Play Online: na kartę czy abo?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

Witam wszystkich,
Czytałem tematy poświęcone obydwu ofertom Playa i zastanawiam się, która z nich jest lepsza przy następujących założeniach: nie mam wstrętu do abonamentu (i zobowiązania się na rok;)) i zależy mi na ilości danych.
Jak podliczyłem sobie koszt karty i abo na rok, wychodzi na to, że abo się bardziej opłaca. Oto zestawienie (w przybliżeniu, pomijam drobne opłaty w stylu aktywacyjnej):
Abo: 599 zł (12*45 zł + 59 zł huawei e169)
Karta: 600 zł (299 zł modem + 1gb, 50*6 w przybliżeniu dwumiesięcznych opłat)
Korzyści - abo: 60 giga, lepszy (czy faktycznie?) modem, a po zakończeniu umowy dostaję modem na amen.
- karta: tylko 24+1 giga, słabszy modem - jedyna korzyść to możliwość zaprzestania użytkowania po wykorzystaniu startera - ale raczej zamierzam zostać w playu.
Czy ktoś w moim rozumowaniu widzi jakieś nieścisłości? ;) Czy różnice między modemami są istotne?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: Ufo atakuje »

Najpierw kup prepaid za 19zł i przetestuj na telefonie (jeśli posiada UMTS). Zobaczysz jak to chodzi, jaki zasięg i czy nie zrywa. E169 raczej odradzam, są kłopoty z tym modelem. Poczytaj w dziale o modemach.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

kitikat weź pod uwagę jedną istotną sprawę. Jak w abonamencie przekroczysz limit to nadal masz internet, jednak ze znacznie przycięta prędkością. A jak masz pre-paid to jak skończą Ci się środki na koncie to nie masz internetu wcale. Tak samo aby nie stracić bonusu musisz doładowywać konto przed upłynięciem jego okresu ważności na połączenia internetowe. Jak się spóźnisz 1 dzień to nawet jakbyś miał 10GB to je tracisz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

@YaHooo - słuszna uwaga - dodatkowy plus na korzyść abo, ja i tak raczej do tej opcji jestem skłonny ;-)
@Ufo atakuje - niestety, mam nokię 6021 (gprs+edge), więc nie potestuję; dzięki za uwagę odnośnie modemu. Pobieżne przejrzenie specyfikacji nie przyniosło wielkich różnic; e220 jest po kablu (przy e169 nie widziałem - to dla mnie plus ;)), ale zaraz przejrzę informacje.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

kitikat pisze:ja i tak raczej do tej opcji jestem skłonny ;-)
Chyba dobra decyzja ;)

kitikat a to modem ma być do komputera stacjonarnego, czy laptopa? Bo jak do laptopa to lepiej wybrać modem na PCMCIA/Express Card w zależności od złącza w laptopie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

YaHooo pisze:
kitikat pisze:[...]
Chyba dobra decyzja ;)

kitikat a to modem ma być do komputera stacjonarnego, czy laptopa? Bo jak do laptopa to lepiej wybrać modem na PCMCIA/Express Card w zależności od złącza w laptopie.
Do netbooka - MSI Wind u100, czasem do laptopa "tradycyjnego", z expresscardem. Z tego względu cokolwiek pod nie-USB odpada.
PS
Czytam sporo o różnych problemach związanych z playem/ogólnie mobilnym netem i zastanawiam się czy poza miastami (czyli poza zasięgiem głównych nadajników play mobile) normalnie gprs łapie? Czy w ogóle nie ma szans, aby złapać net, np. w pociągu na trasie Ldz-Wawa? ;-)

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-08, 19:40 ]
Wycinam zbędny cytat autora.
Ostatnio zmieniony 2009-01-08, 19:38 przez kitikat, łącznie zmieniany 1 raz.
jarqka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-08, 17:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: jarqka »

hmmm a co powiecie na to.mam konto w Ing banku śląskim.jak to zwykle bywa wszędzie się zbiera punkty tak jest i tam.w katalogu jest play na karte zestaw modem e220 + 60gb do wykorzystania przez rok.całość kosztuje 299 złotych i 299 punktów.całkiem poważnie zastanawiam się nad tą ofertą
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:to lepiej wybrać modem na PCMCIA/Express Card w zależności od złącza w laptopie.
Z tym, że chyba skończyły się Playowi już Huawei na express. :)
omufo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-04, 16:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: omufo »

YaHooo pisze:kitikat a to modem ma być do komputera stacjonarnego, czy laptopa? Bo jak do laptopa to lepiej wybrać modem na PCMCIA/Express Card w zależności od złącza w laptopie.
Dlaczego PCMCIA/Express Card jest lepsze? Bo nie wystaje tak jak modem USB z laptopa? Z tematu poświęconego różnicach w modemach wywnioskowałem, że jeśli nie przeszkadza mi wystający bolec to dużo lepiej wziąć USB. Niby trzeba go odpinać/podpinać przy przenoszeniu, ale można przynajmniej kupić przedłużkę USB i czasem złapać lepszy sygnał. Pytam, bo na dniach chciłbym podpisać umowę Play'a na abonament i z wyborem modemu też miałbym problem.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-01-08, 20:19 ]
Wycięcie zbędnego cytatu wielopoziomowego.
Ostatnio zmieniony 2009-01-08, 20:18 przez omufo, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: ja.michal »

omufo pisze:Dlaczego PCMCIA/Express Card jest lepsze? Bo nie wystaje tak jak modem USB z laptopa?
Też wystaje.
omufo pisze:dużo lepiej wziąć USB.
No raczej nie.

Porty PCMCIA i express mają większą wydajność prądową i większa stabilność pracy. :)
omufo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-04, 16:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: omufo »

Wystaje, racja, ale zauważalnie mniej. Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że PCMCIA można włożyć i praktycznie zapomnieć (do plecaka laptop zmieści się i z modemem w środku), a z USB jest więcej zabawy. Co do wydajności to nie wiedziałem, nie było to opisane jako plus modemów PCMCIA, a minus USB w linku z przyklejonego wątku.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

omufo pisze:Dlaczego PCMCIA/Express Card jest lepsze? Bo nie wystaje tak jak modem USB z laptopa?
Generalnie łatwiej jest ułamać coś wystającego z USB, niż PCMCIA/EC. Poza tym część laptopów ma np. 3 gniazda USB, a mając modem na USB zostają nam dwa, jak masz mysz to tylko jeden, a to czasem za mało.
ja.michal pisze:Porty PCMCIA i express mają większą wydajność prądową i większa stabilność pracy. :)
Dokładnie to miałem na myśli :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: ja.michal »

omufo pisze:PCMCIA można włożyć i praktycznie zapomnieć (do plecaka laptop zmieści się i z modemem w środku)
Też trzeba uważać bo jak wystaje to można modem ułamać albo port. Chyba, że jest to Option GT Max, który ma motylkową antenę i po złożeniu jej faktycznie można zapomnieć. :)
omufo pisze:Co do wydajności to nie wiedziałem, nie było to opisane jako plus modemów PCMCIA, a minus USB w linku z przyklejonego wątku.
Bo to różnie bywa. Czasem USB wyrabia, ale czasem nie. Z kartami PCMCIA/Express nie słyszałem o tym problemie.
tps4
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2008-12-09, 11:19
Lokalizacja: my się znamy

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: tps4 »

jarqka pisze:hmmm a co powiecie na to.mam konto w Ing banku śląskim.jak to zwykle bywa wszędzie się zbiera punkty tak jest i tam.w katalogu jest play na karte zestaw modem e220 + 60gb do wykorzystania przez rok.całość kosztuje 299 złotych i 299 punktów.całkiem poważnie zastanawiam się nad tą ofertą
Zanim kupisz dobrze byłoby iść np. do salonu Play i wziąć zestaw na próbę , by sprawdzić jak z przesyłem.
Oferta jest bardzo dobra :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

kitikat pisze:Czytam sporo o różnych problemach związanych z playem/ogólnie mobilnym netem i zastanawiam się czy poza miastami (czyli poza zasięgiem głównych nadajników play mobile) normalnie gprs łapie?
Jak na razie Play ma mało BTS'ów z 2g, więc trzeba liczyć na zasięg z własnych BTS'ów 3g, a tych ciągle jest relatywnie mało w stosunku do pozostałych operatów.
kitikat pisze:Czy w ogóle nie ma szans, aby złapać net, np. w pociągu na trasie Ldz-Wawa? ;-)
O ile w większych miastach złapiesz Playa, to pomiędzy nimi możesz zapomnieć o tym :/
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:pomiędzy nimi możesz zapomnieć o tym :/
Warszawa - Poznań nawet ciężko w Plusie z GSM. Często sam GPRS i niekiedy zrywa totalnie.
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

YaHooo pisze:Jak na razie Play ma mało BTS'ów z 2g, więc trzeba liczyć na zasięg z własnych BTS'ów 3g, a tych ciągle jest relatywnie mało w stosunku do pozostałych operatów.
O ile w większych miastach złapiesz Playa, to pomiędzy nimi możesz zapomnieć o tym :/
Chcecie powiedzieć, że np. dzwonić też nie można w całej Polsce? Tylko w miastach? Bo mapa zasięgu twierdzi, że zasięg telefonii jest względnie w całej Polsce. Do tej pory wydawało mi się, że jeśli mam zasięg telefonii to mam i gprs - zresztą nie spotkałem się z sytuacją (a byłem już na różnych <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> ;-)), że jeśli mam zasięg w telefonie, to nie mogę się połączyć z netem (telefon mam w plusie).
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: Patryk »

kitikat pisze:Do tej pory wydawało mi się, że jeśli mam zasięg telefonii to mam i gprs
A czy Play działa w sieci GPRS ? :]
Czy na prawdę tak trudno wyszukać prosto i łatwo podane informacje na stronie Playa...tam jest wyjaśnione,jak i gdzie działa Play Online.
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

Patryk_ pisze:
A czy Play działa w sieci GPRS ? :]
Czy na prawdę tak trudno wyszukać prosto i łatwo podane informacje na stronie Playa...tam jest wyjaśnione,jak i gdzie działa Play Online.
humph, przebrnąłem przez tę stronę (nie lubię nowoczesnego podejścia do interfejsów na stronach www:P) i w końcu doszukałem się stosownego punktu:
12. Operator udostępnia usługi transmisji danych w technologiach
transmisji danych UMTS/HSDPA w ramach własnej infrastruktury
UMTS/HSDPA Sieci Telekomunikacyjnej P4. Szczegółowe
informacje na temat zasięgu UMTS/HSDPA Sieci
Telekomunikacyjnej P4 można uzyskać w Punktach Sprzedaży P4
lub na stronie WWW Operatora.
Czyli kiszka.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-01-08, 21:41 ]
Poprawa słownictwa.
Ostatnio zmieniony 2009-01-08, 21:40 przez kitikat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Warszawa - Poznań nawet ciężko w Plusie z GSM. Często sam GPRS i niekiedy zrywa totalnie.
Więc z Play będzie jeszcze gorzej :/
kitikat pisze:Chcecie powiedzieć, że np. dzwonić też nie można w całej Polsce?
Play Online działa tylko na BTS'ach Playa, zaś zwyczajny głosowy Play działa również w roamingu Plusa. Temu można dzwonić wszędzie tam gdzie Plus ma zasięg.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kitikat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-08, 16:55
Lokalizacja: Ldz

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: kitikat »

No cóż, dzięki za odpowiedzi :) pewnie i tak się zdecyduje, bo do sytuacji ekstremalnych mam minipakiecik w plusie (dycha za 50 mega).
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Play Online: na kartę czy abo?

Post autor: YaHooo »

kitikat pisze:No cóż, dzięki za odpowiedzi
Proszę bardzo :)
kitikat pisze:bo do sytuacji ekstremalnych mam minipakiecik w plusie (dycha za 50 mega).
Bardzo dobre rozwiązanie. Tylko trzeba uważać bo Plus jakoś z opóźnieniem nalicza dane z pakietów i to nie tylko tych internetowych. Na przykład SMS też naliczają z opóźnieniem :/
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ