Antena do Huawei B618 - Orange

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: ogooreck »

Cześć wszystkim,
Chciałbym was poprosić o radę, generalnie jestem zadowolony z posiadanego internetu, ale pomyślałem, że może montaż dodatkowej, zewnętrznej anteny mógłby coś pomóc. Posiadam Huawej B618, bez brandu. Router stoi na parapecie okna, skierowanego w kierunku (pi razy drzwi) BTSu odległego w linii prostej o niecałe 2km. Mieszkam w domu, więc mam możliwość zamontowania na ścianie lub na dachu uchwytu na antenę - na ścianie - kabel nie przekraczałby pewnie 3-4 metrów, z kominem to już by było pewnie koło 10m potrzebne.

Obrazek

Moje położenie 51.09455689151826, 17.190422353113693 miejscowość Dobrzykowice, pod Wrocławiem, 55-002
Nadajnik znajduje się pomiędzy Kamieńcem Wrocławskim a Łanami (eNBID: 277586; CID71062036)
Operator z jakiego korzystam : Orange.
Dlaczego nie inny? Przetestowałem wszystkich dostawców i Orange w jakości połączenia (na routerze na parapecie) bił wszystkich - T-mobile, Play, Redbull Mobile, Plus i Polsat - testowałem tego sporo. Dodatkowo za stosunkowo nieduże pieniądze (40 PLN, mam 250GB transferu miesięcznie, nocne happy-hours oraz po 250 GB lejek do 1Mbit).

Generalnie wszystko działa na przyzwoitym poziomie (czyli jakieś 15-20 Mbit/s wieczorami), ale są dni, kiedy prędkości osiągają zawrotne 3-5 Mbit/s
Dlatego zrobiłem trochę testów dla porównania i chciałbym Was poprosić o radę jak oceniacie - czy antena jest jakąś opcją na polepszenie prędkości?

Defalutowe ustawienie - agregacja 800+1800+2100 (te 2100 nie wiem właściwie po co, ale nie przeszkadza chyba ?)

Obrazek
Obrazek


800 MHz - B20
Obrazek
Obrazek



Czy któraś antena, według was mogłaby polepszyć osiągane prędkości? Jak widać najlepsze efekty osiągam na 800 i 1800. Dziś jest jeden z tych dni, w którym działa średnio na jeża. Nad ranem, gdy ludzie nie obciążają mocno łączy, udaje się przekroczyć 50Mbit a upload w granicach 20-25 Mbit. Ale za dnia bliżej tej prędkości 10-15 Mbit/s.




1800 MHz - B3
Obrazek
Obrazek


2600 MHz - B7
Obrazek
Obrazek


2100 MHz - B1
Obrazek
Obrazek


800 + 1800 MHz - B20+B3
Obrazek
Obrazek
VAHANARA

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: VAHANARA »

Poziomy nie są złe, jak na wnętre, ale możesz powtórzyć pomiary dla samych pasm 800 / 1800 / 2100 z routerem za oknem na kierunku do BTS-a. A jeszcze lepiej, jeśli dałoby się to zrobić na ścianie w pobliżu miejsca możliwej instalacji anteny.

Dobrze by było udać się też w pobliże stacji z telefonem agregującym dwa lub trzy pasma i sprawdzić tam speed test. Trzeba być na linii stacja - dom oraz na sped-teście robić do tego samego serwera, co speed-testy w domu. Apką NetMonster na telefonie można potwierdzić agregacje.
To pozwoliłoby się zorientować, o co jest walka.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: ogooreck »

Dzięki za podpowiedź - spróbuję zrobić te testy pod BTSem po południu i na parapecie za oknem - wkleję wyniki.
Router stoi na pierwszym piętrze, na parapecie okna, z którego mam "widok" na BTS - więc testy, które zrobiłem są właśnie w optymalnym miejscu, gdzie może stać router i parę metrów nad nim mam w planie zamontować antenę - jakieś 3 metry wyżej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: matek451 »

Stek bzdur na temat innych operatorów i korzystanie ze słynnego już zatkanego BTS-a NetWorks Łany i tyle wystarczy za komentarz do tego co napisane powyżej, niektórzy próbują zmienić rzeczywistość i liczą na cuda.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: ogooreck »

matek451 pisze:Stek bzdur na temat innych operatorów i korzystanie ze słynnego już zatkanego BTS-a NetWorks Łany i tyle wystarczy za komentarz do tego co napisane powyżej, niektórzy próbują zmienić rzeczywistość i liczą na cuda.
Ja widzę kolego, że ty masz szklaną kulę. Czy walisz prawdami objawionymi tak na odwal?

Miałem T-Mobile do testów - działało jak kupa, nie przekraczało u mnie na tym routerze 5 Mbit/s.
Sąsiad obok ma Plusa na B535 czy jakimś innym Huawei z zamontowaną anteną - wolniej niż u mnie bez anten.
W sierpniu przekroczyłem w Orange limit 250GB transferu, więc kupiłem dla testów Playa - 3-5 Mbit za dnia, w nocy do 10 dobijało.
I co ja niby zmieniam w rzeczywistości i czemu zarzucasz mi stek bzdur? Może forum zmień na elektrodę, bo to ten poziom odpowiedzi. Masz coś konstruktywnego do dodania czy nabijasz sobie licznik postów tylko?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: matek451 »

A kogo interesują bzdury które tu wypisujesz, ja nie opieram się na tych twoich pseudo testach, wartość dla Play zerowa, ty mi tutaj nie zarzucaj ze ja sobie posty nabijam bo jesteś za cienki , ja sobie opinii z d.. nie biore, ten rejon to ja mam w małym palcu i doskonale rozpracowany. A tutaj tylko jeden temat który pokazuje wartość bzdur jakie produkujesz , test z października http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... ny#p616067
A na Elektrodzie to jeszcze kilku gości z tego rejonu korzysta za moja namową z Play, i okolicznych stacji , Tatarakowa, Gajkow, Łany, Nadolice Wielkie i Piecowice. A tu masz posty pasjonata z tamtego rejonu ktory monitoruje stan sieci i jej rozwój w rejonie Wrocławia https://www.telepolis.pl/forum/search.p ... 3&sr=posts
Jak będziesz miał chociaż z 10% jego wiedzy to sobie podyskutujemy, na razie to jeszcze długo się musisz uczyć.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: ogooreck »

VAHANARA pisze: Dobrze by było udać się też w pobliże stacji z telefonem agregującym dwa lub trzy pasma i sprawdzić tam speed test. Trzeba być na linii stacja - dom oraz na sped-teście robić do tego samego serwera, co speed-testy w domu. Apką NetMonster na telefonie można potwierdzić agregacje.
To pozwoliłoby się zorientować, o co jest walka.
Byłem pod BTSem, testy wyszły mi jak poniżej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I co? Widzisz jakiś potencjał na polepszenie jakości i mocy połączenia u mnie, 2km dalej? Jest sens dokupić antenę zewnętrzną czy niezbyt to pomoże?

matek451 pisze:A kogo interesują bzdury które tu wypisujesz, ja nie opieram się na tych twoich pseudo testach, wartość dla Play zerowa
Widzisz, w jednym poście jedziesz po jakimś chłopaku, że nie wrzucił zrzutów ekranu ze speed testów i wymuszania częstotliwości, do mnie się rzucasz, że kogo interesują bzdury i testy, które ja wklejam a potem rzucasz inwektywami. Człowieku - to jest forum internetowe, służące również do zadawania pytań przez laików. Gdybym miał choć 10% wiedzy twojego (specjalnie małą literą) idola pasjonata z elektrody, to bym tu nie prosił o poradę. A tak, nie mam zamiaru więcej z tobą dyskutować, bo ja nie będę się zniżał do rozmowy z rzucającym inwektywami do obcej osoby człowiekiem a ty nie musisz tracić czasu na odpowiadanie nieobeznanemu w temacie.
matek451 pisze:A na Elektrodzie to jeszcze kilku gości z tego rejonu korzysta za moja namową z Play, i okolicznych stacji , Tatarakowa, Gajkow, Łany, Nadolice Wielkie i Piecowice.
Tylko mnie utrwaliłeś w przekonaniu, że nie rozumiesz co to sarkazm.

Bez odbioru, chyba, że masz coś do dodania konstruktywnego, oprócz wciskania wszystkim usług Playa.
VAHANARA

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: VAHANARA »

ogooreck pisze:I co? Widzisz jakiś potencjał na polepszenie jakości i mocy połączenia u mnie, 2km dalej? Jest sens dokupić antenę zewnętrzną czy niezbyt to pomoże?
Jak widzisz pod BTS prędkości są jednak większe. Szału nie ma, bo widać, że stacja obciążona na maxa, ale jakiś potencjał jest i powalczyć o RSRP i SINR można, jeśli kilkadziesiąt Mbps by cie interesowało. Oczywiście, gwarancji nie masz, bo to radio, tu trzeba po prostu sprawdzić to "w walce" .

Możesz jeszcze spróbować wynieść router za okno (na kierunku BTS) i zobaczyć poziomy i prędkości wtedy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Huawei B618 - Orange

Post autor: matek451 »

Tych bzdur nie idzie czytać, to nie Pudelek tylko fachowe forum więc obowiązkiem jest to prostować bo to czytają inni i są wprowadzani w błąd a forum schodzi na psy.
Przeraża wręcz brak elementarnej wiedzy , o ile w wypadku pytającego który nawet nie potrafi wykonac właściwych testów pod BTS-em może to uchodzić to pisanie na podstawie powyższych testów kolejnych bzdur już nie.
Testy w domu zostały wykonane z BTS-a NetWorks ŁANY z połączeniem na sektorze numer jeden, testy pod BTS-em to sektor numer 4 i prędkośći na nim na dodatek z godziny 16 nijak maja się do osiągów z sektora numer1. Sektor numer 4 może dawać wyższe prędkości bo jest skierowany na kierunek gdzie są inne stacje NW, sektor numer 1 obsługuje Dobrzykowice a na tym kierunku dalej brak innych stacji NW.
A co do tego ze stacja jest mocno obciążona w szczycie internetowym to wiadomo od dawna, to tyle w ramach fachowego podejścia do tematu i problemów użytkownika, do którego nie trafiają poważne argumenty
ODPOWIEDZ