Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mmx01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-20, 11:58
Lokalizacja: Wwa

Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: mmx01 »

Witam,

Nie wiem czy to właściwy dział, ale szukam możliwości podpięcia bezpośrednio RF240 do CRC9. Sprawa nie jest prosta bo nie znalazłem żadnego konektora (nie mylić z pigtailem), zaciskanego, skręcanego czy lutowanego.

Jestem na granicy zasięgu (-99dbm) walczę więc o każdy db. Stary RG58 wymieniam na RF240 (1800Mhz) i chcę to spiąć bez dodatkowych tłumienności na przelotkach. Czy ktoś trenował ten temat? Może tulejka z SMA da się zacisnąć na jakimś CRC9 (wiadomo grubszy kabel niż H155).

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: wojteks »

mmx01 pisze:Stary RG58 wymieniam na RF240 (1800Mhz) i
Jaką masz antenę że był przy niej RG58?
mmx01 pisze:szukam możliwości podpięcia bezpośrednio RF240 do CRC9.
Przecież to bez sensu, jeżeli już to użyj http://www.ebay.com/itm/Top-Quality-and ... 3a9078ba3d lub sprzedaj modem z tym złączem i kup router np Huawei b593s-22
Nie pomagam na PW!
mmx01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-20, 11:58
Lokalizacja: Wwa

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: mmx01 »

Z początku miałem Aero2, później UMTS900 z Plusa bo transfer był mocno irytujący na a2 (to i kabel i antena były na okolice 800-900Mhz). Teraz walczę z LTE i modernizuje ten zestaw, na tej niedopasowanej antenie mam d: 12-15Mbps/up: 1.3Mbps i właśnie -99dbm z kablem RG58 (domyślam się że to wszystko obecnie działa jako tłumik).

Antenę już zamówilem sorensen'a na LTE1800 14,6dbi oraz kabel RF240 na zamianę RG58. Modem mam e3272, jestem z niego zasadniczo zadowolony więc wolę nie zmieniać. Kabel jest Nm na SMA-RP m (a więc bez bolca) a większość pigtaili i tak jest SMA-ż więc coś tu muszę uciąć. Pomyslałem że jak ciąć to może bym spróbował bez pigtaila i dał CRC9 na RF240, jak nie, to utnę to SMAż z RG174 (gwint bez bolca) i zacisne SMA-RP ż (gwint z bolcem).

Może jednak jest jakiś trik na CRC9... podcięcie teflonu, inna tulejka... ? Modem siedzi w aktywnym hubie USB i dalej routerze (lubi prąd) więc grubość kabla / mobilność nie ma znaczenia (jeżeli o to chociło Ci że bez sensu). Ta przelotka to w zasadzie też przelotka z tłumieniem, chyba nie wiele zmienia, pigtail czy to? Zaletę widze w złączu na kablu.

Pozdrawiam,
M
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: wojteks »

mmx01 pisze:Może jednak jest jakiś trik na CRC9
Zrobisz jak chcesz, moim zdaniem to złącze jest zbyt delikatne na takie manewry.
Nie pomagam na PW!
mmx01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-20, 11:58
Lokalizacja: Wwa

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: mmx01 »

Poczekam aż wszystko dojedzie i zobacze czy jest jakaś wymierna różnica (warta drutowania).

Na jednym kablu spróbuje zalutować crc9 (nie zaciskać) ekranem do wypustki we wtyczce a drugi kabel zrobie z możliwie krótką redukcją przez RG174 (5cm). Nic lepszego od Twojego linka jako gotowca nie znalazłem rzeczywiście.

Pozdrawiam,
M
mmx01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-20, 11:58
Lokalizacja: Wwa

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: mmx01 »

Obiecałem podzielić się doświadczeniami:

- CRC9 na RF240, prawie bez szans. Teflon da się łatwo "otoczyć" lutownicą ale skrobanie gorącej żyły - masakra. Po 30 minutach No Go.

- Sorensen... porażka, może nie katastrofa ale gorzej wypadła niż nielubiane yagi.pl (wyniki niżej)


Tak więc:

- zacisnąłem SMA-RP i CRC9 na RG174 (po 5cm x2)

- RF240 10m SMA-RP i N m do anten

- antena yagi.pl ERATO 17HV (~17dbi) pasmo 1800-2100

- antena sorensen 14.6dbi pasmo 1800

- modem e3272 wpiety bezpośrednio do laptopa (aby wyeliminować ew. kłopoty z routerem)

- Karta plus abonament, nodeB - Lochów, LTE, odległość ~7.2km wg. btsearch.pl

- Widok na wyzwanie... w załączniku. 0 widoczność nodeB, las, las gdzie nie zerknąć las



Wyniki (z MIMO oznacza że 2gie złącze RX jest podpięte pod antenę zew.)

- Sorensen z MIMO (-85dbm)
Obrazek

- Erato (yagi.pl) BEZ MIMO (-79dbm)
Obrazek

- Niespodzianka Erato + Sorensen w MIMO (-79dbm) - NAJLEPSZE CO SIĘ UDAŁO
Obrazek

To nie błąd, zawiesiłem erato w X-polar i do tego wziąłem H z Sorensena (Erato jest bez MIMO). Anteny dzieli wysokość i dystans około 30cm, widać bez wielkiego znaczenia co do fazowości sygnału.


Tak więc sorensen nie jest taki wspaniały, yagi/erato nie jest wcale zła, crc9 nie da się (normalnie) umieścić na RF240.

Podsumowanie: Upload skoczył do 6Mbps - zadanie wykonane, koszty? wysokie, dzisiaj zamówił bym drugą erato do MIMO a nie sorensena. Googlałem na duńskich stronach, brak informacji o takich antenach, jakość plastiku (zacieki na formie), tył obudowy z blaszki na puszki pepsi, naklejka bez znaków CE i innych, ulotka bez danych rejestracyjnych... średnio to widzę. ERATO wygrywa tutaj moim zdaniem na każdym polu. Dodam że wcześniej miałem CYKLON18HV do UMTS900 i również byłem zadowolony z zasięgu (mniej z transferów). Nie przekreślam więc yagi.pl, czy zawyżają być może, ale jak widać różnica między deklarowanym 17dbi i 14,6dbi obu producentów mocno widoczna (może jedna ma 10 a druga 6...).

Pozdrawiam,
M
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: Andrzejz78 »

mmx01 pisze:więc sorensen nie jest taki wspaniały
Jedni chwalą inni już nie
mmx01 pisze:brak informacji o takich antenach
mmx01 pisze:naklejka bez znaków CE i innych, ulotka bez danych rejestracyjnych..
Antena jest w trybie opatentowywania promiennika więc może dlatego
mmx01 pisze:tył obudowy z blaszki na puszki pepsi
Z dwóch blaszek wypełnionych izolacją/wzmocnieniem

Jeśli robisz już jakieś testy to rób je na fabrycznym sprzęcie a nie na domowych kombinacjach Nie ma żadnej pewności że przy każdym teście Twoje "rękodzieło" działa tak jak powinno
Co do pierwszego speedtesu widać po UL że źle niedokładnie ustawiłeś antenę Niestety Sorensona trzeba precyzyjnie ustawić
mmx01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-06-20, 11:58
Lokalizacja: Wwa

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: mmx01 »

Kolego, dwa pierwsze testy (według opisu) wykonane były zgodnie z zaleceniami montażu każdej z anten, nie bardzo rozumiem Twój komentarz. Co jest rękodziełem? przelotka CRC9 - SMA RP chyba...

Test 1, sorensen (tylko, normalnie podłączona)
Test 2, erato (tylko, normalnie podłączona)
Test 3, hybryda (możesz nazwać rękodziełem)

Antena sorensen wypadła słabo w porównaniu do erato na tym samym maszcie, tej samej wysokości (6.5m) i kierunku i kablu. Powód, albo słabo sobie radzi w zalesionym terenie ze względu na większą kierunkowość, albo erato ma zwyczajnie większy zysk (nie tylko na papierku). Zarówno transfery jak i poziom sygnału są słabsze na sorensenie. Spodziewałem się czegoś więcej od anteny dedykowanej na pasmo 1800. Hybryda powstała później na skutek mojego rozczarowania po tescie 1.

Pozwolę się też nie zgodzić co do łapania kierunku, 10-15st różnicy można spokojnie dostroić ręcznie, to nie promiennik w offsecie. Może ktoś inny ma obie anteny i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Dla mnie sorensen to był zbędny wydatek się okazało (bo kupiłem najpierw wielozakresowe erato a spodziewałem się poprawy po sorensenie, nie pogorszenia).

Niczego nie sprzedaje, ot jako klient wydałem 160PLN ekstra licząc na więcej.

M.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 370
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Wtyk CRC9 na RF240 - możliwości

Post autor: kordirko »

mmx01 pisze:Dla mnie sorensen to był zbędny wydatek się okazało (bo kupiłem najpierw wielozakresowe erato a spodziewałem się poprawy po sorensenie, nie pogorszenia).

Niczego nie sprzedaje, ot jako klient wydałem 160PLN ekstra licząc na więcej.
To trzeba było ją najpierw sprzedać, a tu na forum zareklamować, że antena sorensen jest super-hiper, 20 razy szybsza.
Teraz po takiej anty-reklamie potencjalny kupiec przeczyta ten wątek, i nie da ci za nią nawet 10zł ;)
ODPOWIEDZ