Możliwy UMTS z 30 km??

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Mikolaj211 »

Witam! Zobaczyłem na mapie zasięgu plusa, że około 30 km ode mnie pojawił się UMTS. Tylko jest on na bardzo małym obszarze i nie wiem z którego BTS. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że musiałbym kupić inny modem i antenę. Nie ma jednak mowy, żeby była choć minimalna widoczność tego nadajnika, na pewno przeszkadzają setki drzew i budynków... Więc pytam, czy jest jakaś szansa.... Załączam mapę i proszę o odpowiedź, czy w ogóle warto się tym zajmować... Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Jaco »

Mikolaj211 pisze:Więc pytam, czy jest jakaś szansa.
Za duża odległość. Nie złapiesz UMTS z 30 km.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Mikolaj211 »

Tak myślałem, ale jak się to mówi dla czystości sumienia chciałem zapytać... Dzięki!!
bdhpl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-01-15, 23:21
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: bdhpl »

Czy z 20 km da rade złapać UMTS?
W ogole jaki nominalny zasieg przedstawia ta technologia.
Druga sprawa to czy transfery na poziomie 14 kB/s przy EDGE to maksimum co mozna z tego wyciagnac ?
Jarek no.1

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Jarek no.1 »

bdhpl pisze:... jaki nominalny zasieg przedstawia ta technologia...
Dochodzę do wniosku że ta technologia jest jeszcze w pieluchach i jeszcze dużo wody upłynie zanim przestaniemy narzekać na transfer. Myślę że ważniejsze od odległości jest obciążenie danego nadajnika. Ja mam do BTS jakieś 450-500 metrów, żadnych obiektów po drodze i owszem jak działa to jest HSDPA, tyle że ostatnio najczęściej nie działa. Nie wiem co tam się psuje w tych BTS ale to przechodzi ludzkie pojęcie, ile razy można reklamować u operatora. Naprawią, pochodzi kilka godzin i znów. W d... mam taki internet.
Jest prawie 2 w nocy a ja mam taką szybkość
Awatar użytkownika
SVIPER
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2008-01-08, 19:24
Lokalizacja: wzi?? si? ED77?

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SVIPER »

Jarek no.1 pisze:Dochodzę do wniosku że ta technologia jest jeszcze w pieluchach i jeszcze dużo wody upłynie zanim przestaniemy narzekać na transfer.
Zgadzam się. Jest to sprawa dopracowania pod względem technicznym...Wg. mnie to właśnie w tym leży problem i liczę że to się zmieni :)
ED77 + ATK20 = :D
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

Panowie ja łapie umts z 18 km :hyhy: ale zrywa (na antenie magnesowej do parapetu ) posiadam antenę dodatkowa Dipol 2Ghz ( kierunkowa ) - nie wiem kiedy sie do tego zabrać ( i sie skusze :hyhy: )
w większości przypadków mam zasięg w umts ale zrywa co do jakosci transferów to o niebo lepiej od edge :D
miałem telefon w sprawie problemów z jakością i zrywaniem połączenia i operator byl zdziwiony ze ja mogę odbierać umts ale i tak będzie zrywać
i mam prośbę czy da sie anteną kierunkową 2Ghz złapać pełny sygnał umts

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: sardo nunspa »

Trochę to dziwne, że na „parapetówie” łapiesz UMTS. Antena 2 GHz, skoro posiadasz taką antenę to dlaczego jej nie wypróbujesz tylko pytasz.
Latka lecą...
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

uprzejmie informuje ze mam pełny dostęp do UMTS :hyhy:
na panelu informacyjnym zasięgu 3G pojawia sie jedna do 2 kresek , jakość połączenia na obecny stan to brak zrywów :]
antena kierunkowa Dipol 2Ghz w Błoniu nakierowana na Grodzisk Mazowiecki
wydaje mi sie ze spokojnie łyknie nadajnik oddalony do 20km
pozdrawiam :hyhy:

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: sardo nunspa »

marcin78 pisze: jakość połączenia na obecny stan to brak zrywów :]


Nie chcę Cię na razie martwić, ale jest taki przyrodniczy problem dotyczący internetu radiowego i komórkowego. Nazywa się liście. Złośliwość polega na tym, że zanim się pokażą w pełnej krasie na drzewach mija ok. miesiąc. A człowiek się zastanawia dlaczego ten Internet tak jakoś coraz gorzej chodzi. Na razie styczeń :/ .........
Latka lecą...
darek
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-01-02, 01:52
Lokalizacja: zza góry

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: darek »

liście liście a czemu? a może za dużo ołowiu lub innych metali ciężkich w glebie i temu tak jest. 5 km odemnie jest miejsce płaskie bez drzew gdzie na odcinku 500 metrów żadna sieć nie ma zasięgu. 25 lat temu był tam robiony odwiert, co znależli tego nie wiem ale koło tego otworu nawet trawa za specjalnie nie chce rosnąć
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

zarazie nie myślę o lisicach ;) , poczekamy zobaczymy co wyniknie na wiosnę
pozdrawiam

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: sardo nunspa »

darek pisze: 5 km odemnie jest miejsce płaskie bez drzew gdzie na odcinku 500 metrów żadna sieć nie ma zasięgu. 25 lat temu był tam robiony odwiert, co znależli tego nie wiem ale koło tego otworu nawet trawa za specjalnie nie chce rosnąć
Pewnie gniazdo obcych ;)


Liście potrzebuję ok. miesiąca żeby się rozwinąć
Psychologiczny profil użytkownika wytłumionego przez liście wygląda tak:

1 Tydzień. Internet coś taki jakiś gorszy się wydaje. Zasysanie plików działa ok. ale strony się nie zawsze chcą otwierać za pierwszym kliknięciem, w sumie nawet trudno zauważyć że coś się złego dzieje.

2 Tydzień. Jest znowu gorzej, zasysanie czasem przerywa, w strony musisz klikać po 3-4 razy żeby raczyły się otworzyć. Zaczynasz działać : PING – 8-10% straty – przerywa czasem na chwilę ale przez większość czasu jest ok. Racjonalizujesz sobie – może coś naprawiają, konserwują nadajnik, może coś u mnie, sprawdzasz czy antena dobrze dokręcona, czy skrętka dobrze wpięta. Odpalasz antywirusy itp.

3 Tydzień. Jest już zdecydowanie źle. PING 20-30% straty ssanie przerywa na dłużej. Czasem trzeba 20 razy kliknąć żeby strona się w końcu otworzyła. Kontaktujesz się z dostawcą – „u nas wszystko ok. ale przyjedziemy”.

4 Tydzień. PING ponad 60% straty. Lepiej nie korzystać z Internetu szkoda nerwów.

U mnie wystarczyło, że podnieśli antenę o 50cm i działa. Mam radiówkę 2,4GHz. Podobne objawy będą przy UMTS/HSDPA.
W maju i czerwcu zeszłego roku był wysyp na naszym forum użytkowników walczących w liściastej wojnie – wliczając mnie :( .
Latka lecą...
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

no tak mnie tez to czeka ? , mam antenę na dachu podniesioną na wysokość 1,5 metra ( budynek 1 piętrowy )i w kierunku wycelowanego nadajnika UMTS jest drzewko pomiędzy budynkami ( odległe powyżej 10 metrów ) i latorośle będzie niewiele zasłaniać budynek na wiosnę , czy owe drzewko może zaszkodzić mojemu odbioru skoro jest w bezpiecznej odległości i horyzontalnie jest lekko ponad nim , czy będzie ono miało wpływ ?
pozdrawiam

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Liście - Właśnie to jest to najgorsze co może zakłócać sygnał WiFi/UMTS/HSDPA itp.. Sam z nimi walczyłem, pewnego dnia miałem tak dosyć liści ze wziąłem piłę :cwaniak: i ściąłem jedno drzewo i dwa krzewy i od razu jest lepiej, w domu bez problemu łapię UMTS :zdziwko: a nie tak ja wcześniej, dlatego proponuję od razu wycinać tylko co można i się da, co stoi na przeszkodzie :hyhy: wiadomo życie bez internetu to dla mnie jest nie łatwe :hyhy: Jednak z przyrodą da sie walczyć :super:

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-01-20, 16:44 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-01-20, 16:43 przez SQ08, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: sardo nunspa »

Taaa... jak są na Twoim to sobie możesz wycinać, a jak nie.....
@marcin78 objawy znasz to się przekonasz. Ktoś mieszkający w lesie poradził sobie kupująć tego potwora z Bestpartnera za 600zł
[center]klik [/center]

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-01-20, 16:34 ]
Poprawiono link.
przepraszam za link @bob wydaje mi się, że ten linux więcej mną steruje niż ja nim :zawstydzony:

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-01-20, 21:10 ]
sardo nunspa jesteś przykładem wysokiej, kultury osobistej. :)
Ostatnio zmieniony 2008-01-20, 18:41 przez sardo nunspa, łącznie zmieniany 3 razy.
Latka lecą...
darek
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-01-02, 01:52
Lokalizacja: zza góry

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: darek »

a jeśli to drzewo sąsiada to co? no cóż zawsze może uschnąć z pomocą......... ale ja nic nie sugeruje, gniazdo obcych może coś w tym jest kompas też tam oszukuje
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Akurat w tamtym wypadku krzewy i drzewo znajdowało się na moim terenie :hyhy: to nie było żadnych przeszkód aby usunąc je, fajnie wyglądały miny przechodzący sąsiadów :hyhy: pytali się tylko a tu to co się stało hehe :):)
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Mikolaj211 »

A skoro to mój temat, na dodatek o UMTS, to napiszę odpowiedź plusa na zapytanie kiedy będzie u mnie UMTS. Powiedziałem, że od tego zależy przedłużenie umowy. Po dwóch miesiącach braku odpowiedz ponowiłem zapytanie i po dwóch dniach odpowiedzieli tak:
Plus pisze:Uprzejmie informuję, iż sieć Plus w miejscowości Nakło nie ma planów na chwile obecną uruchomienia technologii UMTS i HSDPA.
Oczywiście jestem realistą i byłem właściwie pewien, że tak odpowiedzą. :dobani:
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: sardo nunspa »

Gdybyś chciał to napiszę jak się zabrać za poszukiwanie 3G. Bierzesz laptop z modemem 3G i zbliżasz się do nadajnika odznaczasz miejsce gdzie zapaliła się lampka 3G na modemie następnie miejsce gdzie można się połączyć z UMTS/HSDPA. Oglądasz mapę i decydujesz warto czy nie. Najmocniejsza antena na rynku to ta za 600 zł z Bestpartnera. I musisz pamiętać, że gdy BTS z 3G jest obciążony wywala tych, co są najdalej.

Skoro @marcin78 łapie z 18 na dookolnej i zrywa a na kierunkowej z Dipola nie zrywa, teren taki sobie i jeszcze gniazdo obcych po drodze :rotfl2: . A przecież są i tacy co z dwóch kilometrów nie mogą się połączyć

Jednym słowem niezbadane są zasięgi UMTSowe
Latka lecą...
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Mikolaj211 »

sardo nunspa, ale niestety nie mam modemu 3G. Gdyby była szansa na to, że będę miał, o bym kupił. I właśnie nie wiem, jak będę chciał przedłuży umowę, czy wziąć 2GB limitu, czy nowy modem.... Chyba lepszy będzie większy limit, bo jak zrobią u mnie 3G (na pewno nie prędko), to można kupi modem. A tak będę z nowym modemem, a jak pojawi się HSDPA, to 1Gb jest śmieszny (2Gb tez malutko, ale zawsze lepiej). Co Wy o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Według mnie to 30 KM to dużo, ale kto wie, może się uda, ale do tego na pewno potrzebna jest bardzo dobra i mocna antena, ta za 600 zł z Best Partnera wydaję się być odpowiednia, ale czy to w ogóle ma sens, nigdy nie słyszałem aby komuś udało się z 30 km UMTS ściągnać, ale zawsze warto spróbować, obyś tylko nie miał po drodze jakiś gniazd :kijem: obcych :hyhy: bo ja widać z doswiadczenia ci obcy jednak bardziej mogą szkodzić na zasieg niż liscie :szok: !

Pozdro:D
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

zabawne :hyhy: łapie umts i szczątkowo HSDPA
tym cackiem a tamtą parapetówką też :cfaniak:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-16-2 ... _A7036.htm

ale ta za 600 zeta mnie przestraszyła :zdziwko: czemu by nie sprawdzić ale coś czuje ze bym był bardzo zdziwiony co do jej mocy :hyhy:
pozdrawiam

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Marcin78 a jesteś pewien, że to na pewno łapiesz sygnał z 18 km? Kto wie może bliżej uruchomiono stację UMTS/HSDPA i to dlatego tak jest :) Bo nie raz zanim sieć poinformuję, że jest NodeB to trwa, hehe coś jak u mnie w Niemczech E-Plus mówi, że na razie buduję sieć HSDPA i nic a nic potwierdza, że jest gdzie kolwiek dostępna a ja mam u siebie od paru miesiącu HSDPA :cwaniak: , może u ciebie też uruchomiono stację tylko nie ma nigdzie info o tym :hyhy:
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

raczej wiem od bok i własnego doświadczenia (antena Dipol biegałem po całym pokoju :cfaniak: i starałem sie wyłapać pośredni kierunek ) i wyszło z bok miałem telefon w sprawie zrywania połączeń :zdziwko: i dostałem odpowiedz taką ze sie wpieniłem
cytuje :
jest pan za daleko do stacji BTs w Grodzisku Mazowieckim z odległości 18km i może pan łapać siec 3G ale szczątkowo i ono nie będzie stabilne przez co będą zrywać połączenia , przykro mi i etc ......... :niepewny: no co miałem zrobić dostałem piany i mówię cwaniakowi z działu technicznego ze dam rade złapać UMTS :hyhy: ze nie mam zamiaru płacić 120 za EDGE w które predkosc nie przekracza 3KB/s :szok: jak to nie pomoże to skarga do UKE :typa zatkało :ok:

sprawdzone łącze w Speedtest
Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)
edit:
a myślę że tą panelówką miał bym jak za pan brat :P korci mnie :hyhy:
pozdrawiam

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Czyli jednak widać, że to jest możliwe, hmm coraz bardziej mi się wydaję, że z tą anteną za 600zł powinno z 30 km ściagnać UMTS :cwaniak: , tylko gorzej jak będzie wiosna i lato...pojawią się liście hehe :)
Marcin78 jakie masz pingi?
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

Obrazek

za wcześnie sie cieszyłem , właśnie mi zrywa :cry: , pada i wieje :/
skusze sie na panelówkę z 20dBi :hyhy:

edit:
a zapomniałem dodać ta owa panelówka staniała szarpną ją za 480 zł :hyhy:

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: SQ08 »

Jakby nie było to 20 dbi panelówka za 480PLN hmm nie jest tak drogo, a to dobra inwestycja na przyszłość tymbardziej, że za niedługo będzie wiosna i wspominane wcześniej liscie. Taka antena mogłaby teraz polepszyć sygnał i ustabilizować, a na wiosne i lato jakoś potrzymać UMTS/HSDPA :)
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: Mikolaj211 »

Ja bym musiał wyda trochę więcej kasy - nowy modem i antena, to na pewno więcej niż 1000zł... Wcale jednak nie ma gwarancji, że złapał bym UMTS... Zobaczcie na pierwszą stronę, tam jest mapa. 30km ode mnie jest śladowy UMTS. A gdzie nadajnik - nie wiem (próbowałem szuka, ale mi nie wyszło)... W kwietniu i maju będę przez to miejsce mógł bardzo często przejeżdżać. Może do tego czasu będę miał jakiś telefon, albo modem z UMTS, więc mógłbym sprawdzi, czy to nie jest pic na wodę...
Awatar użytkownika
marcin78
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-11-04, 18:23
Lokalizacja: B?onie

Re: Możliwy UMTS z 30 km??

Post autor: marcin78 »

test wykonany teraz
Download: 1595 kbps (199.4 KB/s)
Upload: 351 kbps (43.9 KB/s)
:cwaniak: ciekawe jak dalej pójdzie
pozdrawiam

[ Dodano: 2008-01-21, 16:44 ]
Mikolaj211 mieszkasz w Nakło (wieś ) oddalona od Tarnowskich Gór tak ?? wiec do Tarnowskich gór masz z 4 km a do nadajnika UMTS Plusa i Ery masz z 5.5 km
Obrazek
więc sięgniesz :hyhy:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez marcin78, łącznie zmieniany 1 raz.

Download: 1025 kbps (128.1 KB/s)
Upload: 321 kbps (40.1 KB/s)

ODPOWIEDZ