DVB-T - Jaka antena ?

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
-bolox-
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2011-09-18, 11:59
Lokalizacja: las

DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: -bolox- »

Mam problem z wyborem anteny pod dvb-t. Używam popularnej "siatki" od analoga - nic nie przerabiane, zmieniane. Siedzi na dachu już z 6 lat.... uznałem że czas ją wymienić razem z przewodem. Proszę o polecenie anteny z jak największym zyskiem (jak ładna pogoda to łapię szwedzkie i ruskie kanały a krajowe znikają).
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

Nie ma nic za darmo. Im większy zysk, tym mniejszy zakres odbieranych kanałów.

Siatkówka jest anteną szerokopasmową, więc łapie wszystko co w miarę mocne (albo da się wzmocnić). ;)

Także to kwestia priorytetów - skupiamy się na szerokim paśmie, czy wąskim, za to dobrze wzmocnionym? :)

Na początek proponuję wymienić kabel na jak najlepszy. Najlepiej też (choć to dodatkowy wydatek) dodać do tego zaprasowywane (a nie wkręcane) końcówki.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: krystianb »

-bolox- pisze:jak ładna pogoda to łapię szwedzkie i ruskie kanały a krajowe znikają
To żeś chłopie ze wzmacniaczem przesadził prawdopodobnie i masz przesterowany sygnał.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
-bolox-
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2011-09-18, 11:59
Lokalizacja: las

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: -bolox- »

Sygnał łapię z Gdańsk/Chwaszczyno ale niestety tylko mux-2 poprawnie działa - 90%, mux-3 ma około 30% i niestety zeskanować nie idzie. Czy wymiana siatki na inną antenę wzmocni mi odbierany sygnał ?
joujoujou pisze:Także to kwestia priorytetów - skupiamy się na szerokim paśmie, czy wąskim, za to dobrze wzmocnionym? :)
Myślałem że do dvb-t są tylko szerokopasmowe. Powiedzmy że chcę dobrą na całe pasmo - teraz oglądam z Chwaszczyna , później może przeskoczę na Olsztyn lub Elbląg.
krystianb pisze:To żeś chłopie ze wzmacniaczem przesadził prawdopodobnie i masz przesterowany sygnał.
Do analoga kupowałem zawsze jak najmocniejsze płytki. Nie wiem o co chodzi z tymi Szwedzkimi kanałami że mi zagłuszają cyfrowy i analogowy sygnał jak jest idealna pogoda - kilka razy w roku jest taka sytuacja. Jaką muszą mieć tam moc żeby zdusić krajowy sygnał...
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: krystianb »

-bolox- pisze:Do analoga kupowałem zawsze jak najmocniejsze płytki.
Cyfrówka ma to do siebie, że zbyt mocny sygnał też jest nie do zdekodowania, do tego pewnie ten Twój wynalazek więcej szumu wprowadza niż wzmacnia. Do cyfrówki w ostateczności jeśli sama antena to za mało, można użyć ekranowanego wzmacniacza typu LNA.
-bolox- pisze:Nie wiem o co chodzi z tymi Szwedzkimi kanałami że mi zagłuszają cyfrowy i analogowy sygnał
To też po części wina siatki, która odbiera praktycznie 360 stopni... Czyli rozumiem, że nadają na tych samych kanałach co nasi?
-bolox- pisze: kilka razy w roku jest taka sytuacja. Jaką muszą mieć tam moc żeby zdusić krajowy sygnał...
To są zjawiska propagacji troposferycznej, tu możesz sprawdzać prognozę kiedy znów będzie mógł sąsiadów pooglądać http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html

[ Dodano: 2012-05-06, 00:53 ]
-bolox- pisze:Myślałem że do dvb-t są tylko szerokopasmowe.
Etam, w dzisiejszym stanie prawnym wystarczy yaga 21-69, choć i tak kanały powyżej 60 są używane sporadycznie, choć w gdańsku jest przewidziany 64, ale to chyba tylko do aso.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

-bolox- pisze:Myślałem że do dvb-t są tylko szerokopasmowe.
Fale elektromagnetyczne przesyłające sygnał telewizyjny absolutnie niczym się nie różnią, porównując analog vs. dvb-t.
krystianb pisze:21-69
To zresztą nadal szerokopasmowa. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
-bolox-
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2011-09-18, 11:59
Lokalizacja: las

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: -bolox- »

krystianb pisze: Czyli rozumiem, że nadają na tych samych kanałach co nasi?
Nadają na innych, po przeskanowaniu zostają mi tylko szwedy.


Proszę o pomoc w wyborze anteny (mile widziane linki) : musi być mocna, może być kierunkowa i nie koniecznie z alledrogo.
Awatar użytkownika
pikolo419
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 279
Rejestracja: 2010-09-13, 15:19
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: pikolo419 »

Najlepsza będzie Yaga na kanały 21-69 z dużym zyskiem energetyczny, nic dziwnego że MUX-3 słabo odbierasz bo on słabo sieje.
Huawei E5785lh-22c
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

ATX-91 z Dipol'a.

Do tego symetryzator, ewentualnie (w razie potrzeby) LNA-177.

Szkoda że zaprzestali produkcji tradycyjnych anten Yagi-Uda. :(
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: krystianb »

joujoujou pisze:Szkoda że zaprzestali produkcji tradycyjnych anten Yagi-Uda.
Dlaczego tak twierdzisz? http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... e,4351.htm
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

To znajdź mi tam ATV27 :P
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: krystianb »

Ehh to był ekstremizm 3.5 metra, cóż z resztą była na szczególne zamówienia. Z resztą takim żaglem to jest pewnie więcej kłopotów niż pożytku, bo jak to umocować żeby się nie przekręciło, a nawet pogięło.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
-bolox-
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2011-09-18, 11:59
Lokalizacja: las

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: -bolox- »

krystianb pisze:ATX-91 z Dipol'a.
Antena ciekawa ale odpada, ponad 2 metry to stanowczo za dużo.
Prawdopodobnie z takich wynalazków coś wybiorę:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2680.htm
+ wzmacniacz LNA-177 + solidny przewód antenowy (nie chińska tandeta)
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

krystianb pisze: takim żaglem to jest pewnie więcej kłopotów niż pożytku, bo jak to umocować żeby się nie przekręciło, a nawet pogięło.
Nie ma żadnego problemu. Sam takiej używam, i to w miejscu bardziej niż wietrznym. :)

Przy okazji - nie była na zamówienie. Była normalnie dostępna - zresztą do tej pory tu i ówdzie mają pozostałości w postaci leżaków magazynowych. ;)
-bolox- pisze:Prawdopodobnie z takich wynalazków coś wybiorę: [...]
Nie bierz tego. To też kupiłem i gorzko żałuję. Już lepsza od tego jest siatkówka kupiona kiedyś za 30 zł na targowisku.

[ Dodano: 6 Maj 2012, 19:48 ]
-bolox- pisze:solidny przewód antenowy
Jak pisałem - od tego bym zaczął. :]
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
-bolox-
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2011-09-18, 11:59
Lokalizacja: las

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: -bolox- »

Hmm to teraz nie wiem co zrobić... Zostały mi tylko 2 opcję ? Nowa siatka lub gigantyczna atx-91 ?
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: joujoujou »

Kup kabel, bo to i tak chcesz zrobić.

Potem zrób porządek ze wzmacniaczem, bo (jak krystianb pisał) może przesterowywać, stąd problemy.

A potem pomyślimy. :]
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: Maciek764 »

Powiem wam o moich przejściach z DVB-T.
Kupiłem plazmę Samsung PS43E450. Miałem też w domu antenę ze wzmacniaczem Thomsona (pokojową) więc postanowiłem odpalić. Znalazło wszystko bez TVP Kultura, Polonia Historia. Ale do tej plazmy jest Cyfrowy Polsat więc kupiłem do starego TV tuner Wiwę HD-80 i podłączyłem tą samą antenę pokojową (tyle, że w innym pokoju i z innej strony domu). Z początku znalazło tylko najmocniejszy multiplleks (ten nadawany z mocą 63kW, do nadajnika mam 25km). Ale kilka korekt ustawienia anteny i mam idealny obraz na 14 kanałach (oprócz Eski TV, Polo TV, TTM i czegoś tam - ale okazało się że plazma je ściągnęła z Kielc :szok:) ale one praktycznie na 100% pojawią się w ciągu miesiąca (emisja od 1.06.2012) więc będzie komplecik na antenie pokojowej bez wojowania na dachu :rotfl: Aha i jeszcze jedno - pełno jest kanałów typu TV MOBILNA TEST - komunikat pokazuje kanał kodowany. Polsat jedzie chyba z testami ostro :]

Tak więc na zwykłej pokojówce ze wzmacniaczem ściągam idealnie z 25km zarówno ten multipleks walący z mocą 63kW jak i ten 2,5kW - wystarczy ustawić dobrze antenę.
conpetitor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-26, 11:59
Lokalizacja: Włocławek

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: conpetitor »

Witam, pomożcie mi z doborem anteny do DVB-T. Nie mam niestety możliwości pożyczenia w celu przetestowania.
Mieszkam we Włocławku : 52°38'26.685" 19°3'12.178", na wysokości 58 m n.p.m plus 9 piętro ( jakieś 32 metry) czyli łącznie 90 m n.p.m

Najbliższy nadajnik Rachocin (kierunek sierpc) - otwarta przestrzeń, nie zastawiona blokami ani wzgórzami przez najbliższe 6 km ( potem duże wzgórze)

http://www.dvbtmap.eu patrząc po tej mapie nic nie zasłania mi sygnału, bądź skrajnie wzgórze ok 6 km odemnie.

Czy dam radę odebrać DVB-T na antenie pokojowej mimo odległości 48,9 km od nadajnika?

Słyszałem głosy, że thomson AT957 da sobie z tym radę, nie chce kupować jej w ciemno.

Antena zewnętrzna to ostateczność - nie mam balkonu - pojawia się problem zamontowania jej na 9 tym piętrze - poza tym wymagana zgoda właściciela mieszkania oraz spółdzieni mieszkaniowej

Czy ta antena, albo jakaś inna , do 150 zł poradzi sobie z odbiorem ?

Antena ma być bezpośrednio podłączona do telewizora wyposażonego w odbiór DVB-T
conpetitor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-26, 11:59
Lokalizacja: Włocławek

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: conpetitor »

Antena panelowa wewnętrzna vivanco dała radę - kupiona w koszu "USZKODZONE" w realu za 5 zł, do tego zasilacz( bo była zdekompletowana) - na pchlim targu za 5 zł. I w oto za całe 10 zł mam 19 kanałów z anteny pokojowej, przy odległości 49 km i mocy nadajnika 100 kW
trader
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-10, 14:38
Lokalizacja: Polska

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: trader »

Powiedzcie mi, czy antena kierunkowa DAT902B będzie odpowiednia? Gdzieś wyczytałem, że jest bardzo dobra. Zresztą jest to antena uznanej marki Fuba i pracuje w zakresie od kanału 21 do kanału 69 (470-862MHz).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DVB-T - Jaka antena ?

Post autor: wojteks »

trader pisze:czy antena kierunkowa DAT902B będzie odpowiednia?
Zależy gdzie mieszkasz, jaki poziom sygnału masz itp.
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie nie znając miejscowych warunków jakie masz.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ