3G z dużej odległości

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lubczyk
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 509
Rejestracja: 2008-07-23, 14:46
Lokalizacja: Warszawa

3G z dużej odległości

Post autor: lubczyk »

Witam :)! Jest takie miejsce w moim mieście (dość wysokie wzniesienie), gdzie dostępne jest 3G wszystkich polskich operatorów, jednak najbliższe Bts-y z Playa, Orange i Ery są w Częstochowie (odległość około 30 km). Tylko Plus ma 3G w moim mieście. Jak to jest możliwe że na tak dalekiej odległości jestem w stanie złapać 3G?! Czytałem tu na forum, że 15 km. to już maksymalne odległości (no ktoś miał 20 km z Playa). Na pewno nie ma w okolicy żadnych dzikich Bts-ów bo kto by w jakiejś wiosce (takie małe mam tylko w okolicy poza moim miastem ;]) zakładał Bts z 3G. Jako dowodzik dołączam zdjęcie z wczoraj ;]. Chciałem dodać tylko że ta sytuacja dostępności wszystkich sieci jest co najmniej od lata, jak po raz pierwszy włączyłem wyszukiwanie dostępnych sieci na tej że górce.
vectra = 300 Mbps
Vodafone + iPhone 7
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: ja.michal »

lubczyk, to, że masz na wyświetlaczu to o niczym jeszcze nie świadczy. Spróbuj się połączyć z BTSem i wykonać połączenie a najlepiej videorozmowę. :)
lubczyk
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 509
Rejestracja: 2008-07-23, 14:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: lubczyk »

Tak. Doskonale o tym wiem tylko że mam sim locka w telefonie, więc z inną siecią się nie połączę to raz, a dwa że mało kto ma telefon z usługą videorozmowy.
vectra = 300 Mbps
Vodafone + iPhone 7
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: ja.michal »

lubczyk pisze:Doskonale o tym wiem tylko że mam sim locka w telefonie, więc z inną siecią się nie połączę to raz
Laptop pod pachę i już. ;)
lubczyk pisze:mało kto ma telefon z usługą videorozmowy.
To dzwonisz na wiadomości tvn24, które są video. ;) 1.22zł za min. Numer: *7124
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: wojteks »

lubczyk pisze:a dwa że mało kto ma telefon z usługą videorozmowy
Bez przesady. Wiele osób ma telefony 3G (umts) a tych możliwości wcale nie wykorzystuje i wcale nie pamięta że ma taką możliwość.

Ja w Bieszczadach na górce miałem na wyświetlaczu 3 sieci polskie, 2 słowackie, 2 węgierskie i chyba 2 ukraińskie. To że widać sieć wcale nie znaczy że można się do niej zalogować. Ale o tym już ja.michal napisał
Nie pomagam na PW!
lubczyk
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 509
Rejestracja: 2008-07-23, 14:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: lubczyk »

@ja.michal - To z laptopem już w lato próbowałem ;] tylko że mój modem dość kiepsko "zbiera sygnał" i nic z tego nie wyszło. Kurcze :D korzystam czasem z tej usługi tvn24.. nie pomyślałem o tym ;]

@wojteks - No akurat ja znam kilka osób.. z tym że oni mają telefon w Erze albo Orange.. Więc nici z videorozmowy do nich w moim mieście.. Gratuluje wyników ;] Rozumiem że Słowackie i Ukraińskie ale Węgierskie ?! :D No cóż..
vectra = 300 Mbps
Vodafone + iPhone 7
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: Patryk »

To niestety nic nie znaczy - beacon moze i 60 km doleciec...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 3G z dużej odległości

Post autor: YaHooo »

lubczyk pisze:Jak to jest możliwe że na tak dalekiej odległości jestem w stanie złapać 3G?
To, że ramki beacon sobie dolatują, to wynika z tego, że jest wzniesienie i nie ma żadnych przeszkód na jej drodze.

Ważniejsze jest to, czy nodeB pozwoli na zalogowanie się z tak dużej odległości. Po prostu może uznać, że opóźnienia w drodze nodeB<->telefon są za duże i Cię wyloguje.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ