Huawei E173 + antena zewnętrzna

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Witam. Dziś wypatrzyłem na wikipedii taką informację:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_ ... ons_System
Usługi i zalety systemu UMTS
szybki dostęp do Internetu (od 384 kbps do 14,4 Mbps) – przy użyciu technologii MIMO – Multiple Input Multiple Output do 21 Mbps
---------
Czy to oznacza, że jeśli zmienię modem na "szybszy" to będę miał większą prędkość?
Mam teraz abonament w Orange Free + szczęśliwe godziny + modem Huaweii E173
Aktualnie osiagam prędkości: DLS ok. 800 KB/s i ULS 150 KB/s (tak podaje topnetinfo)
Dziękuję za pomoc i wyjaśnienie.
Ps. Od wielu miesięcy - odkąd odkryłem program Top Net Info - łaczę się przez niego i bardzo go sobie cenię i ON pokazuje, że nawiązał połączenie HSPA.
W razie niejasności proszę o dodatkowe pytania.
Pozdrawiam.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: krystianb »

dobrygosc2 pisze:Czy to oznacza, że jeśli zmienię modem na "szybszy" to będę miał większą prędkość?
Mam teraz abonament w Orange Free + szczęśliwe godziny + modem Huaweii E173
Aktualnie osiagam prędkości: DLS ok. 800 KB/s i ULS 150 KB/s (tak podaje topnetinfo)
:szok: Chcesz mieć szybszy net to zmieniaj modem, teraz wyciągasz 6.4Mb/s na modemie który posiadasz to już praktycznie granica. Jak masz dużo kasy to kup HSPA DC (do 42 Mb/s)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Skąd masz pewność, że BTS w Grabniku obsługuje HSPA DC?

Poproszę o wskazówkę, jaki modem kupić - najchętniej z gniazdem na antenkę zewnętrzną.

Ponadto jak tutaj na forum wyczytałem, Orange chyba pozakładał albo może to zrobić jakieś ograniczenia prędkości. Mój abonament to ORANGE FREE 39 - i coś mi się przypomina, że wyższe prędkości są dostępne tylko dla droższych abonamentów.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: krystianb »

dobrygosc2 pisze:Skąd masz pewność, że BTS w Grabniku obsługuje HSPA DC?
Cała sieć zbudowana przez Networks! powinna obsługiwać. Na pewno t-mobile po przebudowanie na każdej stacji ma DC, wydaje mi się, że orange też.
dobrygosc2 pisze:Mój abonament to ORANGE FREE 39 - i coś mi się przypomina, że wyższe prędkości są dostępne tylko dla droższych abonamentów.
A to tego już nie wiem.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Na allegro modemy HSPA DC cenowo "chodzą" po ponad 500 PLN. To dużo. Natomiast taki E3131 jest zdecydowanie tańszy i chętnie go zakupię - jeśli ON zapewni mi prędkości:
21,6 Mbps HSDPA download / 5,6 HSPA+ upload
---
Proszę o informację w jaki sposób mogę sprawdzić obecną dostępną prędkość z tego BTS-a.
Może wysłać jakąś komendę AT z aktualnego modemu? Czy jednak muszę zakupić E3131 by móc to sprawdzić?
Mówiąc inaczej - chcę mieć 100% pewność, że nowy modem zapewni mi szybsze transfery - bo inaczej nowy modem nie jest mi potrzebny - myślę.
Dziękuję.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: krystianb »

dobrygosc2 pisze:Proszę o informację w jaki sposób mogę sprawdzić obecną dostępną prędkość z tego BTS-a.
Może wysłać jakąś komendę AT z aktualnego modemu?
Nie ma na to innego sposobu niż szybszy modem. HSPA+ będzie na bank.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Właśnie rozmawiałem z konsultantem z Orange. ON twierdzi, że w Grabniku jest w tej chwili tylko standardowy nadajnik 3G i max prędkość to 7,2 MB/s.
Skoro jednak twierdzisz inaczej, spróbuję pożyczyć szybszy modem do sprawdzenia.
Ps. A jakimś smartfonem czy innym wynalazkiem da się to sprawdzić - bez kupna lub pożyczania modemu...?
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

Na allegro modemy HSPA DC cenowo "chodzą" po ponad 500 PLN
Nie przesadzaj Widziałem kilka ofert 200-300zł za E398 Sam kupiłem okazyjnie nowy za niecałe 130zł Musisz częściej sprawdzać
dobrygosc2 pisze:max prędkość to 7,2 MB/s
Albo Orange cofa się w rozwoju albo konsultant prosto z ulicy
dobrygosc2 pisze:nowy modem zapewni mi szybsze transfery
Nie zapewni tylko umożliwi a to jest różnica
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: wojteks »

dobrygosc2 pisze:jeśli ON zapewni mi prędkości:
To teoretyczne osiągi modemu, w praktyce różnie bywa. Jednak nawet w sprzyjających warunkach nie liczyłbym na więcej niż 16Mbps download.
Nie pomagam na PW!
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Chyba się skuszę na E3131 - kosztuje z wysyłką 105 PLN; gwarancja 24 msc. 16MBps download w zupełności mi wystarczy - teraz osiągam ok. 700 KB/s, więc podczas ostatniej nocy pobrał mi prawie 17GB danych. Sprzedałbym też mój obecny E173U2 - więc tak dużo nie musiałbym na to wydawać.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2 pisze:16MBps download w zupełności mi wystarczy
Myślisz że jak zmienisz modem to z 5,6Mb/s skoczy ci na 16Mb/s?
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Andrzejz78 pisze:Myślisz że jak zmienisz modem to z 5,6Mb/s skoczy ci na 16Mb/s?
TAK - tak właśnie pomyślałem. Skoro ma być inaczej to po cholerę miałbym inwestować w sprzęt nie dający mi żadnych korzyści?
Jeśli modem nie zapewni podwyższenia prędkości - to ja już nic nie rozumiem z dzisiejszych wypowiedzi w tym temacie. Sorry.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: wojteks »

dobrygosc2 pisze:TAK - tak właśnie pomyślałem.
Błąd, prędkość modemu w żaden sposób nie gwarantuje większej przepustowości łącza. To internet mobilny i nawet mając modem HSPA+ nie musi sie takich prędkości osiągać a jeżeli dziś taka była to jutro wcale nie musi być.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: krystianb »

dobrygosc2 pisze:Jeśli modem nie zapewni podwyższenia prędkości - to ja już nic nie rozumiem z dzisiejszych wypowiedzi w tym temacie. Sorry.
Zapewni w identycznych warunkach (jeśli jeszcze łącze btsa ma zapas, pomijam też kiepskie warunki bo masz u Ciebie są raczej dobre) Niestety wróżyć co będzie jutro nie ma jak.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2 pisze:Jeśli modem nie zapewni podwyższenia prędkości
Już pisałem że tylko umożliwi jeśli warunki sieciowe pozwolą tak jak pisał krystianb,

Inwestować w sprzęt jednak warto Ostatni zastanawiałem się nad zakupem E3131 lub E398 i za namową kolegów z forum wybrałem ten drugi LTE nie mam(jak na razie) ale w 3G ten modem lepiej się sprawuje niż dotychczasowy E353 Jest znacznie czulszy od starego co ma znaczenie w pewnych warunkach Zmiana z modemu HSDPA/HSPA na modem HSPA+ powinna poprawić pingi i prędkości choć tu nie ma reguły
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Witam. Proszę o wskazówki:
1. Jak sprawdzić za pomocą Top Net Info - wpisując mu jakąś komendę AT - maksymalną prędkość mojego BTS-a (dostępną dla użytkownika)?
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2 pisze:maksymalną prędkość mojego BTS-a
Do tego służą speedtesty

Teoretycznie HSPA+ ma do 21Mb/s a HSPA+ DC ma do 42Mb/s
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: key »

Andrzejz78 pisze:Do tego służą speedtesty
Speedtesty sluza do robienia kasy na reklamach wyswietlanych na tych stronkach. Zeby sprawdzic szybkosc polaczenia z BTSem, musial bys miec serwer podpiety do BTSa. W przeciwnym wypadku sprawdzisz tylko, maksymalna szybkosc waskiego gardla.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: YaHooo »

dobrygosc2 pisze:maksymalną prędkość mojego BTS-a (dostępną dla użytkownika)?
W zasadzie dla pewnych modemów można zrobić coś podobnego. Można odczytać QoS wynegocjowany. Będą tam maksymalne prędkości UL/DL. Możesz sprawdzić ten program http://www.nerve.org.za/mdma/
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

YaHooo pisze:QoS
Czyli ograniczenie do którego mało kto dochodzi bo sieć najczęściej jest zapchana ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: YaHooo »

Andrzejz78 pisze:Czyli ograniczenie do którego mało kto dochodzi bo sieć najczęściej jest zapchana ;)
Ale koledze chodziło o:
dobrygosc2 pisze:maksymalną prędkość mojego BTS-a (dostępną dla użytkownika)?
Więc chyba pasuje :cwaniak:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

Według mnie to pytanie jest nie do końca precyzyjne bo prędkość dostępna to taka jaką się ma lub może mieć Do QoS mało kto dociąga ale nie ma co się czepiać szczegółów ;)
YaHooo pisze:Więc chyba pasuje
Teoretycznie tak lecz ja bym pozostał przy realnych maksymalnych prędkościach
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: YaHooo »

Andrzejz78 pisze:Teoretycznie tak lecz ja bym pozostał przy realnych maksymalnych prędkościach
To tego nie da się odczytać z modemu, to trzeba sprawdzić doświadczalnie ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Panowie, Panowie - już wyjaśniam. Wczoraj mi chodziło o to, żeby za pomocą modemu aktualnego E173u-2 sprawdzić czy może szybciej chodzić mi net - przed zakupem szybszego urządzenia. Może nie zapytałem o to wprost - ale bałem się Was.
Wczoraj wieczorem jednak "wyrwałem" nówkę E3131 - dokładnie z tej aukcji - myślę, że to była okazja: http://alle[gdzie kupiłeś Twoja sprawa]
80 PLN z wysyłką za praktycznie nowy modem na gwarancji. Jak przyjedzie to dam tutaj znać i oczywiście poinformuję, czy wzrosła, czy też nie prędkość pobierania danych.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2013-04-29, 16:40 przez dobrygosc2, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2, Trzeba było tak od razu pisać ;)
dobrygosc2 pisze: ale bałem się Was
Ale my nie gryziemy
dobrygosc2 pisze:E3131
Najprawdopodobniej net będzie chodził szybciej (HSPA+) a pingi powinny być niższe
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

Modemik dojechał nowiutki - pachnący fabryką. Oto wyniki testu z dziś - dnia 02.05.2013 - godz. 15:56. Nie włożyłem jeszcze złącza od antenki zew. - ale z tego co widzę - Ona chyba nie jest teraz konieczna...?

Natomiast w Top Net Info:
Parametry połączenia:
Orange HSPA++
Ps. Jak tutaj można wkleić obrazek z lokalnego komputera - Screena z TopNetInfo...?

Obrazek

[ Dodano: 2013-05-02, 16:04 ]
Tutaj screeny z poprzednich testów:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=447230#447230
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2 pisze:Jak tutaj można wkleić obrazek z lokalnego komputera
Musisz wrzucić np. na imageshack i dopiero podać linka
dobrygosc2
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-15, 16:58
Lokalizacja: 22-440 Majdan Wielki

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: dobrygosc2 »

@Andrzejz78 a odnośnie nowego modemu? Zobaczymy ile GB uda się pobrać w nocy...?
Zastanawiam się jeszcze jaka jest maksymalna prędkość w mojej lokalizacji - czy mój BTS obsługuje HSPA DC+ 42 MB/s.
Z drugiej strony myślę sobie, że wystarczy mi to co mam teraz - chyba, że zmienię zdanie - bo jak wiadomo Człowiek przyzwyczaja się do luksusów - takim można chyba nazwać szybki Internet.

[ Dodano: 2013-05-02, 17:36 ]
A...... jeszcze jedno - mój obecny E173 U2 - za kilka dni będę wystawiał na sprzedanie - zauważyłem, że modemy, które mają dopisek - DZIAŁA Z AERO2 - osiągają nieco wyższą cenę - coś sobie przypominam, że z rok temu "uzdatniałem" mój modem, by obsługiwał karty SIM Aero2 - ale nie pamiętam już co robiłem - mam wprawdzie kartę SIM Aero2 - ale nie mogę sprawdzić gdyż do najbliższego BTS-a mam 15km.
DA się jakoś sprawdzić, czy mój E173 U2 - obsługuje Aero2?
Dziękuję. Pozdrawiam.
Mam Orange Free na abonament. Jestem z niego zadowolony. Ok. 01.09.2012 postawili nadajnik UMTS w pobliskiej miejscowości Grabnik i i prędkości skoczyły: z EDGE na HSPA++
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Piotrek24 »

dobrygosc2 pisze:Zastanawiam się jeszcze jaka jest maksymalna prędkość w mojej lokalizacji - czy mój BTS obsługuje HSPA DC+ 42 MB/s
Myślę że spokojnie obsługuje popatrz na ten niski ping. Test, który przeprowadziłeś wygląda bardzo obiecująco pod względem prędkości i pingu jak na czas jego przeprowadzenia. A ile danych pobierzesz w nocy to zależy jak bardzo będzie obciążony twój Node B.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E173 + antena zewnętrzna

Post autor: Andrzejz78 »

dobrygosc2 pisze:czy mój BTS obsługuje HSPA DC+ 42 MB/s
Jeśli ma trzy nośne to tak
ODPOWIEDZ