Czy Orange przycina prędkość?

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Witam, jak w temacie. Pytanie do osób ( a może nie tylko ) którzy korzystają z usług Orange.
Czy czasami Orange nie przycina prędkości? Z Heyah przeszedłem na abonament do Orange, w Heyah miałem na telefonie Samsung Captivate Glide ( 21 Mb/s ) prędkości od 8 Mb/s do 12 Mb/s w dzień w nocy trochę lepsze.
Teraz jak przeszedłem do Orange mam od 3 Mb/s do 5 Mb/s. Sprawdzałem jednego dnia w kilku miastach,przez kilka dni, bo jeździłem trochę, więc byłem w Zielonej Górze, Żarach , Żaganiu i 4-5 mniejszych miasteczkach, testy robiłem na moim telefonie Sony Z ( do 42 Mb/s )oraz na żony telefonie Sony M ( do 21 Mb/s ) wyniki takie same max co było to 5Mb/s.
Napisałem do Orange to konsultant odpisał że to zależy w jakiej technologii się znajduję, ale chyba logiczne że jak się pokazuje H+ to jest do 42 Mb/s ( chyba że się mylę ).
Więc teraz biorąc pod uwagę jakie osiągi miałem na Samsungu w Heyah to na Sony powinienem mieć około 20 Mb/s.
Chyba teraz poszukam, ale kupię starterka Heyah i sprawdzę co będzie na moim Sony Z.
Ostatnio zmieniony 2014-05-17, 19:43 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.
dexter18

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: dexter18 »

HSPA+ masz do 21 Mb/s a HSPA+DC do 42 Mb/s. W zależności od technologii i ukształtowania terenu prędkości mogą być różne. I to kwestia też zasięgu i obciążenia stacji bazowej.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Wiec jak mam Hsdpa dc+ to na telefonie pokaze sie dc+ czy jak bo jak mam h+ to jest hsdpa +?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: Jo_gurt »

adziu82 pisze:Wiec jak mam Hsdpa dc+ to na telefonie pokaze sie dc+ czy jak bo jak mam h+ to jest hsdpa +?
To zależy tylko i wyłącznie od softu telefonu, także szukaj w dokumentacji.
dexter18

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: dexter18 »

Samsung Captivate Glide ma do 21 Mb/s. Na Sony Z powinno być więcej bo obsługuje od 42 Mb/s. Ciekawe jak byś sprawdził na modemie z obsługą DC.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Mam dwa modemy Huaweia e166 i jeszcze jakiś jeden z obsługą do 21 Mb/s. Godzinę temu rozmawiałem z technikiem z Orange,ale zanim rozmawiałem z nim, to kupiłem kartę T-mobile i zrobiłem testy na niej i w dwóch lokalizacjach miałem po około 10 Mb/s.
Rozmawiam z konsultantem i mówi mi że T-Mobile nie musi mieć takich samych prędkości co Orange, nawet jak mają połączoną infrastrukturę.
Maja niby Huawei anteny ( czy Ericssona ? ) więc powinni prędkość dawać podobną, a technik mi mówi że wcale że nie.
Czyli z mojego punktu widzenia, T dało większą szybkość dla abonenta niż Orange. Bo z tego co czytałem, mają jakieś załóżmy 2Gb/s i to dzielą na łączące się telefony? Tak?
Ale, aż taka różnica? Dwukrotna aż.
A co do H+, to mi się wydaję że jak mam w powiadomieniach H+ to mam HSDPA+, ale to i tak powinienem mieć więcej niż te 3-5 Mb/s.
Byłem z Zielonej Górze, więc tam chyba powinienem mieć więcej, a piszę o tym mieście, bo Pani w salonie powiedziała mi że u nas w Żarach czy mojej okolicy , nie mamy HSDPA. Nawet jak by miała rację, to w Zielonej by było :-) czyli 21Mb/s więc te 3Mb/s to trochę mało, nawet jak mamy DO 21Mb/s.
A czy ktoś ktoś, kto ma abo w Orange podobne ma parametry pobierania?
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: mcore »

adziu82 pisze: testy robiłem na moim telefonie Sony Z .
Prosta sprawa zmien APN w swoim SONY Z na "internet" z opcja IPv4 zamiast defaultowego "internetipv6" i będzie smigac 2x szybciej. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze:że T-Mobile nie musi mieć takich samych prędkości co Orange, nawet jak mają połączoną infrastrukturę.
Dobrze mówił, połączona infrastruktura to tylko część radiowa a resztę każdy operator ma swoją i nawet jeżeli część radiowa ma wolne zasoby to ograniczenie może następować w sieci operatora.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Mcore, a byłbyś taki dobry i podał jak to zrobić? Mam zrobić nowy profil i wpisać jakieś parametry? Ale jakie?
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: mcore »

adziu82 pisze:Mcore, a byłbyś taki dobry i podał jak to zrobić? Mam zrobić nowy profil i wpisać jakieś parametry? Ale jakie?
Ustawienia / Sieci Komórkowe / Punkty dostepowe
Plusik i następnie :

Nazwa APN : internet
APN : internet
Protokół APN : IPv4

dajesz prawy górny róg : Zapisz
i wybierasz APN jako preferowany zaznaczając obok "kropkę"
I będziesz miał prędkości >20Mbps na HSPA DC

Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-05-16, 20:31 ]
O co chodzi z tym IPv6 ? jest tu
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Mcore, no to już jest tak bardzo w języku techniczny i ,,nie po naszemu '' ale dlaczego mi technik nie powiedział jak mówiłem i w sumie, nie wie czy kłamałem mówiąc z tym że Orange przycina czy nie przycina, ale powinien chyba mi powiedzieć żebym zmienił IPv6 na IPv4.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 371
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: kordirko »

adziu82 pisze:Mcore, a byłbyś taki dobry i podał jak to zrobić? Mam zrobić nowy profil i wpisać jakieś parametry? Ale jakie?
Na tej stronie: http://ustaw.orange.pl/
wybierz swój model telefonu, kliknij "Dalej", wybierz opcję "konfiguracja internet"
kliknij guzik "Wyślij konfigurację SMS", wpisz swój nr telefonu i wyślij.
Dostaiesz konfigurację, którą trzeba zaakceptować pinem 1234.

Potem wejdź do ustawień, do konfiguracji APN i powinieneś mieć nowy profil "Internet",
u mnie wygląda to tak jak na printskrinie.
I tu wybieram po prostu profil "internet" i tyle.

Tak z ciekawości przetestowałem oba profile,
na ipv6 jest 5,83 MBit --> http://www.speedtest.net/my-result/a/829679878
na IPv4 jest 15,81 MBit --> http://www.speedtest.net/my-result/a/829676945
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Kordirko dzięki za info, ja na ,,6'' mam praktycznie ten sam rezultat, może o 0,40 Mb/s mniejszy, bo ogólnie to tak max 5.20 Mb/s wychodziło, ale przetestuję jutro, jak będzie z zasięgiem lepiej, jak podjadę na budowę.
Jeszcze raz Panowie, dziękuje za zainteresowanie.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: atento »

Jesli to internet w ofercie na kartę to będzie przycinane, jest to w regulaminie. Sprytny punkt pt. ograniczanie predkości podczas pobierania np. aktualizacji.

Przy internecie na kartę prosto to sprawdzisz zakładając konto na cloud.orange.pl i możesz za darmo sobie testować i będzie widać o ile przycinają porównując do np. pliku z noc.gts.

Abonament głosowy/internetowy 0 przycinania pasma.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Atento, ja wlasnie mam abonament i o tym pisze, ze mam prawdopodobnie przycinany net. Bo 3-5Mb/s to chyba malo.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: ja.michal »

Coś się dzisiaj z siecią dzieje. Mam od popołudnia problemy z połączeniem w 3G. Nie ważne czy U2100 czy U900. Nie ważne czy APN internet czy vpn.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 371
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: kordirko »

adziu82 pisze:Atento, ja wlasnie mam abonament i o tym pisze, ze mam prawdopodobnie przycinany net. Bo 3-5Mb/s to chyba malo.
Wejdź na swoje konto na Orangutanie, od niedawna na "Dostępne środki" dodali informację o limicie prędkości,
u mnie na telefonie i na internecie jest tak (abonament):
Obrazek
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

kordirko pisze:Wejdź na swoje konto na Orangutanie, od niedawna na "Dostępne środki" dodali informację o limicie prędkości,
u mnie na telefonie i na internecie jest tak (abonament):
Kordirko, już to widziałem od samego początku jak się zarejestrowałem. Mam tak jak u Ciebie, czyli do 42Mb/s.
Modernizacja była, więc chyba te 21Mb/s powinienem mieć, jak się pokazuje H+, jak jest DO, to wydaje mi się że powinni dać jak T-Mobile, czyli 10-12Mb/s jak w Heyah przez 1,5 roku miałem,czy jak teraz kupiłem startera T i było to samo co w Heyah, dla mnie jest to dziwne, na doładowanie w Heyah 10-12 Mb/s i jak chcę doładowuję jak nie chce to nie ładuję, także operator też z T może powiedzieć, jak chcę dam Ci dużo, jak nie dam Ci mało, a tu płacę abonament miesiąc w miesiąc 50 zł za mój i 90 zł za żony a on robi tak jak powinien dać operator taki jak Heyah, więc jak płacę i to chyba nie mało więc powinien dać tym abonentom chyba więcej. Nie pamiętam ile było w OFNK, ale chyba podobnie ( może ktoś sprawdzić? ) więc co to za polityka że na doładowanie mają tyle samo co abonenci którzy płacą miesiąc w miesiąc.
Wiedziałbym że tak będzie to przeszedłbym do T, przynajmniej 10-12 Mb/s było by :hyhy:

[ Dodano: 2014-05-17, 09:04 ]
Druga sprawa, dlaczego technik nie powiedział żeby zmienić IPv6 na IPv4. Jeszcze nie wiem czy zmiana pomogła, ale koło południa będę testował. Podjadę na koniec mojej miejscowości i sprawdzę, nadajnik nie jest na pewno obciążony, bo mała aglomeracja, zresztą nadajnik przy autostradzie i w promieniu 8 km 4-5 małych miejscowości.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze:więc chyba te 21Mb/s powinienem mieć
Nie, to ile masz zależy od wielu czynników (posiadany terminal, zasięg, obciążenie sektora stacji bazowej, obciążenie łącza stacji i obciążenie sieci operatora). 21 czy 42Mbps to tylko teoretyczne prędkości ładnie wyglądające w folderach/reklamach (tak jak LTE 150Mbps Plusa).
adziu82 pisze:dlaczego technik nie powiedział żeby zmienić IPv6 na IPv4
Bo to nie powinno mieć znaczenia.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

wojteks pisze:Bo to nie powinno mieć znaczenia.
Wojteks, a dlaczego nie powinno mieć znaczenia? Mcore pisał że jak zmienię będę miał 2X szybciej, więc jeżeli sprawdzę to i będzie tak jak pisze mcore to jest chyba znaczenie.
RAW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze:a dlaczego nie powinno mieć znaczenia?
Dla technika nie ma znaczenia, to Ty wybierasz ustawienia po swojej stronie linku (np wybierasz konkretny apn).
adziu82 pisze:że jak zmienię będę miał 2X szybciej
I co to zmieni tak na prawdę? Chyba że zależy Ci na wyniku dla sportu. Do normalnego używania internetu prędkość 6Mbps czy 16Mbps jest w zasadzie bez różnicy (szczególnie w telefonie/smartfonie). No tak wolniej się będą filmy/zdjęcia ściągać bo do oglądania online w zupełności wystarcza.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

W 100 % wojteks zgadzam się z Tobą i także masz rację z tym że dla sportu trochę te prędkości będą.
Ale czy nie myślisz, że to trochę nie fair jeżeli OFNK, ma to samo co abonenci którzy płacą miesiąc w miesiąc.
Mcore, ustawiłem tak jak napisałeś i szczerze Ci powiem, że nie widzę różnicy, dalej mam 3 - 5 Mb/s. Także albo coś źle ustawiłem ( ale to raczej by mi się nie połączyło, jeżeli bym miał coś źle wprowadzonego ) albo u mnie nie ma różnicy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze:czy nie myślisz, że to trochę nie fair jeżeli OFNK, ma to samo co abonenci którzy płacą miesiąc w miesiąc
Jedni i drudzy płacą realne pieniądze (prepaid drożej wychodzi) więc dlaczego któraś grupa ma być uprzywilejowana?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

W sumie tak, ale miałem na myśli że jeden płaci miesiąc w miesiąc a drugi jak ma ochotę to płaci jak nie to, wykupi paczkę danych i korzysta. Ale w sumie, też zapłacił za to.
Może zły tok rozumowania mam :D
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: mcore »

adziu82 pisze: albo u mnie nie ma różnicy.
Sa dwie opcje - albo jestes w trakcie testow w zasiegu umts 2100 i pomimo tego ze jest dual carrier i akurat jest wiecej abonentow w zasiegu tej stacji co by tlumaczylo nizsza przeplywnosc. Albo jestes w zasiegu umts 900 i tutaj teoretycznie powinienes miec przeplywnosci takie same jak w heyah (bo pasmo jest wspoldzielone) ale na umts 900 nie ma dual carrier wiec max wycisniesz cos powyzej 10Mbps
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

mcore pisze:wiec max wycisniesz cos powyzej 10Mbps
No na Heyah max co było to 12 Mb/s.
mcore pisze:wiecej abonentow w zasiegu tej stacji
Wątpię, ja nie mieszkam w mieście. Nadajnik z jakiego korzystam jest praktycznie przy samej granicy, więc łapie jakieś 11 miejscowości od 200 do 600 mieszkańców. Czyli praktycznie na naszą gminę jest ten nadajnik a gmina ma około 3 tys mieszkańców.
Ale pewnie to bez znaczenia co piszę.
RAW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: ja.michal »

Te dane na stronie Orange Online do ilu Mb/s w danym abo to bujda. Wszędzie mam do 42 Mb/s, ale w LTE śmiga to szybciej. ;)
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

Też to zauważyłem. Jak się zarejestrowałem pomyślałem że będzie dużo, 42Mb/s no to połowę osiągnę na mojej ,,Zetce'' tym bardziej że już jestem po modernizacji, a tu ,,soprajs'' 3-5Mb/s.
Dziś wziąłem tą kartę T-Mobile co kupiłem na testy i sprawdzałem jak to będzie działać u rodziców, telefon jakiś stary od Noki do 7,2 Mb/s i jak robiłem testy ( śmieszne, tam było więcej niż na ,,Zetce'') 5Mb/s. I już mam opcję dla mamy na neta. Za 20zł 3 GB to jest opcja idealna dla rodziców, skype przede wszystkim i może trochę przeglądania stronek.
Więc morał, brać w T!!! :cwaniak:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: wojteks »

adziu82 pisze: tam było więcej niż na ,,Zetce'') 5Mb/s
T-Mobile ma mniej klientów niż Orange i nie ma LTE więc obciążenie infrastruktury ma mniejsze stąd większe prędkości.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Czy Orange przycina prędkość?

Post autor: adziu82 »

To tak na szybko bo mecz oglądam Polska-Macedonia w siatkę.
Za 2013 rok.

http://firma.t-mobile.pl/pl/dla-mediow/ ... c7fb1dd6db

http://www.gsmmaniak.pl/276818/liczba-k ... ju-mobile/

Więc tu nie widzę różnicy, może w 2014 się to drastycznie zmieniło. Nawet lekka przewaga jest dla T.
ODPOWIEDZ