Edge 500 m od domu = klapa

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Witam

Może ktoś mi tutaj pomoże, a bardziej napisze co mam zrobić.
Otóż mam huawei e220, edge jest 500 m od domu, pełny zasięg niestety nie moge go złapać.

Kupiłem ATK20 i konektor indukcyjny, bez tego w terminalu miałem zasięg na poziomie 24,99, z antenką 31,99. Czyli sie poprawiło tylko nadal jest GPRS.
Mieszkam w Lipnicy Wielkiej ( małopolskie ) w okolicy są 2 nadajniki. Jeden ma pasmo 900 natomiat drugi jest z hdspa.
Moje pytanie czy jest możliwe żeby ten co ma pasmo 900 miał tylko GPRS (Jabłonka)? A ten EDGE 500 m od domu jest z dalszego nadajnika ( Chyżne )?
I co mam zrobić, czy przylutowanie kabli do huaweii sprawi że złapie EDGE?, ( modem i tak już otworzyłem ) czy to i tak nic nie da bo sygnał GPRS jest mocniejszy?

I czy jedyne rozwiązanie to zakup noki 6230 i neterminal ? bo w sumie szkoda mi marnować tę antenke a nokie są dość tanie


Mam nadzieję że ktoś mi pomoże
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Jaco »

miro2lp pisze:Moje pytanie czy jest możliwe żeby ten co ma pasmo 900 miał tylko GPRS (Jabłonka)?
Jeśli to iPlus to bardzo możliwe.

Jakie prędkości uzyskujesz teraz ?
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Tak to iplus.

Teraz w domu to normalnie GPRS tylko czyli wiadomo.
Natomiast jak byłem z laptopem brata te 500 m od chaty to był pełny edge, czyli 236 kb/s czy jakoś tak. Ale nie nie ściągałem tam nic, jednak jeśli jest te 236 to w praktyce powinno iść te 15 kb/s.
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Kurcze nikt mi nie pomoże :(

Czego sie dowiedziałem

Nadajnik bliższy na pewno ma edge, byłem tam z laptopem, jak ściągałem to transfer sięgał 20 do 30 kb/s. więc dobrze.

Nie rozumiem dlaczego nie moge złapać tego edge, fakt teren dość trudny ale antena mocna.

Czyżby to przez konektor indukcyjny? Na pewno jest przyłożony dobrze.

Może ktoś mi odpowie czy przylutowanie anteny do modemu jest w stanie sprawić że złapie edge?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: wojteks »

miro2lp pisze:Czyżby to przez konektor indukcyjny
Sam sobie odpowiadasz.

ATK20 jest na pasmo 900MHz. Te konektory indukcyjne to taka proteza. Jeżeli masz gdzie (w sensie masz kogoś kto to zrobi) przylutować antenę do modemu to zdecydowanie powinno pomóc. Proponuję jednak dolutowanie krótkiego kabelka ze złączem FME żeby nie wlutowywać grubego kabla do modemu.

Inna opcja to sprzedaż tego modemu co masz i kupienie jakiegoś z gniazdem anteny zewnętrznej (modemy z edge a bez hsdpa są tanie). Antena musi być nad dachem i celować w kierunku BTSa z którego chcesz mieć sygnał.
Nie pomagam na PW!
azadroga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-29, 02:18
Lokalizacja: Bieru?

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: azadroga »

Przeglądając www natrafiłem na stronkę w której pokazano jak podrasować ten model modemu. I tak jak napisał wojteks trzeba przylutować kabelek na antenę zewnętrzną. Kupić konektor np.U.Fl/ FME. Końcówkę U.Fl odciąć i przylutować kabelek. Przeróbka na własne ryzyko. W moim modemie jest mikro-gniazdo U.Fl do podłączenia anteny i z niego właśnie skorzystałem. :cwaniak:

Moim zdaniem bawienie się konektorami indukcyjnymi to marnotractwo czasu i pieniędzy (sam kiedyś raz próbowałem). Powtórzę słowa kolegi wojtaks -to tylko proteza.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Jaco »

Moim zdaniem bawienie się konektorami indukcyjnymi to marnotractwo czasu i pieniędzy (sam kiedyś raz próbowałem). Powtórzę słowa kolegi wojtaks -to tylko proteza.
Nie zgodzę się z tym do końca gdyż ja używałem tego urządzenia do Nokii 6230 i efekt był bardzo zadowalający.

Tu masz foty: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=32598#32598

I nie musisz o tym pisać wszędzie http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=143307#143307
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Ufo atakuje »

azadroga pisze:Moim zdaniem bawienie się konektorami indukcyjnymi to marnotractwo czasu i pieniędzy (sam kiedyś raz próbowałem). Powtórzę słowa kolegi wojtaks -to tylko proteza.
Ja też korzystałem z konektora indukcyjnego z bardzo dobrym efektem. Z resztą:
miro2lp pisze:Kupiłem ATK20 i konektor indukcyjny, bez tego w terminalu miałem zasięg na poziomie 24,99, z antenką 31,99. Czyli sie poprawiło tylko nadal jest GPRS.
tu masz kolejny dowód, że to jednak działa. Skok zasięgu z 24 do 31 oznacza poprawe o co najmniej 13 dBm, czyli całkiem sporo.
azadroga pisze:Przeglądając www natrafiłem na stronkę w której pokazano jak podrasować ten model modemu.
Powiem Ci, że nawet jak przylutujesz tą antenę to nic to nie da. Ciągle będziesz na tej samej stacji, tak jak teraz, gdyż antena już jest podłączona indukcyjnie i działa. Jak podłączysz ją na sztywno zyskasz kolejne kilka dBm, ale wciąż bedzie pewnie ta sama stacja z GPRS czyli nic to nie da.
To jest problem z zbyt silnym sygnałem z BTS-a, który ma EDGE. Rozwiązaniem jest ustawienie anteny w takim miejscu i w taki sposób, żebyś przełączył się na tą drugą stacje z EDGE. W hiperterminalu doskonale to widać. Wpisz komendę AT+CREG=2 (ENTER) potem AT+CREG? (enter) i zostaw okno w spokoju. Pokaże ci się CID tej stacji z której korzystasz. Teraz pójdz na góre i przekręć antene co pare stopni. Jeśli przełączy na drug a stacje w okie hyperterminala pod sterym CID-em samoistnie wyskoczy drugi. W ten sposób możesz ustawić antene na odbiór ze stacji EDGE.
Drugi sposób, dużo pewniejszy to Nokia (polecam 6630)+netmonitor. Konektor indukcyjny i odpowiednią antenę już masz. W :faq: znajdziesz o tym temat.
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Witam

Przylutowałem kabel antenowy do modemu, niczego nie uszkodziłem ale w zasadzie na tym sie skończyło. Zasięg co prawda jest lepszy niż na konektorze indukcyjnym ale ciągle GPRS.

Może źle ustawiałem antene albo coś, sam nie wiem. Jednak jest to teraz bez znaczenia bo Plus coś zrobił z nadajnikiem pare dni temu i nawet bez anteny mam w domu EDGE. Oczywiście antena sie teraz przydaje bo poprawia mi zasięg.
W praktyce osiągam 26 kb/s, internet chodzi bardzo fajnie, w zupełności mi to wystarcza.

Jeśli chce ktoś lutować antene do huawei e220 to nie jest to aż takie trudne. Ważne aby mieć cienki grot na lutownicy, i pomoc osoby która przyłoży kabelek jak my bedziemy lutować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Jaco »

miro2lp pisze:ale ciągle GPRS.
miro2lp pisze:W praktyce osiągam 26 kb/s, in
To jest EDGE jeśli napiszesz poprawnie jednostkę czyli 26kB/s .
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Jaco pisze:[....]
To jest EDGE jeśli napiszesz poprawnie jednostkę czyli 26kB/s .
A jakie to ma znaczenie, że sie pomyliłem miedzy wielkością litery, każdy wie o co chodzi.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-09, 15:20 ]
Wycinam zbędny cytat wielopoziomowy.
Ostatnio zmieniony 2009-01-09, 15:20 przez miro2lp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: krystianb »

miro2lp pisze:A jakie to ma znaczenie, że sie pomyliłem miedzy wielkością litery, każdy wie o co chodzi.
Bardzo duże 1 kB (kilobajt) =8 kb (kilobitów)!!!
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

krystianb pisze:
miro2lp pisze:[...]
Bardzo duże 1 kB (kilobajt) =8 kb (kilobitów)!!!
No wiem, tylko pisząc że mam edge i tak każdy sie połapie o co chodzi. Nie zwracałem uwagi na takie duperele, to nie lekcja języka polskiego. Pewnie ktoś zaraz napisze że to lekcja informatyki :D

A tak naprawdę to zamiast komuś pomóc jak ma problem to łapiecie mnie za literówki :D , czyli zajmujecie sie głupotami :brawa:

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-09, 17:09 ]
Wycinam zbędny cytat wielopoziomowy.
Ostatnio zmieniony 2009-01-09, 17:07 przez miro2lp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: krystianb »

miro2lp pisze:A tak na prawde to zamiast komuś pomóc jak ma problem to łapiecie mnie za literówki
Miałbyś problem jakbyś mial 26kb jak masz 26kB to nawet my wiecej nie wyczarujemy.
Ostatnio zmieniony 2009-01-09, 18:02 przez krystianb, łącznie zmieniany 1 raz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: ja.michal »

miro2lp pisze:No wiem, tylko pisząc że mam edge i tak każdy sie połapie o co chodzi.
Wież mi miro2lp, czasem duża bo to może oznaczać, że klapa z EDGEm.
miro2lp pisze:zamiast komuś pomóc jak ma problem to łapiecie mnie za literówki
Żeby pomóc trzeba wiedzieć jak. A nie z armatą na kaczki. :]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Jaco »

miro2lp pisze:A tak naprawdę to zamiast komuś pomóc jak ma problem to łapiecie mnie za literówki :D , czyli zajmujecie sie głupotami :brawa:
Nie głupotami tylko próbujemy Ci pomóc. Zainstaluj sobie któryś z tych programów i sprawdź dokładnie jak ten twój internet działa :cwaniak:

Programy monitorujące ruch w sieci i nie tylko.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: YaHooo »

miro2lp pisze:A jakie to ma znaczenie, że sie pomyliłem miedzy wielkością litery, każdy wie o co chodzi.
Na pewno? Przecież tem wątek może przeczytać ktoś początkujący i będzie miał transfer 25kb/s na EDGE i pomyśli, że tak ma być. Rozumiesz już dlaczego tak o to dbamy?
miro2lp pisze:zamiast komuś pomóc jak ma problem to łapiecie mnie za literówki , czyli zajmujecie sie głupotami
Tu akurat się mylisz. Popatrz na liczbę rozwiązanych problemów na forum :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
miro2lp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-21, 10:07
Lokalizacja: ma?opolskie

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: miro2lp »

Dobra, przecież nie bedziemy sie kłócić :)

Obrazek


Tak ten net działa, jest to zrzut przy normalnym przeglądaniu stron.
W sumie ten max wydaje mi sie troche za wysoki, tak jak pisałem wcześniej przy ściądaniu mam średnio 26 KB/s :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: Patryk »

miro2lp pisze:Tak ten net działa, jest to zrzut przy normalnym przeglądaniu stron.
To są szpilki spowodowane przesyłaniem latwo kompresujących się danych tekstowych :]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Edge 500 m od domu = klapa

Post autor: YaHooo »

miro2lp pisze:W sumie ten max wydaje mi sie troche za wysoki
Ten max się nie liczy ;) Trzeba mierzyć tak jak napisałeś przy ściąganiu plików :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ