Huawei E5377 internet mobilny Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wujek.włodek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-18, 13:09
Lokalizacja: Zewsząd.

Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: wujek.włodek »

Cześć.

Posiadam Huawei e5377 w sieci Play, wymuszony tryb ręczny i tylko LTE. Czytałem trochę o zabezpieczaniu internetu, i generalnie to co laik jak ja, może zrobić to tyle zapamiętałem:

1. Wyłączenie emulowania SSID (nasza sieć się nie wyświetla w dostępnych)
2. Filtrowana lista urządzeń MAC (tylko zadeklarowane urządzenia MAC w ustawieniach WIFI mogą się z modemem połączyć - teoretycznie)

ale doszedłem do wniosku, że w sumie WIFI to w ogóle nie potrzebuje, telefon ma własny internet LTE a innych urządzeń nie posiadam.

Czy jest możliwość w powyższym modemie całkowicie wyłączyć możliwość komunikowania się z nim innych urządzeń przez WIFI? (mam namyśli takie dobre-niedobre zabezpieczenie modemu przed np sąsiadem, który może się włamać) w końcu połączenie jest po kablu USB.

Czy takie zabezpieczenie byłoby skuteczne czy to tylko pic na wodę, eksperci złamią i to?

Czy do wymienionych przeze mnie zabezpieczeń (2) i oczywiście dobrze skonfigurowanego Firewalla dodalibyście jeszcze jakieś zabezpieczenia sprzętowe/programowe aby ochronić swój internet mobilny?

Bardzo dziękuje za wszelkie konstruktywne uwagi/propozycje, pozdrawiam :zdrowko:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: wojteks »

wujek.włodek pisze:Czy takie zabezpieczenie byłoby skuteczne
Odpuść filtrowanie MAC i ukrywanie SSID, daj mocne hasło WPA2-PSK i zapomnij że ktoś się włamie.
Nie pomagam na PW!
wujek.włodek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-18, 13:09
Lokalizacja: Zewsząd.

Re: Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: wujek.włodek »

Mocne hasło WPA2-PSK jasna sprawa, a nie da się wyłączyć WIFI (WLAN?) całkowicie jeśli z niego nie korzystam wcale? Patrzyłem w ustawieniach Mobile WIFI, jest przycisk włącz wyłącz ale czy się świeci czy jest nieaktywny to WLAN jest aktywny...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: YaHooo »

wujek.włodek pisze: Czy takie zabezpieczenie byłoby skuteczne czy to tylko pic na wodę, eksperci złamią i to?
Wyłączenie rozgłaszania SSID, blokada MAC, szyfrowanie WEP jest bardzo proste do złamania. I tu wcale nie potrzeba eksperta od testów penetracji. Są do tego kombajny. Włączasz i w zależności od tego jaki masz ruch w sieci po 1 do kilu godzin masz załamane WEP...
wujek.włodek pisze:a nie da się wyłączyć WIFI (WLAN?) całkowicie jeśli z niego nie korzystam wcale?
Pytanie skąd by urządzenie miało wiedzieć kiedy włączyć WLAN? Takich rzeczy nie robi się. Albo sieć WiFi jest włączona na stałe, albo nie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
wujek.włodek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-18, 13:09
Lokalizacja: Zewsząd.

Re: Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: wujek.włodek »

YaHooo pisze:Pytanie skąd by urządzenie miało wiedzieć kiedy włączyć WLAN? Takich rzeczy nie robi się. Albo sieć WiFi jest włączona na stałe, albo nie.
No ja pytam oczywiście jak wyłączyć WLAN na stałe.
Np. w moim poprzednim modemie, Huawei e586 Mobile WIFI/Ustawienia WLAN jest opcja Wyłącz właśnie, a w standardowym Mobile WIFI do E5377 tej opcji nie widzę,

stąd pytanie:

1/ czy mogę do edycji ustawień tego modemu użyć jakiegoś dobrego programu alternatywnego? Możecie coś polecić?
2/ wiecie może jak w modemie e586 ustawić na sztywno hspa+? (jest tam w ustawieniach tylko "3G only", "3G preferuj", "GPRS" a ja chciałbym ustawić hspa+ czyli jeśli dobrze rozumiem "H" (bo mam w Playu "4G "nielimitowane")

Nawet nie wiem gdzie tego szukać stąd proszę o pomoc albo nakierowanie chociaż :facepalm:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5377 internet mobilny Play

Post autor: YaHooo »

wujek.włodek pisze:1/ czy mogę do edycji ustawień tego modemu użyć jakiegoś dobrego programu alternatywnego? Możecie coś polecić?
Takie routero-modemy trzeba konfigurować przez panel www. Innej opcji po prostu nie ma.
wujek.włodek pisze:wiecie może jak w modemie e586 ustawić na sztywno hspa+?
Samego HSPA+ nie wymusisz. Możesz tylko włączyć 3G. Sieć w przypadku bezczynności wymusza przejście z trybu HSDPA+/HSDPA do czystego UMTS'u. Jedyne co można zrobić to w tle zapuścić pingowanie jakiegoś serwera odpowiednio dobraną paczką raz na sekundę. Wtedy będziesz miał ciągły transfer i nie będzie Cię zrzucać.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ