Router + modem do 150 zł.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Witam wszystkich.
Chciałbym się was poradzić jaki sprzęt dobrać do LTE. Mój modem e3251 nagle stał się nie rozpoznawalny w komputerze. Niestety robiłem wszystko co się da. 2x format na dwa różne systemy, przeczytałem dziesiątki wątków z podobnym problemem i nic. Wszystkie porty mam sprawne, bios, sterowniki aktualne. Po prostu juz nie wiedziałem co zrobić. Ale wróćmy do tematu. Z początku chciałem jedynie dokupić podobny modem, jednakże przyszło mi cos do głowy. Kupić router i modem, podpiąć modem do routera, a z routera kablem ethernet połączyć się z komputerem. Tyle że nie wiem czy jest możliwe takie coś.

Jeżeli da się tak, to chciałbym se dowiedzieć jaki zestaw, oczywiście używany z allegro byłby dobry. Tak jak wspomniałem, max 150 zl, najlepiej z wysyłką.

Rozumiem, ze jeśli nie dałoby się w ten sposób tego sparować, to konieczna byłaby dodatkowo karta wifi, najlepiej pod PCIE xpress 1.0 (to krótkie, innego wejscia juz nie mam), żeby ciągnąć wifi z routera. Tylko wątpię, aby to wifi dorównało wcześniejszym osiągom na samym e3251 (25mb/7mb)

Mam nadzieję, że mi pomożecie. Pozdrawiam.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

Przy takim budżecie będzie ciężko. Szczególnie jeśli zawężasz zakupy tylko do rodzimego rynku. Druga sprawa to czy ma być sprzęt typu "wyciągnij i włącz" czy bierzesz pod uwagę możliwość zabawy w alternatywne oprogramowanie itd.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Jeżeli się nie da, to po prostu zostanę tylko przy modemie.

Może jednak jakieś propozycje?


Co masz na myśli wyciągnij i włącz? Jeżeli nie będzie zrywania połączenia, to modem może sobie siedzieć w routerze

A to dzielenie sygnalu miedzy wifi a ethernet jest możliwe?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

vayneholt12 pisze:Jeżeli się nie da, to po prostu zostanę tylko przy modemie.
Da się, ale budżet mały.
vayneholt12 pisze:Może jednak jakieś propozycje?
Patrząc na koszty to myślałem o routerze Nexx WT3020 z Aliexpress, który z przesyłką do naszego kraju kosztuje jakieś 60 zł. W nim zmienić oprogramowanie na OpenWRT (obsługuje praktycznie każdy modem USB w porównaniu do fabrycznego) i dać lepszy zasilacz (np. 2A zamiast 1,2A). Do tego jakiś modem USB, najpewniej coś Huawei. Jednak i tak nie wyrobisz się w 150 zł. Jak już to bliżej 200 zł (router, modem i zasilacz).
vayneholt12 pisze:Co masz na myśli wyciągnij i włącz? Jeżeli nie będzie zrywania połączenia, to modem może sobie siedzieć w routerze
Czy wolisz coś co rozpakowujesz, wkładasz SIM i koniec czy jesteś otwarty na jakieś modyfikacje, które zawsze rodzą jakieś ryzyko, na pewno wymagają poświęcenia czasu.
vayneholt12 pisze:A to dzielenie sygnalu miedzy wifi a ethernet jest możliwe?
Tak, nie ma problemu jak masz odpowiedni sprzęt. Modem + router lub router z wbudowanym modemem.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

A co powiesz na tp link mr3220? Na allegro można dostać za 70 zl. Do tego jakis modem, super byłby ponownie e3251, z tym ze ten modem go nie obsługuje. Słyszałem tez, że bez aktywnego huba router nie wyrabia z zasilaniem.

A ten soft gorgoyle? Na nim e3251 również nie będzie działać?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

MR3220 nie był projektowany do modemów LTE. Sprawa zasilania to jedno, ale procesor i RAM to drugie. Może jeśli wyłączyłbyś całkowicie WiFi i pozostał na połączeniu kablowym byłoby ok, ale to może.

Gargoyle to interfejs WWW dla OpenWRT także to co zadziała z OpenWRT zadziała i na Gargoyle.

E3251 nie ma LTE. Masz to HSPA+ DC (3G). Jeśli chcesz przy nim zostać to kupisz go za jakieś 25-50 zł i router MR3220 będzie sobie z nim razić bez dodatkowego zasilania i modyfikacji oprogramowania.


Jeśli już idziemy po kosztach, chcesz się łączyć tyko kablem i wystarczy ci interfejs LAN 100 Mbps, to możesz jeszcze rozejrzeć się nad jakimś używanym Huawei D100, który można dostać za 25-70 zł. Ma dobre zasilanie i działa z modemami Huawei E3276, E3272, E392. Nie działa z Huawei E352. To informacja z sieci. Sam sprawdzałem z Huawei E3276s-151 i działa bez problemu (wersja firmware router z Ery). Wszystko to Huawei w wersji modem. W wersji hilink działa na nim na pewno E3372h-153 (Firmware operatora DNA w routerze). Minusów tego sprzętu jest kilka (względnych) - WiFi 2,4 GHz do 54 Mbps, jeden port LAN 100 Mbps, brak informacji o sygnale sieci komórkowej podłączonego modemu (odpada jeśli mamy modem w wersji hilink), po zaniku prądu router sam się nie uruchomi, trzeba go łączyć przyciskiem na obudowie).

EDIT
Nawet na Allegro jest ktoś kto sprzedaje D100 i ma np. E3276s-150 i wszystko z przesyłką zamknęłoby się w tych 150 zł. Jeśli chodzi o E3276s-150 to ten z Plusa jest nieco lepszym wyborem bo ma LTE2100. Modem, który mam czyli E3276s-151 z Orange ma LTE AWS zamiast LTE2100, które jest nieprzydatne u nas. Oczywiście obydwa modele mają LTE 800/1800/2600. Ten z Plusa to chyba hilink, ale w razie czego można to zmienić bez problemu. Minus tego modelu (E3276s) to spore zapotrzebowanie na energię. O ile na routerze D100 działa tak np. TP-Link MR3420 nie daje rady nawet przy samym 3G (przerabiałem).
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Super, w takim razie zamówię ten zestaw d100 + e3276s-150. Czy jest coś, co musze wiedzieć przy podłączaniu? Przy samym modemie filozofii nie bylo, wpiąć i tyle. Bez zmiany z hilinka nie będzie działać tak? Instalować na tym zestawie openWRT, czy nie jest to konieczne? No i jeszcze coś, musze coś grzebać w systemie, czy podpinam modem do routera, kabel do kompa i działa?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

W D100 nie da się wrzucić OpenWRT, jest oprogramowanie Huawei. Trzeba jedynie skonfigurować profil połączenia bez dotykania opcji sieciowych (aby nie ustawiło się tylko 3G).

Jak wyżej wypomniałem i podlinkowałem, w wersji hilink działa E3372h-153 z firmware routera od operatora DNA. Nie wiem jak będzie zachowywał się E3276-150, ale przypuszczam, że nie powinno być problemu (gwarancji nie daję). Prawdopodobnie trzeba będzie zmienić firmware w D100 na ten z DNA, ale może się okazać, że jednak nie.

W sumie zmiana z hlinika na modem, jak i zmiana firmware w D100 to nie są skomplikowane rzeczy (prostsza sprawa z D100). Oczywiście wszystkie takie zmiany zawsze niosą jakieś ryzyko uszkodzenia sprzętu, albo komplikacji.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Jutro przyjdzie sprzęt. Zdam relacje z tego co uda mi sie dokonać. W razie problemów dam znac
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

OK. :) Mam nadzieję, że będzie bez problemu i... okaże się, że będziesz miał zasięg LTE i poczujesz różnicę w stosunku do poprzedniego 3G. ;) Możesz na pw wysłać mi swoją lokalizację i operatora z jakiego korzystasz to popatrzę czy masz zasięg LTE.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Trzebiatów, ulica podmiejska. Internet od orange.

Kiedy brałem ten internet, sprawdzałem mape btsów i w odległości ok. 2km, nie pamiętam dokładnie mam nadajnik bodajże utms 2100. Wiec jeśli dobrze kojarzę, jestem w zasięgu LTE. E3251 zbierał 2 czasami 3 kreski sygnału, wiec jak na sam modem wedlug mnie radził sobie dobrze.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

Tak, jest LTE wg mapki. Powinieneś łapać sygnał, może nieco lepszy bo nieco niższa częstotliwość 1800 MHz. No nic, daj znać jak będzie działać. :) D100 może nieco zmniejszać prędkość tego co osiągniesz podłączając sam modem do USB, ale wszystko wyjaśni się po uruchomieniu wszystkiego.

Aaa, właśnie. Musisz mieć aktywne LTE na koncie abonenckim i kartę SIM odpowiednią do LTE. Nie wiem od kiedy masz SIM, ale jeśli nie starszy niż 3 lata to powinno być ok.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Tak, kartę dostałem rok temu, jest na niej napis LTE. W routerze bee musial wymusić LTE, czy złapie samo?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

Przy tym routerze najlepiej jak będzie wszystko na auto, a modem ewentualnie ustawisz na komputerze. Jeśli to hilink to i tak wszystko ustawiasz z poziomu przeglądarki na samym modemie.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Zestaw przyszedł. Modem wpięty pod komputer śmiga aż miło(co dowodzi, że poprzedni modem ewidentnie się zepsuł), kilka chwil wszystko zainstalowane no i jest LTE. Wyniki z teraz są świetne, Down/Up 40/20 i 40 pingu, więc jest spora różnica, w nocy może uda mi się dobić do 50/25

Potrzebuje jednak pomocy z routerem. Konkretnie chodzi o to, że po podłączeniu LANem routera z komputerem nie ma internetu na komputerze, jest tylko żółty wykrzyknik w lewym dolnym rogu ekranu. Problem jest też z WiFi. Router konfigurowałem szybką instalacją, wszystko na "auto" tylko zabezpieczyłem Wifi hasłem. Telefon Lumia 640 widzi Wifi, ale po połączeniu jest "Brak połączenia z internetem" Czyli wifi jest, ale coś jakby blokuje połączenie i po kablu i po Wifi. Na razie nie robiłem nic z tym, czekam na dalszą pomoc. Jedyne co na szybko mogę zrobić to aktualizacja sterowników płyty głównej, choć powinny być ok.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

Wygląda na to, że nie ma ustawionego profilu połączenia. Musisz zmienić profil, aby APN był internet (teraz pewnie są ustawienia Plusa) i zaznaczyć gdzieś opcję, aby cały czas router łączył się z internetem. Jak dobrze pamiętam, było to gdzieś w ustawieniach zaawansowanych.

Sprawdź jak router będzie działał z wyłączonym WiFi. Proponuje również zmienić firmware na ten z Ery. Takiego używałem i z modemem E3276s-151 dobrze współpracował.
vayneholt12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-09, 20:59

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: vayneholt12 »

Problem zażegnany, jakimś cudem ominąłem jeden z szyfrów Wifi, na którym wszystko działa.

Dzięki za pomoc.

Krótko opiszę jak sprawuje się ten zestaw. Teoretycznie połączenie D100 z e3276-150 (plus) sprawdza się świetnie, a wcześniejsze problemy były spowodowaną złą konfiguracją. Kilka minut w ustawieniach i zarówno Wifi jak i połączenie po kablu Ethernet śmiga aż miło. Może teraz o prędkościach. Rano, ok. 6 pobierałem duży plik. Średnia prędkość na samym wpiętym modemie do komputera wynosiła ok. 60-70Mb/20mb Down/Up i ~40 ping.Momentami skakało nawet do 80Mb w miarę upływu czasu prędkość spadała(co jest logiczne) do minimalnych 45Mb//15Mb tak jest przez cały dzień. W środku nocy może nawet uda się utrzymać stałe 80Mb. Jeśli chodzi o połączenie router + modem, odbyło się to bez jakichkolwiek problemów. Od samego początku Router wykrywał modem, wystarczyło jedynie skonfigurować ustawienia LAN, oraz stworzyć nowy profil w Mobile Partner. Prędkość tego zestawu w środku dnia to 12-15Mb/5mb Down/up i ~50 ping. Więc ograniczenie jest spore, aczkolwiek to przeglądania internetu i oglądania filmów na YT w 720p spokojnie wystarcza. W ustawieniach routera mam maxymalne 5 kresek sygnału, więc przy słabszym zasięgu osiągi będą niższe. Gdyby ktoś miał problem z Wi-fi w tym zestawie. W ustawieniach wifi powinno być szyfrowanie WPA-PSK|WPA2-PSK. Wtedy wszytko działa jak należy. Wada? Modem wpięty pod router i w trakcie używanego wi-fi dość mocno się nagrzewa.
Zasięg samego Wi-fi nie jest wspaniały, ale na całym piętrze (3 pokoje - ściany ok. 25 cm) zawsze 1-2 kreski są.

Ogółem rzecz biorąc, za ~150 zł otrzymamy zestaw, który jest w stanie wycisnąć sporo z internetu LTE. (Tylko te cholerne 35GB limitu danych, ehhh. Na szczęście Happy Hours 0:00-8:00 :))
Ostatnio zmieniony 2016-03-12, 21:09 przez vayneholt12, łącznie zmieniany 4 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router + modem do 150 zł.

Post autor: ja.michal »

Jeśli zastosowałeś WEP to on nie jest zabezpieczeniem. ;) Za łatwo złamać.
ODPOWIEDZ