Internet komórkowy na Linuksie

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pablo
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2006-06-26, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: pablo »

Witam.
Mam pytanie:jaka dystrybucja linuksa jest najłatwiejsza do konfiguracji pod internet komórkowy?
Mam zamiar reanimować jakiegoś starego laptopa do funkcji przeglądarki internetowej i jako modemu chciałbym użyć telefonu.
Czy pod linuksem będzie łatwiej z kablem czy np. z blutkiem.
Zaznaczam że to będzie pierwsza moja przygoda z pingwinem.
Pozdrawiam.

Huawei E220/Iplus/Linuks/~do 1.5Mbps na HSDPA
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: ajfik »

Dystrybucja nie ma tu nic do rzeczy, na każdej postawisz, najważniejsze to moduły do modemu, z czym nie ma problemu, a potem konfigurujesz sobie najzwyklejsze w świecie połączenie dial-up
Jak coś to pytaj śmiało, pomogę w miarę możliwości.
Awatar użytkownika
crow6
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2006-04-26, 22:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: crow6 »

Jesli podlaczasz tel kablem to praktycznie kazda dystrybucja bez problemu powinna pojsc. A jesli laczysz sie przez BT to polecam Fedora Core 6 - chodzi na nowym kernelu z serii 2.6 i bez problemu obsluguje nawet tanie kluczyki ISSC :)
Gott ist ein Popstar ]:->
MooNTER
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-08-25, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: MooNTER »

ajfik pisze:Dystrybucja nie ma tu nic do rzeczy, na każdej postawisz, najważniejsze to moduły do modemu, z czym nie ma problemu, a potem konfigurujesz sobie najzwyklejsze w świecie połączenie dial-up
Jak coś to pytaj śmiało, pomogę w miarę możliwości.
w takim razie mi pomoz :)
moj problem jest tutaj:
http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?p=142829#142829
Pozdrawiam! MooNTER
Huawei - 5Mbps down, 1Mbps uplink @ UMTS&LicencjaGPRS no limit :)
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: ajfik »

to podaj co Ci wyświetla polecenie ifconfig albo poprostu sprawdź czy masz tam interfejs ppp0
i podaj zawartość pliku /etc/resolv.conf
druga sprawa piszesz że Ci pingi nie działają, ale co podajesz nazwe hosta czy ip ?
napisz jak sprawdzasz czy pingi idą
MooNTER
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-08-25, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: MooNTER »

ajfik pisze:to podaj co Ci wyświetla polecenie ifconfig albo poprostu sprawdź czy masz tam interfejs ppp0
i podaj zawartość pliku /etc/resolv.conf
druga sprawa piszesz że Ci pingi nie działają, ale co podajesz nazwe hosta czy ip ?
napisz jak sprawdzasz czy pingi idą
wpisuje nazwe hosta. Zeby bylo szybciej to napisz mi jak zmienic zamontowana partycje windowsowa na read/write bo teraz jest tylko do odczytu. Wiem ze moglbym to sam sprawdzic ale ostatnio od rana do wieczora nie ma mnie w domu lub jestem na 5 minut a pozniej nie mam sily grzebac... W tym tygodniu to sie raczej nie zmieni, moze w nastepnym znajde chwilke i sie pobawie, niemniej jednak zawartosci pliku czy szybka konfiguracje moge zrobic wczesniej.
Pozdrawiam! MooNTER
Huawei - 5Mbps down, 1Mbps uplink @ UMTS&LicencjaGPRS no limit :)
Awatar użytkownika
Selvis
Stały użytkownik forum
Posty: 133
Rejestracja: 2006-04-09, 19:11
Lokalizacja: ?l?sk

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: Selvis »

MooNTER pisze:Zeby bylo szybciej to napisz mi jak zmienic zamontowana partycje windowsowa na read/write bo teraz jest tylko do odczytu.
Jeżeli to partycja NTSF to będziesz miał tylko do odczytu.
Zmiany możesz zrobić w pliku /etc/fstab.
Jak mnie pamięć nie myli to powinieneś wpisać rw i users do właściwości zmontowanej partycji.

Ale tak na marginesie : To chyba nie to miejsce na takie pytanie. Raczej nie ma to wiele wspólnego z tematyka Forum
ajfik
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-08-16, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: ajfik »

no widzisz, jeżeli wpiszesz np. ping www.onet.pl i nie ma pingu to wcale nie świadczy że nie masz internetu
po prostu możesz nie mieć podanych DNS
prosiłem żebyś napisał czy po wyaniu polecenia ifconfig (oczywiście jako root) masz interfejs ppp0
2x BlueConnect Huawei E620 i Option 3G - Linux
MooNTER
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-08-25, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: MooNTER »

Selvis pisze: Ale tak na marginesie : To chyba nie to miejsce na takie pytanie. Raczej nie ma to wiele wspólnego z tematyka Forum
to fakt... sorki, zaganiany jestem, postaram sie poprawic

Tym razem internet "poszedl", nie wiem czym to jest spowodowane, zalogowal sie do nadajnika hsdpa (w zaleznosci od chwili loguje sie do jednego lub drugiego nadajnika, jak zaloguje sie do nadajnika bez hsdpa wyciagam antene zewn. przez co gubie zasieg i po wlozeniu lapie inny nadajnik)
Jak bede wiedzial w jakiej sytuacji internet dziala a w jakiej nie to sie odezwe (mozliwe zeby zadzialal gdy bylem podlaczony pod windowsem i dalem uruchom ponownie, a gdy uruchamiam komputer od nowa to nie dziala??)

DODANE:
albo mi sie wydaje, albo wtedy gdy nie mialem netu dostalem dnsy z zakresu 10.x.x.x, teraz mam primary 194.9.x.x a sec. 217.17.x.x wiec ok, moze to byla przyczyna, pytanie tylko dlaczego pod windowsem za kazdym razem jest ok a pod linuxem tak nie bylo (jak bede pewny ze to tego wina to napisze bo teraz to moze tylko mi sie tak wydaje...)
Pozdrawiam! MooNTER
Huawei - 5Mbps down, 1Mbps uplink @ UMTS&LicencjaGPRS no limit :)
luki
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-10-18, 14:13
Lokalizacja: Tychy / Kraków

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: luki »

Selvis pisze:
MooNTER pisze:Zeby bylo szybciej to napisz mi jak zmienic zamontowana partycje windowsowa na read/write bo teraz jest tylko do odczytu.
Jeżeli to partycja NTSF to będziesz miał tylko do odczytu.
Dzieki pakietowi http://www.ntfs-3g.org/ mozna miec obecnie i odczyt i zapis :) ostatnio wyszla stabilna wersja. Korzystam od jakiegos czasu i bez problemow.

Taki maly Off Topic ;)
Option GT Max 3.19Hd - Blueconnect
wiciu
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2006-10-27, 19:45

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: wiciu »

ajfik pisze:najważniejsze to moduły do modemu, z czym nie ma problemu
chyba jest problem bo jak widać nikt nie potrafi mi pomóc http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=5694&highlight=

bujam sie z tym problemem do dzisiaj i do teraz nie mam netu na Susku więc leży już zakurzony na drugiej partycji :(((
luki
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-10-18, 14:13
Lokalizacja: Tychy / Kraków

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: luki »

a ja tez nie pomyslalem, zamiast odpowiedziec na meritum to o jakis ntfsach... :oops:


Jesli chodzi o Blueconnecta na linuxie, to zeby uruchomic mojego GT Maxa na PLD walczylem pare dni. Modul do modemu to Nozomi, gdy to ruszylo i byl dobrze wykrywany, przyszla kolej na walke z pppd, niestety ciagle mu cos nie pasowalo w konfiguracji i nie chcial sie laczyc.
Rozwiazaniem okazala sie sytuacja gdy pppd nie wywalal juz bledow (ale w dalszym ciagu sie nie laczyl - choc nie wiem czy to konieczne) i uzycie programu z KDE pod nazwa KPPP. Skonfigurowalem w nim polaczenie dial-up i odpalilem - wszystko ladnie i pieknie, polaczyl sie, pobral w koncu IPki i DNSy... ale net nie dzialal :?
Rozwiazaniem okazalo sie rozlaczenie i ponowne polaczenie w KPPP!!

I w ten sposob lacze sie do dzis, nie mam sily juz wiecej w tym grzebac, wazne dla mnie ze dziala.
(Przy starcie odpala mi sie automatycznie uwierzytalniany kluczami kompresujacy tunel ssh wiec przy okazji mam traffic compressora :))
Option GT Max 3.19Hd - Blueconnect
Awatar użytkownika
pablo
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2006-06-26, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: pablo »

Liznąłem Mandrivy, Fedory, Ubuntu, wuja Google pytałem i...
nic mi kurka nie wychodzi, zwłaszcza że internet komórkowy to jedyny dostęp do sieci jaki mam.
Pozdrawiam.

Huawei E220/Iplus/Linuks/~do 1.5Mbps na HSDPA
MooNTER
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-08-25, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: MooNTER »

pablo pisze:Liznąłem Mandrivy, Fedory, Ubuntu, wuja Google pytałem i...
nic mi kurka nie wychodzi, zwłaszcza że internet komórkowy to jedyny dostęp do sieci jaki mam.
pod mandriva odpalilem nokie 6230 przez kabel - jak? nie pytaj :P ale w gre wchodzilo gnokii...
Pozdrawiam! MooNTER
Huawei - 5Mbps down, 1Mbps uplink @ UMTS&LicencjaGPRS no limit :)
Awatar użytkownika
crow6
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2006-04-26, 22:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: crow6 »

Jak sie laczylem z GC79 i z Nokia 6820 przez kabel to szlo na praktycznie kazdej dystrybucji (nawet na DSLu). Jedyne co trzeba zrobic to poczytac stronke vipery (@Vipery??) - link gdzies w przyklejonych watkach - i ewentualnie sciagnac z niej gotowe skrypty.
Jak przeszlem na BlueTooth to zainstalowalem sobie Fedora Core 6. Polaczenie z BT odbylo sie bez problemow (w Sieci jest masa artykulow jak podlaczyc sie do komorki przez rfcomm), a potem graficzny programik (nie kppp - uzywam gnome) do zarzadzania siecia (menedrzer sieci chyba sie zwal i byl w menu) i iPlus hula az milo :)
Wiec jesli macie jakies problemy to polecam Fedore - jest naprawde latwa i przyjazna :]
Gott ist ein Popstar ]:->
Awatar użytkownika
pablo
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2006-06-26, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: pablo »

Dzięki Wszystkim
Wreszcie działa. 8)
Pozdrawiam.

Huawei E220/Iplus/Linuks/~do 1.5Mbps na HSDPA
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Internet komórkowy na Linuksie

Post autor: kemott1 »

Podepnę się do tematu,
Używam debiana (ale to chyba nie ma znaczenia), skrypty używam ze stronki @Vipera , szybkość portu 230400, modem ES75 (widziany jako moduł MC75) ,osiągam maksymalny transfer około 20 kB/s, a gdy modem podłącze pod windows, transfer jest około 27 kB/s.

Może ktoś wie jak ten problem rozwiązać, by transfer na linuxie też był 27kB/s ;-) ?

Problem rozwiązany, na jądrze 2.6.8 miałem 160 kb/s ,a po zmianie jądra na 2.6.16.27, transfer podniósł się do 230 kb/s :-)
ODPOWIEDZ