Jak ten sprzęt połączyć?

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Upgreydd
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-07, 16:18
Lokalizacja: Koszalin

Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Upgreydd »

O konfigurację poszczególnych urządzeń się nie pytam, bo to sprawa indywidualna. Potrzebuję raczej informacji jak to połączyć razem bo się lekko gubię:
Podpięte są 3 łącza internetowe (DSL, RADIO, SAT).
W tym momencie cała sieć pracuje na DSLu i wygląda to mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

modem -> serwer DHCP + SQUID -> switche -> LAN i WAN (W tym serwer AD i drugi linuxowy)
Docelowo cała łączność ma przejść na radiówkę i jako połączenie zapasowe łącze satelitarne, więc zdaje mi się, że powinno to wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

modem (sat) + router (radio) -> ASA 5505, w której 2 pierwsze porty są skonfigurowane jako dostępowe radiówki, dwa kolejne jako dostępowe satelitarne (wszystkie maszyny do ogólnopolskiego vLANu), reszta portów to wyjście -> serwer AD ( DHCP + SQUID + AD + DNS) -> switche -> LAN (reszta serwerów i maszyn, dostępne w vLANie).
W poprzedniej konfiguracji był LAN i WAN, gdzie w WANie były udostępnione serwery, a w LANie wszystkie maszyny. W momencie użycia vLANu na wszystkich sieciach, będzie istniał jeden duży vLAN ze wszystkimi maszynami z innych sieci spiętych do vLAN.

Dobrze to rozumiem? Bo już się po woli gubię. Czy schemat połączenia nowych łączy jest logiczny, czy nie bardzo? :P

Dobrze kombinuję?

Z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Jo_gurt »

Czemu po 2 porty na radio i sat?
Nie kumam za bardzo po co ci VLANy w tym przypadku?
Squid na Windowsie?
Upgreydd
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-07, 16:18
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Upgreydd »

http://squid.acmeconsulting.it/SquidNT25.html - SquidNT ;] ogólnie jeden serwer mniej będzie bo usługi DHCP i SQUID pójdą na serwer AD.

vLAN potrzebny, bo potrzebuję wpiąć się do jednej wielkiej sieci ogólnopolskiej. Po dwa porty użyłem, ponieważ możliwe, że za kilka miesięcy przejść trzeba będzie na LAN + WAN zamiast vLAN'a.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Jo_gurt »

Upgreydd pisze:SquidNT ;] ogólnie jeden serwer mniej będzie bo usługi DHCP i SQUID pójdą na serwer AD.
Tak wiem, testowałem to kiedyś ;) Ale raczej nie polecam.
Upgreydd pisze:vLAN potrzebny, bo potrzebuję wpiąć się do jednej wielkiej sieci ogólnopolskiej. Po dwa porty użyłem, ponieważ możliwe, że za kilka miesięcy przejść trzeba będzie na LAN + WAN zamiast vLAN'a.
Nie wiem, może ograniczony jestem, ale dalej nie rozumiem... ktoś pomoże?
Upgreydd
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-07, 16:18
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Upgreydd »

Do kolegi, który nie wiedział o co mi chodzi, z połączeniem sobie już jakiś czas temu poradziłem.

LAN - sieć wewnętrzna w firmie
WAN - sieć spinająca wszystkie stacje robocze w jeden wielki vLAN.
Skończyło się na tym, że router CISCO obsługuje dwa łącza, głównym jest radiowe, zapasowym satelitarne. W momencie gdy radio nie chodzi automatycznie używa zapasowego. ASA skonfigurowana w ten sposób, że łączy wszystkie stacje robocze z LAN w vLAN z innymi placówkami firmy. Dzięki temu główni administratorzy w firmie mają dostęp do maszyn z vLANu. po co po kilka portów w jedną usługę? Chociaż by pod to, że serwery AD mają virtualne interfejsy z Load Ballancingiem ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak ten sprzęt połączyć?

Post autor: Jo_gurt »

A nie mylisz VLAN z VPN przypadkiem?
Chociaż by pod to, że serwery AD mają virtualne interfejsy z Load Ballancingiem
A to serwery AD wystają do WANu na łyso? Przecież to bez sensu...
ODPOWIEDZ