UMTS - potrzebne informacje

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kpietak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-18, 22:09
Lokalizacja: Jaworzno

UMTS - potrzebne informacje

Post autor: kpietak »

witam wszystkich forumowiczów,
wydaje mi sie że przeszukałem całe google - własnie trafił mnie szlag bo nie potrafie nigdzie znaleźć tej informacji - mianowicie:

jaka maksymalna moc ma ruchoma stacja czyli telefon w UMTS ???
znalazlem tylko mase artykułów o regulacji mocy - jak to jest mozliwe ze ani na stronie producenta telefonu nie ma szczegolowych danych o ich wyrobach i ze informacje na temat UMTS sa w necie tak malo szczegolowe :/
jesli ktos wie to prosilbym o odpowiedz
pozdrawiam
Krzysiek

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2008-08-18, 23:21 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-08-18, 22:20 przez kpietak, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarek no.1

Re: UMTS - potrzebne informacje

Post autor: Jarek no.1 »

kpietak pisze:jaka maksymalna moc ma ruchoma stacja czyli telefon w UMTS ???
Cytat:
"Fale radiowe emitowane przez telefony GSM osiągają moce szczytowe dochodzące do 2W, natomiast dla amerykańskich analogowych telefonów dochodzą do 3,6W. Pozostałe cyfrowe mobilne technologie, takie jak CDMA i TDMA mają mniejszy pobór mocy, zwykle poniżej 1W. Maksymalna moc wyjściowa telefonu komórkowego jest określana przez normy ustalane przez odpowiednie agencje w każdym kraju. W większości przypadków, telefon komórkowy oraz stacja bazowa dopasowują moc do panujących warunków (jakości sygnału, siły sygnału, otoczenia w jakim znajduje się telefon, etc)."

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wp%C5%82yw ... na_zdrowie
kpietak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-18, 22:09
Lokalizacja: Jaworzno

Re: UMTS - potrzebne informacje

Post autor: kpietak »

dziekuje Jarku,
tak tez myslalem ze moc w CDMA na pewno nie przekracza 1 W tak jak i w GSM 1800 stad tez zasieg UMTS i GSM 1800 jest zblizony (rzedu 8km)
ale czy znasz moze jakies odnoscniki do szczegolowej specyfikacji telefonu tudziez opisu specyfikacji standardu UMTS/CDMA/WCDMA bazujacego na IMT 2000 gdzie bylyby podane LIMITY mocy dla UMTS (telefon i stacja NodeB) - limity mocy maxymalnej.
z tego co ustalilem to nadajniki NodeB maja moc rzedu 30 - 45 W (podobnie jak GSM 900 - 20-40W na sektor) lecz w przypadku GSM 900 max moc BTS moze wyniesc 320W (do specyfikacji standardu GSM900/1800 mam dostep) podobnie jak moc stacji ruchomej w GSM to max 20W (obecnie chyba nigdzie nie uzywane) zdazaly sie wersje samochodowe GSM 900 pracujace na 8W - bo wszystkie kieszonkowe urzadzenia maja limit 2W - o czym wszyscy wiemy.
ale jakie sa klasy/limity mocy w UMTS tego wlasnie nie udaje mi sie <font color="#FF00FF"><b>»»znaleźć««</b></font> :/
pozdrawiam
Krzysiek

[ Komentarz dodany przez: Jaco: 2008-08-19, 08:54 ]
Forum popiera akcję: "Pisz poprawnie po polsku" - czyli m.in. zaczynanie zdań wielką literą i sprawdzanie błędów przed wysłaniem wiadomości.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTS - potrzebne informacje

Post autor: YaHooo »

kpietak pisze:ale jakie sa klasy/limity mocy w UMTS
Znalazłem taką stronę z pobieżną specyfikacją WCDMA http://www.umtsworld.com/technology/wcdma.htm Wedle niej klasy mocy są następujące:
Mobile peak power: Power class 1: +33 dBm (+1dB/-3dB) = 2W; class 2 +27 dBm, class 3 +24 dBm, class 4 +21 dBm
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kpietak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-18, 22:09
Lokalizacja: Jaworzno

Re: UMTS - potrzebne informacje

Post autor: kpietak »

Ok, dziękuje za odpowiedź
Wynika z tego że mamy do czynnienia z zakresami mocy
33dBm - 2W
27dBm - 0,5W
24dBm - 250mW
21dBm - ok 120mW
Z tego co znalazlem w domumentacji jednego modemu UMTS pracuje w class 3 (24dBm)
myslę że telefony (np. moja E61) również w takim razie nie wykracza poza 250mW - ciekawe - chyba że w telefonach implementują 33dBm czyli 2W - myślałem raczej że będzie jakaś klasa rzedu 30dBm czyli 1W a tu albo 2W albo 500mW...
pozdrawiam wszystkich oraz jak widać poprawiłem pisownię - choć trochę trudno mi się przyzwyczaic do ogonków jednak ;)
Krzysiek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTS - potrzebne informacje

Post autor: YaHooo »

kpietak pisze:Z tego co znalazlem w domumentacji jednego modemu UMTS pracuje w class 3 (24dBm)
Mój modem (Huawei E360) też działa z taką mocą na UMTS.
kpietak pisze:chyba że w telefonach implementują 33dBm czyli 2W - myślałem raczej że będzie jakaś klasa rzedu 30dBm czyli 1W a tu albo 2W albo 500mW...
Ogólnie panuje przekonanie, że telefony są bardziej czułe niż modemy, zatem można się spodziewać takiej samej, lub nawet mniejszej mocy nadawania niż w przypadku modemów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ