wojteks »

Albercik25 pisze:a jak to będzie odbierane na telefonie
Nawet linku z poprzedniego postu nie chciało Ci się kliknąć. Leń.
Nie pomagam na PW!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

Albercik25 pisze:jak to będzie odbierane na telefonie
na to pytanie jak i na inne, które Ci się nasuną masz odpowiedź w podanych linkach

już po tej wypowiedzi:
Albercik25 pisze:A coś więcej możesz powiedzieć na temat tego tak z praktycznego punktu widzenia?
wiedziałem, że nie poczytałeś tego co Ci podałem, ale dałem Ci drugą szansę, trzeciej nie ma
:papa: :papa: :papa:
Macker
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-14, 14:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Macker »

Teoria w linkach jest, a jak z doświadczeniami używał ktoś tv-mobilnej na podobnej zasadzie jak ten Cyfrowy Polsat.
Głównie interesuje mnie zasięg i czy będzie działać w ruchu np autobusie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: wojteks »

Macker pisze:Głównie interesuje mnie zasięg
Się okaże jak szybko CP dostanie pozwolenia radiowe, wymieni/dołoży nadajniki na swoich obiektach z których obecnie nadaje analogowy program. Wszystko jeszcze jest uzależnione od wolnych kanałów TV w danej lokalizacji i możliwych mocy nadawania. Zasięg powinien się poprawić po wyłączeniu analogowych emisji.
Trzeba czekać na rozwój sytuacji.
Macker pisze: czy będzie działać w ruchu np autobusie?
Technologia jest znana czyli DVB-T a żeby odbierać w autobusie to mocny sygnał musi być czyli tylko w pobliżu nadajnika bo nie wyobrażam sobie innej anteny niż wewnętrzna w takiej sytuacji.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Się okaże jak szybko CP dostanie pozwolenia radiowe, wymieni/dołoży nadajniki na swoich obiektach z których obecnie nadaje analogowy program.
A oni czasem z TVA nie muszą się wynieść do tego 2014 czy jakoś tak? ZTCW to telewizja "mobilna" będzie w ~10 miastach, nadawana z "rozproszonych" nadajników w SFN (przynajmniej w wawie jest to chyba 6 obiektów).
Ja tam widzę sromotą klęskę tej usługi, raptem 8 kanałów za 20zł...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:A oni czasem z TVA nie muszą się wynieść do tego 2014 czy jakoś tak?
Ale do tego czasu będą nadawać dualnie, analog i dvb-t.
krystianb pisze:raptem 8 kanałów za 20zł
Nie dałbym za nie nawet 10zł.
Nie pomagam na PW!
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Maciek764 »

Przez tą dyskusję wzięła mnie pewna refleksja na temat alternatywy dla telewizji XXI wieku czyli Youtuba. Często jeżdżę autobusem na trasie Dąbrowa Górnicza - Sosnowiec - Katowice tak więc 100% przez gęsto zaludnioną aglomerację i (jak się mogłoby wydawać) gęst postawioną sieć 3G umożliwiającą spokojne oglądanie sobie Youtuba w ruchu. Efekty są następujące:

- Play: zasięg non stop praktycznie pełny jednak oglądanie jest niemożliwe, stawiam na źle skonfigurowaną sieć bo to nie kwestia pokrycia, mają najwięcej stacji ze wszystkich
- Orange - w ruchu co chwilę zrzuca na 2G więc Youtube papa, to samo T-Mobile
- Plus - jako jedyny umożliwia płynne oglądanie Youtuba w telefonie, nawet w roamingu (karta Play)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

Macker pisze:Teoria w linkach jest, a jak z doświadczeniami
jak byś doczytał teorię, to byś wiedział, że w praktyce to jeszcze nie działa
to jakie mogą być doświadczenia?
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Ale to nie będzie na zasadzie zasięgu sieci gsm tylko po nadajnikach dvb-t i CP zrobił coś innego bo będzie to na telefonach dostępne ale za to trzeba bedzie placić a za odbieranie z dekodera dvb-t będzie za darmo więc tak jak napisał @wojteks ja również 10zł za to nie dam bo to nie opłacalne....
Macker
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-14, 14:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Macker »

kmy pisze:
Macker pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
jak byś doczytał teorię, to byś wiedział, że w praktyce to jeszcze nie działa
to jakie mogą być doświadczenia?
A czytałem i dopisałem dalej "na podobnej zasadzie jak ten Cyfrowy Polsat".
Czyli z twojej odpowiedzi mam wnioskować ze Polsat jest pierwszy i nie ma innej podobnej oferty?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2012-04-16, 19:58 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-04-16, 18:58 przez Macker, łącznie zmieniany 1 raz.
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Z tego co się ja orientuje to tylko telewizja cyfrowa dvb-t będzie jedyną konkurencją ale ona nie jest mobilna
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

Albercik25 pisze:cyfrowa dvb-t będzie jedyną konkurencją ale ona nie jest mobilna
Sprawa wygląda trochę inaczej, tv mobilna "polsatu" też będzie nadawała w dvb-t, patrząc na ilość kanałów parametry nadawania prawdopodobnie będą takie same jak w reszcie muxów (czyli quam 64 i fec 3/4 bądź 5/6 zależnie od tego czy nadajniki działają SFN) Co kiepsko wróży mobilności usługi. Mobilny tuner (ze streamingiem po wifi) to tylko przykrywka do uruchomienia usługi (wymagania koncesji) i sprzedaży stacjonarnych dekoderów.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

myśle, że troche sprawę wyjasni ten artykuł:
http://www.firma.egospodarka.pl/73938,Z ... ,11,1.html

nadawcą mux 4 (Polsatowskiej mobilnej) ma byc właśnie Info-TV-FM

a odpowiadając na pytanie
Macker pisze:Czyli z twojej odpowiedzi mam wnioskować ze Polsat jest pierwszy i nie ma innej podobnej oferty?
tak, nie ma innej oferty, a biorąc pod uwagę, że Polsat wykupił także IPLA (czyli tv internetowa) to nie prędko będzie konkurencyjna oferta

z technicznego punktu widzenia, jesli mux wymaga przepływności 8Mb/s to to na nadawanie poprzez UMTS nie ma szans, moze po LTE, ale wówczas operatorzy by się musieli wycofać z limitów transferu

jak widzisz telewizja mobilna w Polsce to odległa bajka i nie ma doświadczeń

[ Dodano: 2012-04-16, 13:26 ]
krystianb pisze:Mobilny tuner (ze streamingiem po wifi) to tylko przykrywka do uruchomienia usługi (wymagania koncesji) i sprzedaży stacjonarnych dekoderów
całe sedno sprawy
przecież oprócz mobilnych dekoderów oferuja stacjonarne z IPLA

a emitel póki co nie ma wiecej miejsca (tylko 3 mux) i dla Polsatu ma tylko 2 programy i tak bedzie do 2015 roku albo i dłużej, bo po ostatnich wypowiedziach UKE wnioskuje, że wyłączenie analoga w lipcu 2013 może nie dojść do skutku i przesuna to o nastepny rok, a dopóki nie zwolnia częstotliwosci nie będzie rozwoju tv cyfrowej i to zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Maciek764 »

kmy pisze:z technicznego punktu widzenia, jesli mux wymaga przepływności 8Mb/s to to na nadawanie poprzez UMTS nie ma szans, moze po LTE, ale wówczas operatorzy by się musieli wycofać z limitów transferu
Tak jak pisałem wcześniej - streaming przez UMTS w ruchu = FAIL u wszystkich oprócz Plusa u mnie.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

kmy pisze:myśle, że troche sprawę wyjasni ten artykuł:
No może oprócz samej zmowy cenowej, czy jak to nazywać, TV-info-FM tak skonstruował umowę, żeby to operatorzy komórkowi dokładali się do oferty, nie ważne czy by znaleźli na to badziewie klientów czy nie, po przeliczeniu wyszło im, że ni chętnych ni nawet sprzętu do odbioru nie ma, to po co inną firmę sponsorować, efekt poszli z torbami, w przypadku nowej implementacji mobilnej TV życzę polsatowi tej samej przyszłości.
kmy pisze:z technicznego punktu widzenia, jesli mux wymaga przepływności 8Mb/s to to na nadawanie poprzez UMTS nie ma szans, moze po LTE, ale wówczas operatorzy by się musieli wycofać z limitów transferu
Złe podejście do tematu, w IPTV pobierasz tylko oglądany kanał który aktualnie oglądasz a nie całą paczkę. Zwykle serwer oferuje też kilka rozdzielczości w zależności od prędkości łącza i wyboru klienta. A nawiasem mówiąc mux polsatu to przynajmniej 24Mb/s jak nie więcej. (Max dla DVB-T to ~31Mb/s, przy SFN mniej zależnie jeszcze od odległości pomiędzy nadajnikami)
kmy pisze:a emitel
Emitel to w tej chwili to tylko wykonawca, częstotliwościami dysponuje UKE, operatorem kolejnych multiplexów może teoretycznie być inna firma, tak dla ścisłości.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

krystianb pisze:Złe podejście do tematu, w IPTV
tego nie wiedziałem, dzieki za wyjaśnienie
krystianb pisze:Emitel to w tej chwili to tylko wykonawca
to wiem, taki skrót myślowy,
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Ale zaraz zaraz z tego co gdzieś wyczytałem to będzie to tak samo nadawane jak do tej pory czyli przez anteny telewizyjne a nie przez nadajniki komórkowe a Wy tutaj mówiecie o czymś takim to ja już nic nie rozumiem hmm...
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

Albercik25 pisze:a Wy tutaj mówiecie o czymś takim to ja już nic nie rozumiem hmm...
IPTV to lekka dygresja od tematu, oglądać może każdy tylko za transmisję danych trzeba zapłacić i ewentualnie za usługę jeśli jest płatna.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: kmy »

Albercik25 pisze:gdzieś wyczytałem to będzie to tak samo nadawane jak do tej pory czyli przez anteny telewizyjne
jesli chodzi o DVB-H, czyli telewizje mobilna to tak, w paśmie czestotliwosci telewizyjnej, tyle, że nie przez głównego w Polsce wykonawcę usługi nadawczej czyli firmy Emitel, przetarg swego czasu wygrała firma TV-info-FM, kupiona juz przez CP (przez spółke zalezna)

ale jest jeszcze Tv internetowa np. IPLA, tez juz kupiona przez CP (spółkę zalezna)

ale generalnie nie ma sie co podniecać, CP wprowadzi do oferty, będa szukać odbiorców, system DVB-H w Europie powoli zamiera, trwaja prace nad DVB-T2, są też inne prace rozwojowe dla Tv mobilnej. jeszcze klika lat trzeba poczekać, a na razie żadna technologia na Tv mobilna nie ma szans na dłuzszy byt

tak jak napisał krystianb, polsat rozwija tv mobilna, aby upchnąć tam stacjonarna naziemną pod szyldem mobilnej tylko ile osób to kupi?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

kmy pisze:jesli chodzi o DVB-H
Telewizja "mobilna" polsatu będzie nadawana w standardzie DVB-T.
kmy pisze:system DVB-H w Europie powoli zamiera
Raczej już umarło, choćby we włoszech była komercyjna siec, już chyba zabawki zwinęli. Raczej płatna mobilna TV to pomyłka przynajmniej w europie, koszty w porównaniu do grona klientów zbyt duże. Z resztą nawet naziemna płatna TV to też duże ryzyko, zbyt mało miejsca żeby zbudować atrakcyjną ofertę.
kmy pisze:trwaja prace nad DVB-T2
Oj już dawno zostały zakończone, w tym standardzie działa choćby TV na ukrainie, czy kanały HD w GB. Co do T2 to wg mnie nie jest takie cudowne, nikt o tym nie mówi, ale wiąże się to z mniejszym zasięgiem /większymi wymaganiami co do instalacji antenowych, gdy zostaną użyte wyższe kodowania. Ja to porównuję do HSPA+, tylko w wypadku zmiany nadawania skutki będą gorsze, będzie sporo przypadków kiedy użytkownicy po zmianie tunera nadal nie będą mieli TV z powodu zbyt słabego sygnału, kiedy przy pierwszej wersji nie mieli żadnych problemów.

[ Dodano: 2012-04-17, 12:55 ]
kmy pisze:tylko ile osób to kupi?
Ja bym to nazwał dosadniej, ilu jeleni znajdą, podejrzewam bardzo agresywny marketing i wykorzystywanie braku informacji na temat DVB-T w śród społeczeństwa :dobani: Kampanie informacyjne są IMO beznadziejne, nie mówiąc już o nazywaniu tunera DVB-T dekoderem co skandalem można nazwać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Co prawda to prawda informacja o przejściu na nadawanie cyfrowe i dostępności dekoderów oraz jak co i dlaczego to tutaj nasz kraj jest bardzo ubogi ale nie wiem czy zauważyliście ale CP z usługą LTE bardziej szalał z reklamą niż z tą tv mobilną także może czują jakiś niewypał jak myślicie?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

Albercik25 pisze:i dostępności dekoderów
No i widać efekt kampanii, do odbioru NTC wystarczający jest tuner bez czytnika kart dostępu warunkowego.
Albercik25 pisze:usługą LTE bardziej szalał z reklamą niż z tą tv mobilną także może czują jakiś niewypał jak myślicie?
Spokojnie jak usługa ruszy, pojawi się sprzęt w salonach CP i plusa to zobaczysz jak o tym zaczną w TV trąbić, może być tak, że na ogólnodostępnych kanałach polsatu i powiązanych w każdym bloku będzie reklama nowej płatnej usługi... W tej chwili nie ma co reklamować, klient pójdzie do salonu i co, odpowiedź będzie my nic o tym nie wiemy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

Ale i tak w większości jest że oni nic nie wiedzą żaden sprzedawca który sprzedaje sprzęt nie jest porządnie do tego przygotowany i to jest masakryczne więc nie sądze aby w tym przypadku było inaczej.... Mam przykład LTE u brata... "Tak Tak oczywiście będzie to u Pana chodzić".... Ledwo Umts chodzi....
Albercik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2012-04-10, 08:55
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: Albercik25 »

15zł miesięcznie będzie kosztowała tv mobilna w cp. co Wy na to?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg tv mobilnej a aglomeracja urbanistyczna oraz wiejska?

Post autor: krystianb »

Nawet jeśli, to i tak za dużo za to dno i 3 metry mułu, bo to się zapowiada, jeśli kanały będą tylko polsatu być może z dodatkiem fta z satelity...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ