GTmax (T mobile) i Era TakTak

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gajowy marucha
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-07-09, 09:34
Lokalizacja: Warszawa

GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: gajowy marucha »

Witajcie! Dużo się dowiedziałem z tego forum, ale trafiłem na coś, co mnie rozłożyło. Może ktoś się już z tym spotkał i potrafi pomóc?

Mam modem GTmax malowany na T-mobile oryginalnie bez sim-locka. Bez problemów łączy się z Plusem (SimData, abonament), z mBank mobile (pośrednio to też Plus), a z Erą TakTak nie udaje się. Próbowałem z dwiema kartami TakTaka i zawsze jest to samo.

Wygląda to tak, że po włączeniu GTMM i ew. podaniu PIN-u wyskakuje informacja "Registering to the network. Please wait". Modem nie potrafi zarejestrować się do sieci GSM. Dopiero po dłuższym czekaniu wyświetla "Firmware response timed out" i każe upewnić się, czy używam najnowszych sterowników i firmware'u.

Zasięg Ery jest, bo przy włożonej SimDacie i wyszukaniu operatorów pojawia się Era/GPRS i Era/3G. Nie mam możliwości sprawdzenia jak by było z Erą abonamentową i Orange.
Czy to problem z modemem, czy z kartami TakTak (może trzeba coś na nich aktywować, ale jedna pochodziła z telefonu, który wysyła i odbiera MMSy poprzez GPRS, więc miała aktywny GPRS).

modem serii GA
Firmware: 3.20.0BHd Date: Sep 21 2006
Sterownik: 2.0.1.5 z 16.01.2006
GTMM: 4.5.0.625
OS: XP
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: Jaco »

Może żle skonfigurowałeś połączenie.Wyłącz na karcie sim PIN aby po włożeniu modemu do lapka automatycznie się logowała do sieci.Na karcie Tak-Taka musi być aktywna usługa GPRS.Zadzwoń po 9797 i sprawdż czy jest włączona.Pamiętaj o prawidłowym APN gdzie dla Tak-Tak jest erainternettt.Proponuję również nie bawić się aplikacją MM tylko zrobić dial-up według wzorów w FAQ i gotowe.Jeśli karta nie posiada simlocka to błąd w połączeniu może tylko powodować złe jego skonfigurowanie.Bez pośpiechu.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: zDaleKi »

gajowy marucha pisze:Czy to problem z modemem, czy z kartami TakTak (może trzeba coś na nich aktywować, ale jedna pochodziła z telefonu, który wysyła i odbiera MMSy poprzez GPRS, więc miała aktywny GPRS).
Skoro jak piszesz masz aktywowany GPRS, to powinno być OK. Ale tak jak pisał Jaco trzeba to sprawdzić dzwoniąc pod bezpłatne numery z Tak-Tak 9797 lub 9898.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
gajowy marucha
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-07-09, 09:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: gajowy marucha »

Konfigurowaniem połączenia się nie zajmowałem, bo skoro karta nie chciała się nawet zalogować (zarejestrować) do sieci to o jakimkolwiek połączeniu nie było mowy:) Zresztą, z tego co pamiętam, to APN w tzw. profilu do TakTaka był prawidłowy.
A ze zdjęciem PIN-u i autologowaniem bez GTMM to też jakiś trop. Wybadam po mruganiu diodki i terminalem czy i dokąd się zalogował. Ale to za większą chwilę, bo musiałem oddać pożyczonego TakTaka.

Zastanawiałem się też, czy to, co opisałem na początku nie jest objawem, że modem nie jest tak całkiem bez sim-locka.
--
pozdr.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: mar_kow »

...A może trzeba w ustawieniach modemu ręcznie wybrać rodzaj punktu dostępowego (zapisanych ustawień gprs)?? Plus może być ustawiony domyślnie... Miałem ten problem z AirCard, po wybraniu "Auto" sam rozpoznaje kartę sim i dopasowuje się do rodzaju operatora (Plus/Era/Orange).
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: zDaleKi »

@gajowy marucha, co prawda piszesz powyżej, że:
"APN w tzw. profilu do TakTaka był prawidłowy" i Jaco jak też mar_kow już to sugerowali wcześniej ale napisze jeszcze to, żeby się upewnić czy to ustawiłeś. Chodzi mi o to:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=38088#38088

Czyli cytuję:
Dodatkowo czasami we właściwościach modemu -> zaawansowane ->
dodatkowe ustawienia (polecenia inicjujące): trzeba dopisać:
dla Ery:
Tak-Tak: AT+CGDCONT=1,"IP","erainternettt"

Zwróć uwagę, że na końcu jest 3 razy t.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
gajowy marucha
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-07-09, 09:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: gajowy marucha »

Miałem dziś w ręku kartę TakTak i oto wyniki.
Wkładam kartę, modem, nie dotykam GTMM-a, za to odpalam terminal. Sprawdzam APN w modemie - jest "internet". Ustawiam TakTakowy (at+cgdcont=1,"ip","erainternettt"), podaję PIN (at+cpin=xxxx) i widzę, że mruganie diodki zmienia rytm, modem wreszcie reaguje. Ustawiam automatyczny wybór operatora (at+cops=0), bo wcześniej miałem wymuszonego Plusa i za chwilę puszczam listę operatorów (at+cops=?). Są wszyscy nasi. Sprawdzam jaki się wybrał (at+cops?) i jest Era!

Jak teraz odpaliłem GTMM to także pokazał Erę, UMTS, poziom sygnału i był aktywny przycisk "connect".

Wniosek 1: Modem z jakiegoś magicznego powodu potrzebuje ustawionego odpowiedniego APN nawet do procesu zarejestrowania się do sieci operatora. I jest to zanim (i jeśli w ogóle) zdecydujemy się nawiązać połączenie transmisji danych!!! Standardowy APN ustawiony w modemie "internet" pasuje dla Plusa i Orange, a dla Ery już nie i stąd problem :? .

Wniosek 2: GTMM jest do d...orobienia :) , bo nie pozwala obejść tego problemu, tzn. nie umożliwia wysłania do modemu właściwego APN w fazie rejestrowania się w sieci. Trzeba posiłkować się np. terminalem.

Wszystkim bardzo dziękuję za sugestie, które pomogły wyjaśnić sprawę.
A chciałem tylko sprawdzić, czy modem nie ma sim-locka :D :D :D .
--
pozdr
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: Jaco »

Jak sprawdzić simlocka na modemie opis masz tutaj: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=4081#4081
Jeśli wyłączysz kod PIN na karcie którą wkładasz do modemu to po odpaleniu kompa z modemem w środku karta sama automatycznie loguje się do sieci.Warunkiem musi być wyłączony PIN i modem bez simlocka (lub z simlockiem i karta na właściwego opa).Wówczas wystarczy stworzyć sobie dial-up według schematów na forum w FAQ lub użyć programu @pogara.
Ostatnio zmieniony 2007-07-12, 20:54 przez Jaco, łącznie zmieniany 1 raz.
gajowy marucha
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-07-09, 09:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: GTmax (T mobile) i Era TakTak

Post autor: gajowy marucha »

Tak, wiem, że sim-locka sprawdza się at+clck. Pisząc:
A chciałem tylko sprawdzić, czy modem nie ma sim-locka :D :D :D .
chodziło mi raczej o sprawdzenie, czy modem będzie działał z różnymi naszymi operatorami.

Jeszcze raz, dzięki za wszystkie odpowiedzi.
__
pozdr
ODPOWIEDZ