LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: qub3k »

Witam,

Wkrótce zmieniam miejsce zamieszkania i z uwagi na brak innych możliwości zdecydowałem się na internet mobilny. Po lekturze tego forum wybrałem operatora Play w ofercie na 6 miesięcy. Dziekuję osobom aktywnym na forum za świetną robotę przy opisywaniu możliwych opcji, mnie osobiście bardzo to pomogło. Jednak czytając wątki dotyczące sprzętu nie rozwiałem wszystkich swoich wątpliwości, więc zdecydowałem się założyć osobny wątek z prośbą o opinie.
Potrzebuję kupić urządzenie, które udostępni internet w nowej lokalizacji czyli dwukondygnacyjnym domku. Początkowo myślałem o jednym z dwóch routerów z wbudowanym modemem LTE (Huaweii, D-Link). Obawiam się jednak, że brak gigabitowego interfejsu LAN sprawi, że będzie on wąskim gardłem mojej sieci domowej. Router planuję ustawić na piętrze, które jest połączone skrętką z parterem, a na parterze będzie stać telewizor, który ma być podłączony do internetu. Oprócz tego do sieci będą podłączone dwa laptopy, tablet, dwie komórki i drukarka, wszystko po WiFi. Zastanawiam się nad podłączeniem dysku zewnętrznego, ale tu znowu mam obawy czy dysk podlączony przez USB 2.0 nie będzie wąskim gardłem.
Zacząłem więc rozważać kupno osobno modemu i routera z gigabitowym interfejsem LAN. Ale w tym wypadku również pojawia się pytanie czy porty USB 2.0, które zostaną wykorzystane pod modem i dysk nie będą wąskim gardłem? Czy należałoby wybrać inny router? Jeżeli tak, to jaki?
Kolejne pytanie to jaki model modemu wybrać?
Następna kwestia-wydaje mi się, że konieczne będzie postawienie drugiego AP na parterze, bo może być problem z WiFi z routera na piętrze. Jakie urządzenia są godne polecenia?
I chyba ostatnia kwestia, chociaż pewnie trochę na wyrost. Testy sygnału będę w stanie wykonać najwcześniej w przyszłym tygodniu, jak już kupię router. Czy na podstawie mapki z btsearch można chociaż pokusić się o stwierdzenie czy w moim przypadku będzie potrzebna zewnętrzna antena? Jeżeli tak, to jaka - parapetowa czy dachowa? W przypadku dachowej czy do podłączenia anteny do modemu będę mógł użyć instalacji antenowej, która pierwotnie miała służyć do połączenia anteny telewizyjnej, a która znajduje się w pokoju, w którym będzie stał router? Mapka prezentująca moją sytuację w załączeniu, ul.Bronisława Czecha, Otwock.

Z góry dziękuję za wszystkie rady i sugestie.
penknife
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-06-12, 06:30
Lokalizacja: G-cko

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: penknife »

Co do wykorzystania kabli od tv to tak jakbys pierw miał puszczone nieszczelne szambo, a później byś je przerabiał na dostawy wody pitnej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: matek451 »

Jeśli zależy ci na sieci Gigabit to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup routera posiadającego takie porty. Ze sprawdzonych polecam DOVADO PRO. Routery Dovado to sprawdzony sprzęt. PRO jest zgodny z modemem E-3272, E-3276 czyli oferowanymi przez polskich operatorów w tym Play. Dovado często aktualizuje FW i dodaje obsługę nowych modemów. Do niego dokupisz wspomniany modem. Ewentualnie możesz kupić coś z TP-Linka np. WDR-4300, WDR-3600, WR-1043v2. Po zmianie OFW na Gargoyle te routery obsługują modemy LTE. Jeśli chodzi o antenę zew. do modemu to jej zakup ewentualnie po testach LTE Play w twojej lokalizacji. Oczywiście ewentualna antena zew. na wybrane pasmo czyli 1800MHz. Polecane z Cybertecha lub Sorensen. Dodatkowy AP podepniesz po LAN. Jeśli chcesz mieć tylko WIFi 2,4GHz to można użyć WR-1043v2 ustawiony jako AP ( z wyłączonym DHCP) Na koniec dysk. Nie warto pakować się w dysk zewnętrzny po USB. Do tak stworzonej sieci Gigabit jedyne rozwiązanie to serwer sieciowy NAS po LAN.Oczywiście do anteny LTE instalacja sat całkowicie nieprzydatna.
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: qub3k »

Dziękuję za odpowiedź. Co do wymienionych modeli modemów czy biorąc pod uwagę opisane przeze mnie potrzeby któryś z nich jest lepszym wyborem, daje większe możliwości, lepiej się sprawdza przy słabszym sygnale czy może wszystko jedno który wybiorę?
W kwestii ewentualnej anteny - jeżeli okaże się, że sygnał jest zbyt słaby, czy istnieje szansa, że sprawę rozwiąże antena umieszczona gdzie w pokoju z routerem (np. parapet) czy też trzeba będzie myśleć o połączeniu kablowym z dachem budynku? Skoro kabel od anteny telewizyjny się nie nadaje, to jaki powinien to być kabel?
No i cały czas jeszcze rozważam Huawei b593s-22 jako opcję bardziej budżetową... 😃
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: matek451 »

Anteną się na razie nie przejmuj. Wyjdzie to po testach. Ale ewentualnie jak montować to tylko na zewnątrz. Do anteny na 1800MHz Dual LTE potrzebne są dwa kable(50Ohm). Są w komplecie z anteną. Długość max. 10m. O modemach poczytaj w wątkach na forum. Ostatnio koledzy ostro rozkminiają najnowsze modemy LTE :) . Jeśli nie potrzebujesz gigabit i 5GHz to może być B-593s-22. Używam i jestem zadowolony.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: darekka »

Dokładnie jak piszesz nowości są już rozłożone na czynniki pierwsze :hyhy: więc można coś wybrać.
darekka
Awatar użytkownika
elcidx
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2014-08-26, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: LTE w Play - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: elcidx »

Budżetową opcją jest TpLink WDR3600 albo 1043NDv2 a nie B593s, ale to tylko moje zdanie.

U mnie przy porządnych stropach nie ma problemu aby złapać WiFi piętro niżej.
Tu jest podpis.
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

Re: LTE (już nie w Play) - jaki sprzęt w opisanej sytuacji

Post autor: qub3k »

Witam. Chciałbym odświeżyć powyższy temat. Po jego zarejestrowaniu w 2014 i zapoznaniu się z udzielonymi poradami zdecydowałem się na Dovado Pro i modem Huwaei E-3372. Jeżeli chodzi o sprzęt jestem bardzo zadowolony. Po konfiguracji jest absolutnie bezobsługowy, co do zasięgu, to modem stoi na piętrze przy oknie wychodzącym w kierunku anteny i na routerze pojawia się informacja o ok. 75-80% sygnale, także nie zdecydowałem się na dodatkowe anteny. Początkowo dostawcą internetu był Play, po jakimś czasie zmieniłem na Cyfrowy Polsat i jest zdecydowanie szybciej, speetest pokazuje w zależności od pory dnia i nocy od ok. 8 do 30Mbps. W miarę upływu czasu moja sieć ewoluowała, na piętrze pojawiła się domowa chmura podłączona do Dovado, a na parterze konsola i ostatnio SmartTV podłączone kablowo do drugiego routera działającego jednocześnie jako AP podłączony skrętką do Dovado. No i tutaj pojawia się prośba o opinie, mianowicie drugim routerem jest stary wysłużony Linksys WRT54G2, który posiada 100Mb porty. Zastanawiam się czy nie wymienić go na jakiś model z 1Gb portami. Co do pozostałych wymagań, nowe urządzenie musi być również AP, zapewniającym WiFi na parterze (obszar do pokrycia to ok. 35 m2 otwartej przestrzeni salonowo-kuchennej i taras 15m2 za drzwiami balkonowymi, przy których stoi aktualnie Linksys). Generalnie do WiFi są podłączone telefony, tablet i laptop, reszta urządzeń podłączona kablowo. Póki co żadne z nich nie obsługuje standardu AC, ale nie wiem czy warto przyszłościowo kupić już urządzenie z jego obsługą. Tutaj też liczę na Wasze fachowe opinie. Także prośba o propozycje urządzeń godnych uwagi, oczywiście z góry dziękuję za każdą radę.
ODPOWIEDZ