Modem ED77 edge... same problemy...

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: charlie_six »

Witam!
Niedawno nabyłem w orange modem ed 77.Mieszkam w koninie miasto 100 tysięczne oczywiście jest zasięg edge w całym mieście.Z początku (pierwszy dzień) było fajnie realny transfer miałem z 12kb/s.Ale z perspektywy używania tego modemu przez miesiąc okazuje się że dni w których real wynosił choćby 10kb było... z trzy. Na normalu jest u mnie transfer realny ok. 2,5kb/s. często ok 1,5kb a nawet poniżej jednego kb!Facet w orange zaproponował że... wymieni kartę sim!Nie wiem co to ma dać.Mam edge dialer.Mam też połączenie które skonfigurowałem sam.Lukam teraz na statystyki w edge dialer i jest...transfer maksymalny: wysyłanie 70kb/s odbieranie 33kb/s.Przed chwilą ściągałem muzykę i realny transfer wynosił 2kb/s.Nie wiem... płace 60zł na miesiąc i powoli sie zaczynam zastanawiać za co.Jak mam temu zaradzić? W ulotkach orange pisało że powinno być z 20kb/s real, a jest? 10 razy mniej bo 2kb/s! Słyszałem o dawaniu do mojego modemu (ed77) mocniejszych zasilaczy, anten zewnętrznych.Chce wiedzieć co mam zrobić żeby wykorzystać możliwości edge a nie te 2kb/s real.
Jeszcze może dopisze że próby wysłania tego tematu na razie nic nie dają... tak się muli.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Fanta »

A więc na początek kolego @charlie_six nie mieszaj jednostek, bo chodzi Ci o KB/s a piszesz kb/s.

Co do tematu to przyczyn może być dużo, np. słaby zasięg, uszkodzony/przeciążony BTS, uszkodzony modem, wirusy/trojany itp.

Na początek napisz jak jest u Ciebie z zasięgiem, mianowicie ile masz dla AT+CSQ (jeśli nie wiesz o co chodzi poszukaj na forum, a najlepiej od razu zajrzyj do FAQ, tam jest naprawdę prawie wszystko). Możesz też zadzwonić do techników i spytać czy nie ma awarii BTS'a w Twoim pobliżu. Dobrym sposobem będzie też sprawdzenie Twojego modemu na innym komputerze lub Twojego sima na innym modemie, wtedy będziesz wiedział czy problem leży po stronie modemu, komputera czy operatora.
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Jaco »

A może po prostu przekroczyłeś magiczny limit i po wznowieniu nowego okresu wróci do normy.
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

Dzięki panowie za tak szybkie wsparcie.Sory moja wina.Tak chodziło o KB/s będę sie pilnował.
Fanta:Po wpisaniu w hyperterminalu at+csq otrzymuje wartość 31,99.To chyba nie jest zle?Co do wirusów skanowałem pc doctor webem i nic zero.Zresztą objawiało by się to pewnie też w inny sposób, a wszycho śmiga jak się patrzy.Po za tym ed77 przyniosłem ok godz 16 w dniu kiedy go kupiłem przez ten dzień real wynosił jakieś 10KB/s , a prócz tego takich dni były z dwa.Co do sprawdzenia sim na innym modemie na razie nie mam takiej możliwości, ale orange zaproponowało mi nową.Sprawdzić modem na innym pc mogę zrobię to jutro i powiem jakie efekty.
Jaco:limit mam 500 mega i raczej go przez te ogólne 3 dni jako takiej funkcjonalności mojego neta nie wyczerpałem bo nic wielkiego nie ściągałem ani nic takiego.Przy okazji znasz może jakąś komendę czy program.. coś co by pozwoliło ten limit wyczerpany/pozostały oblukać?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: modem ed77...wszystko do dup...

Post autor: Fanta »

charlie_six pisze:znasz może jakąś komendę czy program.. coś co by pozwoliło ten limit wyczerpany/pozostały oblukać?
Programy monitorujące ruch w sieci i nie tylko
Osobiście polecam NetMeter v. 0.9.9.9
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: modem ed77...wszystko do dup...

Post autor: Jaco »

charlie_six pisze: w dniu kiedy go kupiłem przez ten dzień real wynosił jakieś 10KB/s
No właśnie.Teraz jest trochę inaczej niż kiedyś.Podpisując umowę ustalają dzień rozliczenia ale nie jest to dzień w którym podpisałeś umowę.Jak przyjdzie ci pierwszy rachunek to sam zobaczysz że będziesz miał wyrównanie do tego dnia,a co za tym idzie mniejszy limit do wykorzystania.
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

Jestem już jakieś 8dni po rachunku.Przez ten czas transfer nie skoczył nic.Cały czas te 2KB/s real.Po za tym mam ten internet ponad miesiąc i dni w których miałem chociaż 10KB/s transfer było w sumie 2,4dnia.Może mam w pobliżu dwa BTS-y jeden GPRS i jeden EDGE i skacze pomiędzy nimi?Może wogle łapie GPRS?Zresztą ściągnę ten program który polecił fanta i się okaże czy to limit.Potem jeszcze zobaczę ten modem na innym komputerze.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: Fanta »

charlie_six pisze:ściągnę ten program który polecił fanta i się okaże czy to limit.
Ale on Ci nie powie czy jesteś po limicie, on liczy dane, pokazuje aktualną prędkość, można ustawić limit, ale żeby się dowiedzieć czy masz nałożony limit zadzwoń do BOK'u.
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

No właśnie już się zorientowałem;)Biuro obsługi klijenta.Zobaczymy.Ale to na serio niemożliwe żebym już był po limicie.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: Fanta »

charlie_six pisze:niemożliwe żebym już był po limicie
W necie komórkowym nie ma rzeczy niemożliwych :lol:
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

Wysłałem do BOK-u e-mail bo na telefon mi szkoda kasy(wiem jestem żyła).Podałem nr. swojej karty sim i jej nr. telefonu(oczywiście tej z modemu;-) Poprosiłem o sprawdzenie limitu.A jeśli sie okaże że to nie limit?Co wtedy?Antena kierunkowa?Przecież zasięg mam 31,99.Zryty modem?Wymienią?Zryta sim?Bo rozumiem że (jak w tej chwili) 1KB/s
to dla modemu ED77 nie jest normalny real transfer.Może żeczywiście skacze między GPRS a EDGE?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Fanta »

Na odpowiedź sobie poczekasz :lol: lepiej było zadzwonić, z karty Orange to 1,22 zł
Zbiór ważnych numerów (BOK, Pomoc Techniczna, Infolinia, itp.)
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

Wiem.Szkoda mi tej zety;) (serio).Chociaż jak do jutra wieczór nie odpowiedzą to ew. zadzwonie;)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Jaco »

Ja odpowiedź dostałem po ok tygodniu.Lepiej wal do kogoś z abonamentem i kręć.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Fanta »

Pamiętaj że zawsze możesz skorzystać z karty SIM którą masz w modemie...
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: charlie_six »

No wiem że karta z modemu.Wiem wiem.Mam małe pytanie czemu po wpisaniu AT+CREG wywala mi error.I z reguły komendy mogę wpisywać tylko zaraz po restarcie PC.Potem jak już się połączę i rozłączę to nie mogę nic w hyperterminalu wpisać bo wywala error.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: Jaco »

charlie_six pisze:No wiem że karta z modemu.Wiem wiem.Mam małe pytanie czemu po wpisaniu AT+CREG wywala mi error.I z reguły komendy mogę wpisywać tylko zaraz po restarcie PC.Potem jak już się połączę i rozłączę to nie mogę nic w hyperterminalu wpisać bo wywala error.
Ale rozłącz sie z netem i zamknij ED Dialer.Aplikacja nie daje dostępu do modemu i dlatego wywala ci błąd.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Fanta »

Kolego @charlie_six patrzę na tytuł tematu:
Modem ED77 edge... wszystko do dup...
i tak myślę wypadało by go zmienić, bo niby nic złego w nim nie ma, a jednak jest ;)
Tak więc proszę Cię o zmianę na inny, bo reszta pójdzie za ciosem i niebawem będziemy mieli mnóstwo tematów z kropkami................. :lol:
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Jaco »

Zmieniłem.Taki już może być.
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

Modem ed77 edge...same problemy

Post autor: charlie_six »

Sory za temat,ale jestem tak wnerwiony że jeśli to będzie dalej tak działać to gotów jestem zerwać umowę i ponieść za to koszta. Za każdym razem kiedy odpalam hyperterminal wyłanczam wszystkie programy korzystające z modemu i i tak prawie zawsze jak coś wpisze wywala error. Działa tylko wtedy kiedy od włączenia pc jeszcze się nie połączyłem. Ale mniejsza z tym. Za każdym razem kiedy wpisze at+creg wywala error hmmm... może za którymś razem się uda. Ale powiedzcie mi panowie. Mam zasięg 31,99 zasięg edge w całym mieście... Jaki powinienem mieć przy tym modemie real transfer? Bo na bank nie 1-2KB/s. Powiedzcie jak powinno być.
Awatar użytkownika
kasioola
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-07-17, 20:04
Lokalizacja: Wólka Koz?owska

Re: modem ed77 edge...wszystko do dup...

Post autor: kasioola »

charlie_six pisze:Jestem już jakieś 8dni po rachunku.Przez ten czas transfer nie skoczył nic.Cały czas te 2KB/s real.
U mnie podskoczenie transferu (10-16 KBps) zwiastuje rychłe przyjście rachunku :wink:
A zanim ten rachunek dojdzie, to zwykle mam już limit wyczerpany, i prędkość 1-3 KBps.
charlie_six pisze:Jaki powinienem mieć przy tym modemie real transfer?
Z wielkości limitu, jaką gdzieś już podałeś, wnioskuję, że masz ten internet w wersji standard (128 kbps), a więc w dniach "świetności" 10-12 KBps, w porywach nawet maksymalny - 16 KBps, a czasem udaje się szybciej (bardzo rzadko). Po przekroczeniu limitu - 2-3 KBps... niestety.
charlie_six pisze:limit mam 500 mega i raczej go przez te ogólne 3 dni jako takiej funkcjonalności mojego neta nie wyczerpałem bo nic wielkiego nie ściągałem ani nic takiego.
Jeśli miałeś włączony jakiś program p2p, to mógł narozrabiać i coś powysyłać :wink: Limit nie jest tylko na pobieranie, lecz na cały transfer - wysyłanie też. Więc przekroczenie 500MB w 3 dni nie jest niczym trudnym :mrgreen:
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

Modem ed77 edge...same problemy...

Post autor: charlie_six »

No <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font>... Sh*t może rzeczywiście ten limit... Niewydaje mi się... Ale zobaczymy jak odpowiedzą z BOKu. Te 500 mega szybko schodzi? Da sie tego limitu pozbyć? Są na to jakieś "myki" czy da się to jakoś z orange załatwić?
Awatar użytkownika
kasioola
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-07-17, 20:04
Lokalizacja: Wólka Koz?owska

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: kasioola »

Nie wiem. Wydaje mi się, że nie zmieniają dostępu dynamicznie, zaraz po przekroczeniu limitu, tak więc najlepszym sposobem jst nierozłącznie neta, gdy wydaje Ci się, że już resztka limitu pozostała :wink:

Mi schodzi max. w tydzień.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ed77 edge...same problemy

Post autor: Fanta »

charlie_six pisze:Za każdym razem kiedy wpisze at+creg wywala error
Wpisz kolejno:
ATE1
AT+CREG=2
AT+CREG?
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem de77 edge...same problemy...

Post autor: charlie_six »

Dzięki fanta wyszło +CREG: 2,1,"9E34","A459".Gdzie i jak mam sprawdzić jaki to bts?Nie idzie się z orange tak dogadać żeby np. za zwiększenie abonamentu znieśli ten limit?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: modem de77 edge...same problemy...

Post autor: Jaco »

charlie_six pisze:Dzięki fanta wyszło +CREG: 2,1,"9E34","A459".Gdzie i jak mam sprawdzić jaki to bts?Nie idzie się z orange tak dogadać żeby np. za zwiększenie abonamentu znieśli ten limit?
Tutaj: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=1102#1102
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...same problemy...

Post autor: charlie_six »

Dzięki.Tylko... kiedy klikam link koło wielkopolski wywala że nie znaleziono serwera.A na Bts search szukałem i nic.Znaczy pewnie jest tylko mam to wpisać: 9E34h A459 (bo coś tam piszą że w szesnastkowym coś tam trza dodać "h" to myśle że w tym pierwszym ale ja sie nie znam) jeśli po komendzi at+creg wyszło +CREG: 2,1,"9E34","A459"? Mam wpisać inaczej czy jak?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: modem ed77 edge...same problemy...

Post autor: Fanta »

charlie_six pisze:2,1,"9E34","A459"
Pierwsza liczba to LAC, druga to CID nadajnika.
W BTSearch wpisujesz:
A459h lub 42073
i otrzymujesz coś TAKIEGO
Wpisując LAC otrzymasz listę pobliskich nadajników:
LAC: 9E34
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
charlie_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-16, 15:29

modem ed77 edge...same problemy...

Post autor: charlie_six »

Konin, Wielkopolskie
ul. Kolska 3a - komin zakladow POLMOS 1800

Ludzie wychodzi na to że nadajnik mam... 100metrów od chaty!!!!
Mentos... mam go kilka metrów od siebie!Ludzie! Znaczy tam pisze pasmo przenoszenia 1800... to jest edge?
http://btsearch.org/szukaj.php?search=4 ... 2&mode=adv
oto link. Chodzi o ten konin zresztą co powyzej.To edge?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Modem ED77 edge... same problemy...

Post autor: Fanta »

Zapewne ma EDGE, żeby się upewnić na 100% zadzwoń lub napisz do BOK'u ale nadajnik został dodany do bazy: 2003-05-21
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
ODPOWIEDZ