Sprzęt do lepszych osiągów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

Chciałbym móc odbierać sygnał HSPA+ UMTS 2100
Dlaczego nie LTE? Ponieważ od nadajnika mam ponad 7km, a od 4-5miesięcy posiadam internet mobilny z stałą prędkością down: 6mb/s upl: 1mb/s
(piszę stałą ponieważ taka mi wystarcza w zupełności, a jeszcze nigdy mi nie spadło poniżej 6mb/s, w nocy mam około 7-8mb/s). Także prosiłbym o nie proponowanie mi żadnych cudów z LTE ponieważ to dla mnie za duże koszta a to mi w zupełności wystarcza.
Odległość minimalna od nadajników to minimum 3,20km a maxymalna (która ma odbierać to 4,5km, gdyż po wykorzystaniu pakietu mam internet 10gb w karcie z abonamentem i w razie czego chce przestawić antenę na inny nadajnik w tej odległości), Modem posiada 2x Wejścia SMA . Modem obsługuje maksymalne osiągi HSPA+ coś koło 42mb/s jakoś tak. W moim obecnym miejscu gdzie trzymam lapka z modemem to parapet i sygnał W Orange jak i Plus (nadajniki w odegłości ok 50m od siebie) mam -85dBm (maximum jakie udało mi się osiągnąć to -83dBM, a że wiosna idzie to zaisęg się pogorszy i chciałbym kupić antenę która poprawi mi osiągi. Jak już wspomniałem modem ma 2 wejścia SMA, dlatego nie wiem kompletnie czy jeszcze jakaś złączka musi byćczy nie, zależy mi na niskich kosztach + najlepiej używki z allegro
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: ja.michal »

Do HSPA+ DC na 2100 MHz wystarczy antena z jednym przewodem. Podłącza się antenę do pierwszego wejścia.

Jesteś pewien, że łączyć się na tej częstotliwości? Prędkości mogą wskazywać również na UMTS 900.
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

a jak to konkretniesprawdzić w aplikacjach na androidzie netcad i gsm analyzer nie widzę nigdzie umts 900 / 2100 widzętylko HSPA+. A wszystkie nadajniki w moim rejonie obsługują UMTS 900 / 2100
A takie pytanko z ciekawości czym różni się połączenie GSM 900 od UMTS 900?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

Na UMTS2100 NetWorks działa HSPA+DC do 43,2Mb/s. Jaki to modem z gniazdami SMA? to raczej stacjonarny router z wbudowanym modemem LTE/3G. Podaj lokalizację zamiast samemu kombinować.
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

potrzebuję anteny do UMTS 2100 (do HSPA+) ustawiłem w telefonie tylko UMTS 2100 i nic się nie zmieniło, a na 800 wolniej działa dużo
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

Modem to HUAWEI B315
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

Po tym co wypisujesz wnioskuję, że masz mgliste pojęcie jakiej anteny potrzebujesz, HSPA+( 21,6Mb/s) w Networks jest na BTS-ach UMTS900. Networks nie korzysta na razie z częstotliwości 800MHz ( Orange ma pozwolenie na dwa bloki 2x5MHz a T-Mobile jeden pod przyszłe LTE800). Poza tym widać , ze mylisz prawdopodobnie UMTS900 z GSM900.Zadałem konkretne pytanie o lokalizację i wystarczy na nie odpowiedzieć. B315 to nie modem tylko router LTE/3G, pochodzi z Plusa? chcesz korzystać na nim z Plusa i Orange?
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

matek451 pisze:Po tym co wypisujesz wnioskuję, że masz mgliste pojęcie jakiej anteny potrzebujesz, HSPA+( 21,6Mb/s) w Networks jest na BTS-ach UMTS900. Networks nie korzysta na razie z częstotliwości 800MHz ( Orange ma pozwolenie na dwa bloki 2x5MHz a T-Mobile jeden pod przyszłe LTE800). Poza tym widać , ze mylisz prawdopodobnie UMTS900 z GSM900.Zadałem konkretne pytanie o lokalizację i wystarczy na nie odpowiedzieć. B315 to nie modem tylko router LTE/3G, pochodzi z Plusa? chcesz korzystać na nim z Plusa i Orange?
Tak, dowiedziałem się od Plusa że bez problemu będzie działać ponieważ nie ma simlocka. A i co do reszty to wymusiłem UMTS 2100 i śmiga, czyli chciałbym antenę pod to UMTS2100
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

Pytaj dalej "fachowców" Plusa, to niewątpliwe autorytety. No i jesteś geniuszem skoro na B315 wymusiłeś UMTS2100 na oficjalnym FW z Plusa mimo, że to FW nie posiada takiej możliwości.
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

matek451 pisze:Pytaj dalej "fachowców" Plusa, to niewątpliwe autorytety. No i jesteś geniuszem skoro na B315 wymusiłeś UMTS2100 na oficjalnym FW z Plusa mimo, że to FW nie posiada takiej możliwości.
wymusiłem na telefonie M4 Aqua LTE żebyzobaczyć które pasmo
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

A co ma wspólnego M4 aqua z B315 i wymuszaniem na nim UMTS2100?
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

chciałem zobaczyć na którym paśmie mam lepsze wyniki prędkości żeby napisać na jakie pasmo antene potrzebuję
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

A po co ci w Raszowej antena na UMTS2100 i 3G z Plusa? W ofercie Plusa w technologii LTE masz nielimitowany internet LTE, w 3G tylko limit podstawowy więc gdzie tu logika ? Można mieć ponad 100-150GB z dużą prędkością a ty wolisz limit pewnie 50GB i wolniej. Poza tym skąd masz pewność, że korzystasz z UMTS2100 Plusa , na którym na dodatek nie zawsze działa HSPA+DC. Wg mapy Plusa do Raszowej nie dociera sygnał UMTS2100Plusa ze Zdzieszowic, BTS przy Filarskiego. Jest za to zasięg LTE1800 z BTS-a Mobylandu z tej lokalizacji. ( Na 2100MHz zasięg jest mniejszyniż na 1800MHz). Poziom sygnału wskazuje , że to 3G Plusa masz z BTS-a UMTS900 Aero2 z Filarskiego. Na ten temat napisano już wszystko a nawet więcej. Ty nie wiadomo czemu nie bierzesz rad pod uwagę. Chcesz zaoszczędzić 65 zł na antenie i na siłę kupić panel na 2100MHz aby korzystać z 3G w Plusie gdzie jest limit danych. Ile razy można ci pisać to samo ?
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

poprostu potrzebuję na chwilę obecną jak najtańszej oferty, podałem ci wczoraj chyba przykłąda anteny MIMO 15dbm (to nie jest dual, tylko ta sama pojedyncza) i nic nie odpisales na jej temat, poprostu mam mozliwosc jej kupna ale bez zwrotu jesli zasiegu nie bedzie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

Oczywiście ta antena z Cybertecha na 1800MHz działa z LTE1800 Mobylandu, ale ta miała kabel 15m czyli straty wyniosły by połowę zysku anteny . Poza tym Plus na LTE1800 Mobylandu korzysta z MIMO czyli nadaje i odbiera dwoma antenami. Na tej pojedyńczej połączysz się z LTE ale nie uzyskasz maksymalnych, dostępnych u ciebie prędkości. Przynajmniej jednak będziesz miał LTE i internet bez limitu w Plusie, zadziała też z LTE w Orange. Na UMTS2100 posiada też zysk ale mniejszy. Do tej anteny http://www.cybertech.com.pl/p95,antena- ... fme-z.html potrzebny jeszcze konektor do B315 http://www.cybertech.com.pl/p33,konekto ... fme-m.html
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

powiem ci tak, kabel jest skrócony do 5m. Czyli mam rozumieć że to mi w zupełności wystarczy zeby mieć internet? Dodam że na prędkościach mi zbyt nie zalezy, tylko żeby było te 6-7mb/s. A jakie prędkości tak na oko, byś tu mógł wysnuć? Chcę się zdecydować na tę antenę ponieważ mam ją prawie za 1/4 ceny tej dualnej a taki koszt to zbyt duży wydatek w obecnej sytuacji finansowej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

Sprawdź jak ten kabel jest skrócony i jakim złączem się kończy , bo widziałem już różne cuda. Złącza muszą być zaciśnięte zgodnie z zasadami, no i czy kabel 5m ci wystarczy, antena była wykorzystywana do modemu LTE czy do stacjonarnego routera z LTE? a prędkości zależne sa nie tylko od poziomu sygnału. Testy pod BTS-em LTE1800Mobylandu przy Filarskiego pokażą czy BTS nie jest przeciążony. u ciebie oczywiście będą mniejsze ( brak MiMO i sygnał nawet z tą anteną może być słabszy). Zainstalujesz całość to się przekonasz, w internecie mobilnym żaden operator nie gwarantuje prędkości.
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

zakończone gniazdem FME żeńskim.
Jeszcze na balkonie przedwczoraj znalazło mi LTE z Plusa (nie wiem dokładnie jaka) z kłodnicy, spory las + 10mb/s w ściąganiu a download bardzo mały. Ale tak w czystej teorii powieniem uzyskać prędkości typu 6mb/s?
JakubB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-01-28, 18:34

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: JakubB »

W miejscu gdzie ma być antena ( 1 metr niżej ) ostawiłem telefon,o dziwo LTE Plus 7mb/s upl:prawie 4mb/s ping:64
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do lepszych osiągów

Post autor: matek451 »

W przypadku Plusa można sprawdzić ID BTS-a. Pokazuje go program Network signal info na telefonie z LTe. Do wyboru pasm LTE, monitorowania sygnału LTE i pokazywania glodal Cell -ID pobiera się i instaluje program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Po zalogowaniu się w nim na B315 można z niego korzystać i uzyskać informację i wymusić konkretne pasmo LTE. Telefon może się łączyć też z LTE800Sferii, zasięg na LTE800 dużo większy a BTS przy też przy Filarskiego. Prędkości na LTE800 sferii maksymalnie do 19Mb/s( W LTE1800Mobylandu teoretycznie do 150Mb/s)
ODPOWIEDZ