LTE Huawei eA660-118

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

Czy ktoś z Was korzystał z modemu Huawei eA660-118 w Plusie?

Będę wdzięczny za Wasze opinie na temat tego urządzenia.
Aktualna jego cena to około 400$ +VAT.
Specyfikacja: http://goo.gl/YUG3T8


Potrzebuję rozwiązania do domu, które charakteryzuje się następującymi cechami:
- LTE (najlepiej w Plus, bo speedtesty u nich dają mi nadzieję na lepszy dostęp niż mam teraz)
- PoE (bo mam modem WiFi na maszcie na kominie i chciałbym go wymienić na urządzenie LTE)
- praca w ujemnych temperaturach (tzw. Outdoor CPE)
- RJ45 (oczywiście do PoE).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: wojteks »

m6.krakow pisze:Aktualna jego cena to około 400$ +VAT.
Stanowczo za drogo jak na sprzęt do domu i zdaje się tylko LTE1800 czyli bez przyszłości w PL.

Ja bym poszedł w Huawei b593s-22 albo D-Link DWR921 na strychu i do tego antena dualna LTE na maszcie. PoE też da się zrobić jakby co.
Nie pomagam na PW!
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

wojteks pisze:Ja bym poszedł w Huawei b593s-22 albo D-Link DWR921 na strychu i do tego antena dualna LTE na maszcie. PoE też da się zrobić jakby co.
A czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat temperatury w jakiej mogą pracować te routery? (nominalnie powyżej 0 st C) Strych mam niestety nieogrzewany, więc w zimie będzie tam panowała ujemna temperatura, z kolei długi kabel antenowy będzie mi tłumił sygnał. :/

EDIT z innego wątku:
wojteks pisze:Będzie pracował, sam się ogrzeje a jeżeli na strychu jest sucho to absolutnie puszka nie może być hermetyczna, to ma być raczej ochrona przed kurzem. Gorzej będzie latem, pasuje żeby był przepływ powietrza koło niego w celu chłodzenia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: wojteks »

m6.krakow pisze:Strych mam niestety nie ogrzewany
Jak wiatr tam nie hula to router sam się ogrzeje byle go nie wyłączać, można nawet w pudełko styropianowe go schować. Latem też nic się nie powinno dziać byle słońce na niego bezpośrednio nie świeciło.
m6.krakow pisze:z kolei długi kabel antenowy będzie mi tłumił sygnał.
Co to znaczy długi? Liczysz na prędkości 100Mbps albo i więcej? Zapomnij, będziesz się cieszył mając 30-50Mbps. Sprawdź jaki masz sygnał LTE bez anteny zewnętrznej.
Nie pomagam na PW!
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

wojteks pisze:Co to znaczy długi?
Myślę, że wyjdzie tak z 15-20 metrów kabla, żeby zejść do pomieszczenia z temperaturą powyżej zera w zimie.
wojteks pisze:Sprawdź jaki masz sygnał LTE bez anteny zewnętrznej.
LTE w Plus przy korzystaniu z HTC One na zewnątrz domu:
Najlepszy wynik: http://www.speedtest.net/my-result/a/834609305
Najgorszy wynik: http://www.speedtest.net/my-result/a/834604224

Chciałbym, żeby instalacja była jak najbardziej bezpieczna, więc będę unikał tego pudełka styropianowego raczej. ;)
Liczę, że przy dobrym rozwiązaniu dałoby się utrzymać ten downlink na poziomie 70 Mbps.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: matek451 »

Stabilności linku na tym poziomie to się za bardzo nie spodziewaj. To zależy od wielu czynników nie tylko modemu, anteny ale głównie od obciążenia danego BTS-a. Pojawią się inni użytkownicy i prędkości spadną. U mnie w ciągu 1,5 roku spadły w CP trzykrotnie a stabilność mimo użycia anteny DUAL LTE15dBi z Cybertecha pozostawia wiele do życzenia.
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

Dzięki za informację.
A czy masz usługę w Plusie? Mógłbyś podesłać swój speedtest?
Co rozumiesz przez stabilność połączenia? Masz na myśli częste zrywanie połączenia? Obecnie mam do domu podłączony Internet przez Wifi i transfer jest na poziomie 5 Mbps dla downlink i 2 Mbps uplink. Połączeń nie zrywa, ale streaming wideo to jest porażka przy takich parametrach, niemniej jak mówię bardziej chyba irytujące byłoby dla mnie ciągle przerywanie transmisji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: matek451 »

Mam usługę w CP, czyli to samo co Plus. Sieć LTE1800 Mobylandu. na początku przy mniejszym obciążeniu sieci 50-60Mb/s. Obecnie w nocy ok. 20Mb/s a w czasie szczytu potrafi chodzić 5-10Mb/s. Na dodatek podczas speedtestu prędkość skacze, poziom sygnału -63dBm. Oby u ciebie nie było podobnie. Ostatnio Plus/CP już tak nachalnie nie reklamuje tego LTE i może u ciebie będzie lepiej. Stabilne 30-50Mb/s wystarczy, a limity w Plusie( szczególnie 50GB w nocy skutecznie zniechęcają do pobierania plików). Stąd wybrałem LTE w Play bez limitu ze stabilnym DL 15Mb/s, właściwie za darmo. do końca 2014.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: wojteks »

m6.krakow pisze:żeby zejść do pomieszczenia z temperaturą powyżej zera w zimie.
W zupełności wystarczy suchy nieogrzewany strych.
m6.krakow pisze:że przy dobrym rozwiązaniu dałoby się utrzymać ten downlink na poziomie 70 Mbps
Nie liczyłbym na to w dłuższej perspektywie.
Nie pomagam na PW!
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

matek451, przede wszystkim dzięki za odpowiedź. Co prawda w dalszym ciągu nie wiem jak rozumiesz stabilność połączenia, ale domyślam się, że chodzi Ci głównie o poziom transferu a nie zrywanie połączenia.
matek451 pisze:wybrałem LTE w Play bez limitu ze stabilnym DL 15Mb/s, właściwie za darmo. do końca 2014.
Chyba nie rozumiem tej strategii, bo skoro Plus/CyfrowyPolsat mają obecnie duże obciążenie ponieważ ich usługa stała się bardzo popularna, to Play też niebawem będzie w takiej samej sytuacji i to znaczenie szybciej bo oferta rzuca na kolana.

Rozumiem, że masz na myśli tą ofertę:
http://www.play.pl/oferta/kampanie/form ... siecy.html

Według regulaminu nie ma tutaj jakiegokolwiek zapewnienia że DL 15Mb/s będzie stabilny.
Play pisze:Korzystanie z Internetu w ramach usługi odbywa się z prędkością od 8 kb/s do 15 Mb/s dla pobieranych danych oraz od 8 kb/s do
5 Mb/s dla wysyłanych danych. Na rzeczywistą szybkość transmisji danych w ramach oraz po wykorzystaniu środków w pakiecie,
ma również wpływ rodzaj technologii wspieranej przez telekomunikacyjne urządzenie końcowe, z którego korzysta Abonent.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: matek451 »

W Play polityka przycinania prędkości jest od dawna. Stąd to 15Mb/s, oczywiście jak w mobilnym czyli do. Aby stwierdzić ile osiągniesz naprawdę potrzebny test. Sam mam do BTS-a 400m i u mnie od pól roku jest max czyli 15Mb/s. Osobiście znam jeszcze dwóch użytkowników tego BTS-a ( sam im zaoferowałem ten internet i montowałem anteny). W Play wszyscy jedzą małą łyżeczką ale po równo :D
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

dobre porównanie. :D
Czyli podsumowując - uważasz, że zdecydowanie lepiej mieć to stabilne 15 Mbps niż skaczące 15 - 60 Mbps?

wojteks pisze:W zupełności wystarczy suchy nieogrzewany strych
Rozumiem, że masz na myśli zadaszone miejsce, bez kontaktu z wodą, bo niskiej wilgotności w czasie deszczu nawet na strychu nie sposób zagwarantować.
bartoleq
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2013-09-06, 09:55
Lokalizacja: Otwock

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: bartoleq »

ja mam dlinka 921 i antene cybertechu i 15 metrow kabla miedzy antena i routerem i mam DL ok 50-55Mb, a UL ok 30Mb. Z reguły stabilne, czy to dzień czy noc.
Ping od 15 w nocy lepiej do 30 w dzien. Zauważyłem, że transfer spada najbardziej gdy pada deszcz.
Jak miałem router tylko na antenkach tych standardowych w pokoju obok komputera to max co mialem to 30Mb DL.
Nie wiem jaki masz strych, ale ja w lecie nie jestem tam w stanie na swoim ustać za długo (Mam blache na dachu). Czlowiek tylko stoi i się poci. Nie wiem czy ten router by tam nie popłynął.
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

bartoleq pisze: (Mam blache na dachu). Czlowiek tylko stoi i się poci. Nie wiem czy ten router by tam nie popłynął.
Też mam blachę i dokładnie takie sale doświadczenia, niemniej zdaje się że te routery wytrzymują do 50st C, więc może źle nie będzie.
Dzięki za info ws. długości kabla antenowego.

Co do popularności usługi i obciążenia BTS w mojej okolicy to wydaje mi się że źle nie będzie. BTS jest na bloku na osiedlu, osiedle ma dostawców kablowych a ja mieszkam w domku jednorodzinnym niedaleko. Wątpię, żeby w okolicy było dużo użytkowników z instalacją LTE jako główne źródło, raczej większość to będą tzw. przypadkowi. Inna sprawa, że w sumie nie sprawdzałem jakie obciążenie jest maksymalne dla takiego BTSa, aby nie było blokad.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: wojteks »

bartoleq pisze: Nie wiem czy ten router by tam nie popłynął.
Nie popłynie.
m6.krakow pisze:osiedle ma dostawców kablowych
Jeżeli nie ma UPC/Internetii czy podobnych to założę się że wiele osób działa na LTE bo magiczne 150Mbps robi swoje.
Nie pomagam na PW!
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

Są chyba wszyscy główni dostawcy internetu o dużych transferach - UPC w szczególności, plus dostawcy oferujący światłowód użytkownikom końcowym.

Inna sprawa, że do LTE trzeba na ogół kupować nowy sprzęt, czekać na rozwiązanie umowy z poprzednim operatorem itd. Wydaje mi się, że zmiana z połączenia kablowego na bezprzewodowe (z całym inwentarzem mniej komfortowego połączenia), to nie jest raczej takie hop siup. Osobiście, gdybym miał możliwość podłączenia kablowo czy bezprzewodowo wybrałbym kablowo raczej zawsze (bo obecnie te usługi są zwykle szybsze lub porównywalne z LTE) a jakbym miał rezygnować z kabla miedzianego to tylko ze względu na połączenie światłowodowe. ;)
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

czy ktoś wie czy są dostępne jakieś wzmacniacze sygnału?

Chciałbym wykonać taką instalację: antena-do-LTE --- kabel-5m --- wzmacniacz-sygnału --- kabel-5m --- routerLTE-WIFI.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: wojteks »

m6.krakow pisze:wzmacniacz-sygnału
Zapomnij o tym chorym pomyśle, to nie TV.
Nie pomagam na PW!
m6.krakow
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2014-05-27, 13:15
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Huawei eA660-118

Post autor: m6.krakow »

wojteks pisze:Ja bym poszedł w Huawei b593s-22 albo D-Link DWR921 na strychu i do tego antena dualna LTE na maszcie. PoE też da się zrobić jakby co.
Jak można zrobić PoE do HUAWEI b593s-22?

EDIT: już znalazłem adaptery - pytanie nieaktualne
ODPOWIEDZ