Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

witam

mam problem z netem w domu, ktory laczy jedynie wieczorami albo wczesnie rano. natomiast w miescie (mieszkam w krzeszowiach 25km od krakowa) zadnego problemu nie ma z laczeniem.
od centrum miasteczka mieszkam ok 1,5km tyle ze moj dom znajduje sie za wzgorzem i tutaj widze powod dlaczego polaczenie jest tak niestabilne, chociaz mam zazwyczaj 4 kreski na polaczeniu EDGE a procentowo zazwyczaj 65 - 75%.
Mam modem ICON w orange (szlag niech trafi).

z tego co wyczytalem na forum wiem ze musze kupic antene kierunkowa
tylko pytanie jest na jaka opcje/w ktorym kierunku:
- w kierunku bts(krzeszowice) ktory jest oddalony o 1,5km ale zaslania mi w kierunku niego wzgorze, wiec dlatego pewnie mam tak slabej jakosci laczenie z netem
czy
- w kierunku bts-ow w miescie obok, Trzebini, gdzie jest na pewno pare
bts-ow a nie tak jak w Krzeszowicach jeden. tylko ze.... Trzebinia jest oddalona od mojego domu o 14km, ale znowu jest tam przynajmniej 5 bts-ow

jeszcze jedna rzecz jest taka: jak wybierzecie opcje na bts/1,5km to kupujecie ak10 , czy jak wybieracie btsy/14km to kupujecie ak20?

dzieki z gory za pomoc
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Czytałeś to?:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=5736

Jeśli masz internet w Orange, to bez netmonitora będzie ciężko coś doradzić. Może masz jakiś telefon (np.Nokię, SE..)
Sprawdź CID nadajnika, z którym cię łączy teraz.
Czy jeśli już działa internet, to jesteś zadowolony z transferu, stabilności itd?. Może ten BTS jest mocno przeciążony albo tak działa jak chce.
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

Jesli chodzi o telefon to mam sagem myx6-2 który ma gprs, ale nie wiem czy bedzie tak dobrze go uzywac jako modem.

jak sprawdzic i co to jest ten CID? wydaje mi sie ze laczy mnie z tym bts co jest jeden w krzeszowicach z edge (bo zasieg mi sie z nim pokazuje).
A jesli chodzi o przeciezenie to chyba tutaj jest problem, bo super laczy sie kolo 22 i jest stabilny.

POST 2:
Ale wydaje mi sie ze najwiekszy problem jest z tym wzgorzem ktore mam przed domem, chociaz do bts z edgem mam w lini prostej 1,5km

--
Sklejenie postów, BliSki.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Darecky »

Nie piszemy posta pod postem, chyba że z 1-dniowym opóźnieniem! - zaraz coś w tym stylu Ci jakiś moderator napisze.

Wracając do tematu: zawsze możesz umieścić tą antenę na wysoookim maszcie! I korzystać z tego nadajnika co jest 1,5 km od Ciebie.

EDIT:
O, Bliski specjalnie nie napisaliście :D

--
Już Ty napisałeś, wiec starczy :D
BliSki.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

rotstein pisze: jak sprawdzic i co to jest ten CID? wydaje mi sie ze laczy mnie z tym bts co jest jeden w krzeszowicach z edge (bo zasieg mi sie z nim pokazuje).
A jesli chodzi o przeciezenie to chyba tutaj jest problem, bo super laczy sie kolo 22 i jest stabilny.
Nie czytało się FAQ, prawda? CID to identyfikator BTS-a, niepowtarzalny w obrębie danej sieci na danym obszarze (LAC) numer przydzielony BTS-owi. Resztę znajdziesz tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=25516#25516
Ale wydaje mi sie ze najwiekszy problem jest z tym wzgorzem ktore mam przed domem, chociaz do bts z edgem mam w lini prostej 1,5km
Jeśli problem byłby ze wzgórzem to dlaczego po 22.00 łączy bardzo dobrze? Wzgórze przestaje wtedy zasłaniać- chyba nie. :wink: Sprawa trochę dziwna, jak to w Orange. :D
Z 14 km znając moc nadajników Orange to chyba nawet nie warto próbować. Dlatego pomyślałem o netmonitorze na telefon, żeby to posprawdzać, ale dla sagem myx6-2 nic nie kojarzę. Może jutro coś znajdę.

Podsumowując- sprawdź przede wszystkim CID.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ufo atakuje, łącznie zmieniany 1 raz.
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

Ufo atakuje pisze:
rotstein pisze: Jeśli problem byłby ze wzgórzem to dlaczego po 22.00 łączy bardzo dobrze? Wzgórze przestaje wtedy zasłaniać- chyba nie. :wink: Sprawa trochę dziwna, jak to w Orange. :D
.[/b]
Jednak mysle ze to magiczne wzgorze, bo jesli jestem w centrum krzeszowic gdzie pracuje i w lini prostej od naszego bts na wierzy cisnien tez mam ok 1,5km, to moge internet odbierac non stop, a wzgorza jak ni ma tak ni ma.
w przeciwienstwie do mojego domu ktore to wzgorze przed soba ma i internet puszcza po 22.

teraz co do CID ktore znalazlem na http://www.btsearch.org/szukaj.php?mode ... rzeszowice
z tego wynika ze moj bts z krzeszowic ma takie parametry:
pasmo 1800 / lac 27701 / cid 2851 / sektory 1 2 3 /

lub jeszcze jest mozliwosc z Woli Filipowskiej oddalonej o 3 km (tylko czemu pokazywaloby mi zasieg edge) parametry:
pasmo 900 lac 27701 / cid 5383 / sektory 123 /

Co do masztu to tez pierwsze o tym pomyslalem, ale spokojnie... moze uda sie nie szpecic do konca terenu. zreszta zbyt duzo przy tym roboty ale kto wie.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Musisz ustalić CID za pomocą hyperterminala, wtedy będziesz wiedział, który to nadajnik. Instrukcje już podałem. :!:
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

Witam, postanowilem podpiąć się pod ten temat gdyż mam podobny problem...
mieszkam na wsi w domu otoczonym lasem z każdej strony. do jednego nadajnika mam 4,5 - 5 km, a do dwóch innych 6,5 - 7 km. w tym rzecz ze te dwa razem znajduja sie w miescie (ok 50 tys mieszkancow) a ten najblizszy umiejscowiony jest w malej wsi w lesie.
Czy lepiej ustawic antene na ten wiejski czy na te 2 miejskie ?

A co do anteny:
sygnal ktory do mnie dociera nie jest za mocny (od 0 do 3 kresek na modemie Globe Surfer Icon) a polaczenie nie jest stabilne... oczywiscie chodzi mi o wzmocnienie EDGE, bo do zasiegu UMTS brakuje mi ok 15 km...
http://www.komputery-online.pl/product_ ... ts_id=2117
co to znaczy ze antena jest logarytmiczna ? czy w moim przypadku zda egzamin ? jesli nie to jaka ? chcialbym miec antene, ktora w przyszlosci wykorzystam do wzmocnienia odbioru UMTS (jesli dojdzie troche blizej :wink: )
z góry dzieki za pomoc :)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Nie odrobiłeś pracy domowej: :)
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=31426#31426

Skąd mamy wiedzieć co to za sieć, jakie te nadajniki jakie mają pasma? Anteny na wszystkie pasma nie kupuj bo to wyrzucanie pieniedzy przy słabym zasięgu. Przydała by się jakaś mapka tej okolicy. :wink:
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

dopiero teraz zauwazylem ze jestes z okolic Żyrardowa :D ja mieszkam w Mrozach (Sucha Żyrardowska). mam modem w Orange. wiem ze w Żyrardowie są 2 BTSy, ale najblizszy jest w Budach Zaklasztornych koło Puszczy Mariańskiej (4,5 km ode mnie przez las). dlaczego nie warto kupic anteny na wszystkie pasma ?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Fanta »

YACO pisze:Czy lepiej ustawic antene na ten wiejski czy na te 2 miejskie ?
To chyba najlepiej sprawdzić samemu testując oba ustawienia. Ale BTS w mieście może być obciążony, ale nie musi, nie ma na to reguły.
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Witam ziomka :)
Tak się domyślałem, miasto 50 tys. :lol: :lol:

W Żyrardowie faktycznie są tylko dwa nadajniki, jeden na kominie elektrociepłowni, drugi przy stacji. Na ten drugi nie masz szans, bo jest w tej samej linii, schowany z tyłu i mały. :) Zresztą ktoś pisał, że coś tam źle z nim było. Ten na kominie jest dwupasmowy, wszystko z EDGE. Sygnał na 900Mzh ma nimal taką samą warość jak na 1800, co jest trochę dziwne. Możesz zresztą to zobaczyć w tym temacie http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=8531, tam jest screen z tego z komina, dla przykładu. Ja z niego nie korzystam bo mam Plusa, ale widzę, że zasięg z niego jest u mnie najsłabszy (7km), mimo że z tego komina nadają wszystkie 3 sieci. Nie wiem jak chodzi internet na nim.

Musisz kupić na pewno kierunkową, bo odległości spore a z zasięgu to Orange u nas nie słynie. Ten drugi nadajnik w Budach Zaklasztornych jest po przeciwnej stronie. Musisz ustalić na jakie częstotliwości pracuje i taką kupić antenę. Będziesz mógł wybierać potem między jednym a drugim.

PS.Jeśli las masz blisko szykuj duży maszt :)
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

udało mi sie ustalić, że ściągam sygnał z BTS na Okrzei co jest dla mnie dziwne, bo najbliżej mam do tego w Budach Zakl.
to z kolei tłumaczy dlaczego czasem niemiłosiernie się muli w dzień, a w nocy chodzi calkiem nieźle...... mysle, ze ten w Budach jest o wiele mniej obciążony no ale mogę się mylić. jak kupię antenę to się okaże.
a co do tego lasu, to może nie będzie tak źle skoro bez anteny jakoś chodzi :)
dzięki za pomoc !!!
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

YACO pisze:mysle, ze ten w Budach jest o wiele mniej obciążony no ale mogę się mylić. jak kupię antenę to się okaże.
Nie dziw się jak Orange ma faktycznie tylko dwa BTS-y, a ten na okrzei to właśnie na kominie elektrociepłowni i obsługuje chyba całą okolice. Powiem Ci, że na naszym terenie najbardziej działa Plus. Ma 3 BTS-y w samym Żyrardowie, a buduje 4-ty. Prawie wszystkie wnioski o rozbudowę są od nich w ostatnim roku. Era i Orange śpią.
Co do anteny, to musisz sprawdzić pasmo(900-1800) tego w Budach i dopiero wybrać, bo możesz trafić jak kulą w płot. Nadajnika nie ma w bazie więc będziesz musiał pokombinować.

PS.A może to atrapa ten BTS w Budach? :lol:
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

nie atrapa :) wlasnie sie dowiedzialem , ze nadajnik w Budach nadaje na 900 mhz. musze sie chyba przejechac i zobaczyc gdzie on konkretnie jest, bo w Boa mowią ze on nie jest konkretnie w miejscowosci tylko przy trasie z Puszczy na Długokąty Małe.
a wracając do czestotliwosci, to jak ona ma się do odbioru sygnalu ?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Jak byś kupił antene np. na 1800 to na 900 nie będzie dobrze działała (mały zysk) i ściągało by cię do nadajnika na Okrzei bo tam jest 900 i 1800. Jak weżmiesz tylko na 900 to szansa jest większa na złapanie tego w Budach. W gre wchodzi ATK 10 lub ATK 20, chociażja bym wziął tą mniejszą.
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

a czy jest jakaś roznica w sygnale ? tzn czy na 900 mhz sygnal jest slabszy niz na 1800 mhz ?
moze to glupie pytanie, ale chce sie dowiedziec :lol:
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

Teoretycznie sygnał na 1800 powinien być słabszy, tak jest w Plusie i Erze. W Orange zauważyłem, że te sygnały są na podobnym poziomie, ale może to tylko u nas tak jest.
YACO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-23, 13:04

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: YACO »

Ufo atakuje pisze:W gre wchodzi ATK 10 lub ATK 20, chociaż ja bym wziął tą mniejszą.
mysle, zeby wziac jednak mocniejsza, bo u mnie lesisty teren, a nie postawie przeciez pięciometrowego masztu na dachu :)
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

witam , widze ze temat ladnie sie rozwinal, dzieki.
wlasnie co sadzicie, to ze mam ten cholerny pagorek to lepiej dac ak20 i bedzie mocniej?
czy dac ak10, bo w lini prostej mam do bts 1,5km?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: Ufo atakuje »

rotstein pisze: teraz co do CID ktore znalazlem na http://www.btsearch.org/szukaj.php?mode ... rzeszowice
z tego wynika ze moj bts z krzeszowic ma takie parametry:
pasmo 1800 / lac 27701 / cid 2851 / sektory 1 2 3 /

lub jeszcze jest mozliwosc z Woli Filipowskiej oddalonej o 3 km (tylko czemu pokazywaloby mi zasieg edge) parametry:
pasmo 900 lac 27701 / cid 5383 / sektory 123 /

Co do masztu to tez pierwsze o tym pomyslalem, ale spokojnie... moze uda sie nie szpecic do konca terenu. zreszta zbyt duzo przy tym roboty ale kto wie.
W twoim przypadku wciąż nie wiem z czym cie łączy. Włącz hyperterminal, wpisz AT+CREG=2, AT+CREG? i będziemy wiedzieli. Instrukcje już podane. Te nadajniki pracują jak widzisz na różnych pasmach a aATK10 i20 są tylko dla 900MHz.
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

Dobra stary, tylko teraz oranżodziad znow u mnie w domu za zielonym wzgorzem nie lapie, jak teraz pisze na forum to tez z modemu oranżodziada tylko ze z pracy, a praca w miasteczku 2km od domu za zielonym wzgorzem.
pozdr
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: mar_kow »

rotstein pisze:... za zielonym wzgorzem...
...No to pozostało poprosić Anię z Zielonego Wzgórza żeby udostępniła swoje przewyższenia... :lol: :lol: :lol:

...A tak na poważnie można spróbować sprzedać ofertę orange i popróbować z innym operatorem...
rotstein
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-15, 09:26
Lokalizacja: krzeszowice

Re: Jaka Antene? do bts 1,5km/wzgorze czy do bts 14km/przestrzeń

Post autor: rotstein »

Ufo atakuje pisze:
rotstein pisze: W twoim przypadku wciąż nie wiem z czym cie łączy. Włącz hyperterminal, wpisz AT+CREG=2, AT+CREG? i będziemy wiedzieli. Instrukcje już podane. Te nadajniki pracują jak widzisz na różnych pasmach a aATK10 i20 są tylko dla 900MHz.
Internet zaczal hulac, dlaczego?
nie wiem
moze dlatgo ze wlaczylem hyperterminal, chociaz jak wpisywalem powyzsze kody at+... itd itd , to za kazdym razem byl error a moze oranzozjad cos polepszyl w bts
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

i znów nie jasne

Post autor: mimo87 »

jeśli hyperterminal nie działa bo odpowiada error zrób dial-up(jest w FAQ) zaznacz opcje pokarz okno terminala i wpisz ponownie komenty at+creg=2 at+creg? wyskoczy jaki BTS używasz pierwsza liczba LAC czyli twój region ale bardziej ważna jest 2 liczna czyli CID w szesnastkowym, w bazie wyszukasz i zobaczysz może powstał BTS jakiś niedaleko lub naprawili sektor . 3km to niedużo pomimo wzgórza, dla tej odległości chyba warto wybrać dookólną pracują na tych częstotliwościach.
przede wszystkim podaj CID jaki wyjdzie z hyperterminala
ODPOWIEDZ