Loco M5 brak połączenia

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kollorowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-11-11, 13:24

Loco M5 brak połączenia

Post autor: Kollorowy »

Witam. Mam dwie anteny loco M5 skonfigurowane stacja - punkt dostępu. Niestety cały czas brak połączenia, informacja jaka widnieje to "Adres MAC PD: Niestowarzyszony". Po kliknięciu w przycisk obok nazwy sieci niby znajduje adres MAC drugiej anteny, ale za nic nie chcę się połączyć. Soft XW 6.3.4. Wcześniej miałem w tym samym miejscu inną antenę (wcześniej anteny były na 6.3.0), ale były problemy z uruchamianiem i wymieniłem na nową, dane konfiguracyjne skopiowane. Odległość między budynkami około 200 m. Przeszkody jakie są na drodze to kilka sosen, ale poprzednia antena działała ok, więc to nie powinien być problem. Już mi się pomysły skończyły... :-(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: matek451 »

Sprawdź czy połaczenie między nimi gdy się widzą.
Kollorowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-11-11, 13:24

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: Kollorowy »

Udało mi się połączyć jednak zasięg jest mało zadowalający -87 dB :-( Odległość nie jest zbyt duża więc teoretycznie powinien być dużo lepszy, na drodze jest są tylko 3-4 sosny co mogą delikatnie przysłonić widok anten. Może coś w configach można poprawić?
_cheetah_

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: _cheetah_ »

Kollorowy pisze:Udało mi się połączyć jednak zasięg jest mało zadowalający -87 dB :-(
To na H, bo na V masz -96dBm...
To tak, jakbyś tam w zasadzie w ogóle nie miał sygnału. I tak dobrze, że w ogóle się jakoś zestawiło na tych pojedynczych Mbps.
Kollorowy pisze:Odległość nie jest zbyt duża więc teoretycznie powinien być dużo lepszy, na drodze jest są tylko 3-4 sosny co mogą delikatnie przysłonić widok anten.
1. Anteny są poprawnie zwizowane?
One mają stosunkowo wąskie wiązki i MUSZĄ być bardzo dokładnie ustawiane.

2. I te sosny mogą spokojnie wystarczyć, aby bardzo utrudnić ci życie. MUSI być widoczność optyczna anten i to jeszcze nie punkt - punkt, a w strefie Fresnela. U ciebie promień tej strefy dochodzi po środku odległości anten do jakichś niecałych dwu metrów, więc taki "tunel" musisz mieć wolny pomiędzy antenami. Masz?
Kollorowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-11-11, 13:24

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: Kollorowy »

Kilka lat działało bez problemu, ale pewnie te sosny urosły i zrobił się problem :-( Anteny są max 200 m od siebie, jedna jest dosyć wysoko około 6m nad ziemią, druga niżej około 2m. Niestety w tej chwili anteny się nie widzą, bo te cholerne drzewa zasłaniają...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: wojteks »

Nie pozostaje nic innego jak wyciąć sosny albo przenieść tak nanostacje żeby się widziały. Zawsze można dać światłowód do ziemi jak to własna działka.
Nie pomagam na PW!
Kollorowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-11-11, 13:24

Re: Loco M5 brak połączenia

Post autor: Kollorowy »

Właśnie problem w tym, że ani sosny moje ani działka :-( Dzięki za pomoc, będę musiał coś pomyśleć.
ODPOWIEDZ