Jak działa ten sprzęt.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

Witam!

Bo ostatnio "zapisałem" się do innej sieci i admin założył mi zupełnie inny sprzęt niż poprzedni.

Otóż teraz mam taką antenę kwadratową jak i wcześniej od której odchodzi taki kabel zwykły jak od anteny telewizora. Ten kabel mam z 20cm i zaraz wchodzi do takiej skrzyneczki małej przy antenie. Z tej skrzyneczki wychodzi potem już inny kabel. Jest to zwykły kabel sieciowy który biegnie już do mojego kompa i wsadzony jest do karty sieciowej... Oczywiście podrodze jeszcze wchodzi do takiej złączki do której przez specjalne urządzenie podobne do zasilacza doprowadzany jest prąd.

Dodam jeszcze że to jest w 5GHz a poprzednio miałem chyba 2,4GHz i całość była puszczona tym kablem jak od telewizora aż do karty radiowej.

Co to za sprzęt i jak on działa? Głównie intryguje mnie ta skrzyneczka przy antenie... Co ona robi? Bo dotychczas spotkałem się tylko z dwoma zestawami:
antena+acces point oraz antena + karta sieciowa...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: YaHooo »

Tomahawk pisze:Ten kabel mam z 20cm i zaraz wchodzi do takiej skrzyneczki małej przy antenie.
Moim skromnym zdaniem to jest właśnie Acces Point w trybie Client.
Tomahawk pisze:Oczywiście podrodze jeszcze wchodzi do takiej złączki do której przez specjalne urządzenie podobne do zasilacza doprowadzany jest prąd.
To jest tak zwane zasilanie poprzez kabel sieciowy (>PoE<). Access Point jest zasilany przez kabel sieciowy, aby nie ciągnąć dodatkowego kabla na dach.
Tomahawk pisze:Dodam jeszcze że to jest w 5GHz a poprzednio miałem chyba 2,4GHz
Te 5GHZ to wi-fi w trybie a, zaś 2.4GHz to tryb b lub g.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: morion »

Ja bym się cieszył, że masz teraz linka w 5GHz:) w tej skrzynce oczywiście jest AP w trybie klienta zasilany po skrętce tak jak pisał mój poprzednik:) Takie rozwiązanie daje lepszą wydajność i lepsze zarządzanie siecią przez providera:)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

No ja się cieszę bo internet chodzi bez porównania lepiej...

Tylko jedno mnie jeszce martwi..

Bo pingi do wp.pl mam gdzieś 35-60ms średnio ale i tak różnie się wahają...
Do hosta 192.168.0.1 (to jest ten co wpisany w TCP/IP) mam pina 1ms więc wynika z tego że admin ma takie słabe łącze... Czy aby na_pewno? Skoro kupuje duża przepustowość to tepsa powinna dać mu na lepszych kablach/światłowodach i do lepszej centralki i ping powinien być z 20-30ms...

Szkoda że tak nie jest...
Ale dziwi mnie fakt że jak zapinguje np. do 192.168.8.1 to już pina mam 0-120ms i właśnie <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy to jakoś mi nie opóźnia bo jeden z programów wskazał mi tracerouta właśnie przez 192.168.8.1

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2008-05-10, 00:09 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-05-09, 23:09 przez Tomahawk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

Tomahawk pisze:Skoro kupuje duża przepustowość to tepsa powinna dać mu na lepszych kablach/światłowodach i do lepszej centralki i ping powinien być z 20-30ms...
To raczej nie dziala w ten sposob. Raczej jest tak: jesli masz dobre warunki techniczne to ci damy wieksza przepustowosc, jak nie to spadaj. Poza tym ping nie zalezy od przepustowosci.
A jak juz mimo wszystko ma ta wieksza przepustowosc to tak mozna ja zapchac podlaczajac wiecej klientow.
Tomahawk pisze:Ale dziwi mnie fakt że jak zapinguje np. do 192.168.8.1 to już pina mam 0-120ms i właśnie <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy to jakoś mi nie opóźnia bo jeden z programów wskazał mi tracerouta właśnie przez 192.168.8.1
Tzn widac jest to inny segment sieci operatora - inna podsiec.
A jesli tracert idzie czasem przez nia a czasem nie to moze znaczyc, ze operator ma jakis loadbalancing. A to z kolei moze oznaczac, ze faktycznie jest troche przypchany, jesli czasem puszcza tedy a czasem inna droga.
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

Tzn. Nie wiedziałem że jest w konsoli takie coś jak tracert i instalowałem specjalnie programy do sprawdzenia trasy... I jeden program wskazywał stale że sygnał leci przez 192.168.8.1

Ale teraz sprawdzam komendą tracert w windowsie i potwierdza się to że sygnał leci przez 192.168.8.1 i czasami tam mocno zwalnia... co to może oznaczać?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

Ok, juz rozumiem :)
W kazdym razie moim zdaniem oznacza to tyle, ze sprzet lub infrastruktura operatora nie wyrabia przy takiej ilosci uzytkownikow.
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

A teraz chce podzielić łącze... To czy mogę tak zrobić że podłącze router wifi bezpośrednio pod antenę zamiast tej skrzyneczki czy muszę podłączyć ten router do tego kabla sieciowego co normalnie idzie do kompa?
przemek20011
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 429
Rejestracja: 2008-03-15, 17:47
Lokalizacja: okolice krosna

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: przemek20011 »

Tomahawk pisze:A teraz chce podzielić łącze... To czy mogę tak zrobić że podłącze router wifi bezpośrednio pod antenę zamiast tej skrzyneczki czy muszę podłączyć ten router do tego kabla sieciowego co normalnie idzie do kompa?
Nie możesz wyłączyć zasilania bo nie będziesz miał internetu, więc musisz podłączyć AP do kabla idącego do twojego kompa. Musisz również pamiętać o wpisaniu odpowiedzich danych od dostawcy w porcie WAN routera oraz skopiowaniu adresu MAC. :]
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

Nierozumiem.

Ja niechce wyłączać zasilania tylko zamiast tego niby AP na górze podłączyć router i internet zapodać przez wifi do pc/laptopa.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

Lepszym rozwiązaniem jest podłączyć router do kabla sieciowego, który teraz idzie do kompa. Podłączanie routera pod antenę w pewnych sytuacjach jest możliwe (czyt. dla pewnych routerów), ale to głębsza i droższa sprawa. Nie ma co kombinować.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: ja.michal »

A ja się podepnę do tematu odnośnie 5GHz. ;)
Jakie są prędkości faktyczne na 5GHz? Na WiFi po domu niestety nie wyciągam więcej niż 2MB/s. Chciałem zrobić dysk sieciowy/mini serwer, żeby wszystkie komputery miały dostęp do danych i drukarek niezależnie od tego czy któryś jest włączony. Zastanawiałem się nad daniem AP na 5GHz do tego co mam. Głównie chodzi mi o szybsze połączenie bezprzewodowe jednego komputera. No ale to nieistotne. ;)
To tak na koniec ile wyciągacie koleżanki i koledzy na 5GHz po sieci wewnętrznej? Teoretycznie pasmo jest szersze więc powinno się więcej paczek pomieścić.
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

Aporpo tego routera to chodzi o odkręcaną antenę? Całkiem tanie są takie routery.

Może ktoś przybliżyć tą sprawę? Chce mieć jak najmniejszą stratę szybkości a podłączanie tylu urządzeń troche jednak chyba "boli"
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: ja.michal »

Jak masz podłączony teraz komputer? Kablem Ethernet? Jeśli tak to kupujesz router, podłączasz kabel Ethernet do portu WAN i działa. ;) Jeszcze potem konfiguracja wifi ewentualny mac clone i koniec.

Mniej więcej taki schemat będzie.

Obrazek


Nie musisz nic z anteną kombinować. W tej skrzynce jest AP właśnie dlatego, żeby był jak najkrótszy kabel antenowy, żeby była maksymalna jakość sygnału.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

ja.michal pisze:To tak na koniec ile wyciągacie koleżanki i koledzy na 5GHz po sieci wewnętrznej?
Zależy czy mówisz o 802.11a czy 802.11n. Jeśli 802.11a to żadnej rewelacji się nie spodziewaj - 54Mbps half-duplex, czyli ta sama sytuacja co 802.11g, maksymalnie można osiągnąć coś w okolicach 3MB/s.
802.11n 5GHz nie znam w ogóle.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: ja.michal »

No to chyba nie będę się bawił w 5GHz. AP najwyżej kupię i zrobię most z tym routerem co jest, żeby wszystkie kompy widziały ten dysk sieciowy i tyle.
Swoją drogą to 802.11n 5GHz to pewnie większy koszt już. Ten w "a" nie jest tak drogi jeszcze ale widzę, że sensu nie ma.
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

A jaki router wifi mi polecacie?

Zależy mi żeby nie był zbyt drogi i żeby w domu sygnał był ok i żeby to wszystko śmigało...

A i jeszcze jedno pytanie... Jak nie zrobie w routerze opcji klonowania mac adresów to moje 2 kompy w tej głownej sieci nadal będą widoczne jako jeden?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

Tomahawk pisze:A jaki router wifi mi polecacie?
Po domu chcesz rozsyłać na 2,4GHz? Jeśli tak to WRT54GL.
Tomahawk pisze:Jak nie zrobie w routerze opcji klonowania mac adresów to moje 2 kompy w tej głownej sieci nadal będą widoczne jako jeden?
Jak nie zrobisz to najpewnej nie będzie działać ;) Ale generalnie router będący bramą internetową (czyli NATujący) maskuje kompy za sobą.
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Tomahawk »

No myślę że będzie działać bo do sieci mogę podłączyć defakto każdego kompa... z różnymi kartami sieciowymi...

A myślisz że po domu opcja 5GHz będzie korzystnniejsza/tańsza/lepsza?

A ten wrt54gl Ma na ethernet 100Mbit i na wifi 54Mbit czy się mylę?

Acha i jak karta wifi pod usb to jaka najlepsza?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak działa ten sprzęt.

Post autor: Jo_gurt »

Tomahawk pisze:A myślisz że po domu opcja 5GHz będzie korzystnniejsza/tańsza/lepsza?
W domu raczej nie warto wydawać kasy na 5GHz. Tańsze na pewno nie jest. Jedyna przesłanka to by była jakbyś miał BARDZO zasyfiony eter w oklicy - na tyle, że nawet na małe odległości w domu średnio by 2,4GHz działało.
A ten wrt54gl Ma na ethernet 100Mbit i na wifi 54Mbit czy się mylę?
Tak jest. Pamiętaj tylko, że ethernet jest full duplex a wifi half duplex.
ODPOWIEDZ