Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

Witam szanownych forumowiczów!


Jak się spodziewam nie jestem pierwszym zainteresowanym wszelkimi informacjami o telefonach, które

a) mają dwa radia niezależne mogące obsługiwać jednocześnie transfer danych i rozmowy / SMS, tę opcję bym preferował lub

b) posiadają zaawansowane ustawienia tak, aby w przypadku nadchodzącej rozmowy transfer był przerywany lub nie, aby definiować częstotliwość sprawdzania nadchodzącej rozmowy itd.

Jakiś czas, 2-4 lata temu szukałem tego dosyć namiętnie i niestety w specyfikacjach telefonów nie znajdywałem odpowiednich danych.


Posiadam obecnie komórkę Alcatel 918D i do transferu danych sprawdza się lepiej od modemu Huawei e173 pod wszelkimi względami (stabilność, prędkość, przegrzewanie, liczba jednoczesnych zapytań a czas odpowiedzi itp., a nawet ustawienia działają w przeciwieństwie do programu top_netinfo 1) ), jednak występują dwa problemy - ktoś się nie może do mnie dodzwonić podczas aktywnych połączeń internetowych oraz nie mogę korzystać z internetu, gdy z kimś rozmawiam.

1) Nie, nie narzekam na program - super jest, tylko mój modem go nie lubi :) . Mam za sobą wiele gruntownych resetów i reinstalek.
Pzdr & respekt
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

Sam to wszystko powyzej wymysliles?

To make a long story short - tak sie nie da. Jesli potrzebujesz telefonu ktory ma dwa aktywne polaczenia, potrzebujesz dual sim z dwoma radiami i rozdzielenie SIM na data i voice/sms.
Reszte znajdziesz w specyfikacjach GSM/UMTS/LTE.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: Andrzejz78 »

key pisze:dual sim z dwoma radiami i rozdzielenie SIM na data i voice/sms
Mój kumpel poszukuje czegoś takiego i najlepiej dotykowego
Znasz jakiś model który by spełniał powyższe kryteria?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: matek451 »

Poczytaj http://www.mgsm.pl/pl/aktualnosci/3145/ do kupienia http://allegro.pl/smartfon-gigabyte-gsm ... 54392.html

[ Dodano: 2013-12-10, 12:52 ]
Ewentualnie coś z markowych http://www.blog.tio.ms/2013/09/12/htc-d ... karty-sim/
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

Dziękuję matek451 za odnośniki.
Andrzejz78 pisze:Mój kumpel poszukuje czegoś takiego i najlepiej dotykowego
Znasz jakiś model który by spełniał powyższe kryteria?
Właśnie dotykowy Alcatel 918D ma dual SIM i mam w nim dwie oddzielnie na dane i rozmowy / sms. Ten telefon to wynik moich długich poszukiwań i jestem z niego zadowolony :) . Brakuje tylko drugiego radyjka gwoli niezależnej pracy obu kart :f . Kiedy go kupowałem był po 250 używany, 450 nowy.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-12-10, 17:32 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-12-10, 17:32 przez esamo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pzdr & respekt
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: matek451 »

Jak widzisz dzisiaj dużo drożej te z akiv dual SIM. Ale warto poczekać takich fonów będzie coraz więcej, to nowy trend u producentów w Chinach. Pojawią się pewnie nowe w przystępnych cenach.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: Andrzejz78 »

matek451 pisze:Pojawią się pewnie nowe w przystępnych cenac
Kumpel z kasą się nie liczy i jak się na coś napali to musi to mieć i już
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

Specem nie jestem, ale to głupie, żeby nie dało się na jednym radiu korzystać z obu kart na raz. Toż to brak optymalizacji. Radio nadaje fale poruszające się tyci wolniej od światła więc nawet byśmy nie zauważyli, jeśli nadawałoby przemiennie dane i rozmowę - choć powinien być spadek wydajności transferu danych.

Mam wrażenie, że tę kwestię można rozwiązać oprogramowaniem, nie tylko dodając radio. Jakaś aplikacja na androida czy coś :) .
Pzdr & respekt
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: Andrzejz78 »

esamo pisze: Specem nie jestem, ale to głupie, żeby nie dało się na jednym radiu korzystać z obu kart na raz
Ja też nie jestem specem ale to tak by wyglądało jakby dwóch kierowców chciało jechać/prowadzić jeden samochód Niby by się dało ale przesiadanie się na zmianę (logowanie się) uniemożliwiło by płynną jazdę (prawidłową transmisję)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

Andrzejz78 pisze:Ja też nie jestem specem ale to tak by wyglądało jakby dwóch kierowców chciało jechać/prowadzić jeden samochód
Zalezy czy samochod ma jeden zestaw pedalow/kierownice, czy dwa.

Przy telefonach odpowiednio jeden lub dwa frontendy (radia).
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: Andrzejz78 »

key pisze:Zalezy czy samochod ma jeden zestaw pedalow/kierownice, czy dwa
Tu chodzi o standardowy "samochód"
esamo pisze:na jednym radiu korzystać z obu kart na raz.
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

Tak, jednak dla dual SIM ( a tych są różne mechaniki) w moim telefonie wygląda to jakby obie karty były zalogowane w tym samym czasie - nie przełączam między nimi, po prostu działają obie i widzę zasięg na obu, nie ma też opóźnienia gdy po rozmowie z jednej karty chcę używać transferu z drugiej.

Jedynie radio zdaje się być blokowane przez jedną gdy transfer jest ciągły. Może to softwarowe zabezpieczenie przed przerywaniem rozmowy przez transfer czy coś w tym rodzaju. Wtedy karta mogłaby ustawić sobie priorytet albo limit wydajności dla rozmów (ile to - 8kB/s?), nie trzeba wcale od razu zabierać całego radia dla siebie... :)
Pzdr & respekt
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

Andrzejz78 pisze:Tu chodzi o standardowy "samochód"
To porownuj go proesze z standartowym telefonem - jedno radio, jedna karta SIM.
esamo pisze:Tak, jednak dla dual SIM ( a tych są różne mechaniki) w moim telefonie wygląda to jakby obie karty były zalogowane w tym samym czasie
To nie znaczy ze masz dwa frontendy. Sam proces logowania trwa ponizej sekundy, wiec spokojnie mozesz zalogowac dwie karty jednym radiem. W momencie gdy jedna karta ma transmisje, druga jest nieosiagalna.

Zrob prosty test - uruchom rozmowe na jednej i sprobuj sie dodzwonic na druga :)
Nie pomagam na PW.
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

key pisze:To nie znaczy ze masz dwa frontendy. Sam proces logowania trwa ponizej sekundy, wiec spokojnie mozesz zalogowac dwie karty jednym radiem.
Według tej koncepcji karty się naprzemiennie non stop logują i wylogowują (rozumiem że mówimy o logowaniu do sieci, nie np. do radia) aby pokazywać mi sygnał i sprawdzać SMS. Serio? Kurczę, to byłby jeszcze gorszy brak optymalizacji niż samo blokowanie radia dla jednej karty, jak na mój gust ma się rozumieć.

Wydaje mi się że to działa inaczej, przynajmniej u mnie. Bateria mi starcza na ponad tydzień jeśli nie dotykam w ogóle telefonu - wtedy najpewniej jedyne co robi telefon to utrzymuje logowanie i sprawdza SMS. Myślę, że mechanika ciągłych relogowań zużyłaby baterię o wiele szybciej.


Ale zakładając że nie mam racji, niemożność korzystania kilku kart z jednego radia wynika z minimalistyczności ludzi, którzy tę technologię wprowadzali na początku - dla jednej karty. W takim wypadku skromnie się raczę zbuntować jako zwolennik myślenia przyszłościowego :f .
Pzdr & respekt
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

esamo pisze:Według tej koncepcji karty się naprzemiennie non stop logują
Tak. Tyle ze nie "non stop", a kiedy potrzeba.
esamo pisze:wylogowują
Nie. Po co maja sie wylogowywac?
esamo pisze:aby pokazywać mi sygnał
Sygnal jest okreslany pasywnie na podstawie tzw. pilota. Nie non stop a w jakis tam interwalach.
esamo pisze: sprawdzać SMS
SMS sa wrzucane do telefonu przy pomocy push'a z strony sieci.
esamo pisze:Myślę, że mechanika ciągłych relogowań zużyłaby baterię o wiele szybciej.
Pewnie tak, dlatego nikt tego nie robi. Telefon "melduje" sie w sieci przy zmianie celki lub co ~30 minut - o ile nie ma transferu.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: krystianb »

esamo pisze:Według tej koncepcji karty się naprzemiennie non stop logują i wylogowują (rozumiem że mówimy o logowaniu do sieci,
Raczej niezbyt rozumiesz, obie karty sim logują się do sieci jedna po drugiej i obie oczekują na wywołanie. Dopiero w momencie gdy odbywa się komunikacja z jednej karty, druga przestaje odpowiadać, wygląda to od strony sieci tak jakby ktoś z telefonu wyciągnął baterię. Problem może być jak podczas jednej rozmowy druga dostaje wywołanie, wtedy sieć może wziąć drugi telefon za wyłączony, zanim telefon sam się nie potwierdzi swojego położenia, zależnie od konfiguracji sieci może to potrwać nawet 2h.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

Dzięki za podzielenie się wiedzą.


Skoro kwestia w logowaniu, pytanie powiązane - czy technologia sieci została tak skonstruowana, że w tym samym momencie z jednej karty może być jedno połączenie, czy może być jednocześnie rozmowa i dane, czy różne sieci robią to jak chcą?
Pzdr & respekt
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

Miedzy telefonem a BTSem przekazywane sa zawsze dane - niezaleznie od tego co jest ich zawartoscia. Decyzja co z tymi danymi zrobic, dzieje sie "glebiej w sieci". Moze byc jednak przekazywany tylko jeden typ danych na raz, co nie oznacza ze n.p. w trakcie polaczenia z non-voice nie moze byc przekazywana rozmowa n.p. przez VoIP.
krystianb pisze:Problem może być jak podczas jednej rozmowy druga dostaje wywołanie, wtedy sieć może wziąć drugi telefon za wyłączony, zanim telefon sam się nie potwierdzi swojego położenia, zależnie od konfiguracji sieci może to potrwać nawet 2h.
Po skonczeniu rozmowy telefony z jednym radiem robia (albo przynajmniej powinny robic) przelogowanie obu SIMow.
Nie pomagam na PW.
esamo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2013-12-09, 00:53
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: esamo »

O, tutaj znalazłem konkretny podział i wyjaśnienie pod Types:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_SIM

Czyli potrzeba 2x radio albo dual SIM typu standby, ale z nowszym chipsetem. Najwyraźniej w moim Alcatelu jest starszy, mimo że wypuszczony na początku 2012.
Pzdr & respekt
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Telefon komórkowy z radiami niezależnymi lub ustawieniami

Post autor: key »

esamo pisze:potrzeba 2x radio
Tak.
esamo pisze:dual SIM typu standby
Nie.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ